www.infoglobe.sk » Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže I

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže I

Publikované: 13.6.2016
Členité skalnaté pobrežia, medzi ktorými sú najrôznejšie zátoky, prístavy a piesočné pláže – to je Malta. Maltské súostrovie sa skladá z 3 obývaných ostrovov. Najväčší ostrov, ktorý nie je dlhý ani 30 km, sa nazýva Malta. Stredným ostrovom je Gozo a tým najmenším je Comino. Maltské súostrovie leží v srdci Stredozemného mora, južne od Sicílie.

Na žiadnom z ostrovov nenájdete rieky ani hory. Krajina je veľmi suchá a typické sú pre ňu ploché či mierne strmé polia, ktoré sú ohraničené kamennými múrikmi. Domy sú veľmi strohé, väčšinou majú holé rovné omietky. Sú to niekoľkoposchodové stavby, ktoré majú na streche nádrž na vodu a šnúry na sušenie prádla.

malta nemá hory ani rieky

Táto pôvodne britská kolónia získala svoju nezávislosť v roku 1964 a v roku 2004 sa stala členom Európskej Unie. Úradným jazykom je maltčtina, ale každý Malťan sa dohovorí anglicky, čo je veľká výhoda. Malta je známa aj svojimi kurzami angličtiny, na ktoré sa sem hojne schádzajú mladí ľudia zo zahraničia. Kurzisti si ju rýchlo obľúbia, pretože len čo sa skončí ich vyučovanie, schádzajú sa v centre diania – neformálnej štvrti Paceville, ktorá sa nachádza na severnom pobreží medzi zátokami St. Georg's a St. Julian's bay. Práve tu nájdete mnoho barov snáď so všetkými hudobnými žánrami, nočné kluby, krčmy ale tiež rôzne zábavné atrakcie!

obytné domy na Malte sú niekoľkoposchodové a jednoduché   u veľkého zálivu pravidelne strieľajú z dela

Keď už sme pri severnom pobreží Malty, musím vám povedať niečo o miestnej doprave. Autobusy sú väčšinou žlté a stále tu jazdia aj veľmi historické kúsky (aj keď tieto autobusy už nahrádzajú zelené a klimatizované). Keď chcete vystúpiť, musíte jednoducho potiahnuť za šnúru, ktorá vedie pozdĺž celého autobusu a je priviazaná k zvončeku. Pokiaľ chcete naopak nastúpiť, musíte na autobus poriadne mávnuť, inak vás s úplným pokojom minie. Zaplatíte tu nástupný poplatok, ktorý je platný maximálne 2 hodiny. Ceny sa líšia podľa sezóny a dennej doby. V zime je poplatok 1,5 €, v lete 2 € a nočná tarifa je 3 €. Ďalej si môžete kúpiť napríklad 7denný lístok za 21 €. Večer je autobus plný dobrej nálady, pretože rozváža ľudí z Pacevillu. Cestujúci si v ňom veľmi často spievajú, a tak je jazda veľmi zábavná.

miestne autobusy majú typickú žltú farbu

Ak sa presunieme po pobreží smerom na východ, narazíme na Sliemu, čo je bohaté prístavní mesto, kde sídli tím reprezentantov vo vodnom póle. Majú tu tréningové ihrisko a vy si môžete ísť posedieť do priľahlej pobrežnej reštaurácie a omrknúť ich tréningovú stratégiu.

fontána v záhrade Upper Barraca   hradby Valletty

Aj keď je hlavné mesto Valletta zo Sliemy takmer na dosah, musí sa obísť jeden z dvoch fjordov, ktoré ju obklopujú. Po dvadsiatich minútach jazdy už môžete objavovať kúzlo jej uličiek, kostolov, kaviarní a múzeí. Vo Vallette nájdete mnoho historických budov aj obytných domov. Mesto patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Hlavnou ulicou je trieda Republiky, kde môžete nakupovať a pochutnávať si na dobrých jedlách v reštauráciách. Pokiaľ vás to príliš neláka, zájdite sa pozrieť na Veľkú zátoku a jej jedinečné veľké plachetnice a obrie výletné lode z hradieb Upper Barraca, kde sa nachádzajú aj záhrady, fontány a krásne stavby. Prípadné dlhé chvíle čakania na veľkej kruhovej autobusovej stanici vám spríjemní Tritonova fontána uprostred. Ja by som vám však radila neodchádzať a zostať tu na nočnú prehliadku mesta, pretože tá len potvrdí jeho pôvab.

Už budúci pondelok spoznáte ďalšie zaujímavé miesta Malty.

GPS: (Valletta) 35°53'50.6"N 14°30'44.6"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ostrovný štát Malta
Publikované: 3.9.2011
Malta je ostrovný štát, ležiaci v Stredozemnom mori 95 km na juh od ostrova Sicílie (Taliansko) a 290 km od Tuniska. Najväčšími ostrovmi sú: Malta, Gozo, Comino, Filfla, Manoel, Cominotto, Ostrovy svätého Pavla. Celková plocha územia je 316 km².

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže II
Publikované: 20.6.2016
Kde to v noci najviac žije a aké je hlavné mesto Valletta už vieme. Poďme sa teda spoločne pozrieť do krásnej Mdiny, ktorá bola v minulosti hlavným mestom.

Malta: Božský pokoj, nočný život i krásne pláže III
Publikované: 27.6.2016
Dva diely môjho rozprávania o Malte už máme za sebou, ale stále je kam vyraziť. Dnes sa pozrieme na ďalšie dva obývané ostrovy.

SVET: Najlepšie pláže na svete pre rok 2020
Publikované: 23.3.2020
Milujete more a slnkom zaliate pláže? Celosvetovo známy cestovateľský portál zostavil rebríček tých najobľúbenejších pláži na svete a my vám prinášame ich prehľad.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

30.9.2020
Pred pár dňami bola slávnostne odovzdaná nová cyklotrasa a chodník pre peších prepájajúc centrum mesta Martin s mestskou časťou Tomčany.
25.9.2020
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu (27. september 2020), ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 13-tej do 18-tej hodiny.
24.9.2020
• 2 500 kilometrov českou a slovenskou prírodou.
• Peši, na bicykli, na lodi, na lyžiach aj na koni.
• Jednodenné výlety rôznej náročnosti.
• Príroda národných parkov a chránených oblastí.
• Profesionálne a panoramatické fotografie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 10. 2020
sviatok:Arnold
dnes:
štvrtok 1.10.
15 °C
zajtra:
piatok 2.10.
20 °C