www.infoglobe.sk » Japonsko: Tokio a jeho životný štýl

Japonsko: Tokio a jeho životný štýl

Publikované: 15.8.2012
Tokio. Mesto, kde vedľa seba žijú školáci v staromódnych uniformách, vymódené paničky, ktoré trávia dopoludnia v nákupných domoch, po parkoch a všemožných kútoch mesta sa flákajúca mládež, skejťáci s farebnými vlasmi, dievčatá s umelými riasami a dvadsaťcentimetrovými podpätkami, psíky navlečené do minikimon a samozrejme všadeprítomní biznismeni, takzvaní sararímani.

V jednom vagóne metra tu pokojne vedľa sebe sedia do tradičného japonského kimona odetá žena a dievča, ktoré sa zo všetkého najviac snaží vyzerať ako jej obľúbená animovaná postava japonského kresleného seriálu.

Turistu môže v Tokiu fascinovať mnoho vecí. Niektorí obdivujú krásu chrámov a svätýň, iným sa páčia vysoké moderné budovy. Nejedného labužníka iste zaujme japonská kuchyňa, ktorá sa skutočne neskladá iba zo surových rýb a ryže. Mnohí ďalší vyhľadávajú pokoj, ktorý panuje v parkoch okolo chrámu a v japonských záhradách, iní sa naopak chodia baviť do všelijakých nočných podnikov. Mne však zo všetkého najviac učarovali samotní Japonci. Nie je ľahké presne vyjadriť prečo. Možno ma dojalo, ako sa mi niektorí z nich tak dlho snažili poradiť, ako sa vymotať zo spleti uličiek, až sa sami stratili. Možno to bolo pre ich úctivosť k turistom, akúsi vnútornú disciplínu alebo potrebu tých mladších precvičiť si na mne svoju angličtinu. (Heró, kan áj herupu jú?)

Šibuja, kluci čekající na randeŠibuja, zástupce mladé generaceŠibuja, zástupce mladé generace

Jedno z najzaujímavejších miest, kde sa dá pozorovať hemženie veľkomesta a kde sa Japonci schádzajú asi tak ako my v Prahe na Václaváku „pod koňom“, je priestranstvo obklopujúce zastávku Šibuja. Štvrť Šibuja je známa, okrem iného napríklad nákupným centrom „109“ alebo širokou škálou nočných podnikov, ktoré sú cez víkendy preplnené turistami a mladými Japoncami. Miesto, ktoré mám na mysli, sa nachádza len kúsok od snáď najznámejšej tokijskej križovatky, na ktorej človek pri jej prechádzaní žasne, ako to je možné, že sa všetci chodci v jej prostriedku nezrazia. Na pozadí dojemného príbehu psa s menom Hačiko, ktorý tu ešte mnoho rokov po smrti svojho majiteľa každý deň čakal, či sa jeho pán vráti z práce (a ktorému tu Japonci postavili sochu), si tu mladí Japonci dávajú rande, biznismeni sa tu schádzajú, aby potom odišli riešiť firemné záležitosti do nejakého blízkeho podniku, a ženy si tu dávajú „stretko“ pred tým, než vtrhnú do nákupných centier. Pokiaľ si turista urobí čas a na chvíľu sa na šibujskej zastávke posadí, určite si domov odnesie niekoľko desiatok fotiek nielen najznámejšej križovatky, ale aj japonských teenagerov, ktorí po príchode domov odhadzujú školské uniformy a patrične šialene odetí sem odchádzajú čakať na svojich kamarátov.

křižovatka na Šibuje  socha psa Hačiko  křižovatka na Šibuje

Pri prechádzaní Tokiom si turista nemôže nepovšimnúť, ako sa mení zloženie ľudí, ktorí v davoch prúdia okolo neho. Ráno sú to stovky detí v uniformách, ktoré smerujú do škôl. Medzi nimi, často na bicykloch, si to nasmerovali do práce japonskí úradníci, biznismeni a firemný zamestnanci, ktorí, všetci odetí do čiernych oblekov, pripomínajú obrie kŕdle tučniakov. Keď tento chaos zmizne v školských laviciach a kanceláriách, začnú do ulíc vyrážať ženy v domácnostiach. Obchádzajú obchody a vyberajú, čo si kúpia na seba a čo na večeru. Iné zas vozia po meste kočíky alebo venčia malých psíkov. Veľkého psa si v Tokiu takmer nikto nemôže dovoliť, pretože už takto Tokio doslova praská vo švíkoch. Odpoludňajšie hodiny opäť patria davom detí a teenagerom, ktorí sa vracajú zo škôl domov. Biznismeni väčšinu dní v týždni po práci utužujú kolektívy v najrôznejších, často japonských, reštauráciách a baroch. Večery, hlavne tie víkendové, potom patria mladým, ktorí sa chodia baviť do nočných klubov a domov sa vracajú až nadránom. A pokiaľ sa pýtate, čo po celú tu dobu robia dôchodcovia, tak tých môžeme vidieť napríklad ako na oplotených ihriskách hrajú kriket.

