www.infoglobe.sk » Kiribati - kolíska pacifických národov

Kiribati - kolíska pacifických národov

Publikované: 15.10.2012
Kiribati patrí k mnohým malým štátom, ktorými je posiata pustina vôd Pacifiku.

Vlajka KiribatiRepublika Kiribati je štát ležiaci na ostrovoch a atoloch v rovníkovej oblasti západnej časti Pacifiku - Polynézii. Zahŕňa tri skupiny ostrovov - Gilbertove ostrovy, Line Islands a Fénixove ostrovy a samostatný atol Banaba. K republike Kiribati patrí spolu 33 atolov. Na severozápade susedí s Marshallovými ostrovmi, na západe s Nauru a Šalamúnovými ostrovmi, na juhu zas s Cookovými ostrovmi a Tokelau. Celková územná plocha zaberá len 811 km² a dĺžka pobrežia je 1143 km. Plocha teritoriálnych vôd je 3 200 000 km², čo je približne plocha územia Argentíny a Chile dohromady. Hlavným mestom je Bairiki ležiace na atole Tarawa.

Mezinarodní letiště BonrikiPopuláciu štátu tvorí približne 101 000 obyvateľov, prevažne sú to Mikronézania (98,8%). Na ostrovoch žijú aj potomkovia Európanov, hlavne cirkevní činitelia, a zástupcovia rôznych medzinárodných organizácií Číňanov a iných národností juhovýchodnej Ázie. Úradným jazykom na Kiribati je angličtina, ale všetci obyvatelia sa dorozumievajú hlavne kiribatčinou. Viac než polovicu obyvateľov (55%) tvoria rímskokatolíci, 36% sú protestanti, 3,6% - mormoni.

Republika Kiribati je demokratická unitárna republika, ktorá v roku 1979 získala nezávislosť na Veľkej Británii. Hlavou štátu a vlády sú prezident a viceprezident. Zákonodarnú moc vykonáva jednokomorový Dom Parlamentov alebo Maneaba Ni Maungatabu, kde zasadá 46 poslancov zvolených na 4ročné obdobie. Členovia parlamentu navrhujú prezidentského kandidáta, ktorý sa potom volí vo všeobecnom tajnom hlasovaní na obdobie dlhé 4 roky. Viceprezident a vláda sú menovaní prezidentom z radov poslancov parlamentu. Atol Caroline

Administratívne je štát rozdelený na vyššie menované 3 časti: Gilbertove ostrovy, ostrovy Line Islands a Fénixove ostrovy, 6 okresov a 21 ostrovných rád.

Dejiny osídlenia ostrovov sú dodnes zahalené veľkým tajomstvom. Predpokladá sa, že prvými obyvateľmi ostrovov boli australoidné kmene, ktoré sem prišli pred 2 500 rokmi. V 14. storočí n. l. na Gilbertove ostrovy vtrhli Tongania a Fidžania, ale nenašli tu žiadne domorodé kmene. 

Prvým ostrovom objaveným Európanmi bol Butaritari – v roku 1606 ho objavil portugalský námorník Pedro Fernandes de Queirós a pomenoval ho Bueno Vieja, potom objavil Makin a pravdepodobne Beru (1606). V polovici 19. storočia britské a americké veľrybárske lode často navštevovali tieto končiny a v rovnakom období sa tu po prvýkrát objavujú kresťanskí misionári, ktorí po sebe zanechali kostoly a miestnych obyvateľov obracali na svoju vieru. V roku 1892 prehlásila Veľká Británia Gilbertove ostrovy za britský protektorát. Nezávislosť na britskej korune získala krajina v roku 1979.

Ostrov Tarawa leží v strede severnej časti Gilbertových ostrovov. Atol má celkovú územnú plochu 490 km² a skladá sa z Parlament22 ostrovčekov, pričom 8 z nich je obývaných. Najväčší ostrov atolu je Južná Tarawa. Na ňom sa nachádza metropola štátu – Bairiki a jediné medzinárodné letisko Bonriki. Zároveň sa jedná o jednu z najhustejšie obývaných lokalít v Pacifiku, žije tu viac než 30% obyvateľov štátu. V Bairiki sú rozmiestnené štátne inštitúcie, banky, štátna knižnica, archív a iné verejné organizácie.

Ostrov Betio je najhustejšie obývané miesto v Kiribati a jedno z jeho najväčších priemyselných centier. Patrí k nemu prístav, lodenica a hlavná elektráreň. Je to absolútne plochý a prakticky holý ostrov a takmer celá jeho ústredná časť je obsadená širokou pristávacou plochou letiska Hawkins. Je tu umiestnená aj jedna z asi najvýznamnejších pamiatok z druhej svetovej vojny v Pacifiku - veľké množstvo vojnových relikvií z obdobia preslávenej bitky o Tarawu v novembri 1943.Kiribati

Atol Tabiteuea sa skladá z dvoch veľkých ostrovov - Eanikai a Nuguti. Pokladá sa za jedno z najkrajších miest, aké sa dajú v Kiribati nájsť. Veľká tyrkysová lagúna je obklopená prstencom malilinkých ostrovov s plochou okolo 38 km², ktoré tvoria labyrint útesov a chodieb. Obyvatelia ostrova tvrdia, že ich ostrov bol práve tým prvotným ostrovom, odkiaľ pochádzajú všetky tichooceánske národy. Je tu veľmi silne zastúpená tradičná kultúra, v ktorej veľmi dôležitú úlohu zohrávajú národné tance, spev a mágia.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedie, Jopolopy (foto2, foto 3), Angela K. KeplerDiskusia k článku (0)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C