www.infoglobe.sk » Maurícius – čaj, vanilka a rum

Maurícius – čaj, vanilka a rum

Publikované: 6.6.2020
Čaj, rum a vanilka – tri základné a typické produkty ostrova Maurícius. Sú teda najčastejšou náplňou všetkých výletov.

Prvým miestom je čajová továreň firmy Bois Cheri, ktorá prináša pohľad nielen na históriu čaju, ale aj priamy náhľad do továrne. Čajová cesta začína na čajových plantážach všade naokolo. Natrhané lístky sú potom vo vreciach prevezené a čaká ich štvorstupňový proces: 1. povädnutie, 2. zvinovanie a sekanie, 3. fermentácia a za 4. sušenie. Nasušená zmes sa ďalej ochutí či sa rovno balíčkuje. Posledným krokom je potom samotné zabalenie do krabičky.

balenie čaju čajové lístky

Po prehliadke výroby nasleduje aj ochutnávka, kedy firma Bois Cheri ponúka hneď niekoľko druhov čaju – klasický čierny a od neho odvodené príchute ako je bergamot, kokos, vanilka alebo karamel.

čajová plantáž

Od čaju sa ďalej zvyčajne smeruje do prírodného parku La Vanille, ktorý má s vanilkou naozaj spoločné len meno. Ide ale o zastávku, ktorá dokáže poskytnúť pohľad na maurícijskú prírodu vrátane obrích korytnačiek alebo vyhynutého doda, nelietavého vtáka, ktorému sa tiež hovorí dront nelietavý.

dodo park La Vanille

Vanilka je ale potom jednou z hlavných atrakcií areálu koloniálneho domu Le Saint Aubin. Avšak najskôr stojí za zmienku aj drobná rumová továreň s rovnakým názvom, kam môžete vyraziť ako na prehliadku, tak aj na ochutnávku. Rum je celkovo na ostrove veľmi populárny vďaka dlho sa tiahnucim poliam cukrovej trstiny a na porovnanie s malovýrobou môže poslúžiť aj o niečo väčšia rumová továreň The Rhumerie de Chamarel.

koloniálny dom

A teraz už k samotnej vanilke alebo k budove La Maison de la Vanille, kde je krátkym dokumentom vysvetlený proces rastu vanilky a rovnako tak sú predstavené niektoré z používaných nástrojov ako je napr. meradlo na jej dĺžku, podľa ktorého je následne rozdelená do boxov. Produkty sa samozrejme dajú aj zakúpiť, ale na samotné vanilkové pole je prístup zakázaný, predsa len si svoje voňavé zlato starostlivo strážia.

 

GPS: 20°30'03.1"S 57°32'42.4"E

Text a foto: Karolína Hrušková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maurícius: Celodenný trek k vodopádom
Publikované: 23.7.2021
V centrálnej časti ostrova Maurícius sa nachádza sústava 7 kaskád. V období dažďov ich môžete vidieť dokonca až jedenásť. Na všetkých, ktorí sa ich rozhodnú navštíviť, čaká po náročnej trase úžasný pohľad na túto prírodnú krásu.

Maurícius, La Vanille a Rochester Falls – krokodília farma a vodopády
Publikované: 18.5.2020
V južnej časti Maurícia sa neďaleko od seba nachádza krokodília farma a prekrásny vodopád Rochester. Naším prvým cieľom bude krokodília farma, oficiálne nazývaná La Vanille Nature & Tortoise Park. Nachádza sa v oblasti bývalej vanilkovej farmy pri mestečku Rivières des Anguilles.

Maurícius, Port Louis – z pláže do mesta
Publikované: 30.5.2020
Malý ostrovček v Indickom oceáne v posledných rokoch získava čím ďalej tým väčšiu popularitu. Biele pláže, skvelé počasie a krásna príroda musí lákať každého, Maurícius sa tak stáva dokonalým zimným útočišťom.

Maurícius, Curepipe – nákupná horúčka
Publikované: 13.6.2020
Ďalším významným maurícijským mestom po Port Louis je mesto Curepipe, ktorému sa niekedy hovorí „La Ville-Lumièr“, v preklade „Mesto svetla“, pretože bolo ako prvé na ostrove plne elektrifikované.

Maurícius – Grand Bassin, Chamarel, Gris Gris
Publikované: 20.6.2020
Na Mauríciu sa rozprestiera krásny národný park Black River, ktorého východným okrajom sa tiahne cesta B88 – Grand Bassin Road, vedúca k rovnomennému jazeru. To sa počas sviatku Maha Shivaratri stáva cieľom pútnikov. Samotný vstup k jazeru strážia dve obrovské sochy, presnejšie hinduistický boh Šiva a nedostavaná socha Durga Maa. Spomenutá socha Šivy je zároveň s výškou 33 metrov najvyššou sochou nachádzajúcou sa na Mauríciu. V okolí sôch je veľký počet opíc, ktoré je vhodné nekŕmiť, keďže dokážu človeka aj nebezpečne „obsypať“.

Maurícius, Le Morne Brabant – výstup na horu otrokov
Publikované: 25.5.2020
Pokiaľ vás už na Mauríciu nebaví slniť sa na pláži, popíjať drinky a relaxovať, bude pre vás dozaista zaujímavou príležitosťou pozrieť sa na tento ostrov v Indickom oceáne z výšky. Pre tých, ktorí majú radi pešiu turistiku, je jednou z možností vyšliapnuť si na horu Le Morne Brabant, ktorá je od roku 2008 zapísaná v UNESCO pre svoj prírodný, kultúrny a historický význam.


Súvisiaca fotogaléria

Maurícius – tropický ostrov v Indickom oceáne
Ostrovný štát s rozľahlým pobrežím koralových útesov je vyhľadávanou turistickou destináciou. Je ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
28.7.2021
Zoologická záhrada Bojnice vás pozýva na prehliadku nielen úplne nového pavilónu slonov, ale aj do obľúbenej expozície motýľov. Navyše vás čakajú nové zvieracie prírastky či náučné podujatia.
27.7.2021
Šarišské múzeum v Bardejove otvorilo v priestoroch Vily Rákoci v Bardejovských kúpeľoch svoju novú národopisnú expozíciu Remeslá našich predkov. Severovýchod Slovenska tak opäť zvýšil svoju atraktivitu a rozšírili možnosti kultúrneho vyžitia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 31. 7. 2021
sviatok:Ignác
dnes:
sobota 31.7.
27 °C
zajtra:
nedeľa 1.8.
22 °C