www.infoglobe.sk » Francúzsko: Korzika - výlet do Stredomoria II.

Francúzsko: Korzika - výlet do Stredomoria II.

Publikované: 22.9.2022
Dnes sa vypravíme do ďalších miest Korziky.

Aléria

Je dvojtisícové mesto ležiace na východe ostrova. Ľudia sa tu usídlili už pred ôsmymi tisíckami rokov. Dnes to sú predovšetkým rímske zrúcaniny a pozostatky raného gréckeho osídlenia, ktoré sem vábia turistov. Na konci 15. storočia tu pribudla pevnosť postavená Janovčanmi, aby chránila prístav.

Aléria

Bastia

Takmer štyridsaťtisícová Bastia sa rozlieha na severovýchode Korziky, kde bola roku 1372 založená Janovčanmi, a dnes je najvýznamnejším obchodným prístavom ostrova. Pre Staré Mesto sú typické vysoké rozpadávajúce sa budovy z konca 18. storočia a obzvlášť pri prístave sú v príkrom kontraste s novými modernými jachtami. Okolo mestskej pevnosti sa rozkladá modernejšia časť mesta Terra Nova. V tejto oblasti za návštevu stohí Guvernérov palác či katedrála Sainte-Marie de l’Assomption (17. storočie), kostol Oratorie-Sainte-Croix, alebo najväčší kostol na ostrove neoklasicistický Eglise Saint Jean-Baptiste (17. storočie), ktorého klenbové maľby boli vytvorené florentskými maliarmi Olimpiom Bandinellim a Orestom Malfantim. Na námestí Placa Saint Nicolas si môžu turisti na miestnom trhu kúpiť nejakú typickú miestnu delikatesu. Návštevníci môžu ešte zájsť do Múzea etnografie, nachádzajúceho sa v paláci guvernéra, mapujúce históriu mesta od jeho predrímskych začiatkov po druhú svetovú vojnu.

Bastia

Bonifacio

Najstaršie korzické mesto leží na južnom cípe ostrova, obýva ho okolo tritisíc obyvateľov a rozlieha sa na ploche veľkej 138 km2. Z korzických miest leží najbližšie Sardínii, od ktorej ho oddeľuje 12 kilometrov Bonifáckej úžiny. Najstaršia zmienka o ňom je z obdobia rímskej ríše od zemepisca Ptolemaia. Úžinou tu prebiehala významná časť lodnej dopravy, čo Rimania využili vo svoj prospech. V 5. storočí nášho letopočtu sa mesto dostalo z rímskych rúk do rúk Vandalov. V dnešnej podobe bolo mesto založené v 9. storočí ako pevnosť pomenovaná po Bonifácovi II. Toskánskom, ktorý viedol námorné výpravy proti Saracénom a po návrate vybudoval nedobytnú pevnosť, ktorá mala chrániť toskánske dŕžavy.

Bonifacio

Mesto je hlavným centrom pre odpočinkové aktivity ako potápanie a jachting, pre ktoré je Bonifacio obzvlášť vhodné, pretože patrí medzi najveternejšie miesta vo Francúzsku, takže obzvlášť v lete sa tu rozvíja čulý turistický ruch.

Calvi

Prístavné mesto leží v severozápadnej časti Korziky a pýši sa tradičnou korzickou kultúrou, pričom sa mu darí byť aj moderným rekreačným centrom, ktorého atmosféru podtrhuje impozantná pevnosť, hory a ihličnatý les. Úzky pruh calvijské pláže s bielym pieskom a plytčinami, tiahnucimi sa po celej dĺžke úžiny, je obľúbeným miestom odpočinku nie len pre turistov, ale tiež pre miestnych. Hlavnou historickou atrakciou mesta je pevnosť stojaca vysoko nad mestom, ktorej vznik sa datuje do 13. storočia, kedy pomáhala brániť mesto proti útokom zvonka. Dnes tu opäť sídli vojenská posádka, takže pevnosť je verejnosti neprístupná. Jej súčasťou je palác a pozostatky domu, o ktorých sa traduje, že sú rodiskom Krištofa Kolumba. Pôvodná budova bola totiž roku 1794 vojakmi admirála Nelsona zničená. Vo vnútri pevnosti narazíte aj na Múzeum korzickej etnografie, ktoré vystavuje mnoho predmetov spojených s kultúrou ostrova, a tiež katedrálu St-Jean-Baptiste (13. storočie), ktorá bola postavená, aby ochraňovala zázračný kríž nazývaný Christ des Miracles.

