www.infoglobe.sk » Kuba, Havana – prílet a prvé skúsenosti

Kuba, Havana – prílet a prvé skúsenosti

Publikované: 26.8.2017
Do Havany sme cestovali s prestupom v Amsterdame. Na prestup tu býva viac než hodina, ale chcela by som upozorniť, že cesta k terminálu 3 je skutočne dlhá, takže sa určite nikde nezdržujte. Samotný let potom trvá 10 hodín a 15 minút, ale dosť záleží aj na tom, čo si určí kubánske letisko. Takže my sme výsledne mali pristávanie relatívne v strese, pretože sme náhle museli dosť zrýchliť, ale potom nás Kubánci aj tak ten ušetrený čas nechali stáť na ranveji. Ale to je už taká malá príprava na to, ako to na Kube jednoducho bežne chodí.

Okolo tretej odpoludnia sme ale konečne prechádzali horúcim letiskom v ústrety všetkým kontrolám. Ani pri jednej z troch kontrol sme prekvapivo nestrávili viac ako 5 minút. Pri prvej kontrole bolo treba pas, vízum a poznať číslo letu, pokiaľ nie ste príbuzní, tak je nutné pristupovať jednotlivo. Chvíľu sa dívate do kamery, dostanete dve razítka a potom prechádzate ku kontrole kabínovej batožiny. Potom sa už ide k výdaju hlavnej batožiny a tu nastane problém. Niekoľko doručených tašiek nemá majiteľa, iné naopak nedorazili vôbec. A to sa stalo bohužiaľ aj nám. Keď sa takto pošťastí, treba všetko nahlásiť v okienku „lost&found“ naproti výdaju, avšak tam už čakajte klasické kubánske úradnícke služby. Najskôr si dobrú chvíľu počkáte, než vôbec niekto dorazí, aj keď je okolo plno ďalších úradníkov. Potom začne dlhé spisovanie s každým nešťastným pasažierom. Pokiaľ máte šťastie, tak podľa letenky zistia, kde sa vaša batožina nachádza a potom sa už treba len modliť, aby bola doručená v dohľadnej dobe. Tú našu doručili v priebehu druhej noci, ale to skutočne považujem za veľké šťastie.

typické autá na Kube   Che Guevara všade okolo

Pri východe z letiska sme boli obklopení davom Kubáncov, ktorí by nás radi odviezli či ubytovali. S jedným miestnym taxikárom sme sa dohodli, že za 30 CUC (konvertibilné pesos) nás zvezie najskôr k zmenárni (používajte výhradne tie s označením Cadeca a vymieňajte eurá, ktoré sú na rozdiel od dolárov bez poplatku) a potom k nášmu ubytovaniu. My sme bývali u pani Heleny, Češky, ktorá žije na Kube už mnoho rokov. Jedná sa o veľmi príjemnú pani, ktorá nám pri našej ceste po ostrove veľmi pomohla a dala mnoho cenných rád.

Plaza de la Revolución – pomník José Mártího   Plaza de la Revolución – pomník José Mártího

Následujúci deň sme okamžite vyrazili do centra. Podľa rady od pani Heleny sme si zaplatili vyhliadkový autobus za 10 CUC (cca 200 Kč), ktorý následne môžete využívať celý deň. Náš okruh začínal pri jednom z najväčších cintorínov na svete – Cementerio de Cristóbal Colón. Turisti tu musia zaplatiť vstupné 2 CUC, ale jedná sa skutočne o krásne miesto. Hlavná brána aj niektoré hrobky sú naozaj veľkolepé. Potom sme pokračovali na obrovské námestie Plaza de la Revolución. Toto námestie nás svojim komunistickým vzhľadom trochu desilo a rozhodne sa ho nedá označiť za architektonický skvost. V minulosti sa tu konalo mnoho politických zhromaždení Fidela Castra a ďalších význačných osobností. Námestiu dominuje 109 metrov vysoký mramorový pomník národného kubánskeho hrdinu José Mártího. Na budovách ministerstva vnútra a komunikácií zas vidieť dve význačné tváre kubánskej revolúcie – Che Guevara a Camilo Cienfuegos.

