www.infoglobe.sk » Kuba – Pinar del Río a návšteva tabákovej plantáže

Kuba – Pinar del Río a návšteva tabákovej plantáže

Publikované: 9.9.2017
Po pobyte v Havane sme sa už tešili na presun smerom na západ – do mesta Pinar del Río. Ubytovanie aj s niekoľkými výletmi sme mali už dopredu dohodnuté v Casa Manuela, ktorá leží v centre mesta a máte sa tam ako v hoteli. Vynikajúce jedlo, krásne izby, plno terás s posedením a neuveriteľne milí zamestnanci. Cez toto ubytovanie sme mali dohodnutý rovno aj transport z Havany a všetko prebiehalo úplne bezproblémovo a načas. Zároveň sme sa viezliasi naším najbezpečnejším autom za celý pobyt na Kube.

Pinar del Río

Najzápadnejšia kubánska provincia Pinar del Río je známa predovšetkým vďaka svojim cigarám, pretože sa tu vyrába najdrahší a najslávnejší tabak na svete. Ihneď po príjazde do Pinar del Río sme sa preto vydali na náš prvý výlet – na návštevu tabakovej plantáže Finca Alejandro Robaina, ktorá sa nachádza len pár kilometrov od mesta. Pred plantážou na nás okrem skupinky Kubáncov pofajčievajúcich tamojšie cigary čakal aj náš sprievodca po areáli. Počas krátkej prehliadky nám veľmi ochotne vysvetlil pestovanie samotného tabaku aj celý proces výroby cigár, pri ktorom nechýbala ani ukážka šúľania cigár či preberanie listov tabaku od miestnych pracovníkov.

cesta na Finca Alejandro Robaina   cesta na Finca Alejandro Robaina

Nasledovala návšteva plantáže s rastlinami pripravenými na zber a potom sme sa dozvedeli všetko o histórii Finca Alejandro Robaina. Sprievodca nám ukázal aj album so slávnymi osobnosťami, ktoré túto plantáž navštívili, dokonca nám povedal plno zaujímavostí o jej zakladateľovi. Prehliadka stála len 2 kubánske pesa (cca 50 Kč), čo nás milo prekvapilo. Ihneď sme sa zaujímali aj o nákup cigár, ale to tu bohužiaľ nie je možné. Vláda tento druh predaja zakázala a za porušenie sú pomerne veľké postihy. Len tak pre zaujímavosť – 90 % z celkového zisku plantáže sa odvádza vláde. Ale len čo sme opustili pozemok Finca Alejandro Robaina, skupinka fajčiacich mužov sa nám ihneď pokúšala predať cigary. Rozhodne sme neváhali a vybrali pár kúskov. Túto plantáž veľmi rád navštevoval aj Ramón Castro a dá sa tu kúpiť priamo aj jeho obľúbenú cigaru. Návšteva plantáže bola skutočne krásnym zážitkom a môžem ju len vrelo odporúčať.

dospelé rastliny tabaku   ukážka balenia cigár

malé rastliny tabaku na Finca Alejandro Robaina   preberanie listov tabaku

Pinar del Río je najväčším mestom západnej Kuby. Pomenované je podľa okolitých píniových lesov. Aj keď sa v okolí Pinar del Río viac rozkladajú tabakové plantáže, aj pínie majú dôležitú úlohu vo výrobe cigár. Vyrába sa z nich lepidlo, ktoré slúži na upevnenie obalového listu cigary. Mesto patrilo vďaka tabakovému biznisu k tým bohatším, podobne ako kedysi Trinidad, a preto sa tu nachádza plno krásnych vil s arkádami.

vily v Pinar del Río   vily v Pinar del Río

vily v Pinar del Río

Na hlavnej triede sa dá prakticky na každom kroku zohnať voda, najrôznejšie ovocie a zelenina aj drobné občerstvenie za veľmi priaznivé ceny. K hlavným turistickým miestam patrí Casa Garay, kde sa od roku 1892 vyrába likér guayabíta z guajava. Ružová guajava je pre Kubu veľmi charakteristická, často  sa z nej pripravujú smoothies a skutočne lahodné marmelády. Do Casa Garay budete voľne vpustení, neplatí sa tu žiadny vstup, ale vnútro budovy pripomína skôr tajnú domácu výrobňu. Nikomu nevadí, že sa tam prechádzate, ale popravde to pôsobí veľmi zvláštny dojmom. Samozrejme si tu môžete kúpiť likér.

v uliciach Pinar del Río   v uliciach Pinar del Río

Ďalším miestom, ktoré určite stojí za návštevu, je tabaková továreň z roku 1760 – Fábrica de Tabacos Francisco Donatién. Môžete tu vidieť celý proces výroby cigár a pozrieť sa môžete aj do tabakového múzea. Vstup stojí 5 kubánskych pesos a snáď budete mať väčšie šťastie než my, pretože nám z neznámeho dôvodu pri vstupu oznámili, že práve majú na pár dní zatvorené.

GPS: 22°24'55.4"N 83°41'38.6"W

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kuba, Havana – prílet a prvé skúsenosti
Publikované: 26.8.2017
Do Havany sme cestovali s prestupom v Amsterdame. Na prestup tu býva viac než hodina, ale chcela by som upozorniť, že cesta k terminálu 3 je skutočne dlhá, takže sa určite nikde nezdržujte. Samotný let potom trvá 10 hodín a 15 minút, ale dosť záleží aj na tom, čo si určí kubánske letisko. Takže my sme výsledne mali pristávanie relatívne v strese, pretože sme náhle museli dosť zrýchliť, ale potom nás Kubánci aj tak ten ušetrený čas nechali stáť na ranveji. Ale to je už taká malá príprava na to, ako to na Kube jednoducho bežne chodí.

