www.infoglobe.sk » Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže III

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže III

Publikované: 27.6.2016
Dva diely môjho rozprávania o Malte už máme za sebou, ale stále je kam vyraziť. Dnes sa pozrieme na ďalšie dva obývané ostrovy.

Jedinečným zážitkom je výlet loďkou, ktorá sa pod útesmi južného brehu ostrova takmer stráca. Cieľom turistov sú tunajšie prírodné skalnaté jaskyne zvané Blue Grotto. Voda v jaskyniach je priezračne modrá – je to proste nádhera. Pre záujemcov je možné aj šnorchlovanie alebo skalné lezenie, pri ktorom sa padá do vody. Miestny útes je dobrým vyhliadkovým miestom na neosídlený skalnatý ostrov Filfla, ktorý je najjužnejším miestom Malty.

výletná loď na Blue Grotto

Južné útesy s Blue Grotto okúzľujú dokonca aj filmárov. Mnoho celosvetovo rozšírených filmov bolo natáčaných aj na ľudoprázdnych pláňach ostrova či na ostrovoch Comino a Gozo – napr. Trója, Gladiátor, Gróf Monte Christo, Hra o tróny a Súboj Titánov. Po niektorých filmoch zostali dokonca aj jedinečné kulisy, ktoré je možné navštíviť. Reč je o Popeye Village, dedinke Pepka námorníka, ktorého hral vtedy ešte neznámy herec Robin Williams. Rozkošnú farebnú dedinku s krivými budovami, ktorá je stará vyše 35 rokov, rozhodne nesmiete pri návšteve Malty vynechať.

Popeye Village   filmová dedinka Popeye Village je dnes turistickou atrakciou

Teraz však zájdime preskúmať aj ďalšie ostrovy Maltskej republiky. Loď nám vypláva zo severozápadného cípu ostrova, ktorý je najbližšie k ostrovom. Vedľa Malty sa nachádza Comino – malý ostrov obklopený priezračnou vodou a ostrovčekmi. Denne sem sa sem priplavia stovky turistov a počet stálych obyvateľov môžeme spočítať na prstoch. Na Comine se môžete pohybovať len peši a nájdete tu jeden hotel, ktorý funguje len v sezóne. Na tomto ostrove se darí endemickému druhu včiel. Možno niekto z vás už počul o špeciálnom druhu medu, ktorý sa dá zohnať iba na Malte. Malťania ho jedia so sladkým toustovým chlebom, ktorý zoženiete všade.

Comino

Posledným ostrovom je Gozo. Je veľmi tichý a aj miestni si sem chodia odpočinúť a načerpať sily. Loď mieri do prístavu Mgarr, odkiaľ sa ľudia rozídu po ostrove. Trvalo žijúcich obyvateľov tu je len minimum. Pôda je tu úrodnejšia, a tak má ostrov skôr poľnohospodársky ráz. Nájdeme tu ale aj niekoľko turistických miest. Za návštevu stojí chrám Ggantija, čo je najstarší z chrámov megalitickej kultúry. Zaujímavým prírodným úkazom je Azure Window – veliký skalnatý oblúk. Nachádza sa pri Dwejra Bay na západe ostrova. Vody okolo oblúku ponúkajú kúpanie, jazdu na lodi, lezení po útesoch či potápanie.

Azure Window

útesy na ostrove Gozo   lodné garáže na Goze

Medzi turistami je veľmi obľúbená aj jaskyňa, kde podľa legendy strávil Odysseus časť života s nymfou Kalypso (sever ostrova).

Maltské ostrovy sú vhodné pre akúkoľvek generáciu. Na svoje si tu príde snáď naozaj každý.

GPS: (Azure Window) 36°03'13.3"N 14°11'19.8"E

 

Text: Martina Brožková

Foto: Martina Brožková, Wikimedia Commons: Picman

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže I
Publikované: 13.6.2016
Členité skalnaté pobrežia, medzi ktorými sú najrôznejšie zátoky, prístavy a piesočné pláže – to je Malta. Maltské súostrovie sa skladá z 3 obývaných ostrovov. Najväčší ostrov, ktorý nie je dlhý ani 30 km, sa nazýva Malta. Stredným ostrovom je Gozo a tým najmenším je Comino. Maltské súostrovie leží v srdci Stredozemného mora, južne od Sicílie.

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže II
Publikované: 20.6.2016
Kde to v noci najviac žije a aké je hlavné mesto Valletta už vieme. Poďme sa teda spoločne pozrieť do krásnej Mdiny, ktorá bola v minulosti hlavným mestom.

Ostrovný štát Malta
Publikované: 3.9.2011
Malta je ostrovný štát, ležiaci v Stredozemnom mori 95 km na juh od ostrova Sicílie (Taliansko) a 290 km od Tuniska. Najväčšími ostrovmi sú: Malta, Gozo, Comino, Filfla, Manoel, Cominotto, Ostrovy svätého Pavla. Celková plocha územia je 316 km².

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 7. 7. 2020
sviatok:Oliver
dnes:
utorok 7.7.
21 °C
zajtra:
streda 8.7.
26 °C