www.infoglobe.sk » Maurícius, Curepipe – nákupná horúčka

Maurícius, Curepipe – nákupná horúčka

Publikované: 13.6.2020
Ďalším významným maurícijským mestom po Port Louis je mesto Curepipe, ktorému sa niekedy hovorí „La Ville-Lumièr“, v preklade „Mesto svetla“, pretože bolo ako prvé na ostrove plne elektrifikované.

Svoj názov ale mesto nezískalo od svetla, ale z francúzskeho spojenia curer sa pipe, ktoré sa dá voľne preložiť ako čistenie fajky. Aj toto spojenie sprevádzajú najrôznejšie teórie jeho pôvodu, kedy prvý odkazuje na to, že cestovatelia a vojaci si do mesta chodili doplňovať svoje zásoby do fajok, druhá k tomu, že tu žil rovnomenný majiteľ pôdy.

kráter pri meste

Než sa však ponoríte do víru samotného mesta, môžete sa na neho pozrieť aj z výšky. Kúsok od mesta sa nachádza Trou Aux Cerfs Volcano, kde je k prehliadnutiu kráter vyhasnutej sopky. Kvôli hustej vegetácii si ale skôr užijete výhľad na mesto a tiež na typické maurícijské sopečné kopce.

výhľad na mesto

Samotné Curepipe je zamerané na drahé šperky a tiež na textilný priemysel, ktorý sa radí medzi hlavné priemysly celého Maurícia. Povinnou zastávkou sú teda obchodíky plné toho najpestrejšieho tovaru, čo môže obchodník ponúknuť. A pretože sa Maurícius radí medzi krajiny, kde je populárne jednať, je základným pravidlom nebrať hneď prvú ponuku a nedať sa len tak ľahko.

Nakupovanie sa ale netýka len žien, na mužov tu čakajú populárne výrobne drevených modelov lodí, ktoré sa radia medzi jedny z najobľúbenejších maurícijských suvenírov. Samotná výroba je v niekoľkých prípadoch aj voľne prístupná, môžete sa teda pozrieť priamo pod ruky pracovníkov, ktorí dávajú dohromady najrôznejšie lode všetkých typov a veľkostí, a to do najmenšieho detailu. Ďalšie kroky neskôr samozrejme vedú do obchodu, ponuka je skutočne obrovská.

výrobňa lodí výrobňa lodí

Mesto Curepipe ale prekvapivo obsahuje aj českú stopu, nachádza sa tu stanica a nákupné centrum pomenované po Jánovi Palachovi. Toto rozhodnutie padlo v priebehu sedemdesiatych rokov, kedy sa miestna mestská rada rozhodla, že sa budú ulice a budovy volať po ľuďoch, ktorí učinili nejaký hrdinský čin. Napriek tomu miestni často nevedia, o koho vlastne ide.

stanica pomenovaná po Jánovi Palachovi

Curepipe je rozhodne zaujímavým mestom pre návštevu. A odveziete si niečo typicky maurícijské.

 

GPS: 20°19'34.6"S 57°31'59.2"E

Text: Karolína Hrušková

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Karolína Hrušková, Wikimedia Commons: Abu ShawkaDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maurícius: Celodenný trek k vodopádom
Publikované: 23.7.2021
V centrálnej časti ostrova Maurícius sa nachádza sústava 7 kaskád. V období dažďov ich môžete vidieť dokonca až jedenásť. Na všetkých, ktorí sa ich rozhodnú navštíviť, čaká po náročnej trase úžasný pohľad na túto prírodnú krásu.

Maurícius, Port Louis – z pláže do mesta
Publikované: 30.5.2020
Malý ostrovček v Indickom oceáne v posledných rokoch získava čím ďalej tým väčšiu popularitu. Biele pláže, skvelé počasie a krásna príroda musí lákať každého, Maurícius sa tak stáva dokonalým zimným útočišťom.

Maurícius – čaj, vanilka a rum
Publikované: 6.6.2020
Čaj, rum a vanilka – tri základné a typické produkty ostrova Maurícius. Sú teda najčastejšou náplňou všetkých výletov.

Maurícius – Grand Bassin, Chamarel, Gris Gris
Publikované: 20.6.2020
Na Mauríciu sa rozprestiera krásny národný park Black River, ktorého východným okrajom sa tiahne cesta B88 – Grand Bassin Road, vedúca k rovnomennému jazeru. To sa počas sviatku Maha Shivaratri stáva cieľom pútnikov. Samotný vstup k jazeru strážia dve obrovské sochy, presnejšie hinduistický boh Šiva a nedostavaná socha Durga Maa. Spomenutá socha Šivy je zároveň s výškou 33 metrov najvyššou sochou nachádzajúcou sa na Mauríciu. V okolí sôch je veľký počet opíc, ktoré je vhodné nekŕmiť, keďže dokážu človeka aj nebezpečne „obsypať“.

Maurícius, La Vanille a Rochester Falls – krokodília farma a vodopády
Publikované: 18.5.2020
V južnej časti Maurícia sa neďaleko od seba nachádza krokodília farma a prekrásny vodopád Rochester. Naším prvým cieľom bude krokodília farma, oficiálne nazývaná La Vanille Nature & Tortoise Park. Nachádza sa v oblasti bývalej vanilkovej farmy pri mestečku Rivières des Anguilles.

Maurícius, Le Morne Brabant – výstup na horu otrokov
Publikované: 25.5.2020
Pokiaľ vás už na Mauríciu nebaví slniť sa na pláži, popíjať drinky a relaxovať, bude pre vás dozaista zaujímavou príležitosťou pozrieť sa na tento ostrov v Indickom oceáne z výšky. Pre tých, ktorí majú radi pešiu turistiku, je jednou z možností vyšliapnuť si na horu Le Morne Brabant, ktorá je od roku 2008 zapísaná v UNESCO pre svoj prírodný, kultúrny a historický význam.


Súvisiaca fotogaléria

Maurícius – tropický ostrov v Indickom oceáne
Ostrovný štát s rozľahlým pobrežím koralových útesov je vyhľadávanou turistickou destináciou. Je ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
28.7.2021
Zoologická záhrada Bojnice vás pozýva na prehliadku nielen úplne nového pavilónu slonov, ale aj do obľúbenej expozície motýľov. Navyše vás čakajú nové zvieracie prírastky či náučné podujatia.
27.7.2021
Šarišské múzeum v Bardejove otvorilo v priestoroch Vily Rákoci v Bardejovských kúpeľoch svoju novú národopisnú expozíciu Remeslá našich predkov. Severovýchod Slovenska tak opäť zvýšil svoju atraktivitu a rozšírili možnosti kultúrneho vyžitia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 31. 7. 2021
sviatok:Ignác
dnes:
sobota 31.7.
27 °C
zajtra:
nedeľa 1.8.
22 °C