www.infoglobe.sk » Francúzsko: Korzika - výlet do Stredomoria I.

Francúzsko: Korzika - výlet do Stredomoria I.

Publikované: 16.9.2022
Korzika patrí k nepočetnej rade stredomorských ostrovov, ktorý sa však vyníma nie len atmosférou, architektúrou, ale tiež skvelými pochúťkami.

Medzi veľké, no zároveň temné zaujímavosti tohto ostrova patrí jeho spoločenská zvyklosť ktorá dovoľuje obyvateľom (a vyžaduje to po nich), aby zabili každého, kto poškodil česť ich rodiny. Odhaduje sa, že medzi rokmi 1683 a 1715 sa takto medzi sebou povraždila štvrtina populácie. Avšak tento najväčší francúzsky ostrov vstúpil do svetového povedomia hlavne tým, že jej syn, Napoleon Bonaparte, si dokázal podmaniť Francúzsko a s ním takmer celú Európu.

vlajka Korziky

O Korzike

História ľudského osídlenia na ostrove siaha až do mezolitu a v staroveku tu nastúpila grécka kultúra. Práve Gréci boli tí, ktorí založili dnešné hlavné mesto Ajaccio. Avšak tí si vládu nad ostrovom prestriedali s Etruskami, Kartágincami a Rimanmi. Po páde rímskej ríše ostrov chvíľu patril germánskym kmeňom Vizigótov a Vandalov a neskôr, počas stredoveku, sa na ostrove opäť striedali vládcovia. Najprv ostrov patril Pise a potom Janovu, ktorému Korzika patrila od roku 1347 do 1729.

Korzika - Ajaccio

V roku 1768 sa definitívne stala francúzskym územím a od roku 1982 má v rámci Francúzska autonómiu s vlastnou vládou a regionálnym parlamentom. Korzika bola v roku 1975 rozdelená na dva departementy: Corse-du-Sud a Haute-Corse. Ostrov je najmenej ekonomicky vyspelým regiónom Francúzska. Dôležitým elementom pre domáce hospodárstvo ostrova je turistický priemysel, ktorý sa sústredí predovšetkým na juhu v oblastiach Porto Vecchio a Bonifacio a na severozápade v Calvi. Ostrov dnes obýva viac než 300-tisíc ľudí, ktorí sa z veľkej časti zaoberajú poľnohospodárstvom. Z Korziky sa hlavne do zvyšku Francúzska vyvážajú syry, víno, klobásy a med.

Korzika - Ajaccio (pamätník Napoleona)

Ostrov bol sformovaný vulkanickými erupciami, ktoré z neho urobili najhornatejší ostrov v Stredomorí. Jeho najvyššia hora, Monte Cinto, sa pýši do výšky 2 706 metrov nad morom. Na Korzike je však ďalších dvadsať hôr, ktoré majú viac než 2 000 metrov. Na dĺžku meria ostrov 183 kilometrov a na šírku 83 kilometrov. Turisti sa môžu kúpať na viac než 200 plážach.

Korzika - more, pláže, hory

Korzika sa teší typickému stredomorskému podnebiu, pre ktoré sú typické horúce a suché letá a mierne zimy, čo platí predovšetkým pre pobrežie, pretože na horách je počas celého roka o niečo chladnejšie.

Korzika - mestečko Bonifacio

Ajaccio

Hlavné mesto a prístav Korziky leží na jej západnom pobreží v zalesnenej horskej oblasti. Dnes mesto obýva okolo 70 tisíc ľudí. Jeho korene siahajú do obdobia rímskej ríše, ale do svetového povedomia vstúpilo až v 18. storočí, pretože sa stalo rodiskom Napoleona Bonaparte, čo je badateľné dodnes, nakoľko v meste nájdete mnoho odkazov, ktoré ctia jeho meno.

Korzika - Ajaccio

V centre mesta sa nachádzajú dve významné pamiatky - pevnosť zo 16. storočia, ktorá je dodnes užívaná vojskom, a renesančná katedrála Notre Dame de la Misericorde.

Staré Mesto okolo námestia Place Marechal Foch je posiate úzkymi uličkami s typickými stredomorskými domčekmi, medzi ktorými sa nachádza aj Napoleonove rodisko – Casa di Bonaparte, čo podtrhuje jeho príjemnú atmosféru. Počas návštevy mesta Ajaccio určite stoja za návštevu aj tri janovské veže – Torra di Capu di Fenu, Torra di a Parata a Torra di Castelluchju. Turisti sa na svojich prechádzkach môžu osviežiť v niektorej z mnohých kaviarní, barov alebo reštaurácií.

Korzika - Ajaccio (prístav)

GPS: 41°55'00.7"N 8°44'24.1"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Pixabay.com

Preklad: O. Kubáčková (Maňáková)Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko: Korzika - výlet do Stredomoria II.
Publikované: 22.9.2022
Dnes sa vypravíme do ďalších miest Korziky.

Francúzsko, Korzika: Aktívna aj oddychová dovolenka
Publikované: 11.5.2021
Korzika patrí k tým destináciám, kde na relatívne malom území môžete naraziť na nádherné pláže, blankytne modré a čisté more, romantické zátoky, prírodné jazierka a historické mestečká s prímorskou atmosférou. Vďaka tomu sa Korzika pýši prezývkami ako „Ostrov lásky a vône“ alebo napríklad „Perla Stredomoria“.

