www.infoglobe.sk » Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže I

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže I

Publikované: 13.6.2016
Členité skalnaté pobrežia, medzi ktorými sú najrôznejšie zátoky, prístavy a piesočné pláže – to je Malta. Maltské súostrovie sa skladá z 3 obývaných ostrovov. Najväčší ostrov, ktorý nie je dlhý ani 30 km, sa nazýva Malta. Stredným ostrovom je Gozo a tým najmenším je Comino. Maltské súostrovie leží v srdci Stredozemného mora, južne od Sicílie.

Na žiadnom z ostrovov nenájdete rieky ani hory. Krajina je veľmi suchá a typické sú pre ňu ploché či mierne strmé polia, ktoré sú ohraničené kamennými múrikmi. Domy sú veľmi strohé, väčšinou majú holé rovné omietky. Sú to niekoľkoposchodové stavby, ktoré majú na streche nádrž na vodu a šnúry na sušenie prádla.

malta nemá hory ani rieky

Táto pôvodne britská kolónia získala svoju nezávislosť v roku 1964 a v roku 2004 sa stala členom Európskej Unie. Úradným jazykom je maltčtina, ale každý Malťan sa dohovorí anglicky, čo je veľká výhoda. Malta je známa aj svojimi kurzami angličtiny, na ktoré sa sem hojne schádzajú mladí ľudia zo zahraničia. Kurzisti si ju rýchlo obľúbia, pretože len čo sa skončí ich vyučovanie, schádzajú sa v centre diania – neformálnej štvrti Paceville, ktorá sa nachádza na severnom pobreží medzi zátokami St. Georg's a St. Julian's bay. Práve tu nájdete mnoho barov snáď so všetkými hudobnými žánrami, nočné kluby, krčmy ale tiež rôzne zábavné atrakcie!

obytné domy na Malte sú niekoľkoposchodové a jednoduché   u veľkého zálivu pravidelne strieľajú z dela

Keď už sme pri severnom pobreží Malty, musím vám povedať niečo o miestnej doprave. Autobusy sú väčšinou žlté a stále tu jazdia aj veľmi historické kúsky (aj keď tieto autobusy už nahrádzajú zelené a klimatizované). Keď chcete vystúpiť, musíte jednoducho potiahnuť za šnúru, ktorá vedie pozdĺž celého autobusu a je priviazaná k zvončeku. Pokiaľ chcete naopak nastúpiť, musíte na autobus poriadne mávnuť, inak vás s úplným pokojom minie. Zaplatíte tu nástupný poplatok, ktorý je platný maximálne 2 hodiny. Ceny sa líšia podľa sezóny a dennej doby. V zime je poplatok 1,5 €, v lete 2 € a nočná tarifa je 3 €. Ďalej si môžete kúpiť napríklad 7denný lístok za 21 €. Večer je autobus plný dobrej nálady, pretože rozváža ľudí z Pacevillu. Cestujúci si v ňom veľmi často spievajú, a tak je jazda veľmi zábavná.

miestne autobusy majú typickú žltú farbu

Ak sa presunieme po pobreží smerom na východ, narazíme na Sliemu, čo je bohaté prístavní mesto, kde sídli tím reprezentantov vo vodnom póle. Majú tu tréningové ihrisko a vy si môžete ísť posedieť do priľahlej pobrežnej reštaurácie a omrknúť ich tréningovú stratégiu.

fontána v záhrade Upper Barraca   hradby Valletty

Aj keď je hlavné mesto Valletta zo Sliemy takmer na dosah, musí sa obísť jeden z dvoch fjordov, ktoré ju obklopujú. Po dvadsiatich minútach jazdy už môžete objavovať kúzlo jej uličiek, kostolov, kaviarní a múzeí. Vo Vallette nájdete mnoho historických budov aj obytných domov. Mesto patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Hlavnou ulicou je trieda Republiky, kde môžete nakupovať a pochutnávať si na dobrých jedlách v reštauráciách. Pokiaľ vás to príliš neláka, zájdite sa pozrieť na Veľkú zátoku a jej jedinečné veľké plachetnice a obrie výletné lode z hradieb Upper Barraca, kde sa nachádzajú aj záhrady, fontány a krásne stavby. Prípadné dlhé chvíle čakania na veľkej kruhovej autobusovej stanici vám spríjemní Tritonova fontána uprostred. Ja by som vám však radila neodchádzať a zostať tu na nočnú prehliadku mesta, pretože tá len potvrdí jeho pôvab.

Už budúci pondelok spoznáte ďalšie zaujímavé miesta Malty.

GPS: (Valletta) 35°53'50.6"N 14°30'44.6"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ostrovný štát Malta
Publikované: 3.9.2011
Malta je ostrovný štát, ležiaci v Stredozemnom mori 95 km na juh od ostrova Sicílie (Taliansko) a 290 km od Tuniska. Najväčšími ostrovmi sú: Malta, Gozo, Comino, Filfla, Manoel, Cominotto, Ostrovy svätého Pavla. Celková plocha územia je 316 km².

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže II
Publikované: 20.6.2016
Kde to v noci najviac žije a aké je hlavné mesto Valletta už vieme. Poďme sa teda spoločne pozrieť do krásnej Mdiny, ktorá bola v minulosti hlavným mestom.

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže III
Publikované: 27.6.2016
Dva diely môjho rozprávania o Malte už máme za sebou, ale stále je kam vyraziť. Dnes sa pozrieme na ďalšie dva obývané ostrovy.

SVET: Najlepšie pláže na svete pre rok 2019
Publikované: 24.3.2019
Milujete more a slnkom zaliate pláže? Celosvetovo známy cestovateľský portál zostavil rebríček tých najobľúbenejších pláži na svete a my vám prinášame ich prehľad.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:Stanislav
dnes:
streda 13.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
6 °C