www.infoglobe.sk » Kanada, Ottawa – mesto histórie, dvoch jazykov a poznania

Kanada, Ottawa – mesto histórie, dvoch jazykov a poznania

Publikované: 8.2.2021
Ottawa je už viac ako 150 rokov kanadským hlavným mestom. Hrala dôležitú úlohu pri výstavbe kanála, ktorý prepája rieku Illinois s Michiganským jazerom. V blízkosti Ottawy sa nachádzajú rozsiahle ložiská kvalitného piesku, ktorý možno po rieke prepravovať. Vďaka nim sa v meste veľmi rozvinul sklársky priemysel.

Hoci je Ottawa hlavným mestom rozsiahlej Kanady, žije v nej necelý milión obyvateľov, nie je ani najväčším mestom štátu. Ottawa stojí až na 6. mieste v rebríčku veľkosti miest, v provincii Ontario je ale už na 2. priečke. Multikultúrna Ottawa je rovnako ako Montreal dvojjazyčné mesto, teda anglofónne a frankofónne – hovorí sa tu ako anglicky, tak francúzsky.

prechádzka pozdĺž pobrežia

Nachádza sa vo východnej časti provincie Ontario v Ottawskom údolí. Sídli tu mnoho významných a dôležitých inštitúcií Kanady a je dnes predovšetkým administratívnym centrom. Medzi Ottawou a ostatnými veľkými kanadskými mestami údajne panuje rivalita podobná ako u nás medzi Pražanmi a tými ostatnými.

ottawské ulice ottawské ulice vodný kanál Rideau

V Ottawe nájdete väčšinou funkcionalistické moderné budovy a potom tiež pár budov v romantickom štýle alebo v štýle viktoriánskej gotiky. Je to také príjemné hlavné mesto bez mrakodrapov, dokonca je tu ich výstavba z konzervatívnych dôvodov zakázaná. Budova kanadského parlamentu s vežou vysokou 92 metrov by mala byť totiž viditeľná z každej mestskej časti. Dalo by sa konštatovať, že mesto kombinuje modernú architektúru s tou staršou. Je jedným z najbezpečnejších miest Kanady.

historické budovy v Ottawe historické mohutné stavby jedny z najvyšších moderných budov v hlavnom meste Kanady

Za návštevu bezpochyby stojí tunajší nádherný parlament, ktorý dominuje vápencovému zrázu nad širokými brehmi rieky. Všetky parlamentné budovy sa rozkladajú na veľkom otvorenom nádvorí s približnou dĺžkou 200 metrov.

parlament

Najvýraznejšou budovou mesta je zrejme štíhla veža Peace Tower, ktorá ponúka skvostný výhľad na celú metropolu. Veža je súčasťou stavby Centre Block, ktorá bola v 20. rokoch 20. storočia prestavaná po ničivom požiari. Rozhodne nevynechávajte ani prechádzku okolo kanála Rideau, čo je kanál spájajúci hlavné mesto Kanady a mesto Kingston pri pobreží jazera Ontario. Bol otvorený v roku 1832 a je v prevádzke dodnes. Je to najstaršia doteraz fungujúca umelá vodná cesta v Severnej Amerike. Lodnú prevádzku tu zahliadnete od polovice mája do októbra.

Ottawa

GPS: 45°25'33.0"N 75°41'51.3"W

Text: Vendula Hrabinová

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Vendula Hrabinová, PixabayDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kanada, Toronto a Niagarské vodopády – moderné mesto mrakodrapov a krásne prírodné úkazy
Publikované: 1.2.2021
Toronto sa medzi Čechmi i Slovákmi radí k tým vyhľadávanejším kanadským mestám, pretože sa nachádza vo východnej časti krajiny, a teda je pre nás o niekoľko hodín bližšie než mestá na západe. Z Českej republiky sa dá do Toronta dopraviť priamym letom z Prahy. Pravdepodobne priletíte na letisko Toronto International Pearson Airport, to je väčšie letisko a slúži pre väčšinu letov z a tiež do Európy. V Toronte sa nachádza ešte jedno menšie letisko Toronto Island, ale to slúži skôr k vnútroštátnym letom a k letom do blízkych miest v USA.