Cementerio de Cristóbal Colón   Cementerio de Cristóbal Colón

Cementerio de Cristóbal Colón   Cementerio de Cristóbal Colón

Pokračovali sme ďalej do centra Havany a stále viac nás ochromovalo okolité ovzdušie. Z výfukov nádherných amerických áut a nákladných vozidiel sa valil čierny dym, ktorý mal veľký vplyv na spomienky na toto mesto. Okrem sťaženého dýchania bol každý zo smogu okamžite špinavý. Alergici by sa mali Havane vyhnúť veľkým oblúkom, je to bohužiaľ naozaj extrém. Minuli sme panelový hotel Habana Libre, ktorý svojim vzhľadom nie je pre Európana nijak atraktívny, ale historicky môže zaujať. Kubánci však z nejakého dôvodu obdivujú všetky luxusnejšie hotely a radi ich turistom predvádzajú (čo sme videli aj počas našich ďalších dní). Potom sme sa konečne dostali do hlbšieho centra, kde sme vystúpili pri bývalej budove vlády – Capitolio de la Habana, ktorá teraz slúži ako Akadémia vied. Budova sa veľmi podobá slávnemu Kapitolu vo Washingtone a je zaradená do zoznamu UNESCO.

Capitolio de la Habana

Už budúcu sobotu sa môžete tešiť na ďalší článok z Havany.

 

GPS: 23°08'03.2"N 82°21'32.1"W

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kuba: Varadero - kubánske letovisko č. 1
Publikované: 24.3.2012
Karibik kam sa oko dovidí - to je kubánske Varadero, najväčšie miestne letovisko. Aj napriek každoročnému náporu turistov si zachováva kubánsku náladu plnú vášnivého tanca, milých ľudí a karibskej pohody. Pokojnú dovolenku tu ale nečakajte - vo Varadero to žije!

Kuba, Havana – po stopách pevností i alkoholu
Publikované: 2.9.2017
Naša prehliadka Havany pokračovala návštevou parku Parque Central, odkiaľ je ešte stále pekný výhľad na Kapitol. V parku sa schádzajú snáď všetci miestni Kubánci, aby bujaro diskutovali. Cudzinci si mylne môžu ich diskusiu vysvetliť ako hádku, ale je to podobné ako na dovolenke na juhu Európy. Okolo parku stoja zaparkované najrôznejšie sfarbené americké autá a snáď úplne každý majiteľ vás láka na jazdu práve s tým jeho miláčikom. Park je miestom, kde si môžete odpočinúť od horúcich ulíc. Uprostred parku stojí socha národného hrdinu José Mártího.

Kuba – Pinar del Río a návšteva tabákovej plantáže
Publikované: 9.9.2017
Po pobyte v Havane sme sa už tešili na presun smerom na západ – do mesta Pinar del Río. Ubytovanie aj s niekoľkými výletmi sme mali už dopredu dohodnuté v Casa Manuela, ktorá leží v centre mesta a máte sa tam ako v hoteli. Vynikajúce jedlo, krásne izby, plno terás s posedením a neuveriteľne milí zamestnanci. Cez toto ubytovanie sme mali dohodnutý rovno aj transport z Havany a všetko prebiehalo úplne bezproblémovo a načas. Zároveň sme sa viezliasi naším najbezpečnejším autom za celý pobyt na Kube.

Kuba: Viñales a návšteva Las Terrazas
Publikované: 16.9.2017
Ďalší deň ráno sme vyrazili do krasového údolia Viñales. Toto údolie je pomenované podľa rovnomenného mestečka Viñales, ktoré sa v ňom nachádza. Od Pinar del Río je vzdialené približne 29 kilometrov. V oblasti sa rozkladá nízke pohorie Cordillera de Guaniguanico, ktoré tvoria zalesnené pahorky Sierra del Rosario a Sierra de los Órganos.

