www.infoglobe.sk » Kuba, Playa Larga – krokodília farma a krásna lagúna

Kuba, Playa Larga – krokodília farma a krásna lagúna

Publikované: 23.9.2017
Do Playa Larga sme išli opäť z Havany. Mali sme v pláne využiť tunajší taxi colectivos a trochu ušetriť, ale keďže aj tu sa prvého mája oslavuje Sviatok práce, museli sme si zvoliť inú alternatívu. Ani sme nedošli k okienku s informáciami o odjazdoch a už nás odchytil prvý taxikár, ktorý nám s vidinou dobrého zisku navrhol, že dôjde až priamo na našu adresu.

Autobus by samozrejme vyšiel lacnejšie, ale my sme si radšej zvolili túto možnosť – z dôvodu pohodlia, bezpečnosti a tiež preto, že v autobusoch býva preklimatizované, 17 stupňov je úplne normálne. V každom prípade sme si ale užili svoje. Do kopca by sme išli rýchlejšie snáď aj peši, brzdy nebezpečne škrípali a celé auto pôsobilo vzhľadom i rámusom, že každú chvíľu vypovie službu. Na diaľnici nás okrem vychudnutých koní a cyklistov predbehli úplne všetci, zo sľúbených dvoch hodín cesty sa stali takmer štyri. A dokonca taxikár ani nemal problém zastaviť si na chvíľu a občerstviť sa. Čo viac povedať – Kuba.

Guamá

Playa Larga leží v historicky známom Zálive svíň (Bahía de Cochinos) na polostrove Península de Zapata. Preteká tu rieka Hatiguanico a jedná sa o najväčšie karibské močiarové územie. Na polostrove sa nachádza národný park Montemar, kde sa veľmi darí mangrove a kto má šťastie, môže v močiaroch vidieť aj lamantína. Navyše tu žije aj obrovské množstvo najrôznejších druhov vtákov a tiež krokodíly. Vstup priamo do národných parkov je však mimo klasické turistické body možný len so sprievodcom.

Laguna del Tesoro   Laguna del Tesoro

Nasledujúci deň ráno sme vyrazili na výlet do neďalekej Guamá, z Playa Largo je to len asi 15 minút autom. Okolo cesty tu stoja pomníky kubánskych vojakov padlých počas invázie v Zálive svíň. V Guamá sú až dve atrakcie – plavba motorovou loďkou do Laguna del Tesoro s prehliadkou ostrovčekov Villa Guamá a návšteva krokodílej farmy Criadero de Cocodrilos. Prvý výlet stojí 12 CUC (cca 260 Kč) pre dospelého a rozhodne vám ho odporúčam. My sme boli absolútne nadšení a snáď aj fotografie hovoria za všetko. Plavba motorovou loďkou je veľmi osviežujúca a návšteva dedinky s chalúpkami v lagúne má skutočne svoje kúzlo. Na mieste sa dajú zohnať lacnejšie suveníry než v okolí pokladne.

Villa Guamá

Villa Guamá   Villa Guamá

Pôvodne sme ani nemali v úmysle navštíviť krokodíliu farmu, predsa len na Kube je toľko zaujímavejších vecí. Ale keď sme tam už boli, vydali sme sa napokon aj tam. Prehliadka stojí len 5 CUC a okrem krokodílov sa tu nachádzajú aj korytnačky, hutia-kongy (alebo tiež stromové krysy či stromové nutrie) a leguány. Farma sama o sebe je skôr krásny park s palmami, jazierkom s leknami a drevenými domčekmi, ktoré slúžia ako reštaurácie a obchodíky so suvenírmi. Približne v polovici parku sa naskytne trochu nemilý pohľad, za peniaze sa tu môžu návštevníci vyfotiť s mláďaťom krokodíla, ktorý má okolo krku povraz ako vôdzku a tlamu obviazanú, aby nikomu neublížil. Mláďa položia úplne kamkoľvek a pokojne mu nasadia ešte aj slamený klobúk. Pokiaľ však vydržíte až k hlavému výbehu s krokodílmi, môžete si pomojkať niekoľkomesačné krokodílie bábätko bez zbytočného týrania povrazmi. Veľkou atrakciou sú však najmä dospelé krokodíly, za poplatok 2 CUC ich môžete dokonca aj nakŕmiť. Nejedná sa o hádzanie mäsa priamo do tlamy, ale dostanete tyč a na nej na lanke zavesenú rybu. Cvakanie obrovských tlám a pocit neuveriteľnej sily krokodílov je úplne jedinečným zážitkom. Len si dajte pozor na Kubánca, ktorý túto aktivitu obstaráva, pretože vás približne v polovici kŕmenia vydesí.

