www.infoglobe.sk » Kazachstan – po vlastnej osi I

Kazachstan – po vlastnej osi I

Publikované: 26.12.2016
Kazachstan je 9. najväčšou krajinou sveta. Pre lepšiu predstavu zahŕňa územie s veľkosťou 34 Českých republík a Nemecko by sa do neho vošlo viac než sedemkrát. V našich končinách o tejto krajine nie je príliš počuť, ale v posledných rokoch sa Kazachstan stále viac a viac otvára svetu. V roku 2017 bude dokonca hostiť medzinárodnú výstavu EXPO. Aby výstava prilákala čo najviac návštevníkov, tak sa Kazachstan rozhodol sa zrušiť pre rok 2017 vízovú povinnosť pre niektoré krajiny. Česká republika bude medzi nimi, takže si nenechajte ujsť jedinečnú príležitosť navštíviť túto výnimočnú krajinu.

ľudoprázdna step 

modrá a žltá, národné farby Kazachstanu nie sú vidieť len na štátnej vlajke   noc v kazašskej púšti

Nekonečné stepi

Kazachstan si ľudia predstavujú rôzne. Ja som mala dojem, že to bude krajina v mnohých ohľadoch pripomínajúca Rusko. Uvidím tu veľa lesov a zelene. Opak však bol pravdou. Rusi síce tvoria 20 % obyvateľov, ale krajina Kazachstanu je veľmi rozmanitá. Do Kazachstanu sme vstúpili cez hraničný prechod Ozinki-Kamenka na samom severovýchode krajiny. Ocitli jme sa tak na území nekonečných stepí. Stepi sú presne to miesto, kde si naplno uvedomíte tú neskutočnú rozľahlosť tejto krajiny. Kazachstan je najväčší vnútrozemský štát na svete, pritom ho obýva iba okolo 15 miliónov ľudí. Hustota zaľudnenia je dosahuje len 6 obyvateľov na 1 km². Úplná väčšina ľudí ale žije vo veľkých mestách ako Astana a Almaty, takže v takej stepi sa kľudne môže stať, že počas 300 km nenarazíte ani na jedného jediného človeka. Vždycky som dávala prednosť horám a roviny sa mi zdali akosi nezaujímavé. Tu to však bolo iné. Zostali sme úplne okúzlení rozľahlosťou tunajších stepí, obrovským priestorom okolo nás, nádherným modrým nebom vo dne a oblohou s miliónmi hviezd v noci.

stromov ubúda a ocitáme sa v nefalšovanej stepi

Umierajúce jazero v púšti

Cestou ďalej na východ sa krajina pomaly mení. Tráva postupne ubúda a my stretávame prvé skupinky tiav. Blížime sa k miznúcemu Aralskému jazeru a odrazu sa ocitáme v púšti, a to v úplne novej púšti. Zlé jazyky tvrdia, že tu vzniká neľútostná púšť Aralkum.

stáda tiav v okolí Aralského jazera   nová púšť Aralkum

Mierime do mesta Aralsk. V období jeho najväčšej slávy to bol prístav na Aralskom jazere. A dnes? Dnes je jazero od mesta vzdialené približne 25 km. Osud jazera bol spečatený v 50. rokoch 20. storočia. Sovieti sa vtedy rozhodli zrealizovať megalomanský projekt zavlažovania, a zvýšiť tak produkciu bavlny. A ako tento projekt na pestovanie bavlny v púšti dopadol? Mimochodom taká bavlna potrebuje pre svoj rast skutočne veľa vody. Aralské jazero – kedysi veľké ako Česká republika – sa zmenšilo o 92 %. Voda v jazere niekoľkonásobne zvýšila svoju salinitu (20×)! Jazero sa premenilo na jedovatú púšť plnú soli, pesticídov a ďalších jedov. Aby toho nebolo málo, Červená armáda si ho vybrala ako lokalitu pre výskum biologických zbraní. Obrovské znečistenie zničilo bohatý rybársky priemysel. Zostalo len rozpálené prašné mesto s plotmi z hrdzavých plechov. Tu za týmito vrátami sa kedysi vykladali tony rýb z rybárskych lodí.  Kvôli vysychaniu Aralského jazera sa mení dokonca aj podnebie v celej oblasti, už tu takmer neprší a tiež sa zvýšila priemerná teplota. V čase našej návštevy ukazoval teplomer 43 °C! Aralské jazero sa už celé asi nikdy zachrániť nepodarí. V súčasnosti sa ale situácia aspoň čiastočne zlepšuje v oblasti Severného jazera. Kazašská vláda sa snaží o čiastočné navrátenie rieky Syrdarja do pôvodného koryta.    

mesto Aralsk, plechy z rybárskych lodí sa hodia napríklad na výrobu plotov   za týmito vrátami sa kedysi vykladali tony vylovených rýb

Cesta do vesmíru

Na polceste medzi mestami Aralsk a Kyzylorda, ukrytý v opustených plániach kazašských stepí a púští, sa nachádza kozmodróm Bajkonur. Jeho poloha bola sovietskymi úradmi údajne utajovaná až do 12. apríla 1961, kedy odtiaľ ako prvý človek vzlietol Jurij Gagarin do vesmíru. Navštíviť kozmodróm nie je pre obyčajného človeka zrovna ľahké. Aj keď Bajkonur leží v Kazachstane, patrí Rusku. Po rozpade ZSSR podpísali tieto dve krajiny dohodu, na základe ktorej teraz Rusko platí Kazachstanu prenájom 115 miliónov amerických dolárov ročne. Na návštevu kozmodrómu teda treba okrem špeciálnych povolení od ruských úradov aj ruské vízum.

západ slnka nad Bajkonurom 

Text a foto: Jolana Sedláčková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kazachstan, Almaty – záhradné mesto
Publikované: 23.10.2015
Po niekoľkých dieloch o Strednej Ázii, ktoré sme strávili v Uzbekistane, sa dnes presunieme do susedného Kazachstanu, najväčšieho vnútrozemského štátu sveta.

Kazachstan – po vlastné osi II
Publikované: 2.1.2017
V minulej časti ste sa dozvedeli praktické informácie o cestovaní po Kazachstane a niečo málo o krajine. Dnes sa s cestovateľkou Jolanou pozrieme ďalej...

Kazachstan, Astana – stepné veľkomesto
Publikované: 30.10.2015
Možno si z minulého článku pamätáte niečo o Almaty, kedysi hlavnom meste Kazachstanu, ktoré je najväčším mestom krajiny. Práve Astana Almaty nahradila.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

30.10.2020
Vysoké Tatry momentálne zívajú prázdnotou a dostať sa do nich je vplyvom aktuálnych opatrení viac menej nemožné. Avšak vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality tam môžete ísť aj hneď.
28.10.2020
Jubilejný 15. ročník festivalu dobrodružných filmov Horyzonty sa uskutoční 5. až 7. novembra 2020 prostredníctvom internetu. Okrem skvelých outdoorových filmov uvidíte aj tzv. dokrútky, v ktorých sa vám prihovoria tvorcovia a protagonisti niektorých premietnutých filmov.
26.10.2020
Pandémia koronavírusu, ktorá zasiahla celú Európu sa nevyhla ani organizácii Európskej noci výskumníkov. V dôsledku toho sa po prvýkrát od svojho vzniku namiesto posledného septembrového piatku festival vedy v celej Európe uskutoční 27. novembra 2020 a v zmenenom formáte.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 31. 10. 2020
sviatok:Aurélia
dnes:
sobota 31.10.
10 °C
zajtra:
nedeľa 1.11.
12 °C