www.infoglobe.sk » Kanada, národný park Gaspésie – za sobmi a losmi

Kanada, národný park Gaspésie – za sobmi a losmi

Publikované: 30.3.2021
Keď sa povie Kanada a národné parky, väčšina z nás si najskorej spomenie na západnú časť Kanady, prevažne oblasti Britskej Kolumbie a Alberty. Dnes bude ale reč o východnej časti Kanady, provincii Québec. Poďte sa nechať uniesť nedotknutou prírodou parku Gaspésie.

Tento národný park je krásny v každom ročnom období, v lete je tu všetko pekne zelené, naopak v zime tu nájdete najvyššie lyžiarske vrcholy vo východnej časti Severnej Ameriky. Cez teplejšie mesiace sa môžete kochať nádhernou krajinou a užívať si príjemné počasie, v zime zas vyraziť na bežky.

pomerne neosídlená oblasť poloostrova nádherná kanadská príroda

Národný park Gaspésie (niekedy sa môžete stretnúť tiež s francúzskym názvom Parc national de la Gaspésie, jedná sa totiž o provinciu, kde sa hovorí ako anglicky, tak i francúzsky) sa nachádza južne od mesta Sainte-Anne-des-Monts v provincii Québec. Je vnútrozemnou oblasťou polostrova Gaspé. V národnom parku nájdeme najvyšší vrchol Apalačských hôr, horu Mont Jacques-Cartier. Tento vrchol sa týči do výšky 1270 metrov nad morom. Je prístupný, dá sa naň dostať po turistickom chodníku.

národný park

Polostrov Gaspé je riedko osídlená oblasť. Väčšina osád je na pobreží alebo v jeho blízkosti, čo znamená, že vnútrozemie polostrova je pomerne nedotknuté. Národný park Gaspésie je jedným z najjužnejších miest na kontinente Severnej Ameriky, kde sa dá pozorovať populácia soba arktického v jeho prirodzenom prostredí. Je to jediná oblasť, kde sa dajú soby zahliadnuť a zároveň je to miesto, kde môžete vidieť aj skupinky losov.

sob los

V parku sú dve hlavné a geologicky odlišné pohoria. Prvé sa nachádza západne od rieky sv. Anny a jedná sa o pohorie Chic-Choc. Tento masív je starý cez 600 miliónov rokov a bol vytvorený hlavne z podmorskej sopečnej činnosti. A práve najvyššia hora Apalačského pohoria Mont Jacques-Cartier je súčasťou masívu Chic-Choc. Naopak pohorie McGerrigle je omnoho mladšie, jeho vek sa odhaduje na 380 miliónov rokov. Vznikalo tak, že z hlbín mora vytekala magma trhlinami v zemskej kôre. Keď sa pri tomto procese ochladzovala, tak to viedlo k vzniku podzemného žulového batolitu. V priebehu času mäkšie sedimentárne horniny nad batolitom odvetrali a zostala len teplotne rezistentná žula.

ubytovanie neďaleko oblasti národných parkov Gaspésie a Forillon

GPS: 48°40'04.6"N 65°49'55.7"W

Text a foto: Vendula Hrabinová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kanada – národný park Banff – jeden z národných parkov Rocky Mountains
Publikované: 9.11.2014
Každý turista, ktorý smeruje do kanadských Rocky Mountains (Skalnatých vrchov), určite pri návšteve neminie národný park Banff s jeho centrom v rovnomennom meste.

Kanada – rozoklaný Garibaldi Provincial Park
Publikované: 8.6.2015
Diaľnica Sea to Sky medzi Squamishem a Whistlerem (BC) ponúka prekrásne výhľady. Nenechajte sa však pohľadmi na vŕšky hôr a rieku odlákať od sledovania očakávanej odbočky na Garibaldi Lake, pretože nezastaviť sa preskúmať Garibaldi Provincial Park by bol hriech.

Kanada, Forillon: Aké zvieratá tu na vás čakajú?
Publikované: 23.3.2021
Dávate prednosť pokojným prechádzkam po kamienkových plážach s upokojujúcimi zvukmi oceánu? Chcete nahliadnuť do nádhernej kanadskej prírody? Národný park Forillon ponúka širokú škálu zážitkov pri mori, pozdĺž útesov, ale tiež v lese. Môžete sa vydať dokonca aj na šnorchlovanie, teda objavovať podvodné rastliny a podmorský život. Môžete tu dokonca pozorovať veľryby. A to je naozaj zážitok!

Kanada, Montreal – druhé najväčšie mesto Kanady
Publikované: 9.3.2021
Montreal sa radí do hlavných priečok hneď v niekoľkých kategóriách – je to najväčšie mesto provincie Québec, druhé najväčšie mesto Kanady a tiež druhé najväčšie frankofónne mesto na svete.

Kanada, Ottawa – mesto histórie, dvoch jazykov a poznania
Publikované: 8.2.2021
Ottawa je už viac ako 150 rokov kanadským hlavným mestom. Hrala dôležitú úlohu pri výstavbe kanála, ktorý prepája rieku Illinois s Michiganským jazerom. V blízkosti Ottawy sa nachádzajú rozsiahle ložiská kvalitného piesku, ktorý možno po rieke prepravovať. Vďaka nim sa v meste veľmi rozvinul sklársky priemysel.

Kanada, Québec – kanadské mesto európskeho charakteru
Publikované: 2.3.2021
Vo východnej časti Kanady sa nachádza polostrov Labrador, na ktorom leží provincia Québec. Tá je druhou najrozsiahlejšou a najľudnatejšou provinciou v celej Kanade, hneď po Ontáriu, s ktorým je spoločne nazývaná ako centrálna Kanada. V provincii nájdete plno prírodných krás, ale tiež mestá s bohatou históriou. V tejto provincii sa nachádza rovnomenné mesto Québec City, o ktorom sa dnes dozviete viac.