Calvi

Cargese

Jeho názov znamená „grécka dedina,“ a viaže sa k roku 1676, kedy sa tu usadila skupinka niekoľkých stoviek Grékov, ktorí utekali pred osmanskou inváziou. Mesto, ležiace 27 kilometrov severne od Ajaccia a majúce niečo cez tisíc obyvateľov, dnes tvoria biele domy, ktoré stoja pri skalnatom výbežku s výhľadom na zátoku a jeho zvláštnosťou sú dva kostoly stojace oproti sebe, jeden katolícky Nanebovzatia, druhý gréckej cirkvi pomenovaný po svätom Spyridonovi. Rovnako ako iné korzické prístavné mestá aj Cargese má niekoľko pekných pláží, pričom za jednu z najlepších je považovaná Plage de Pero ležiaca severne od mesta.

Cargese

GPS: 42°34'00.5"N 8°45'27.3"E (Calvi)

Text: Maxim Kucer

Foto: Pixabay.com, Pierre Bona, Jean-Paul GRANDMONT

Preklad: O. Kubáčková (Maňáková)Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko: Korzika - výlet do Stredomoria I.
Publikované: 16.9.2022
Korzika patrí k nepočetnej rade stredomorských ostrovov, ktorý sa však vyníma nie len atmosférou, architektúrou, ale tiež skvelými pochúťkami.

Francúzsko, Korzika: Aktívna aj oddychová dovolenka
Publikované: 11.5.2021
Korzika patrí k tým destináciám, kde na relatívne malom území môžete naraziť na nádherné pláže, blankytne modré a čisté more, romantické zátoky, prírodné jazierka a historické mestečká s prímorskou atmosférou. Vďaka tomu sa Korzika pýši prezývkami ako „Ostrov lásky a vône“ alebo napríklad „Perla Stredomoria“.

Francúzsko, Azúrové pobrežie I.: Slávny revír žandára zo St. Tropez – VIDEO
Publikované: 22.9.2021
Stará námornícka a rybárska tradícia, vynikajúce víno z miestnych viníc, srdeční a priateľskí Francúzi, nádherné počasie aj povestné modré Stredozemné more. Toto všetko sem každý rok privedie milióny ľudí, ktorí si chcú odpočinúť od každodenných starostí a načerpať trochu južanskej energie. Francúzska riviéra síce nepatrí k najlacnejším európskym letoviskám, rozhodne však odtiaľ nebudete odchádzať sklamaní.

Francúzsko, Azúrové pobrežie II.: Nice – živé centrum - VIDEO
Publikované: 29.9.2021
Druhé najnavštevovanejšie mesto Francúzska nájdete na juhu krajiny v regióne Provence-Alpes-Côte d'Azur, neďaleko talianskych hraníc. Milióny turistov sem každý rok priláka povestné Azúrové pobrežie, krásne počasie a výborné francúzske víno. Punc, ktorý Nice získalo vďaka bohatým anglickým rodinám utekajúcim sem pred zimou v 18. storočí, stále rastie. Celé mesto má navyše nezabudnuteľné kúzlo a osobitú atmosféru. Poďte sa doň s nami na chvíľu pozrieť.