Kanada, Québec – kanadské mesto európskeho charakteru
Publikované: 2.3.2021
Vo východnej časti Kanady sa nachádza polostrov Labrador, na ktorom leží provincia Québec. Tá je druhou najrozsiahlejšou a najľudnatejšou provinciou v celej Kanade, hneď po Ontáriu, s ktorým je spoločne nazývaná ako centrálna Kanada. V provincii nájdete plno prírodných krás, ale tiež mestá s bohatou históriou. V tejto provincii sa nachádza rovnomenné mesto Québec City, o ktorom sa dnes dozviete viac.

Kanada, Montreal – druhé najväčšie mesto Kanady
Publikované: 9.3.2021
Montreal sa radí do hlavných priečok hneď v niekoľkých kategóriách – je to najväčšie mesto provincie Québec, druhé najväčšie mesto Kanady a tiež druhé najväčšie frankofónne mesto na svete.

Kanada: NP Jasper - Trail pod Mount Edith Cavell
Publikované: 19.1.2015
Ďalšia perlička NP Jasper NP na vás čaká 29 km južným smerom od mesta Jasper. Dovedie vás tam stúpajúca cesta vedúca hustým lesom a plná zákrut, ktorá končí neveľkým parkoviskom vo výške 1762 m n. m. Práve tu začína doslova vyhliadková cesta - Trail pod Mount Edith Cavell.

Kanada: Jasper – hornatý národný park
Publikované: 25.11.2014
Pokiaľ ste človek milujúci hory, ktorý stojí, alebo kedysi stál na pôde západnej Kanady, určite pre vás názov Jasper National park nie je žiadna novinka, ale naopak jeden z dôvodov vašej návštevy Kanady.

Kanada: Whistler - horská dedina I.
Publikované: 27.4.2015
Horská dedina Whistler sa nachádza v západnej časti Kanady (BC). Je postavená doslova uprostred lesa v údolí vysokých hôr, ktoré ju zo všetkých strán obklopujú. Toto miesto vlastnili predtým tvorovia, a to medvede čierne. Z tohto dôvodu medvede veľmi často, a právom, nakukujú do dediny. Jednoducho povedané: Whistler je krajina medveďov.

Kanada: Whistler – horská dedina II.
Publikované: 3.5.2015
Južné kopce dediny Whistler už poznáme. Čo ale nájdeme na severe? V okolí dediny sa nachádza bohatá sieť cyklochodníkov, ktoré sa nazývajú Valley Trails. Celé okolie je pokojné, vedie tu iba jedna hlavná cesta č. 99 (Pemberton - Vancouver).

USA, Kanada: Hora Whistlers - najlepší výhľad na Jasper
Publikované: 8.12.2014
Máte výbornú kondíciu? Ste turista labužník? V oboch prípadoch mám pre vás tip na parádny výlet s najlepším výhľadom na mesto Jasper a krásy rovnomenného národného parku, ktoré ho obklopujú, a to na horu Whistlers (2466 m n. m.).

Kanada, Vancouver – nie len kulinárska Mekka
Publikované: 19.6.2015
V juhozápadnom rohu Kanady, neďaleko hraníc so Spojenými štátmi, leží mesto, ktoré je stredom nášho dnešného záujmu.


Súvisiaca fotogaléria

Kanada – nedotknutá príroda
Kanada je svojou rozlohou druhou najväčšou krajinou sveta. Rozkladá sa v severnej časti Severnej ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

8.3.2021
Cestovateľský portál Tripadvisor zverejnil rebríček tých najlepších pláží a zábavných atrakcií sveta pre rok 2021, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
5.3.2021
Na svete vznikajú rôzne spoločenstvá a organizácie a jedným z nich je aj zoskupenie miest, ktoré spája rovnaký názov – Newcastles. V súčasnosti je v aliancii 19 miest zo 17 štátov sveta. Medzi inými aj slovenské Nové Zámky či české Nové Hrady.
3.3.2021
Očarujúci región akým je Biela Orava v súčasnosti nemá možnosť navštíviť každý. Pokiaľ nie ste z okresu Námestovo, dostanete sa tam len ťažko. No vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality ho budete môcť navštíviť kedykoľvek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - HONGKONG, JUŽNÁ KÓREA, SEVERNÁ KÓREA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 9. 3. 2021
sviatok:Františka
dnes:
utorok 9.3.
4 °C
zajtra:
streda 10.3.
1 °C