Kanada, Toronto a Niagarské vodopády – moderné mesto mrakodrapov a krásne prírodné úkazy
Publikované: 1.2.2021
Toronto sa medzi Čechmi i Slovákmi radí k tým vyhľadávanejším kanadským mestám, pretože sa nachádza vo východnej časti krajiny, a teda je pre nás o niekoľko hodín bližšie než mestá na západe. Z Českej republiky sa dá do Toronta dopraviť priamym letom z Prahy. Pravdepodobne priletíte na letisko Toronto International Pearson Airport, to je väčšie letisko a slúži pre väčšinu letov z a tiež do Európy. V Toronte sa nachádza ešte jedno menšie letisko Toronto Island, ale to slúži skôr k vnútroštátnym letom a k letom do blízkych miest v USA.

Kanada, USA: Skalnaté vrchy, tzv. Rockies
Publikované: 29.12.2014
Ak sa medzi rečou povie názov Skalnaté vrchy, viete o ktorých horách je reč? Tento slovenský názov nie je až tak rozšírený, každý asi skôr pozná názov Rocky mountains, no nie je to tak? Rocky mountains, tzv. Rockies je pohorie skrášľujúce západnú časť Severnej Ameriky.

Kanada, Vancouver I. – z vtáčej perspektívy
Publikované: 10.8.2015
Metropolitné prístavné mesto Vancouver leží v juhozápadnej časti kanadskej provincie Britská Kolumbia. Obklopuje ho oblasť nazývaná Lower Mainland, do ktorej spadá niekoľko častí mesta, pokiaľ to tak môžeme povedať. S týmto problémom sme sa stretli predovšetkým pri zadávaní adresy do navigácie, keďže Vancouver ako taký je iba časť celej tejto zastavanej oblasti.

Kanada, Vancouver II. – aké miesta ďalej neminúť
Publikované: 17.8.2015
Vancouver a okolie je v podstate plné zelene. Nachádza sa tu mnoho parkov, golfových ihrísk, lesov, ale aj stromov v uliciach medzi mrakodrapmi.

Kanada, Vancouver Island – zážitok pre horolezcov aj surfistov
Publikované: 24.8.2015
Vancouver Island sa nachádza v Tichom oceáne. Leží poblíž Vancouveru pri jeho pobreží – je teda tiež súčasťou Britskej Kolumbie.

USA, Kanada: Hora Whistlers - najlepší výhľad na Jasper
Publikované: 8.12.2014
Máte výbornú kondíciu? Ste turista labužník? V oboch prípadoch mám pre vás tip na parádny výlet s najlepším výhľadom na mesto Jasper a krásy rovnomenného národného parku, ktoré ho obklopujú, a to na horu Whistlers (2466 m n. m.).

Kanada: Jasper – hornatý národný park
Publikované: 25.11.2014
Pokiaľ ste človek milujúci hory, ktorý stojí, alebo kedysi stál na pôde západnej Kanady, určite pre vás názov Jasper National park nie je žiadna novinka, ale naopak jeden z dôvodov vašej návštevy Kanady.

Kanada: Národný park Banff – trail pod Bow Glacier
Publikované: 16.11.2014
Jedna z ciest kde v Banff national park určite nestretnete viac ako desiatky ľudí sú cesty začínajúce pri jazere Bow lake. My sme k jazeru prišli o 7:00 a zaparkovali sme auto pri Num-Ti-Jah Lodge (kde je parkovisko so suchými záchodmi). Hory boli tajomné, ešte v rannej hmle a slnko bolo stále schované za vrcholmi hôr. Miestna atmosféra bola pokojná, ale vskutku mrazivá – čapice a rukavice nutné.

Kanada: NP Jasper - Trail pod Mount Edith Cavell
Publikované: 19.1.2015
Ďalšia perlička NP Jasper NP na vás čaká 29 km južným smerom od mesta Jasper. Dovedie vás tam stúpajúca cesta vedúca hustým lesom a plná zákrut, ktorá končí neveľkým parkoviskom vo výške 1762 m n. m. Práve tu začína doslova vyhliadková cesta - Trail pod Mount Edith Cavell.

Kanada: Whistler - horská dedina I.
Publikované: 27.4.2015
Horská dedina Whistler sa nachádza v západnej časti Kanady (BC). Je postavená doslova uprostred lesa v údolí vysokých hôr, ktoré ju zo všetkých strán obklopujú. Toto miesto vlastnili predtým tvorovia, a to medvede čierne. Z tohto dôvodu medvede veľmi často, a právom, nakukujú do dediny. Jednoducho povedané: Whistler je krajina medveďov.

Kanada: Whistler – horská dedina II.
Publikované: 3.5.2015
Južné kopce dediny Whistler už poznáme. Čo ale nájdeme na severe? V okolí dediny sa nachádza bohatá sieť cyklochodníkov, ktoré sa nazývajú Valley Trails. Celé okolie je pokojné, vedie tu iba jedna hlavná cesta č. 99 (Pemberton - Vancouver).


Súvisiaca fotogaléria

Kanada – nedotknutá príroda
Kanada je svojou rozlohou druhou najväčšou krajinou sveta. Rozkladá sa v severnej časti Severnej ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

19.4.2021
Cestovanie je úzko prepojené s dopravou. A práve doprava je mnoho ráz najväčšou položkou v rozpočte na dovolenku, preto vám prinášame prehľad cien palív v jednotlivých štátoch sveta.
16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 4. 2021
sviatok:Jela
dnes:
pondelok 19.4.
10 °C
zajtra:
utorok 20.4.
14 °C