www.infoglobe.sk » Kazachstan – po vlastnej osi I.

Kazachstan – po vlastnej osi I.

Publikované: 7.1.2023
Kazachstan je 9. najväčšou krajinou sveta. Pre lepšiu predstavu zahŕňa územie s veľkosťou 34 Českých republík a Nemecko by sa do neho vošlo viac než sedemkrát. V našich končinách o tejto krajine nie je príliš počuť, ale v posledných rokoch sa Kazachstan stále viac a viac otvára svetu. V roku 2017 hostil dokonca medzinárodnú výstavu EXPO.

ľudoprázdna step 

Nekonečné stepi

Kazachstan si ľudia predstavujú rôzne. Ja som mala dojem, že to bude krajina v mnohých ohľadoch pripomínajúca Rusko. Uvidím tu veľa lesov a zelene. Opak však bol pravdou. Rusi síce tvoria 20 % obyvateľov, ale krajina Kazachstanu je veľmi rozmanitá.

modrá a žltá, národné farby Kazachstanu nie sú vidieť len na štátnej vlajke

Do Kazachstanu sme vstúpili cez hraničný prechod Ozinki-Kamenka na samom severovýchode krajiny. Ocitli jme sa tak na území nekonečných stepí. Stepi sú presne to miesto, kde si naplno uvedomíte tú neskutočnú rozľahlosť tejto krajiny. Kazachstan je najväčší vnútrozemský štát na svete, pritom ho obýva iba okolo 15 miliónov ľudí. Hustota zaľudnenia je dosahuje len 6 obyvateľov na 1 km². Úplná väčšina ľudí ale žije vo veľkých mestách ako Astana a Almaty, takže v takej stepi sa kľudne môže stať, že počas 300 km nenarazíte ani na jedného jediného človeka.

noc v kazašskej púšti

Vždycky som dávala prednosť horám a roviny sa mi zdali akosi nezaujímavé. Tu to však bolo iné. Zostali sme úplne okúzlení rozľahlosťou tunajších stepí, obrovským priestorom okolo nás, nádherným modrým nebom vo dne a oblohou s miliónmi hviezd v noci.

stromov ubúda a ocitáme sa v nefalšovanej stepi

Umierajúce jazero v púšti

Cestou ďalej na východ sa krajina pomaly mení. Tráva postupne ubúda a my stretávame prvé skupinky tiav. Blížime sa k miznúcemu Aralskému jazeru a odrazu sa ocitáme v púšti, a to v úplne novej púšti. Zlé jazyky tvrdia, že tu vzniká neľútostná púšť Aralkum.

stáda tiav v okolí Aralského jazera  

Mierime do mesta Aralsk. V období jeho najväčšej slávy to bol prístav na Aralskom jazere. A dnes? Dnes je jazero od mesta vzdialené približne 25 km. Osud jazera bol spečatený v 50. rokoch 20. storočia. Sovieti sa vtedy rozhodli zrealizovať megalomanský projekt zavlažovania, a zvýšiť tak produkciu bavlny. A ako tento projekt na pestovanie bavlny v púšti dopadol? Mimochodom taká bavlna potrebuje pre svoj rast skutočne veľa vody. Aralské jazero – kedysi veľké ako Česká republika – sa zmenšilo o 92 %. Voda v jazere niekoľkonásobne zvýšila svoju salinitu (20×)! Jazero sa premenilo na jedovatú púšť plnú soli, pesticídov a ďalších jedov.

nová púšť Aralkum

Aby toho nebolo málo, Červená armáda si ho vybrala ako lokalitu pre výskum biologických zbraní. Obrovské znečistenie zničilo bohatý rybársky priemysel. Zostalo len rozpálené prašné mesto s plotmi z hrdzavých plechov. Tu za týmito vrátami sa kedysi vykladali tony rýb z rybárskych lodí. 