Francúzsko, Azúrové pobrežie III.: Monako – bezpečný prístav svetových boháčov - VIDEO
Publikované: 6.10.2021
Možno sa teraz čudujete, že miništát Monako radíme do tohto seriálu o Francúzsku, ale pri cestách Azúrovým pobrežím sa ho jednoducho nedá vynechať. Kasíno, honosné jachty, luxusné hotely, formula 1 a daňový raj. Takéto predstavy prebúdza druhý najmenší štát sveta. A asi ho ani nejde popísať lepšie. Okrem toho ide tiež o druhú najzaľudnatejšiu krajinu sveta, kniežactvo a miesto s najvyšším HDP aj najväčším percentom dolárových milionárov. Najviac ľudí do Monaka samozrejme prúdi v dobe slávneho preteku Grand Prix, návštevu vám ale môžeme odporučiť takmer kedykoľvek.

Francúzsko, Azúrové pobrežie IV.: Saint-Tropez – revír slávneho žandára - VIDEO
Publikované: 13.10.2021
Kultový film Žandár zo Saint-Tropez dodnes privádza do tohto krásneho mestečka na Azúrovom pobreží stovky tisíc návštevníkov. Louis de Funès a typický francúzsky humor dokonalo zapadli do tunajšieho prostredia a spoločne tak pomohli vytvoriť jeden z najznámejších francúzskych filmov vôbec. A Saint Tropez si to zaslúži. Pre mňa patrí medzi najkrajšie miesta celej Európy.

Francúzsko, Azúrové pobrežie V.: Fréjus a Saint-Raphaël – VIDEO
Publikované: 20.10.2021
Saint-Tropez je síce nepochybne najkrajším mestečkom Azúrového pobrežia, v sezóne do neho ale prichádza toľko návštevníkov, že si ho takmer nemáte šancu užiť. Máme pre vás neďalekú alternatívu. Fréjus a Saint-Raphaël tvoria dvojmesto medzi Cannes a Toulonom a so Saint-Tropez sa minimálne atmosférou môžu smelo merať. Navyše tu môžete nahliadnuť hlboko do histórie, zachovali sa tu totiž zaujímavé pamiatky z dôb vlády Rimanov.

Francúzsko, Azúrové pobrežie VI.: Aix-en-Provence – výstavné mesto francúzskeho juhu - VIDEO
Publikované: 27.10.2021
„Bohatí Parížania sem posielajú svoje deti na univerzitu, keď sa ich chcú zbaviť. Takže je tu síce dosť draho, ale zas to tu naozaj žije“ hovorí o svojom rodnom meste Louis – jeden z miestnych, s ktorým som sa pri návšteve mesta zoznámil. A skutočne už som dlho nebol na mieste, ktoré by toľko dýchalo študentskou atmosférou a zároveň nebolo plné „chudobných“ hipsterských kaviarní. Pridajte k tomu viac než dvojtisícročnú históriu, úzke uličky so starými pieskovcovými domami a prívetivých obyvateľov Provence a máte takmer dokonalý obraz o jednom z najznámejších miest juhu Francúzska.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko, Azúrové pobrežie – v srdci Provensalska
Azúrové pobrežie alebo tiež francúzska Riviéra je jednou z najatraktívnejších rekreačných oblastí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

28.9.2022
K príležitosti Medzinárodného roku jaskyň sa 1. októbra 2022 môžete mimoriadne zúčastniť Dňa otvorených dverí (ďalej len DOD) Cisárskej jaskyne v Moravskom krase. Jaskyňa je situovaná v Ostrovnom žľabe na severovýchodnom okraji Ostrova pri Macoche.
27.9.2022
Jesenné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s horským vodcom a aktuálne riaditeľom Horskej záchrannej služby Marekom Biskupičom, pozve vás cez kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajomstvo záhadných skalných hamburgerov i predstaví zručnosti sysľov.
21.9.2022
Oslavy zberu úrody a vína prebiehajú už v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodových slávností i vinobraní, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 28. 9. 2022
sviatok:Václav
dnes:
streda 28.9.
6 °C
zajtra:
štvrtok 29.9.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X