www.infoglobe.sk » Kapské mesto

Kapské mesto

Publikované: 17.1.2010
Kapské Mesto je druhé najväčšie mesto Juhoafrickej republiky, hlavné mesto provincie Western Cape a zároveň tu sídli juhoafrický parlament a ďalšie vládne inštitúcie. Vďaka svojim prírodným scenériám je označované ako jedno z najkrajších miest sveta.

Stolová horaV Kapskom Meste vládol vždy liberálnejší duch než vo zvyšku krajiny. Mnoho rozmanitých kultúr južnej Afriky sa počas temných rokov apartheidu nemohlo ďalej rozvíjať a mnoho čiernych a tiež bielych umelcov odišlo do exilu alebo bolo vyhostených. Od polovice 90. rokov 20. storočia však Juhoafričania znovu objavujú svoje staré korene a v Kapskom Meste sa rozvíja nová pútavá Nábreží prístavukultúrna scéna. Stále sa otvárajú nové galérie a kluby, všade sa usporadúvajú koncerty, múzea a divadla denne privádzajú v úžas tisíce návštevníkov. Keď ku Kapskému mysu dorazili v 17. storočí ako prví belosi Holanďania, pásli tu Khoinovia svoje stáda oviec a Sanovia viedli kočovný život. Prví kolonisti si z východnej Afriky, Madagaskaru a krajín okolo Bengálskeho zálivu priviezli otrokov, ktorí so sebou priniesli i svoju kultúru a náboženstvo.

 

História 

Hotel Table BayPortugalský objaviteľ Bartolomeu Dias je považovaný za prvého belocha, ktorý Kapský mys v roku 1488 uzrel. Avšak až po tom čo tí čo prežili z lode Haarlem, ktorá stroskotala v Stolovej zátoke v roku 1647, o zátoke nadšene referovali, vyslala holandská Východoindická obchodná spoločnosť expedíciu pod vedením Jana van Riebeecka, aby tu zriadil stanicu. Dňa 7. apríla 1652 vztýčil Riebeeck na tomto mieste holandskú vlajku a Maják Slangkopvybral plochu pre malú pevnosť a zeleninovú záhradu. Od tej doby sa tu mohli lode plávajúce okolo zásobiť čerstvou zeleninou, ovocím, mäsom a vínom. Postupom času si aj ostatné európske štáty uvedomili strategicky dôležitú polohu Kapského Mesta. V roku 1781 sa mys pokúsili obsadiť Briti, ale predbehli ich Francúzi a pomohli Holanďanom zem ubrániť. Vyvolali tým ozajstný stavebný boom, a keď v roku 1795 Stolová horaKapské Mesto predsa len padlo do rúk Angličanov, bolo už z malej osady mesto s 1000 budovami postavenými väčšinou vo francúzskom štýle. Po striedavých vojnových nepokojoch sa krajina na myse stala roku 1814 britskou kolóniou. V roku 1834 tu zrušili otroctvo a čoskoro na to kolóniu opustilo mnoho Búrov. Tak formovalo liberálne britské zmýšľanie charakter Kapského Mesta ešte dlho po roku 1910, kedy Juhoafrická republika získala nezávislosť. Keď Kapské Mesto v roku 1972 muselo Kanál Wall Mallnasledovať národné zákonodarstvá apartheidu, malo napriek tomu šesť černošských mestských radných. Správa mesta sa neustále bránila proti apartheidu, v roku 1985 dokonca formálne vyhlásila rovnosť všetkých ľudí, ale až medzinárodný hospodársky bojkot a prepustenie Nelsona Mandelu z väzenia na Tuleňom ostrove v roku 1990 viedli k politickým zmenám a priniesli slobodu všetkých ľudí bez ohľadu na farbu ich pleti. Väzenie, kde bol Nelson Mandela väznený, dnes slúži ako múzeum.