za týmito vrátami sa kedysi vykladali tony vylovených rýb

Kvôli vysychaniu Aralského jazera sa mení dokonca aj podnebie v celej oblasti, už tu takmer neprší a tiež sa zvýšila priemerná teplota. V čase našej návštevy ukazoval teplomer 43 °C! Aralské jazero sa už celé asi nikdy zachrániť nepodarí. V súčasnosti sa ale situácia aspoň čiastočne zlepšuje v oblasti Severného jazera. Kazašská vláda sa snaží o čiastočné navrátenie rieky Syrdarja do pôvodného koryta.    

mesto Aralsk, plechy z rybárskych lodí sa hodia napríklad na výrobu plotov  

Cesta do vesmíru

Na polceste medzi mestami Aralsk a Kyzylorda, ukrytý v opustených plániach kazašských stepí a púští, sa nachádza kozmodróm Bajkonur. Jeho poloha bola sovietskymi úradmi údajne utajovaná až do 12. apríla 1961, kedy odtiaľ ako prvý človek vzlietol Jurij Gagarin do vesmíru. Navštíviť kozmodróm nie je pre obyčajného človeka zrovna ľahké. Aj keď Bajkonur leží v Kazachstane, patrí Rusku. Po rozpade ZSSR podpísali tieto dve krajiny dohodu, na základe ktorej teraz Rusko platí Kazachstanu prenájom 115 miliónov amerických dolárov ročne. Na návštevu kozmodrómu teda treba okrem špeciálnych povolení od ruských úradov aj ruské vízum.

západ slnka nad Bajkonurom 

GPS: 46°48'14.8"N 61°39'51.0"E (Aralsk)

Text a foto: Jolana Sedláčková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kazachstan, Almaty – záhradné mesto
Publikované: 23.10.2015
Po niekoľkých dieloch o Strednej Ázii, ktoré sme strávili v Uzbekistane, sa dnes presunieme do susedného Kazachstanu, najväčšieho vnútrozemského štátu sveta.

Kazachstan – po vlastnej osi II.
Publikované: 14.1.2023
V minulej časti ste sa dozvedeli praktické informácie o cestovaní po Kazachstane a niečo málo o krajine. Dnes sa s cestovateľkou Jolanou pozrieme ďalej...

Kazachstan, Astana – stepné veľkomesto
Publikované: 23.9.2021
Astanu nájdete v severnej časti Kazachstanu. Mesto leží na Išime, dva a pol tisíc km dlhej rieke, ktorá ja ľavým prítokom Irtyša. Na rozdiel od Almaty (kedysi hlavné mesto krajiny), ktoré sa nachádza hneď vedľa mohutných hôr, Astana leží na stepi.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jari

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
2. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
3. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
1. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
2. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
3. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...

Aktuality:

8.2.2023
Po dňoch sneženia a nepriaznivého počasia sa podarilo v stredisku Tatranská Lomnica otvoriť najvyššie položenú, čiernu zjazdovku v Lomnickom sedle. Na zjazdovke, ktorá je odkázaná výlučne na prírodný sneh, je približne dvojmetrová pokrývka.
7.2.2023
Cestovateľská aplikácia Visited Travel App zverejnila hlavné trendy v cestovaní v roku 2022. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktoré krajiny boli najnavštevovanejšie, a to na základe informácií od 1,4 milióna používateľov tejto aplikácie.
4.2.2023
Pre všetkých nadšencov skialpinizmu máme dobrú správu. Svetlo sveta uzrela nová skialpinistická aplikácia SKIALP TÚRY – Roháče a aktualizovaná aplikácia SKIALP TÚRY – Žiarska dolina, ktoré vám pomôžu pri orientácii v teréne a zároveň vás upozornia pred možným uvoľnením lavíny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 2. 2023
sviatok:Zdenko
dnes:
štvrtok 9.2.
-6 °C
zajtra:
piatok 10.2.
-4 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X