Kuba, Havana – po stopách pevností i alkoholu
Publikované: 2.9.2017
Naša prehliadka Havany pokračovala návštevou parku Parque Central, odkiaľ je ešte stále pekný výhľad na Kapitol. V parku sa schádzajú snáď všetci miestni Kubánci, aby bujaro diskutovali. Cudzinci si mylne môžu ich diskusiu vysvetliť ako hádku, ale je to podobné ako na dovolenke na juhu Európy. Okolo parku stoja zaparkované najrôznejšie sfarbené americké autá a snáď úplne každý majiteľ vás láka na jazdu práve s tým jeho miláčikom. Park je miestom, kde si môžete odpočinúť od horúcich ulíc. Uprostred parku stojí socha národného hrdinu José Mártího.

Kuba: Viñales a návšteva Las Terrazas
Publikované: 16.9.2017
Ďalší deň ráno sme vyrazili do krasového údolia Viñales. Toto údolie je pomenované podľa rovnomenného mestečka Viñales, ktoré sa v ňom nachádza. Od Pinar del Río je vzdialené približne 29 kilometrov. V oblasti sa rozkladá nízke pohorie Cordillera de Guaniguanico, ktoré tvoria zalesnené pahorky Sierra del Rosario a Sierra de los Órganos.

Kuba, Playa Larga – krokodília farma a krásna lagúna
Publikované: 23.9.2017
Do Playa Larga sme išli opäť z Havany. Mali sme v pláne využiť tunajší taxi colectivos a trochu ušetriť, ale keďže aj tu sa prvého mája oslavuje Sviatok práce, museli sme si zvoliť inú alternatívu. Ani sme nedošli k okienku s informáciami o odjazdoch a už nás odchytil prvý taxikár, ktorý nám s vidinou dobrého zisku navrhol, že dôjde až priamo na našu adresu.

Kuba, Trinidad – koloniálna perla medzi kubánskymi mestami
Publikované: 30.9.2017
Do koloniálneho mesta Trinidad sme došli krátko popoludní v taxi colectivos. Bola to skutočne adrenalínová jazda, pretože v deväťmiestnom americkom aute bez pásov sme sa s otvorenými okienkami rútili po ceste. Neviem, či má mať človek väčší strach z toho, že nabúrame alebo že z toho rachotivého auta cestou niečo odpadne.

Kuba, Varadero – najkrajšie pláže a nielen to
Publikované: 7.10.2017
Za poslednú zastávku dovolenky sme si vybrali miesto ideálne na odpočinok – Varadero. Mesto je známe predovšetkým kvôli výbežku Hicacos, na ktorom sa nachádzajú nádherné pláže s bielučkým pieskom a priezračnou vodou. Cesta z Trinidadu do Varadera trvala s taxi colectivos aj so zastávkou 3,5 hodiny (250 km) a bola naozaj nepríjemná.

Keď Kubánci tancujú, je to malý zázrak. Cestovateľské kino sa vyberie na Kubu
Publikované: 2.4.2019
Živé múzeum vlastnej histórie! Zoznámte sa s miestom nedotknutým západným svetom a s nádychom socializmu, ktoré nájdete už len málokde. Objavte úzke uličky Havany, v ktorých sa premávajú pestrofarebné veterány a v ktorých sa na autentické karibské rytmy vykrúcajú tanečníci s temperamentom v žilách. Kuba je ozaj miesto, ktoré treba vnímať všetkými zmyslami! Prvotriedny rum a ručne šúľané cigary to len podčiarkujú.

Dominikánska republika – výlet na ostrov Saona
Publikované: 21.12.2019
Dnes spolu s nami vyrazíte na jeden z najobľúbenejších výletov v Dominikánskej republike, a to na tropický karibský ostrovček Saona, ktorý patrí k národnému parku del Este. Nachádza sa zhruba hodinku jazdy autom od letoviska Punta Cana, zvyšok cesty sa preplavíte motorovým člnom. Môžete si vybrať aj českých sprievodcov, ktorí tu žijú už niekoľko rokov. Výlet je all inclusive, takže k cene neodmysliteľne patrí možnosť konzumácie miestneho rumu, nealkoholických nápojov a jedla po celý deň.


Súvisiaca fotogaléria

Kuba – najslávnejší ostrov Karibiku
Kubánske cigary, skvelý rum, latinské rytmy, snehobiele pláže a nádherné more, to je Kuba. Po hur...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

10.4.2020
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob, ktoré sú síce nateraz v značnej miere obmedzené, avšak prostredníctvom našej tvorby si ich aspoň na chvíľku sprítomníte.  
9.4.2020
Múzeum skla a bižutérie v Jablonci už roky nemalo dostatok výstavných priestorov. Pred dvoma rokmi sa začali práce na prístavbe v tvare obrieho brúseného krištáľu. Stavebné práce boli v minulých dňoch dokončené, otvorenie je naplánované po reštriktívnych opatreniach, nová expozícia je pripravená na koniec tohto roku.
8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 4. 2020
sviatok:Igor
dnes:
piatok 10.4.
18 °C
zajtra:
sobota 11.4.
13 °C