www.infoglobe.sk » Litva: jazerá a kríže

Litva: jazerá a kríže

Publikované: 16.6.2014
Priemerný našinec asi vie, že Litva existuje, a možná aj to, kde sa približne nachádza, ale to bude zrejme všetko. Na rozdiel od tradičných turistických destinácii ako je Chorvátsko, Taliansko alebo Grécko sa Litva nachádza na okraji záujmu priemerného Západniara. Je tam síce Baltské more, na kúpanie je však chladné.

Jantár a pohania

Zato sa na baltských plážach nachádza jantár, ktorý túto oblasť Európy preslávil už v dávnych dobách. Mnohí návštevníci Litvy tak zrejme podľahnú pokušeniu kúpiť si nejaký šperk z medovo sfarbených kúskov skamenenej živice pravekých stromov.
Málokto vie, že v stredoveku bola Litva najväčším štátom Európy, pričom jej územie siahalo od Baltského mora až k Čiernemu moru. Presnejšie povedané išlo o litovské veľkokniežactvo, ktoré okrem územia dnešnej Litvy zahŕňalo veľké oblasti dnešného Poľska, Bieloruska a Ukrajiny. V Litve sa uchovalo pohanstvo až do 15. storočia, a preto bola krajina častým cieľom križiackych výprav. Litovčina je indoeurópskym jazykom so starobylými prvkami, a spolu s lotyštinou a zaniknutou pruštinou tvorí baltské jazyky, ktoré majú najbližšie k slovanským jazykom.

skanzen
V Litve sa nachádzajú aj kultúrne pamiatky, ale náročného turistu asi neohromia. Hlavné mesto Vilnius sa so svojimi pamiatkami, ktoré mali to šťastie, že prečkali stáročia vojen a ničenia, v konkurencii s väčšinou iných európskych metropol presadí len ťažko. Niektoré známe pamiatky inde v Litve, ako napríklad vodný hrad Trakai, sú necitlivo rekonštruované z tehál a betónu. Pokiaľ ide o krajinu, Litva je veľmi plochá - jej reliéf uhladili štvrtohorné ľadovce a terén nikde neprevyšuje 300 m n. m. Na európske pomery je však Litva málo zaľudnenou a dosť zalesnenou krajinou. Čistá príroda je určite devízou, ktorú môže Litva ponúknuť.

          
Vodná ríša - močiare pri jezere Lūšiai - národný park Aukštaitija

Pokiaľ si rozmaznaný milovník kultúry zachová zmysel pre nenáročný prírodný relax, potom neexistuje nič lepšie, než po návšteve mesta typu Vilniusu vyraziť do národného parku. Dobrým tipom je napríklad národný park Aukštaitija na severovýchode krajiny. Svoj názov získal podľa tunajšieho baltského kmeňa Aukštaitov, z ktorého sa spolu s niekoľkými ďalšími baltskými etnikami utvoril litovský národ.

močiar
Krajina vo východnej Litve sa, pokiaľ ide o miestnu flóru, výraznejšie neodlišuje od českej krajiny - aspoň pre oko pozorovateľa, ktorý nie je botanikom. Snáď len zvýšené množstvo menších zrubových domčekov upozorňuje na litovskú skutočnosť. Množstvo jazier (je ich tu vyše sto) majú rovnako ako inde v Pobaltí a Škandinávii aj v týchto končinách na svedomí ľadovce. Jedným z týchto jazier je Lūšiai, ktoré je so svojim prekrásnym okolím ako stvorené na odpočinok.


Ľudí tu nie je mnoho, a tak si môžete vychutnať chvíle vzácnej pohody. Pokojné a čisté jazero Lūšiai môže pre nenáročného cestovateľa predstavovať takmer pozemský raj s množstvom pôžitkov: napríklad keď si požičiate veslicu, môžete si výlet po jazere spestriť nudistickým plávaním. Tiež sa dá vypraviť botanickým chodníčkom po okolitej krásnej močiarovej krajine, prejsť sa miestnym skanzenom a v miestnom bufetu si dať báječný šašlik, pôvodne gruzínsku pochúťku, ktorá je však v ruskej sfére vplyvu široko rozšírená.

