www.infoglobe.sk » Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže II

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže II

Publikované: 20.6.2016
Kde to v noci najviac žije a aké je hlavné mesto Valletta už vieme. Poďme sa teda spoločne pozrieť do krásnej Mdiny, ktorá bola v minulosti hlavným mestom.

Nenachádza sa na pobreží, ale vo vnútrozemí. Svoje kúzlo má vďaka úzkym a veľmi fotogenickým uličkám, v ktorých je zakázané jazdiť na motorových vozidlách. Mestom sa dá dlho prechádzať a vychutnávať si absolútne ticho. Hlavnou pamiatkou Mdiny je katedrála sv. Pavla, ale pýši sa aj mnohými ďalšími historickými budovami, ako sú paláce, kláštory, kaplnky atď. 

ulička prekrásnej Mdiny   uličky zdobia lucerny

Ostrovy však ponúkajú aj iné historické skvosty. Zachovali sa tu tiež pamiatky z megalitnej kultúry. V sprievodcovi po Malte som sa dočítala, že tajomný megalitný chrám (nachádza sa na ostrove Gozo) je podľa nových výskumov starší než slávne pyramídy v Egypte, a to o 500–1000 rokov. Na stavbu chrámu boli použité obrovské kamenné bloky vážiace tony, čo by ani s dnešnou technikou nebola ľahká úloha. Ako teda bolo možné pohnúť takými balvanmi len pomocou primitívneho náradia je záhadou. Navštívte tiež Hagar Qim u Qrendi alebo Ta' Hagrat u Mgarru a popremýšľajte o tom. Ďalším skvostom je Hypogeum Hal Saflieni v Tarxien. Tento chrám, rozprestierajúci sa na pomerne veľkej ploche, bol počas stáročí vytesaný do skaly do hĺbky štyroch poschodí! Hypogeum bolo kultúrnym centrom, ďalej miestom, kde sa vzdelávali kňažky a pohrebiskom (nájdené kosti boli údajne iba ženské). Táto výnimočná pamiatka je rovnako ako hlavné mesto Valletta na zozname svetového dedičstva UNESCO.

katedrála sv. Pavla v Mdine

Na Malte je v lete slnko isté vždy. Aj napriek miernemu vánku, ktorý telo trochu ochladzuje, je človek po návštevách miest a pamiatok unavený a ulepený, preto je čas na kúpanie. To je možné ako na útesoch pozdĺž promenády na severe ostrova a v najrôznejších zátokách, tak aj na krásnych piesočných plážach, ktoré sa nachádzajú na západe ostrova. Asi najturistickejšia a s najväčšou ponukou aktivít (jazda na banáne, let na padáku, ktorý je uviazaný k lodi atď.) je Golden Beach (Zlatá pláž). Ďalej tu nájdete zátoky Paradise Bay a Mellieha Bay, ktoré sú plytké, teda vhodnejšie pre rodiny s deťmi. Pri kúpaní pozdĺž skál si dajte pozor na medúzy, ktoré si Maltu tiež veľmi obľúbili. Ale nebojte sa, keď vás náhodou popŕhlia, miestni vám vždy radi poradia, čo máte urobiť.

skalnaté zátoky   Golden Beach

Ak máte radi skôr rybárčenie a prístavné mestá, vaším cieľom určite musí byť Marsaxlokk – prastará rybárska dedina na juhovýchode Malty. Tá je známa predovšetkým vďaka trhu, ktorý sa v nedeľu rozprestiera okolo celej dediny. Väčšina morských rýb sa loví práve tu.

rybárska dedina Marsaxlokk

A ako vyzerajú ďalšie dva obývané ostrovy? To sa dozviete už budúci pondelok.

GPS: (Mdina) 35°53'11.1"N 14°24'13.1"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže I
Publikované: 13.6.2016
Členité skalnaté pobrežia, medzi ktorými sú najrôznejšie zátoky, prístavy a piesočné pláže – to je Malta. Maltské súostrovie sa skladá z 3 obývaných ostrovov. Najväčší ostrov, ktorý nie je dlhý ani 30 km, sa nazýva Malta. Stredným ostrovom je Gozo a tým najmenším je Comino. Maltské súostrovie leží v srdci Stredozemného mora, južne od Sicílie.

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže III
Publikované: 27.6.2016
Dva diely môjho rozprávania o Malte už máme za sebou, ale stále je kam vyraziť. Dnes sa pozrieme na ďalšie dva obývané ostrovy.

Ostrovný štát Malta
Publikované: 3.9.2011
Malta je ostrovný štát, ležiaci v Stredozemnom mori 95 km na juh od ostrova Sicílie (Taliansko) a 290 km od Tuniska. Najväčšími ostrovmi sú: Malta, Gozo, Comino, Filfla, Manoel, Cominotto, Ostrovy svätého Pavla. Celková plocha územia je 316 km².

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
-1 °C