Asakusa, důchodci hrající kriketAsakusa, důchodci hrající kriketEbisu garden, žena s psíkem

Najzaujímavejšie modely, do ktorých je mládež schopná navliecť sa, môžeme pozorovať v štvrti Haradžuku, konkrétne na ulici Takešita, ktorá slúži ako jedno z centier pop kultúry. Pokiaľ sa vám podarí ulicou vôbec prejsť, pretože býva úplne zaplnená turistami, predavačmi a Japonkami v najrôznejších oblečkoch, môžete si tu kúpiť palacinku do ruky, topánky na dvadsaťcentimetrovom podpätku či slnečníky v tvare zvieratiek. V obchodoch s najrôznejším tovarom si Japonci kupujú cédečka japonských rockových kapiel, ktoré hrajú takzvaný j-rock, plagáty hercov a spevákov a dvd s anime a japonskými hranými seriálmi, takzvané dorama. Ľadovú triešť vám pripraví chlapec s oranžovými vlasmi a o pár metrov ďalej si možno kúpite klobúk veľkosti hrnčeka a po celú dobu si budete musieť dávať pozor, aby vám niektorá z dievčat nevypichla oko čipkovaným slnečníkom. A pokiaľ nebudete zvládať davy, ktorých jediná výhoda je v tom, že v Japonsku vám naozaj nikto peňaženku z vrecka vyťahovať nebude, môžete sa premiestniť len o pár metrov ďalej, do parku Jojogi, kde skupiny amatérskych tanečníkov cez víkendy organizujú tanečné seansy. Prezlečení za Elviae Presleyho, či do úborov inšpirovaných filmom Pomáda tancujú na hudbu z magneťákov a okoloidúcich bavia všelijakými tanečnými kreáciami. Okrem toho sa vám môže v správnych dňoch podariť naraziť na burzu oblečenia, alebo pozorovať skupinky ľudí, ako najrôznejším spôsobom trávia v parku svoj voľný čas. V blízkosti Jojogi parku sa taktiež nachádza aj Národný športový štadión, ktorý bol navrhnutý architektom Kenzo Tangom a v roku 1964 poslúžil ako štadión pre niektoré disciplíny Olympijských hier.

Haradžuku, zástupci mladé generaceJogi park, tanečník skupiny Rokabí kurabuJojogi park, taneční skupina Rokabí kurabu

Pre turistu bude podstatné vedieť, že mu Japonci nikdy neodmietnu poradiť, keď sa stratí, ba dokonca budú pokojne aj hodiny blúdiť s ním. V obchodoch sa k nemu budú správať slušne, vždy mu vyhovejú, pomôžu vybrať vhodný tovar a výsledný nákup úhľadne zabalia. Japonci, ktorí hovoria anglicky, sa nebudú zdráhať preložiť mu v znakoch písaný text, v dopravných prostriedkoch ich nikto nebude predbiehať, chovať sa k nemu neslušne alebo mu dokonca nadávať. Ženy sa môžu v Japonsku takmer stopercentne spoľahnúť, že ich v noci cestou domov v parku nikto neprepadne. V napchaných dopravných prostriedkoch sa len málokedy stane, že by niekto kradol, a pokiaľ si zabudnete na lavičke v parku foťák, je dosť pravdepodobné, že ho tam aj znovu nájdete.  

Jojogi park, burza oblečení

Text/foto: Anna Jarchovská

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Japonsko – krajina budúcnosti i tisícročných tradícií – VIDEO
Publikované: 8.10.2021
Na mape vyzerá ako nenápadné súostrovie na východe Ázie, no v skutočnosti to je krajina s neuveriteľne pestrou históriou, úžasnými tradíciami, nádhernou prírodou a obrovskou ekonomickou silou. Pred prvou cestou do Japonska môžete čakať čokoľvek, ale buďte si istí, že vás prekvapí. Možno omnoho viac, než si myslíte.

