www.infoglobe.sk » Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže III

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže III

Publikované: 27.6.2016
Dva diely môjho rozprávania o Malte už máme za sebou, ale stále je kam vyraziť. Dnes sa pozrieme na ďalšie dva obývané ostrovy.

Jedinečným zážitkom je výlet loďkou, ktorá sa pod útesmi južného brehu ostrova takmer stráca. Cieľom turistov sú tunajšie prírodné skalnaté jaskyne zvané Blue Grotto. Voda v jaskyniach je priezračne modrá – je to proste nádhera. Pre záujemcov je možné aj šnorchlovanie alebo skalné lezenie, pri ktorom sa padá do vody. Miestny útes je dobrým vyhliadkovým miestom na neosídlený skalnatý ostrov Filfla, ktorý je najjužnejším miestom Malty.

výletná loď na Blue Grotto

Južné útesy s Blue Grotto okúzľujú dokonca aj filmárov. Mnoho celosvetovo rozšírených filmov bolo natáčaných aj na ľudoprázdnych pláňach ostrova či na ostrovoch Comino a Gozo – napr. Trója, Gladiátor, Gróf Monte Christo, Hra o tróny a Súboj Titánov. Po niektorých filmoch zostali dokonca aj jedinečné kulisy, ktoré je možné navštíviť. Reč je o Popeye Village, dedinke Pepka námorníka, ktorého hral vtedy ešte neznámy herec Robin Williams. Rozkošnú farebnú dedinku s krivými budovami, ktorá je stará vyše 35 rokov, rozhodne nesmiete pri návšteve Malty vynechať.

Popeye Village   filmová dedinka Popeye Village je dnes turistickou atrakciou

Teraz však zájdime preskúmať aj ďalšie ostrovy Maltskej republiky. Loď nám vypláva zo severozápadného cípu ostrova, ktorý je najbližšie k ostrovom. Vedľa Malty sa nachádza Comino – malý ostrov obklopený priezračnou vodou a ostrovčekmi. Denne sem sa sem priplavia stovky turistov a počet stálych obyvateľov môžeme spočítať na prstoch. Na Comine se môžete pohybovať len peši a nájdete tu jeden hotel, ktorý funguje len v sezóne. Na tomto ostrove se darí endemickému druhu včiel. Možno niekto z vás už počul o špeciálnom druhu medu, ktorý sa dá zohnať iba na Malte. Malťania ho jedia so sladkým toustovým chlebom, ktorý zoženiete všade.

Comino

Posledným ostrovom je Gozo. Je veľmi tichý a aj miestni si sem chodia odpočinúť a načerpať sily. Loď mieri do prístavu Mgarr, odkiaľ sa ľudia rozídu po ostrove. Trvalo žijúcich obyvateľov tu je len minimum. Pôda je tu úrodnejšia, a tak má ostrov skôr poľnohospodársky ráz. Nájdeme tu ale aj niekoľko turistických miest. Za návštevu stojí chrám Ggantija, čo je najstarší z chrámov megalitickej kultúry. Zaujímavým prírodným úkazom je Azure Window – veliký skalnatý oblúk. Nachádza sa pri Dwejra Bay na západe ostrova. Vody okolo oblúku ponúkajú kúpanie, jazdu na lodi, lezení po útesoch či potápanie.

Azure Window

útesy na ostrove Gozo   lodné garáže na Goze

Medzi turistami je veľmi obľúbená aj jaskyňa, kde podľa legendy strávil Odysseus časť života s nymfou Kalypso (sever ostrova).

Maltské ostrovy sú vhodné pre akúkoľvek generáciu. Na svoje si tu príde snáď naozaj každý.

GPS: (Azure Window) 36°03'13.3"N 14°11'19.8"E

 

Text: Martina Brožková

Foto: Martina Brožková, Wikimedia Commons: Picman

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže I
Publikované: 13.6.2016
Členité skalnaté pobrežia, medzi ktorými sú najrôznejšie zátoky, prístavy a piesočné pláže – to je Malta. Maltské súostrovie sa skladá z 3 obývaných ostrovov. Najväčší ostrov, ktorý nie je dlhý ani 30 km, sa nazýva Malta. Stredným ostrovom je Gozo a tým najmenším je Comino. Maltské súostrovie leží v srdci Stredozemného mora, južne od Sicílie.

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže II
Publikované: 20.6.2016
Kde to v noci najviac žije a aké je hlavné mesto Valletta už vieme. Poďme sa teda spoločne pozrieť do krásnej Mdiny, ktorá bola v minulosti hlavným mestom.

Ostrovný štát Malta
Publikované: 3.9.2011
Malta je ostrovný štát, ležiaci v Stredozemnom mori 95 km na juh od ostrova Sicílie (Taliansko) a 290 km od Tuniska. Najväčšími ostrovmi sú: Malta, Gozo, Comino, Filfla, Manoel, Cominotto, Ostrovy svätého Pavla. Celková plocha územia je 316 km².

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:Stanislav
dnes:
streda 13.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
6 °C