www.infoglobe.sk » Jordánsko, Ammán – mesto siedmich kopcov

Jordánsko, Ammán – mesto siedmich kopcov

Publikované: 5.8.2016
V prvej časti venovanej mestu Ammán vám najprv prezradíme niečo o Jordánsku a jeho kultúre, potom sa na krátku chvíľu pozrieme do samotného mesta a nakoniec sa niečo dozviete aj o moslimskej etikete stolovania.

Jordánsko je malé kráľovstvo, ktoré leží na Blízkom východe. Jeho meno je odvodené od rieky Jordán a údajne tu leží hrob Mojžiša. Nájdete tu jeden z nových siedmich divov sveta – skalné mesto Petra, môžete sa vykúpať v Mŕtvom mori a vo vodách rieky Jordán (v oblasti zvanej Wadi Kharrar), v ktorej Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša Krista.

Ammán

Jordánsku dnes vládne kráľ Abdalláh II. a snáď všetci ho zbožňujú. Uvidíte ho na každom rohu – ako sa na vás usmieva z billboardov či plagátov alebo narazíte na jeho sochy. Kráľ je vidieť skrátka všade. A podobne je to s olivovníkmi, na ktorých zrejú vynikajúce olivy, ktoré len tak niekde neochutnáte. Pápež Ján Pavol II. dokonca počas návštevy Jordánska sám jeden olivovník zasadil.

Ammán

Podobne ako sa dá považovať olivovník za národný strom, tak je kosatec čierny (Iris chrysographes) národnou kvetinou. Aj keď je kosatec pomerne vzácny a na rozdiel od kráľa a olivovníkov vás nebude sprevádzať na každom kroku, nájdete ho v názvoch mnohých hotelov, cestovných kancelárií, rôznych blogov alebo kultúrnych akcií.

Ammán, hlavné mesto Jordánska, je relatívne mladé blízkovýchodné mesto. Chýba mu teda hlboká história. Nenechajte sa tým ale odradiť, pretože aj tak si tu užijete a nejaké historické pamiatky tu predsa len sú.

Ammán v noci

Medzi tie hlavné patrí Citadela, ktorú nájdete na najvyššom kopci Ammánu. Jedná sa o historickú lokalitu, kde nájdete niekoľko budov alebo ich pozostatkov, a to konkrétne palác Umajjovcov, umajjovskú vodnú vežu, kostol pochádzajúci z obdobia Byzantskej ríše a strážnu vežu postavenú dynastiou Ajjúbovcov. Charakteristickým znakom Citadely (ako ju môžete dnes vidieť) sú dva stĺpy, čo je pozostatok Herkulovho chrámu.

Citadela

Keď pôjdete do Jordánska, je dobré vedieť, že jedlo by ste mali jesť len pravou rukou. Pokiaľ by ste boli pozvaní k niekomu domov, tak je vhodné dodržiavať miestnu etiketu. Jedlo vám budú podávať pravdepodobne ženy, ktoré sa však hodovania nezúčastnia (večerou pre ženy a deti je všetko, čo nezjedia muži).

Ešte predtým, než sa budete cítiť sýti, mali by ste prestať jesť. Má to dva dôvody – len čo prestanete jesť, bude donesené ďalšie jedlo (hladom neumriete) a potom, keď hosť doje, prestanú jesť aj ostatní. Taktiež by ste nikdy nemali úplne dojesť jedlo, ktoré leží pred vami, pretože to sa považuje za chamtivosť a aj tým môžete uraziť hostiteľa, ktorého povinnosťou je, aby váš tanier bol neustále plný.

Pokračovanie nabudúce...

GPS: (Citadela) 31°57'15.8"N 35°56'05.7"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: David Bjorgen, David Bjorgen (2), Gary Jones, young shanahan, Henrik Chulu

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Izrael: Haifa – neuveriteľné Bahájské záhrady
Publikované: 3.7.2013
V dnešnom článku budeme na potulkách Izraelom pokračovať. Tentoraz sa vydáme do tretieho najväčšieho mesta Izraela, do mesta Haifa. Toto prístavné mesto ponúka nielen úchvatný pohľad na Stredozemné more, ale aj tolerantnú atmosféru a krásnu prírodu.

Jordánsko, Ammán – mesto siedmich kopcov II
Publikované: 12.8.2016
V minulej časti sme okúsili niečo z jordánskej kultúry a rýchlo nahliadli do jedného z najliberálnejších miest arabského sveta – do Ammánu. Dnes v ňom strávime viac času a povieme si, kam sa pozrieť.

Jordánsko – za pamiatkami
Publikované: 19.8.2016
Dnes opustíme Ammán, aby sme preskúmali ďalšie zaujímavé miesta, ktoré by ste nemali pri návšteve Jordánska minúť.

Izrael: Kumrán – zvitky od Mŕtveho mora
Publikované: 17.7.2013
Dnes sa vydáme na jednu z najznámejších archeologických lokalít sveta do Kumránu, ktorý sa nachádza na severozápadnom brehu Mŕtveho mora, v blízkosti mesta Jericho. Toto miesto sa preslávilo nálezom vzácnych tzv. zvitkov od Mŕtveho mora nazývaných aj Kumránske rukopisy.

Izrael: Mŕtve more – soľ nad zlato
Publikované: 19.6.2013
Na hraniciach Jordánska a Izraela sa rozprestiera najnižšie položená vodná plocha na svete, ktorú všetci poznajú pod názvom Mŕtve more. Toto bezodtokové slané jazero je nielen turistickým lákadlom pre cestovateľov, zlatou baňou pre firmy tu ťažiace liečivú soľ, ale aj klenotnicou bohatej a pútavej histórie.

Izrael: Múr nárekov – najposvätnejšie miesto Židov
Publikované: 26.6.2013
V najväčšom izraelskom meste Jeruzalem sa nachádza mnoho pamätihodností, posvätných miest a symbolov rôznych náboženstiev. Jednou z takýchto pamiatok je aj Múr nárekov alebo Západný múr, ktorý láka milióny pútnikov z celého sveta, aby práve pri ňom vyslovili svoje modlitby.

Izrael: Cézarea Prímorská – Herodesovo mesto
Publikované: 10.7.2013
Cézarea Prímorská nazývaná aj Cézarea, či grécky Kaisareia je mesto nachádzajúce sa na Izraelskej pobrežnej planine pri Stredozemnom mori neďaleko väčšieho mesta Hadera. Toto historicky dôležité mesto patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a prečo je tomu tak, si povieme v dnešnom článku.


Súvisiaca fotogaléria

Izrael: Putovanie po Svätej zemi III.
Na Zemi azda nie je posvätnejšieho miesta ako štát Izrael a jeho pamiatky. Väčšina pamätihodností...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi II.
Azda najväčšou perlou Blízkeho východu je štát Izrael, ktorý v sebe spája bohatú históriu, rozman...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi I.
Židovský štát Izrael leží na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie pri pobreží Stredozemnéh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.
11.1.2021
Svetoznáme vydavateľstvo turistických sprievodcov - Lonely Planet predstavilo druhé vydanie tých najzaujímavejších miest na našej planéte, ktoré by sme mali tento rok resp. keď pominú cestovateľské obmedzenia určite navštíviť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 17. 1. 2021
sviatok:Nataša
dnes:
nedeľa 17.1.
-6 °C
zajtra:
pondelok 18.1.
-3 °C