Japonsko, Osaka: Kuchyňa Japonska
Publikované: 8.3.2013
Ako vyzerá jedno z najväčších a najvýznamnejších miest?

Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotela…
Publikované: 15.9.2013
Stalo sa mi, že v rámci pracovnej cesty som dostala príležitosť vycestovať do vysnívanej krajiny, do Japonska. Vysnívanej preto, že už jedenásť rokov pomocou praktikovania bojového umenia aikido objavujem jeho kultúru, ktorou som fascinovaná.

Japonsko II. - V Jokohame v prístave, park Jamašita a Jokohamský park
Publikované: 16.9.2013
Pracovná cesta ma priviedla do Jokohamy, hlavého mesta japonskej prefektúry Kanagawa, ktorá leží asi 30 kilometrov od Tokia na západnom pobreží Tokijského zálivu. Miesto mojich pracovných povinností bolo alokované do krásnej historickej budovy Red Brick Wirehouse (Yokohama Akarenga Sōko), ktorá stojí na pobreží, hneď vedľa prístavu.

Japonsko III. - Jokohamské Čínske mesto a záhrada Senkeien
Publikované: 23.9.2013
Pracovná cesta ma priviedla v máji tohto roku, roku 2013, do Jokohamy, veľkého prístavného mesta ležiaceho na pobreží Tokijského zálivu. Už som si vo voľnej chvíli stihla prehliadnuť pobrežnú časť Jokohamy, ale zo zvyšku som zatiaľ viac než príjemný Jokohamský park nevidela.

Japonsko IV. – Prvé zoznámenie s Tokiom, Tokijská univerzita
Publikované: 30.9.2013
Keď som sa v rámci pracovnej cesty dostala do Japonska, nemala som na jeho prehliadku príliš veľa času. Bývala som a pracovala v Jokohame, ale neďaleké hlavné mesto, Tokio, som si rozhodne nemohla nechať ujsť.

Japonsko V. - Tokio, Asakusa a chrám Sensódži
Publikované: 7.10.2013
Keď som v rámci pracovnej cesty zavítala do Japonska, nemala som príliš veľa času na prehliadku pamiatok. Dostala som ale jeden deň bez práce vyhradený na to, aby som ho strávila v hlavnom meste Japonska, v Tokiu.

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnosť
Publikované: 23.1.2015
Tento týždeň ešte zostaneme na druhej strane našej planéty, aby sme sa pozreli do ďalšieho monumentálneho japonského hradu.

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad
Publikované: 30.1.2015
Do tretice sa pozrieme do Japonska na jeden z najslávnejších hradov. V Macumoto, hlavnom meste prefektúry Nagano, stojí hrad, ktorý sa pre svoj vzhľad prezýva Vraní. Trocha neobvyklé, ale nestojí na žiadnej hore, ani nie je obklopený riekami, ale leží na planine. Postavený bol v polovici 16. storočia, teda v podobnom období ako Ósacký hrad a aj tu zohrala svoju úlohu postava Hidejošiho Tojotomiho.

Viete, že? Hashima - japonský ostrov duchov
Publikované: 20.1.2013
Neďaleko jedného z najvýznamnejších tichomorských prístavov, japonského Nagasaki, sa nachádza jedno z najpodivnejších miest sveta - ostrov Hashima. Aký bol osud jedného z najhustejšie obývaných miest sveta, ktoré sa dnes stalo pomníkom tisícov mŕtvych baníkov v uhoľných baniach kdesi v jeho hlbinách.

Japonsko: Prírodné symboly
Publikované: 17.10.2012
Existujú veci, na ktoré sú Japonci nesmierne pyšní. Vzhľadom na to, že Japonsko po dlhú dobu svojej histórie neudržovalo takmer žiadne kontakty s pevninou, a tak sa vyvíjalo v ústraní, vyvinul sa tu okrem špecifickej japonskej kultúry, zvykov a jazyka aj určitý pocit vlastnej výnimočnosti.

Japonsko: Svet zábavy
Publikované: 10.10.2012
Ako vyzerá nočné Tokio v piatok a v sobotu v noci? Úplne inak než vo dne. Dokonca by sa dalo povedať, že sa jedná o úplne iné mesto. Ulice sa rozžiaria svetlami, nápismi a vývesné tabule ožijú vďaka farebnej žiari neónových žiaroviek. Dievčatá si oblečú sukne o desať až pätnásť čísiel kratšie než normálne, na tvár si nanesú vrstvu make-upu, nalepia si umelé riasy a vyrazia do klubov. Kam presne?

