www.infoglobe.sk » Kanada, Montreal – druhé najväčšie mesto Kanady

Kanada, Montreal – druhé najväčšie mesto Kanady

Publikované: 9.3.2021
Montreal sa radí do hlavných priečok hneď v niekoľkých kategóriách – je to najväčšie mesto provincie Québec, druhé najväčšie mesto Kanady a tiež druhé najväčšie frankofónne mesto na svete.

Montreal, Pixabay

Výraz frankofónia vznikol už v druhej polovici 19. storočia, kedy ho používali zemepisci, označuje spravidla celok území používajúcich francúzštinu ako prostriedok na dorozumenie alebo na rozvoj kultúry. V Montreale sa teda hovorí anglicky a francúzsky. Takmer každý, kto už toto kanadské mesto predtým navštívil, vám potvrdí, že s angličtinou si hravo vystačíte, hoci štatistiky bežne uvádzajú, že iba francúzsky hovorí viac než 55 % miestnych obyvateľov. Ak však francúzštinu aspoň trochu ovládate, je to pre vás bonus navyše.

Montreal

Druhé najväčšie mesto Kanady sa nachádza asi 270 kilometrov juhozápadne od provinčného hlavného mesta Québecu, približne 190 kilometrov východne od Ottawy a rieky svätého Vavrinca. Montreal obýva cez 1,8 milióna obyvateľov. Táto hodnota je spočítaná bez aglomerácií, s aglomeráciami sa uvádza ešte viac. Tunajší obyvatelia hovoria, že Montreal je „Old in soul, but young at heart“, teda starý v duši, ale mladý v srdci. V súčasnej dobe je totiž mesto veľmi temperamentné, multikultúrne, dynamické a živé. Nájdete tu starú časť Old Montreal s historickými stavbami, úzkymi romantickými uličkami a starým prístavom, ale rovnako tak aj rušné hlavné ulice plné kaviarní, podnikov, reštaurácií, obchodov a tiež veľkolepé moderné stavby. Nie nadarmo býva Montreal veľmi často umiestňovaný na popredných priečkach v rebríčku miest vhodných pre život.

koleso, z ktorého sú nádherné výhľady na všetky strany mesta výhľad na modernú časť výhľad na prístav

Montreal je ideálnym príkladom tuhej kanadskej zimy. V zime sú tu doslova hromady snehu a teplota často klesá do veľkého mínusu. Letá sú mierne s priemernými teplotami okolo 20 stupňov, v najteplejších mesiacoch, za ktoré sú považované júl a august, môžu teploty vystúpiť až cez 35 stupňov. Mohli by sme teda povedať, že podnebie mesta charakterizujú hlavne takmer priepastné rozdiely medzi klimatickými podmienkami letných a zimných mesiacov. Hoci mesto v zime vyzerá ako rozprávkové ľadové kráľovstvo, odporúča sa ho navštevovať radšej v lete.

interaktivné múzeum Biosféra múzeum z vnútra

Medzi zaujímavé miesta v Montreale patrí napríklad Saint Joseph Oratory, ktorý sa týči na pahorku Mount Royal. Jedná sa o najväčší kostol v Kanade s vnútornou kupolou, ktorá patrí k tým najväčším na svete. Ďalším miestom je múzeum Biosféra, čo je jedinečné a originálne múzeum venované životnému prostrediu. Určite stojí za návštevu, zaujme vás už aj zvonku!

 

GPS: 45°29'32.4"N 73°36'55.9"W

Text a foto: Vendula Hrabinová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kanada – národný park Banff – jeden z národných parkov Rocky Mountains
Publikované: 9.11.2014
Každý turista, ktorý smeruje do kanadských Rocky Mountains (Skalnatých vrchov), určite pri návšteve neminie národný park Banff s jeho centrom v rovnomennom meste.

Kanada, Forillon: Aké zvieratá tu na vás čakajú?
Publikované: 23.3.2021
Dávate prednosť pokojným prechádzkam po kamienkových plážach s upokojujúcimi zvukmi oceánu? Chcete nahliadnuť do nádhernej kanadskej prírody? Národný park Forillon ponúka širokú škálu zážitkov pri mori, pozdĺž útesov, ale tiež v lese. Môžete sa vydať dokonca aj na šnorchlovanie, teda objavovať podvodné rastliny a podmorský život. Môžete tu dokonca pozorovať veľryby. A to je naozaj zážitok!

Kanada, národný park Gaspésie – za sobmi a losmi
Publikované: 30.3.2021
Keď sa povie Kanada a národné parky, väčšina z nás si najskorej spomenie na západnú časť Kanady, prevažne oblasti Britskej Kolumbie a Alberty. Dnes bude ale reč o východnej časti Kanady, provincii Québec. Poďte sa nechať uniesť nedotknutou prírodou parku Gaspésie.

Kanada, Ottawa – mesto histórie, dvoch jazykov a poznania
Publikované: 8.2.2021
Ottawa je už viac ako 150 rokov kanadským hlavným mestom. Hrala dôležitú úlohu pri výstavbe kanála, ktorý prepája rieku Illinois s Michiganským jazerom. V blízkosti Ottawy sa nachádzajú rozsiahle ložiská kvalitného piesku, ktorý možno po rieke prepravovať. Vďaka nim sa v meste veľmi rozvinul sklársky priemysel.

