www.infoglobe.sk » Jordánsko, Ammán – mesto siedmich kopcov II

Jordánsko, Ammán – mesto siedmich kopcov II

Publikované: 12.8.2016
V minulej časti sme okúsili niečo z jordánskej kultúry a rýchlo nahliadli do jedného z najliberálnejších miest arabského sveta – do Ammánu. Dnes v ňom strávime viac času a povieme si, kam sa pozrieť.

Čo se týka pamiatok, Ammán rozhodne nemôže konkurovať iným mestám Blízkeho východu. To hlavné sa v podstate nachádza v oblasti zvanej Citadela. V predchádzajúcej časti sme ju navštívili len veľmi letmo, takže je čas venovať jej trochu viac priestoru. Herkulov chrám bol postavený v polovici druhého storočia nášho letopočtu, údajne vtedajším rímskym guvernérom provincie Arábie G. Marcianom. V chráme môžete vidieť kameň vytesaný do podoby Herkulovej ruky.

Ammán

Umajjovský palác v Citadele bol postavený v prvej polovici 8. storočia nášho letopočtu. Pravdepodobne slúžil pre administratívne účely alebo to mohla byť rezidencia jedného z umajjovských vysokých úradníkov. Po architektonickej stránke bol palác inšpirovaný byzantskými stavbami a je dosť možné, že na jednej takej stavbe bol dokonca postavený. Z paláca dnes zostala bohužiaľ skôr len veľká ruina, ale aspoň jeho monumentálny vchod s kopulou bol zrekonštruovaný. Vedľa paláca bola v minulosti vykopaná hlboká vodná nádrž a naproti nemu už skôr stával byzantský kostol.

Umajjovský palác

Čo sa týka múzeí, doporučili by sme vám začať Múzeom Jordánska, ktoré bolo postavené len nedávno (v roku 2014) a je najväčším jordánskym múzeom. Jeho zbierky zahŕňajú predmety nesmierneho veku. Medzi hlavné ťaháky múzea patria napríklad zvieracie kosti staré približne 1,5 milióna rokov a Méšova stéla, známa tiež ako Moábsky kameň. Jedná sa o čadičovú stélu, ktorá pochádza z 9. storočia pred našim letopočtom a na ktorej je vyrytý jediný dochovaný text v moabčine. Osvetľuje dejiny Kenaánu a Sýrie v dobe železnej a oslavne popisuje vládu moabského kráľa Méšu.

Múzeum Jordánska

Navrhujeme, aby ste pokračovali Jordánskym múzeom folklóru, kde môžete vidieť napríklad tradičné jordánske kroje, hudobné nástroje a predmety remeselnej výroby. Nemenej zaujímavé je aj Múzeum detí, Múzeum parlamentného života a pre fanúšikov automobilizmu je tu Kráľovské automobilové múzeum, v ktorom nájdete aj Rover, ktorý bol použitý pri natáčaní hollywoodského sci-fi trháku Marťan.

tradičné ženské kroje

Okrem návštevy pamiatok sa môžete vydať napríklad aj na nákupy. Jednou z tunajších hlavných nákupných tried je ulica Wakalat, kde sa nachádza mnoho značkových obchodov s oblečením. Podobne ako u nás si môžete zájsť aj do mnohých nákupných centier ako Mecca Mall, Abdoun Mall, City Mall alebo Taj Mall.

GPS: (Citadela) 31°57'15.6"N 35°56'05.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: لا روسا, Khalil N Shawish, Freedom’s Falcon, Producer, Daniel Case

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Jordánsko, Ammán – mesto siedmich kopcov
Publikované: 5.8.2016
V prvej časti venovanej mestu Ammán vám najprv prezradíme niečo o Jordánsku a jeho kultúre, potom sa na krátku chvíľu pozrieme do samotného mesta a nakoniec sa niečo dozviete aj o moslimskej etikete stolovania.

Jordánsko – za pamiatkami
Publikované: 19.8.2016
Dnes opustíme Ammán, aby sme preskúmali ďalšie zaujímavé miesta, ktoré by ste nemali pri návšteve Jordánska minúť.

Izrael: Cézarea Prímorská – Herodesovo mesto
Publikované: 10.7.2013
Cézarea Prímorská nazývaná aj Cézarea, či grécky Kaisareia je mesto nachádzajúce sa na Izraelskej pobrežnej planine pri Stredozemnom mori neďaleko väčšieho mesta Hadera. Toto historicky dôležité mesto patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a prečo je tomu tak, si povieme v dnešnom článku.

Izrael: Haifa – neuveriteľné Bahájské záhrady
Publikované: 3.7.2013
V dnešnom článku budeme na potulkách Izraelom pokračovať. Tentoraz sa vydáme do tretieho najväčšieho mesta Izraela, do mesta Haifa. Toto prístavné mesto ponúka nielen úchvatný pohľad na Stredozemné more, ale aj tolerantnú atmosféru a krásnu prírodu.

Izrael: Kumrán – zvitky od Mŕtveho mora
Publikované: 17.7.2013
Dnes sa vydáme na jednu z najznámejších archeologických lokalít sveta do Kumránu, ktorý sa nachádza na severozápadnom brehu Mŕtveho mora, v blízkosti mesta Jericho. Toto miesto sa preslávilo nálezom vzácnych tzv. zvitkov od Mŕtveho mora nazývaných aj Kumránske rukopisy.

Izrael: Múr nárekov – najposvätnejšie miesto Židov
Publikované: 26.6.2013
V najväčšom izraelskom meste Jeruzalem sa nachádza mnoho pamätihodností, posvätných miest a symbolov rôznych náboženstiev. Jednou z takýchto pamiatok je aj Múr nárekov alebo Západný múr, ktorý láka milióny pútnikov z celého sveta, aby práve pri ňom vyslovili svoje modlitby.


Súvisiaca fotogaléria

Izrael: Putovanie po Svätej zemi III.
Na Zemi azda nie je posvätnejšieho miesta ako štát Izrael a jeho pamiatky. Väčšina pamätihodností...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi II.
Azda najväčšou perlou Blízkeho východu je štát Izrael, ktorý v sebe spája bohatú históriu, rozman...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi I.
Židovský štát Izrael leží na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie pri pobreží Stredozemnéh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.
11.1.2021
Svetoznáme vydavateľstvo turistických sprievodcov - Lonely Planet predstavilo druhé vydanie tých najzaujímavejších miest na našej planéte, ktoré by sme mali tento rok resp. keď pominú cestovateľské obmedzenia určite navštíviť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 17. 1. 2021
sviatok:Nataša
dnes:
nedeľa 17.1.
-6 °C
zajtra:
pondelok 18.1.
-3 °C