www.infoglobe.sk » Kuba, Havana – po stopách pevností i alkoholu

Kuba, Havana – po stopách pevností i alkoholu

Publikované: 2.9.2017
Naša prehliadka Havany pokračovala návštevou parku Parque Central, odkiaľ je ešte stále pekný výhľad na Kapitol. V parku sa schádzajú snáď všetci miestni Kubánci, aby bujaro diskutovali. Cudzinci si mylne môžu ich diskusiu vysvetliť ako hádku, ale je to podobné ako na dovolenke na juhu Európy. Okolo parku stoja zaparkované najrôznejšie sfarbené americké autá a snáď úplne každý majiteľ vás láka na jazdu práve s tým jeho miláčikom. Park je miestom, kde si môžete odpočinúť od horúcich ulíc. Uprostred parku stojí socha národného hrdinu José Mártího.

Na Parque Central nadväzuje nákupná trieda Calle Obispo, kde zoženiete najviac suvenírov a jedla a zároveň tam nájdete aj zopár obchodov luxusnejších značiek. Pokiaľ dostanete chuť na drink, bol by to doslova hriech nezájsť do svetoznámej La Bodeguita del Medio, ktorá sa nachádza na ulici Empedrado. Tento slávny bar, ktorý je aj v centre Prahy, preslávil spisovateľ Ernest Hemingway (jeho fanúšikovia si môžu na Kube urobiť aj výlet po stopách tejto osobnosti). Ernest Hemingway tu popíjal svoje obľúbené mojito, ktoré ako jediné dostanete pred obedom.

Parque Central

La Bodeguita del Medio  La Bodeguita del Medio  La Bodeguita del Medio

Bar býva už od otvorenia, ktoré nebýva vždy na čas, doslova prepchatý turistami. Barman bleskovo mieša mojita za 5 CUC (cca 110 Kč) a za chrbtom vám hrajú tradičné kubánske piesne. Neskôr sa otvára aj zadná časť baru, kde sa nachádza reštaurácia ponúkajúca kreolské jedlá. Počítajte však s vyššími cenami. Hneď vedľa baru nájdete malý obchod so suvenírmi. Calle Obispo ústí pri promenáde na najstaršom námestí v Havane – Plaza de Armas. Nachádza sa tu palác Palacio del Conde de Santovenia, ktorý v súčasnosti slúži ako hotel a malá neoklasicistická kaplnka El Templete. O pár krokov ďalej sa už nad morom týči slávna pevnosť Castillo de la Real Fuerza zo 16. storočia.

v uliciach Havany

Od pevnosti sa dá vyraziť po ulici Empedrado alebo O'Reilly smerom do centra a cestou navštíviť jedno z najkrajších kubánskych námestí Plaza de la Catedral s barokovou katedrálou a koloniálnymi palácmi. Na opačnej strane sa zas nachádza múzeum rumu Havana Club – Museo del Ron, ktorého prehliadka v angličtine stojí 6 CUC a ktorého súčasťou je aj malá ochutnávka. Vstupenky odporúčam rezervovať v predstihu, nech zbytočne nečakáte na prvú plne neobsadenú skupinu, pretože o prehliadky je naozaj veľký záujem. V bare Havana Club, ktorý sa nachádza ihneď vedľa vstupu do múzea, si potom môžete posedieť a vypočuť živú hudbu. Okrem drinkov zo slávneho rumu tu robia aj najrôznejšie sendviče a ďalšie drobné občerstvenie za veľmi priaznivé ceny.

Museo del Ron   Museo del Ron

Pokiaľ sa promenádou vrátite späť až za pevnosť Castillo de la Real Fuerza, naskytne sa vám krásny výhľad cez Canal de Entrada na pevnosť Fortaleza de San Carlos de la Cabaña z 18. storočia. Vždy o deviatej hodine večer tu zaznejú výstrely z dela. Vedľa pevnosti sa nachádza replika slávnej sochy Ježiša z Rio de Janeira, ktorá je vysoká 18 metrov. Pozdĺž vody sa dostanete až k pevnostnému komplexu Castillo de San Salvador de la Punta, kde sa nachádza aj archeologické múzeum. Na výbežku naproti je súčasťou komplexu Castillo de los Tres Reyes del Morro. Obe pevnosti strážia v najužšom mieste vjazd do havanského prístavu. Od pevnosti Castillo de San Salvador de la Punta vychádza hlavná promenáda Malecón, ktorá je dlhá 7 kilometrov.

Castillo de la Real Fuerza   Castillo de la Real Fuerza

Havanu sa dá prejsť za jeden až dva dni, ale bez problémov sa tu zabavíte aj omnoho dlhšiu dobu. V meste sa nachádza skutočne mnoho zaujímavých múzeí, architektonicky krásnych domov aj zapadnutých uličiek, ktoré určite stoja za návštevu. No je tiež pravda, že neustály smog a snaha Kubáncov všemožne obrať cudzincov o peniaze núti turistov rýchlo vyraziť do prívetivejšej časti ostrova. Ako únik poslúži aspoň relax na krásnej pláži (napr. Santa Maria del Mar), kam sa ľahko dostanete autobusom z Parque Central za približne 40 minút a za 5 CUC.

Santa Maria del Mar   výhľad na promenádu Malecón

Budúcu sobotu sa spolu s nami pozriete do mesta Pinar del Río.