Súčasnosť


Prístav SimonstownV Národnej galérii dokumentujú početné fotografie žalostný život v getách Afričanov 50. rokov. Pôsobivé sú však i výtvory domácich umelcov a výstavy moderného juhoafrického umenia. Hneď za rohom galérie leží Company's Garden, zeleninová záhrada, ktorá je dnes súčasťou veľkej pozoruhodnej botanickej záhrady. Narazíme tu tiež na juhoafrické múzeum s Africkí tučniakypôsobivou výstavou o dejinách vývoja ľudstva v Afrike. Severne od záhradnej štvrti leží obľúbené nákupné a vychádzkové centrum s peknými obchodmi, obchodíky so suvenírmi, krčmičkami a kaviarňami. Jeho stredom je Greenmarket, najrušnejšie miesto Kapského Mesta, na ktorom sa nepretržite koná blší trh. Okolo stoja fascinujúce domy postavené v štýle art deco, medzi nimi i tržnica s detailnými ornamentmi zvierat a rastlín. Východne od centra sa nachádza tvŕdza postavená na pôdoryse päťcípej hviezdy. Ide o Kirstenbosch záhrady aloenajstaršiu dochovanú stavebnú pamiatku Juhoafrickej republiky z konca 17. storočia. Novo vzniknutá a veľmi pekne zreštaurovaná je kedysi spustnutá prístavná štvrť Victoria a Albert Waterfront. Do rušného, i v noci bezpečného, nákupného centra pri prístave jácht pribudli reštaurácie, bary, jazzové kluby a butiky. Najmladšia atrakcia Kapského Mesta je akvárium dvoch oceánov, ktoré v dvoch obrovských nádržiach informuje o ekosystémoch Indického a Atlantického oceánu. 

 Kapské mesto

 

Text: Denisa Arvajová a Toulky světem

Preklad: Oľga Kubáčková

Foto: Wikimedia Commons, Julien Carnot, Andrew massyn, č.2, č.3, č.4, č.5, Andreas Tusche, Dewet, Salimfadhley, Johnny24, Damien du ToitDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Keňa - zelený raj Afriky IV.
Publikované: 1.9.2010
Dnešný diel je zameraný na jedno z najväčších a najvýznamnejších kenských miest Mombasu a jej okolie.

Durban - zlaté piesky mesta pri prístave
Publikované: 20.12.2010
Najväčší prístav Južnej Afriky nie je cieľom lodí každého druhu, ale pre svoje zlaté piesky, pamiatky alebo kasína, aj miestom odpočinku ľudí z celého sveta.

Port Elizabeth - perla Východného Kapska
Publikované: 6.12.2010
Južná Afrika je plná zaujímavostí a miest, o ktorých stojí za to vedieť niečo viac. V dnešnom článku vám ponúkame rozprávanie o jednom z najstarších z nich - o Port Elizabeth.

Viete, že? Najväčšie zlaté bane sveta
Publikované: 30.1.2011
Zlato, fenomén, ktorý v ľuďoch aj dnes vyvoláva neprekonateľnú túžbu po jeho vlastníctve, dobývaní a obchodovaní s ním. Každý z nás má niečo zlatého, nech už je to prsteň po babičke, zubný mostík, či ako súčasť extra vodivého spoja medzi mikroprocesormi v našom počítači. Zlato bolo oddávna platidlom, rovnako ako podnetom mnohých svárov, vojen a dobyvačných výprav.

Viete, že? Juhoafrická republika - Dračie hory
Publikované: 22.7.2012
Drakensberg – fascinujúci svet hôr, horských priesmykov a prírodných scenérií, ktoré sa podľa všetkých predpokladov stali námetom pri vytvorení fantastického sveta postáv z ríše J. J. R. Tolkiena, ktorého rodiskom je práve Juhoafrická republika.

Juhoafrická republika – krajina všetkého
Publikované: 1.5.2013
Juhoafrická republika je najjužnejším štátom Afriky. Rozprestiera sa medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Hlavným mestom je Pretória. V dnešnom článku si povieme o tematických cestovateľských miestach tejto prenádhernej krajiny a pridáme aj nejakú tu zaujímavosť.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
12.12.2019
Mesto Kuřim vás pozýva na špeciálnu komentovanú prehliadku štôlne, ktorá bola vybudovaná vedením Zbrojovky na prelome rokov 1944 a 1945 a pre verejnosť nanovo sprístupnená v roku 2018. Prehliadky sa uskutočnia 14. decembra od 14., 15. a 16. hodine. Kvôli obmedzenému priestoru môže ísť na prehliadku so sprievodcom len 12 ľudí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 14. 12. 2019
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
sobota 14.12.
7 °C
zajtra:
nedeľa 15.12.
3 °C