Criadero de Cocodrilos – kŕmenie   Criadero de Cocodrilos

Po krokodílej farme sme vyrazili ešte na pozorovanie kolibríkov, ktoré je možné v záhrade pána Bernabé Hernández Ulloa (bernabe.hernandez@nauta.cu) približne 5 kilometrov od Playa Largo. Pán Bernabé je veľmi príjemný a okrem kolibríkov rád ukáže aj svojho miláčika – hutia-kongu, ktorá má veľmi rada škrabkanie. Vstupné je dobrovoľné.

dom pána Bernabého – pozorovanie kolibríkov   pozorovanie kolibríkov

Odpoludnie už patrilo pláži, ktorá však pre nás bola naozajstným sklamaním. Aj keď sa jedná o Karibské more, nikto sa o pláž nestará. Navyše tu je more veľmi plytké a zvlnené, takže na plávanie nie je úplne vhodné. Na druhej strane, pokiaľ máte radi kiting, podmienky sú ideálne.

aj to je Kuba – susedná záhrada na Playa Larga

Našou ďalšou a najjužnejšou zastávkou sa stalo koloniálne mesto Trinidad – tentokrát sme už využili oficiálny taxi colectivos a o adrenalín počas jazdy rozhodne nebola núdza.

GPS: 22°17'15.7"N 81°12'14.7"W

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kuba, Havana – prílet a prvé skúsenosti
Publikované: 26.8.2017
Do Havany sme cestovali s prestupom v Amsterdame. Na prestup tu býva viac než hodina, ale chcela by som upozorniť, že cesta k terminálu 3 je skutočne dlhá, takže sa určite nikde nezdržujte. Samotný let potom trvá 10 hodín a 15 minút, ale dosť záleží aj na tom, čo si určí kubánske letisko. Takže my sme výsledne mali pristávanie relatívne v strese, pretože sme náhle museli dosť zrýchliť, ale potom nás Kubánci aj tak ten ušetrený čas nechali stáť na ranveji. Ale to je už taká malá príprava na to, ako to na Kube jednoducho bežne chodí.

Kuba, Trinidad – koloniálna perla medzi kubánskymi mestami
Publikované: 30.9.2017
Do koloniálneho mesta Trinidad sme došli krátko popoludní v taxi colectivos. Bola to skutočne adrenalínová jazda, pretože v deväťmiestnom americkom aute bez pásov sme sa s otvorenými okienkami rútili po ceste. Neviem, či má mať človek väčší strach z toho, že nabúrame alebo že z toho rachotivého auta cestou niečo odpadne.

Kuba, Varadero – najkrajšie pláže a nielen to
Publikované: 7.10.2017
Za poslednú zastávku dovolenky sme si vybrali miesto ideálne na odpočinok – Varadero. Mesto je známe predovšetkým kvôli výbežku Hicacos, na ktorom sa nachádzajú nádherné pláže s bielučkým pieskom a priezračnou vodou. Cesta z Trinidadu do Varadera trvala s taxi colectivos aj so zastávkou 3,5 hodiny (250 km) a bola naozaj nepríjemná.