pohľad z pramice
 
Vrch krížov pri Šiauliai
Vrch krížov pri Šiauliai Návštevník Litvy by určite nemal vynechať návštevu Vrchu krížov, ktorý sa nachádza asi 10 kilometrov severne od mesta Šiauliai na severozápade Litvy. Toto mimoriadne miesto dokazuje, na aké zvláštne formy zbožnosti môže našinec naraziť pomerne neďaleko od hraníc svojej rodnej hrudy. Obzvlášť za horúceho dňa, kedy sa pod modrým nebom a v takmer stojacom vzduchu nesú krajinou cinkavé zvuky vydávané myriadami krížov, krížikov a ružencov, zavesených na väčších krížoch Kristus - Vrch krížov pri Šiauliai týčiacich sa na vrchu pri Šiauliai, môže návštevník získať pocit, že sa ocitol kdesi na Bali, Madagaskare, či inom veľmi exotickom mieste.
Tieto kríže tu umiestili ešte za sovietskej éry najprv zbožní Litovčania, neskôr sa k mánii kupovania krížov, krucifixov a ružencov (vraj ich tu je niekoľko sto tisíc) pripojili aj mnohí pútnici z blízkeho i vzdialeného okolia, najviac zo susedného katolíckeho Poľska. Vrch krížov symbolizoval odpor k sovietskej okupácii a zároveň bol manifestáciou potlačovanej katolíckej viery. Totalitný režim vraj nechal tento pahorok niekoľkokrát zrovnať so zemou, no ten akoby zázrakom vždy opäť vyrástol…
Vrch krížov pri Šiauliai je rozhodne miesto, ktoré sa široko ďaleko nenájde, a preto je jeho návšteva zaujímavá nielen pre veriaceho kresťana, ale aj pre zarytého ateistu z české kotliny. Každopádne, pokiaľ navštívite Litvu, určite nezabudnite na Šiauliai. A ak máte doma nejaké zbytočné krížiky či ružence, tak teraz už viete, kam s nimi…
Vrch krížov pri Šiauliai  


Text: Václav Kozina, publicista CK Mundo
Foto: Václav KozinaDiskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Litva: Hora Krížov - miesto nádejí a spomienok
Publikované: 3.4.2013
„Magica locus.“ Magické miesto alebo aj miesto nádejí a spomienok. Svedčia o tom tisíce krížov, ktoré sa týčia k nebesám. Zapôsobí na vás svojou silou a aurou, ktorú vyžaruje a napriek čudnému pocitu budete vedieť, že ste na správnom mieste. Mieste, kde nájdete pokoj.

Lotyšsko, Riga - secesná kráska Pobaltia
Publikované: 27.5.2015
Naše putovanie Pobaltím sme začali v Litve, kde sme navštívili dve čarokrásne mestá Vilnius a Trakai. Dnes sa presunieme do susedného štátu Lotyšsko a navštívime jeho hlavné mesto Rigu, ktorá vás dozaista očarí.

Estónsko, Tallinn – starobylý prístav severu
Publikované: 3.6.2015
Po návšteve lotyšskej Rigy sme sa vydali do poslednej z pomedzi Pobaltských krajín, do Estónska. Táto najsevernejšia krajina Pobaltia má bohatú históriu a úchvatné pamiatky. Za poznaním tejto krajiny sme sa vydali do jej hlavného mesta Tallinnu.

Fínsko: Kuopio – polostrovné mesto
Publikované: 10.6.2015
Potom ako sme precestovali hlavné mestá Pobaltia sme sa vydali loďou do Fínska, kde sme navštívili krásne, ale pre našinca trošku drahé Helsinki. Každopádne ich návštevu určite nevynechajte, nakoľko majú čo ponúknuť.

Litva, Trakai – mesto s Ostrovným hradom
Publikované: 22.4.2015
Dnes sa vydáme do najjužnejšej a zároveň najväčšej pobaltskej krajiny, do Litvy. Navštívime tu starobylé mesto Trakai, ktoré je vzdialené približne 28 kilometrov západne od hlavného mesta Vilnius.

Litva, Vilnius – klenot krajiny
Publikované: 20.5.2015
Po krátkom čase sa opäť vrátime do Litvy. Ak si pamätáte, boli sme na návšteve mestečka Trakai s jeho očarujúcim Ostrovným hradom. Tento raz sa však ocitneme priamo v hlavnom, a zároveň najväčšom meste tejto Pobaltskej republiky – vo Vilniuse.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 8. 2019
sviatok:Ľudovít
dnes:
nedeľa 25.8.
27 °C
zajtra:
pondelok 26.8.
26 °C