 

GPS: 23°08'25.6"N 82°21'10.7"W

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kuba, Havana – prílet a prvé skúsenosti
Publikované: 26.8.2017
Do Havany sme cestovali s prestupom v Amsterdame. Na prestup tu býva viac než hodina, ale chcela by som upozorniť, že cesta k terminálu 3 je skutočne dlhá, takže sa určite nikde nezdržujte. Samotný let potom trvá 10 hodín a 15 minút, ale dosť záleží aj na tom, čo si určí kubánske letisko. Takže my sme výsledne mali pristávanie relatívne v strese, pretože sme náhle museli dosť zrýchliť, ale potom nás Kubánci aj tak ten ušetrený čas nechali stáť na ranveji. Ale to je už taká malá príprava na to, ako to na Kube jednoducho bežne chodí.

Kuba: Viñales a návšteva Las Terrazas
Publikované: 16.9.2017
Ďalší deň ráno sme vyrazili do krasového údolia Viñales. Toto údolie je pomenované podľa rovnomenného mestečka Viñales, ktoré sa v ňom nachádza. Od Pinar del Río je vzdialené približne 29 kilometrov. V oblasti sa rozkladá nízke pohorie Cordillera de Guaniguanico, ktoré tvoria zalesnené pahorky Sierra del Rosario a Sierra de los Órganos.

Kuba, Playa Larga – krokodília farma a krásna lagúna
Publikované: 23.9.2017
Do Playa Larga sme išli opäť z Havany. Mali sme v pláne využiť tunajší taxi colectivos a trochu ušetriť, ale keďže aj tu sa prvého mája oslavuje Sviatok práce, museli sme si zvoliť inú alternatívu. Ani sme nedošli k okienku s informáciami o odjazdoch a už nás odchytil prvý taxikár, ktorý nám s vidinou dobrého zisku navrhol, že dôjde až priamo na našu adresu.

Kuba, Trinidad – koloniálna perla medzi kubánskymi mestami
Publikované: 30.9.2017
Do koloniálneho mesta Trinidad sme došli krátko popoludní v taxi colectivos. Bola to skutočne adrenalínová jazda, pretože v deväťmiestnom americkom aute bez pásov sme sa s otvorenými okienkami rútili po ceste. Neviem, či má mať človek väčší strach z toho, že nabúrame alebo že z toho rachotivého auta cestou niečo odpadne.

Kuba, Varadero – najkrajšie pláže a nielen to
Publikované: 7.10.2017
Za poslednú zastávku dovolenky sme si vybrali miesto ideálne na odpočinok – Varadero. Mesto je známe predovšetkým kvôli výbežku Hicacos, na ktorom sa nachádzajú nádherné pláže s bielučkým pieskom a priezračnou vodou. Cesta z Trinidadu do Varadera trvala s taxi colectivos aj so zastávkou 3,5 hodiny (250 km) a bola naozaj nepríjemná.

Keď Kubánci tancujú, je to malý zázrak. Cestovateľské kino sa vyberie na Kubu
Publikované: 2.4.2019
Živé múzeum vlastnej histórie! Zoznámte sa s miestom nedotknutým západným svetom a s nádychom socializmu, ktoré nájdete už len málokde. Objavte úzke uličky Havany, v ktorých sa premávajú pestrofarebné veterány a v ktorých sa na autentické karibské rytmy vykrúcajú tanečníci s temperamentom v žilách. Kuba je ozaj miesto, ktoré treba vnímať všetkými zmyslami! Prvotriedny rum a ručne šúľané cigary to len podčiarkujú.

Dominikánska republika – výlet na ostrov Saona
Publikované: 21.12.2019
Dnes spolu s nami vyrazíte na jeden z najobľúbenejších výletov v Dominikánskej republike, a to na tropický karibský ostrovček Saona, ktorý patrí k národnému parku del Este. Nachádza sa zhruba hodinku jazdy autom od letoviska Punta Cana, zvyšok cesty sa preplavíte motorovým člnom. Môžete si vybrať aj českých sprievodcov, ktorí tu žijú už niekoľko rokov. Výlet je all inclusive, takže k cene neodmysliteľne patrí možnosť konzumácie miestneho rumu, nealkoholických nápojov a jedla po celý deň.

Kuba – Pinar del Río a návšteva tabákovej plantáže
Publikované: 9.9.2017
Po pobyte v Havane sme sa už tešili na presun smerom na západ – do mesta Pinar del Río. Ubytovanie aj s niekoľkými výletmi sme mali už dopredu dohodnuté v Casa Manuela, ktorá leží v centre mesta a máte sa tam ako v hoteli. Vynikajúce jedlo, krásne izby, plno terás s posedením a neuveriteľne milí zamestnanci. Cez toto ubytovanie sme mali dohodnutý rovno aj transport z Havany a všetko prebiehalo úplne bezproblémovo a načas. Zároveň sme sa viezliasi naším najbezpečnejším autom za celý pobyt na Kube.


Súvisiaca fotogaléria

Kuba – najslávnejší ostrov Karibiku
Kubánske cigary, skvelý rum, latinské rytmy, snehobiele pláže a nádherné more, to je Kuba. Po hur...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
7.4.2020
Stavba nového kostola blahoslavenej Márie Restituty je dokončená a čaká na otvorenie. Slávnostná omša bola plánovaná na 1. mája tohto roku.
6.4.2020
V týchto dňoch bola odovzdaná spoločná nominácia tradície spojenej s chovom koní plemena lipican (Lipizzan) do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorá by mala byť aj ochranou tohto jedného z najstarších kultúrnych plemien koní chovaných v Európe.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 8. 4. 2020
sviatok:Albert
dnes:
streda 8.4.
18 °C
zajtra:
štvrtok 9.4.
21 °C