www.infoglobe.sk » Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže II

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže II

Publikované: 20.6.2016
Kde to v noci najviac žije a aké je hlavné mesto Valletta už vieme. Poďme sa teda spoločne pozrieť do krásnej Mdiny, ktorá bola v minulosti hlavným mestom.

Nenachádza sa na pobreží, ale vo vnútrozemí. Svoje kúzlo má vďaka úzkym a veľmi fotogenickým uličkám, v ktorých je zakázané jazdiť na motorových vozidlách. Mestom sa dá dlho prechádzať a vychutnávať si absolútne ticho. Hlavnou pamiatkou Mdiny je katedrála sv. Pavla, ale pýši sa aj mnohými ďalšími historickými budovami, ako sú paláce, kláštory, kaplnky atď. 

ulička prekrásnej Mdiny   uličky zdobia lucerny

Ostrovy však ponúkajú aj iné historické skvosty. Zachovali sa tu tiež pamiatky z megalitnej kultúry. V sprievodcovi po Malte som sa dočítala, že tajomný megalitný chrám (nachádza sa na ostrove Gozo) je podľa nových výskumov starší než slávne pyramídy v Egypte, a to o 500–1000 rokov. Na stavbu chrámu boli použité obrovské kamenné bloky vážiace tony, čo by ani s dnešnou technikou nebola ľahká úloha. Ako teda bolo možné pohnúť takými balvanmi len pomocou primitívneho náradia je záhadou. Navštívte tiež Hagar Qim u Qrendi alebo Ta' Hagrat u Mgarru a popremýšľajte o tom. Ďalším skvostom je Hypogeum Hal Saflieni v Tarxien. Tento chrám, rozprestierajúci sa na pomerne veľkej ploche, bol počas stáročí vytesaný do skaly do hĺbky štyroch poschodí! Hypogeum bolo kultúrnym centrom, ďalej miestom, kde sa vzdelávali kňažky a pohrebiskom (nájdené kosti boli údajne iba ženské). Táto výnimočná pamiatka je rovnako ako hlavné mesto Valletta na zozname svetového dedičstva UNESCO.

katedrála sv. Pavla v Mdine

Na Malte je v lete slnko isté vždy. Aj napriek miernemu vánku, ktorý telo trochu ochladzuje, je človek po návštevách miest a pamiatok unavený a ulepený, preto je čas na kúpanie. To je možné ako na útesoch pozdĺž promenády na severe ostrova a v najrôznejších zátokách, tak aj na krásnych piesočných plážach, ktoré sa nachádzajú na západe ostrova. Asi najturistickejšia a s najväčšou ponukou aktivít (jazda na banáne, let na padáku, ktorý je uviazaný k lodi atď.) je Golden Beach (Zlatá pláž). Ďalej tu nájdete zátoky Paradise Bay a Mellieha Bay, ktoré sú plytké, teda vhodnejšie pre rodiny s deťmi. Pri kúpaní pozdĺž skál si dajte pozor na medúzy, ktoré si Maltu tiež veľmi obľúbili. Ale nebojte sa, keď vás náhodou popŕhlia, miestni vám vždy radi poradia, čo máte urobiť.

skalnaté zátoky   Golden Beach

Ak máte radi skôr rybárčenie a prístavné mestá, vaším cieľom určite musí byť Marsaxlokk – prastará rybárska dedina na juhovýchode Malty. Tá je známa predovšetkým vďaka trhu, ktorý sa v nedeľu rozprestiera okolo celej dediny. Väčšina morských rýb sa loví práve tu.

rybárska dedina Marsaxlokk

A ako vyzerajú ďalšie dva obývané ostrovy? To sa dozviete už budúci pondelok.

GPS: (Mdina) 35°53'11.1"N 14°24'13.1"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže I
Publikované: 13.6.2016
Členité skalnaté pobrežia, medzi ktorými sú najrôznejšie zátoky, prístavy a piesočné pláže – to je Malta. Maltské súostrovie sa skladá z 3 obývaných ostrovov. Najväčší ostrov, ktorý nie je dlhý ani 30 km, sa nazýva Malta. Stredným ostrovom je Gozo a tým najmenším je Comino. Maltské súostrovie leží v srdci Stredozemného mora, južne od Sicílie.

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže III
Publikované: 27.6.2016
Dva diely môjho rozprávania o Malte už máme za sebou, ale stále je kam vyraziť. Dnes sa pozrieme na ďalšie dva obývané ostrovy.

Ostrovný štát Malta
Publikované: 3.9.2011
Malta je ostrovný štát, ležiaci v Stredozemnom mori 95 km na juh od ostrova Sicílie (Taliansko) a 290 km od Tuniska. Najväčšími ostrovmi sú: Malta, Gozo, Comino, Filfla, Manoel, Cominotto, Ostrovy svätého Pavla. Celková plocha územia je 316 km².

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:Stanislav
dnes:
streda 13.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
6 °C