Francúzsko, Azúrové pobrežie I.: Slávny revír žandára zo St. Tropez – VIDEO
Publikované: 22.9.2021
Stará námornícka a rybárska tradícia, vynikajúce víno z miestnych viníc, srdeční a priateľskí Francúzi, nádherné počasie aj povestné modré Stredozemné more. Toto všetko sem každý rok privedie milióny ľudí, ktorí si chcú odpočinúť od každodenných starostí a načerpať trochu južanskej energie. Francúzska riviéra síce nepatrí k najlacnejším európskym letoviskám, rozhodne však odtiaľ nebudete odchádzať sklamaní.

Francúzsko, Azúrové pobrežie II.: Nice – živé centrum - VIDEO
Publikované: 29.9.2021
Druhé najnavštevovanejšie mesto Francúzska nájdete na juhu krajiny v regióne Provence-Alpes-Côte d'Azur, neďaleko talianskych hraníc. Milióny turistov sem každý rok priláka povestné Azúrové pobrežie, krásne počasie a výborné francúzske víno. Punc, ktorý Nice získalo vďaka bohatým anglickým rodinám utekajúcim sem pred zimou v 18. storočí, stále rastie. Celé mesto má navyše nezabudnuteľné kúzlo a osobitú atmosféru. Poďte sa doň s nami na chvíľu pozrieť.

Francúzsko, Azúrové pobrežie III.: Monako – bezpečný prístav svetových boháčov - VIDEO
Publikované: 6.10.2021
Možno sa teraz čudujete, že miništát Monako radíme do tohto seriálu o Francúzsku, ale pri cestách Azúrovým pobrežím sa ho jednoducho nedá vynechať. Kasíno, honosné jachty, luxusné hotely, formula 1 a daňový raj. Takéto predstavy prebúdza druhý najmenší štát sveta. A asi ho ani nejde popísať lepšie. Okrem toho ide tiež o druhú najzaľudnatejšiu krajinu sveta, kniežactvo a miesto s najvyšším HDP aj najväčším percentom dolárových milionárov. Najviac ľudí do Monaka samozrejme prúdi v dobe slávneho preteku Grand Prix, návštevu vám ale môžeme odporučiť takmer kedykoľvek.

Francúzsko, Azúrové pobrežie IV.: Saint-Tropez – revír slávneho žandára - VIDEO
Publikované: 13.10.2021
Kultový film Žandár zo Saint-Tropez dodnes privádza do tohto krásneho mestečka na Azúrovom pobreží stovky tisíc návštevníkov. Louis de Funès a typický francúzsky humor dokonalo zapadli do tunajšieho prostredia a spoločne tak pomohli vytvoriť jeden z najznámejších francúzskych filmov vôbec. A Saint Tropez si to zaslúži. Pre mňa patrí medzi najkrajšie miesta celej Európy.

Francúzsko, Azúrové pobrežie V.: Fréjus a Saint-Raphaël – VIDEO
Publikované: 20.10.2021
Saint-Tropez je síce nepochybne najkrajším mestečkom Azúrového pobrežia, v sezóne do neho ale prichádza toľko návštevníkov, že si ho takmer nemáte šancu užiť. Máme pre vás neďalekú alternatívu. Fréjus a Saint-Raphaël tvoria dvojmesto medzi Cannes a Toulonom a so Saint-Tropez sa minimálne atmosférou môžu smelo merať. Navyše tu môžete nahliadnuť hlboko do histórie, zachovali sa tu totiž zaujímavé pamiatky z dôb vlády Rimanov.

Francúzsko, Azúrové pobrežie VI.: Aix-en-Provence – výstavné mesto francúzskeho juhu - VIDEO
Publikované: 27.10.2021
„Bohatí Parížania sem posielajú svoje deti na univerzitu, keď sa ich chcú zbaviť. Takže je tu síce dosť draho, ale zas to tu naozaj žije“ hovorí o svojom rodnom meste Louis – jeden z miestnych, s ktorým som sa pri návšteve mesta zoznámil. A skutočne už som dlho nebol na mieste, ktoré by toľko dýchalo študentskou atmosférou a zároveň nebolo plné „chudobných“ hipsterských kaviarní. Pridajte k tomu viac než dvojtisícročnú históriu, úzke uličky so starými pieskovcovými domami a prívetivých obyvateľov Provence a máte takmer dokonalý obraz o jednom z najznámejších miest juhu Francúzska.

Francúzsko, Cannes - mesto slávneho filmového festivalu
Publikované: 3.11.2021
Cannes je mesto ležiace na nablýskanej Francúzskej riviére a dozaista ho poznáte aj vďaka slávnemu filmovému festivalu, ktorý sa tu koná každoročne v máji, a to už od roku 1946. V súčasnosti je festival najväčším európskym filmovým sviatkom, ktorý funguje aj ako skvelá propagácia európskeho filmového umenia.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko, Azúrové pobrežie – v srdci Provensalska
Azúrové pobrežie alebo tiež francúzska Riviéra je jednou z najatraktívnejších rekreačných oblastí...

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

28.9.2022
K príležitosti Medzinárodného roku jaskyň sa 1. októbra 2022 môžete mimoriadne zúčastniť Dňa otvorených dverí (ďalej len DOD) Cisárskej jaskyne v Moravskom krase. Jaskyňa je situovaná v Ostrovnom žľabe na severovýchodnom okraji Ostrova pri Macoche.
27.9.2022
Jesenné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s horským vodcom a aktuálne riaditeľom Horskej záchrannej služby Marekom Biskupičom, pozve vás cez kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajomstvo záhadných skalných hamburgerov i predstaví zručnosti sysľov.
21.9.2022
Oslavy zberu úrody a vína prebiehajú už v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodových slávností i vinobraní, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 28. 9. 2022
sviatok:Václav
dnes:
streda 28.9.
6 °C
zajtra:
štvrtok 29.9.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X