www.infoglobe.sk » Kanárske ostrovy, Tenerife – sopka Pico del Teide

Kanárske ostrovy, Tenerife – sopka Pico del Teide

Publikované: 15.6.2019
Najimpozantnejším miestom Tenerife, ktoré sme spoznali, je spiaca sopka Pico del Teide. Zo stredu ostrova sa vypína hore k oblakom až do výšky 3 718 m n. m., čím je prakticky najvyšším miestom Španielska aj Atlantického oceánu. Pokiaľ ju zmeriame od dna oceánu, tak je dokonca treťou najvyššou sopkou na svete. Sopka tvorí spolu s okolitou krajinou národný park a právom je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

cesta ku stanici lanovky pod Pico del Teide   pohľad z cesty pri vyhliadke Pico Viejo

Krásu sopečnej prírody a výhľady na oceán si môžete vychutnať aj vtedy, pokiaľ sa nebudete cítiť na väčší výlet. Môžete totiž jednoducho využiť lanovku, pri ktorej je autobusová zastávka a veľké parkovisko. Lístky na lanovku si môžete kúpiť buď dopredu prostredníctvom webových stránok, alebo na mieste. Jazda lanovkou, ktorá trvá približne 8 minút, je sama o sebe veľkým zážitkom, pretože za chvíľku budete o 1 200 metrov vyššie, a to v nadmorskej výške 3 555 metrov. Výlet sa z dôvodu veľkého prevýšenia neodporúča absolvovať s deťmi mladšími ako 3 roky a ani tehotným ženám. Niektorým ľuďom môže nyvše hroziť horská choroba. Stretli sme tam však zdravotníka, podľa ktorého to najlepšie spraví sladký kofeínový nápoj. Aj v lete odporúčam, aby ste si so sebou zbalili teplé oblečenie a bundu, pretože vietor je v tejto výške pomerne silný a je tu dosť chladno.

kráter sopky Pico Viejo

Od hornej stanice lanovky (nazýva sa La Rambleta) vedú tri trasy. Jedným smerom je vrchol Teide – výstup môže byť trochu náročnejší, bude vás totiž čakať strmé stúpanie a podľa tabuliek sa na vrchol od stanice dostanete za 40 minút. Táto trasa je obmedzená počtom 200 osôb za deň, a to z dôvodu ochrany tamojšej prírody. Pritom je dôležité, aby ste si v dostatočnom predstihu (najlepšie niekoľko týždňov) zdarma rezervovali povolenie k vstupu na vrchol, bez toho vás ďalej nepustia.

cesta od vyhliadky Pico Viejo k hornej stanici lanovky La Rambleta   cesta k vyhliadke La Fortaleza

Úžasné sú však aj dve omnoho ľahšie trasy vedúce od stanice lanovky, na ktoré žiadne povolenie nepotrebujete. Cesta na vyhliadku La Fortaleza vám zaberie približne 25 minút a uvidíte odtiaľ severnú časť Tenerife. Alebo môžete dôjsť k vyhliadke na južnú stranu ostrova a na sopku Pico Viejo, kam to trvá 30 minút. Obe miesta sú ľahko dostupné a nebude vás čakať žiadne väčšie stúpanie ani klesanie. Výhľady na sopečnú krajinu a na oceán sú odtiaľ priam úchvatné.

lávový jazyk pri vyhliadke La Fortaleza

GPS: 28°16'20.5"N 16°38'32.8"W

Text a foto: Šárka Hylmarová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kanárske ostrovy, Tenerife – európska perla oceánu
Publikované: 25.5.2019
Pokiaľ práve premýšľate nad tohtoročnou dovolenkou, určite vo svojom výbere nezabudnite na Kanárske ostrovy. Aj keď sa geograficky jedná o súčasť afrického kontinentu, patria pod Španielsko. Tenerife je ich najväčším ostrovom a láka nielen pokojnou atmosférou, ale náročnejších turistov priťahuje aj pre svoju neopakovateľnú krásu sopečnej prírody.

Kanárske ostrovy, Tenerife – východ slnka z vrcholu sopky Pico del Teide
Publikované: 22.6.2019
Dostať sa na vrchol sopky Pico del Teide nie je vôbec ľahké. Musíte totiž najprv na to získať povolenie, ktoré je síce zdarma, avšak odporúčam vám oň požiadať v dostatočnom predstihu, a to najlepšie až niekoľkých týždňov. Dôvodom je obmedzená kapacita 200 osôb za deň. My sme sa však k vrcholu krátera dostali iným spôsobom.

Kanárske ostrovy, Tenerife – kaňon Masca alebo cesta do praveku
Publikované: 29.6.2019
Kaňon Masca je na Tenerife jedným z miest, kde uveríte, že ste sa vrátili do druhohôr a že na vás musí každú chvíľu spoza skaly vykuknúť stratený dinosaurus.

Kanárske ostrovy, Tenerife – Puerto de la Cruz
Publikované: 8.6.2019
V severnej časti ostrova Tenerife sa nachádza pokojné mesto Puerto de la Cruz. Vzniklo z bývalej rybárskej osady a neskôr sa stalo významným prístavným mestom. Dnes je jeho hlavnou ekonomickou činnosťou turizmus, preto je tu veľké množstvo hotelov. Pekné apartmány tu môžete zohnať za veľmi priaznivú cenu. V kombinácii so spoľahlivou verejnou dopravou tak nemusíte za dovolenku strávenú na Tenerife ani platiť za služby cestovnej kancelárie.

Kanárske ostrovy, Tenerife – univerzitné mesto La Laguna
Publikované: 1.6.2019
Pokiaľ se vypravíte na Tenerife a budete chcieť poznať jeho históriu, určite nevynechajte jeho druhé najväčšie mesto La Lagunu s oficiálnym názvom Ciudad de San Cristóbal de La Laguna. Veľmi rýchlo sa sem môžete dopraviť z hlavného mesta Santa Cruz, pretože tieto dve mestá sú prepojené električkou. Dostať sa sem dá napríklad aj priamou linkou autobusu z Puerta de la Cruz.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly sa bude konať v magickom prostredí pod Slnečnými Skalami neďaleko Rajeckých Teplíc pri Žiline, a to od 30. augusta do 1. septembra 2019.
25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 26. 8. 2019
sviatok:Samuel
dnes:
pondelok 26.8.
26 °C
zajtra:
utorok 27.8.
23 °C