Kuba, Playa Larga – krokodília farma a krásna lagúna
Publikované: 23.9.2017
Do Playa Larga sme išli opäť z Havany. Mali sme v pláne využiť tunajší taxi colectivos a trochu ušetriť, ale keďže aj tu sa prvého mája oslavuje Sviatok práce, museli sme si zvoliť inú alternatívu. Ani sme nedošli k okienku s informáciami o odjazdoch a už nás odchytil prvý taxikár, ktorý nám s vidinou dobrého zisku navrhol, že dôjde až priamo na našu adresu.

Kuba, Trinidad – koloniálna perla medzi kubánskymi mestami
Publikované: 30.9.2017
Do koloniálneho mesta Trinidad sme došli krátko popoludní v taxi colectivos. Bola to skutočne adrenalínová jazda, pretože v deväťmiestnom americkom aute bez pásov sme sa s otvorenými okienkami rútili po ceste. Neviem, či má mať človek väčší strach z toho, že nabúrame alebo že z toho rachotivého auta cestou niečo odpadne.

Kuba, Varadero – najkrajšie pláže a nielen to
Publikované: 7.10.2017
Za poslednú zastávku dovolenky sme si vybrali miesto ideálne na odpočinok – Varadero. Mesto je známe predovšetkým kvôli výbežku Hicacos, na ktorom sa nachádzajú nádherné pláže s bielučkým pieskom a priezračnou vodou. Cesta z Trinidadu do Varadera trvala s taxi colectivos aj so zastávkou 3,5 hodiny (250 km) a bola naozaj nepríjemná.

Keď Kubánci tancujú, je to malý zázrak. Cestovateľské kino sa vyberie na Kubu
Publikované: 2.4.2019
Živé múzeum vlastnej histórie! Zoznámte sa s miestom nedotknutým západným svetom a s nádychom socializmu, ktoré nájdete už len málokde. Objavte úzke uličky Havany, v ktorých sa premávajú pestrofarebné veterány a v ktorých sa na autentické karibské rytmy vykrúcajú tanečníci s temperamentom v žilách. Kuba je ozaj miesto, ktoré treba vnímať všetkými zmyslami! Prvotriedny rum a ručne šúľané cigary to len podčiarkujú.

Dominikánska republika – výlet na ostrov Saona
Publikované: 21.12.2019
Dnes spolu s nami vyrazíte na jeden z najobľúbenejších výletov v Dominikánskej republike, a to na tropický karibský ostrovček Saona, ktorý patrí k národnému parku del Este. Nachádza sa zhruba hodinku jazdy autom od letoviska Punta Cana, zvyšok cesty sa preplavíte motorovým člnom. Môžete si vybrať aj českých sprievodcov, ktorí tu žijú už niekoľko rokov. Výlet je all inclusive, takže k cene neodmysliteľne patrí možnosť konzumácie miestneho rumu, nealkoholických nápojov a jedla po celý deň.


Súvisiaca fotogaléria

Kuba – najslávnejší ostrov Karibiku
Kubánske cigary, skvelý rum, latinské rytmy, snehobiele pláže a nádherné more, to je Kuba. Po hur...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

10.4.2020
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob, ktoré sú síce nateraz v značnej miere obmedzené, avšak prostredníctvom našej tvorby si ich aspoň na chvíľku sprítomníte.  
9.4.2020
Múzeum skla a bižutérie v Jablonci už roky nemalo dostatok výstavných priestorov. Pred dvoma rokmi sa začali práce na prístavbe v tvare obrieho brúseného krištáľu. Stavebné práce boli v minulých dňoch dokončené, otvorenie je naplánované po reštriktívnych opatreniach, nová expozícia je pripravená na koniec tohto roku.
8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 4. 2020
sviatok:Igor
dnes:
piatok 10.4.
18 °C
zajtra:
sobota 11.4.
13 °C