Keď Kubánci tancujú, je to malý zázrak. Cestovateľské kino sa vyberie na Kubu
Publikované: 2.4.2019
Živé múzeum vlastnej histórie! Zoznámte sa s miestom nedotknutým západným svetom a s nádychom socializmu, ktoré nájdete už len málokde. Objavte úzke uličky Havany, v ktorých sa premávajú pestrofarebné veterány a v ktorých sa na autentické karibské rytmy vykrúcajú tanečníci s temperamentom v žilách. Kuba je ozaj miesto, ktoré treba vnímať všetkými zmyslami! Prvotriedny rum a ručne šúľané cigary to len podčiarkujú.

Dominikánska republika – výlet na ostrov Saona
Publikované: 21.12.2019
Dnes spolu s nami vyrazíte na jeden z najobľúbenejších výletov v Dominikánskej republike, a to na tropický karibský ostrovček Saona, ktorý patrí k národnému parku del Este. Nachádza sa zhruba hodinku jazdy autom od letoviska Punta Cana, zvyšok cesty sa preplavíte motorovým člnom. Môžete si vybrať aj českých sprievodcov, ktorí tu žijú už niekoľko rokov. Výlet je all inclusive, takže k cene neodmysliteľne patrí možnosť konzumácie miestneho rumu, nealkoholických nápojov a jedla po celý deň.

Kuba, Havana – po stopách pevností i alkoholu
Publikované: 2.9.2017
Naša prehliadka Havany pokračovala návštevou parku Parque Central, odkiaľ je ešte stále pekný výhľad na Kapitol. V parku sa schádzajú snáď všetci miestni Kubánci, aby bujaro diskutovali. Cudzinci si mylne môžu ich diskusiu vysvetliť ako hádku, ale je to podobné ako na dovolenke na juhu Európy. Okolo parku stoja zaparkované najrôznejšie sfarbené americké autá a snáď úplne každý majiteľ vás láka na jazdu práve s tým jeho miláčikom. Park je miestom, kde si môžete odpočinúť od horúcich ulíc. Uprostred parku stojí socha národného hrdinu José Mártího.

Kuba – Pinar del Río a návšteva tabákovej plantáže
Publikované: 9.9.2017
Po pobyte v Havane sme sa už tešili na presun smerom na západ – do mesta Pinar del Río. Ubytovanie aj s niekoľkými výletmi sme mali už dopredu dohodnuté v Casa Manuela, ktorá leží v centre mesta a máte sa tam ako v hoteli. Vynikajúce jedlo, krásne izby, plno terás s posedením a neuveriteľne milí zamestnanci. Cez toto ubytovanie sme mali dohodnutý rovno aj transport z Havany a všetko prebiehalo úplne bezproblémovo a načas. Zároveň sme sa viezliasi naším najbezpečnejším autom za celý pobyt na Kube.

Kuba: Viñales a návšteva Las Terrazas
Publikované: 16.9.2017
Ďalší deň ráno sme vyrazili do krasového údolia Viñales. Toto údolie je pomenované podľa rovnomenného mestečka Viñales, ktoré sa v ňom nachádza. Od Pinar del Río je vzdialené približne 29 kilometrov. V oblasti sa rozkladá nízke pohorie Cordillera de Guaniguanico, ktoré tvoria zalesnené pahorky Sierra del Rosario a Sierra de los Órganos.


Súvisiaca fotogaléria

Kuba – najslávnejší ostrov Karibiku
Kubánske cigary, skvelý rum, latinské rytmy, snehobiele pláže a nádherné more, to je Kuba. Po hur...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

10.4.2020
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob, ktoré sú síce nateraz v značnej miere obmedzené, avšak prostredníctvom našej tvorby si ich aspoň na chvíľku sprítomníte.  
9.4.2020
Múzeum skla a bižutérie v Jablonci už roky nemalo dostatok výstavných priestorov. Pred dvoma rokmi sa začali práce na prístavbe v tvare obrieho brúseného krištáľu. Stavebné práce boli v minulých dňoch dokončené, otvorenie je naplánované po reštriktívnych opatreniach, nová expozícia je pripravená na koniec tohto roku.
8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 4. 2020
sviatok:Igor
dnes:
piatok 10.4.
18 °C
zajtra:
sobota 11.4.
13 °C