Kanada, Québec – kanadské mesto európskeho charakteru
Publikované: 2.3.2021
Vo východnej časti Kanady sa nachádza polostrov Labrador, na ktorom leží provincia Québec. Tá je druhou najrozsiahlejšou a najľudnatejšou provinciou v celej Kanade, hneď po Ontáriu, s ktorým je spoločne nazývaná ako centrálna Kanada. V provincii nájdete plno prírodných krás, ale tiež mestá s bohatou históriou. V tejto provincii sa nachádza rovnomenné mesto Québec City, o ktorom sa dnes dozviete viac.

Kanada, Toronto a Niagarské vodopády – moderné mesto mrakodrapov a krásne prírodné úkazy
Publikované: 1.2.2021
Toronto sa medzi Čechmi i Slovákmi radí k tým vyhľadávanejším kanadským mestám, pretože sa nachádza vo východnej časti krajiny, a teda je pre nás o niekoľko hodín bližšie než mestá na západe. Z Českej republiky sa dá do Toronta dopraviť priamym letom z Prahy. Pravdepodobne priletíte na letisko Toronto International Pearson Airport, to je väčšie letisko a slúži pre väčšinu letov z a tiež do Európy. V Toronte sa nachádza ešte jedno menšie letisko Toronto Island, ale to slúži skôr k vnútroštátnym letom a k letom do blízkych miest v USA.

Kanada, Toronto – kráľovský pohľad I.
Publikované: 5.6.2015
Kanade sme už nejaký ten priestor na našom cestovateľskom portáli venovali, ale väčšinou sme vás zaviedli do vnútra jej prírody. Dnes sa vydáme do mesta. Ako naznačuje názov, našim cieľom je Toronto.

Kanada, Toronto – kráľovský pohľad II.
Publikované: 12.6.2015
Minule sme rozprávanie o Toronte skončili krátkou zmienkou o Ontarijskom centre pre vedu. Bola by škoda tejto skvelej inštitúcii nevenovať aspoň ešte trochu priestoru.

Kanada, Vancouver Island – zážitok pre horolezcov aj surfistov
Publikované: 24.8.2015
Vancouver Island sa nachádza v Tichom oceáne. Leží poblíž Vancouveru pri jeho pobreží – je teda tiež súčasťou Britskej Kolumbie.

Kanada, Vancouver – nie len kulinárska Mekka
Publikované: 19.6.2015
V juhozápadnom rohu Kanady, neďaleko hraníc so Spojenými štátmi, leží mesto, ktoré je stredom nášho dnešného záujmu.

Kanada: Jasper – hornatý národný park
Publikované: 25.11.2014
Pokiaľ ste človek milujúci hory, ktorý stojí, alebo kedysi stál na pôde západnej Kanady, určite pre vás názov Jasper National park nie je žiadna novinka, ale naopak jeden z dôvodov vašej návštevy Kanady.

Kanada: Národný park Banff – trail pod Bow Glacier
Publikované: 16.11.2014
Jedna z ciest kde v Banff national park určite nestretnete viac ako desiatky ľudí sú cesty začínajúce pri jazere Bow lake. My sme k jazeru prišli o 7:00 a zaparkovali sme auto pri Num-Ti-Jah Lodge (kde je parkovisko so suchými záchodmi). Hory boli tajomné, ešte v rannej hmle a slnko bolo stále schované za vrcholmi hôr. Miestna atmosféra bola pokojná, ale vskutku mrazivá – čapice a rukavice nutné.

Kanada: NP Jasper - Trail pod Mount Edith Cavell
Publikované: 19.1.2015
Ďalšia perlička NP Jasper NP na vás čaká 29 km južným smerom od mesta Jasper. Dovedie vás tam stúpajúca cesta vedúca hustým lesom a plná zákrut, ktorá končí neveľkým parkoviskom vo výške 1762 m n. m. Práve tu začína doslova vyhliadková cesta - Trail pod Mount Edith Cavell.

Kanada: Whistler - horská dedina I.
Publikované: 27.4.2015
Horská dedina Whistler sa nachádza v západnej časti Kanady (BC). Je postavená doslova uprostred lesa v údolí vysokých hôr, ktoré ju zo všetkých strán obklopujú. Toto miesto vlastnili predtým tvorovia, a to medvede čierne. Z tohto dôvodu medvede veľmi často, a právom, nakukujú do dediny. Jednoducho povedané: Whistler je krajina medveďov.

Kanada: Whistler – horská dedina II.
Publikované: 3.5.2015
Južné kopce dediny Whistler už poznáme. Čo ale nájdeme na severe? V okolí dediny sa nachádza bohatá sieť cyklochodníkov, ktoré sa nazývajú Valley Trails. Celé okolie je pokojné, vedie tu iba jedna hlavná cesta č. 99 (Pemberton - Vancouver).


Súvisiaca fotogaléria

Kanada – nedotknutá príroda
Kanada je svojou rozlohou druhou najväčšou krajinou sveta. Rozkladá sa v severnej časti Severnej ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

19.4.2021
Cestovanie je úzko prepojené s dopravou. A práve doprava je mnoho ráz najväčšou položkou v rozpočte na dovolenku, preto vám prinášame prehľad cien palív v jednotlivých štátoch sveta.
16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 4. 2021
sviatok:Jela
dnes:
pondelok 19.4.
10 °C
zajtra:
utorok 20.4.
14 °C