Viete, že? Silvester v Japonsku
Publikované: 1.1.2012
Je prvý deň nového roku, väčšina z nás ešte vyspáva nočné radovánky, porušujú sa prvé predsavzatia a na šporáku sa ohrieva obligátna cesnačka či tradičná novoročná šošovica. Jak ale slávia príchod nového roku na druhom konci sveta?

Japonsko: Doprava po Japonsku
Publikované: 22.8.2012
Tokijské metro, medzimestské vlaky, Šinkansen. Zmes zastávok a tunelov, stovky staníc a tisíce Japoncov, ktorí sa hemžia medzi turniketmi, nástupišťami a vlakmi. Pri tejto predstave turistom často nebýva do spevu.

Japonsko: Nakupovanie v metropoly
Publikované: 29.8.2012
Snáď každý turista, ktorý v Japonsku vlezie do obchodu so suvenírmi, sa musí veľmi snažiť, aby nevykúpil všetky predmety, ktoré takýto obchodík ponúka. Lákajú ho farebné vejáre, keramika, kimona, reprodukcie tradičných japonských drevorezov, tisíce predmetov s roztomilými vzorčekmi a samozrejme všadeprítomná Hello Kitty.

Japonsko: Tradičné jedlo
Publikované: 5.9.2012
Čo si predstavíte, keď sa povie japonské jedlo? Nepoznám človeka, ktorý by si nepredstavil surovú rybu a ryžu. Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že Japonci nič iného okrem týchto dvoch potravín nejedia. A predstava týždňov, počas ktorých by sa mali stravovať len surovou rybou a ryžou ich potom často donúti, aby si so sebou na cestu do Japonska pribalili napr. „uherák“.

Japonsko: Niečo o pocitoch
Publikované: 12.9.2012
Niektorí z nás si myslia, že Japonci akosi maskujú svoje pocity, že ich uzamykajú kdesi hlboko v sebe. Že sa len neustále ukláňajú a usmievajú, že sa chovajú strojene. Že sú „naprogramovaní“, aby dobre a tvrdo pracovali pre svoju firmu, rodinu a pre Japonsko. A že snáď ani žiadne pocity nemajú. Na to existuje len jedna odpoveď.

Japonsko: O nástrahách ubytovania
Publikované: 19.9.2012
Pri cestovaní po Japonsku sa turista veľmi ľahko primotá do zvláštnych či komických situácií. Medzi tie najklasickejšie, ktoré si zažije každý, patrí samozrejme zablúdenie, čakanie na vlak na koľaji, ktorá je zrušená, alebo rozčarovanie nad verejnými toaletami.

Japonsko: Porovnanie s Českom
Publikované: 26.9.2012
Aký je hlavný rozdiel medzi Japonskom a Českom? Prekvapivo jedna z najčastejších otázok, ktorú počúvam. Ako keby snáď na ňu existovala odpoveď. Ako ja s obľubou vravievam, v Japonsku je všetko iné. Aj vzduch je tam iný, než ten, na ktorý sme zvyknutí. A nie je to len odlišný vzduch, čo nám japonská príroda ponúka.

Japonsko: Stretnutie s históriou
Publikované: 3.10.2012
Japonská história nepatrí práve k bežne diskutovaným témam. De facto sa toho o nej medzi ľuďmi mnoho nevie. Pokiaľ sa pokúsite zaviesť na ňu reč, väčšine ľudí sa vybavia udalosti druhej svetovej vojny. My ostatní si spomenieme na samurajov, udatných bojovníkov s katanou, samurajským mečom, a gejše, ktoré sú nanešťastie dodnes v podvedomí ľudí zaškatuľkované ako prostitútky.

Viete, že? Najstarší štát a mesto sveta
Publikované: 6.3.2011
Keď sa povie najstaršia civilizácia, asi i laik bude poznať približnú odpoveď, ale čo keď sa vás niekto opýta, ktorý zo súčasných štátov je najstarší? Ktoré územie či mesto je v histórii najdlhšie osídlené? Na tieto a iné otázky sa dnes pokúsime odpovedať.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 4. 2024
sviatok:Dana, Danica
dnes:
utorok 16.4.
10 °C
zajtra:
streda 17.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X