www.infoglobe.sk » Japonsko: Doprava po Japonsku

Japonsko: Doprava po Japonsku

Publikované: 22.8.2012
Tokijské metro, medzimestské vlaky, Šinkansen. Zmes zastávok a tunelov, stovky staníc a tisíce Japoncov, ktorí sa hemžia medzi turniketmi, nástupišťami a vlakmi. Pri tejto predstave turistom často nebýva do spevu.

A nielen turistom. Ako dokazuje príbeh pána Jardu, u ktorého som v Japonsku bývala a ktorý si za celé dva roky svojho pobytu v Tokiu nebol schopný zistiť, koľko ho stojí lístok z Hiró na Šibuju, a preto chodil takmer každý deň na českú ambasádu, aby mu to spočítali.

Pre nás cestovanie vlakom často neznamená nič viac, než dlhé hodiny čakania na oneskorené súpravy. Pre Japoncov má cestovanie vlakom veľké kúzlo. Snáď práve preto, že by sa bez vlakov neobišli, im venujú špeciálnu pozornosť. Keď budete mať šťastie, môžete sa v Japonsku stretnúť s takzvanými train otaku, milovníkmi vlakov. Títo ľudia by bez vlakov dlho neprežili. Študujú ich, zbierajú súpravy vláčikov, vylepujú si ich fotky do albumov a samozrejme chodia fotiť vlaky do prírody. Na svoju korisť – fotografiu práve prichádzajúceho vlaku, sú schopní čakať celé hodiny v tieni tunelu. Niektorí z nich sa dokonca chodia lúčiť a povedať svoje zbohom vlakovým súpravám, ktoré majú byť odstavené. No dopravnú infraštruktúru milujú aj obyčajní Japonci. Dôkazom toho môže byť napríklad fakt, že na youtube sa bijú o to, ktoré nástupište a ktorá zastávka má najkrajšiu hudobnú znelku.    

Pravdou je, že v skutočnosti cestovanie po Japonsku a hlavne po Tokiu ani zďaleka nie je tak zmätené, ako sa na prvý pohľad môže zdať. V dnešnej dobe sú už takmer všetky vývesky vo väčších staniciach v Japonsku opatrené anglickým prekladom. Japonská precíznosť potom vybavila každú linku inou farbou a písmenkom. Pokiaľ rešpektujeme pravidlá cestovania hromadnou dopravou a tiež pravidlá slušného správania, (Japonci sa na nástupišti nikdy nepredbiehajú!), tak sa bez problémov dostaneme takmer kamkoľvek. Pri cestovaní po pamiatkach v Tokiu a jeho okolí je najjednoduchšie využívať buď metro, ktoré ale jazdí iba pod Tokiom, alebo linky JR, ktoré nás zavezú aj do najbližších miest. Jazda týmito dopravnými prostriedkami samozrejme nie je zadarmo, takže pokiaľ ste si v Čechách dopredu nezakúpili Japanese Rail Pass - šikovnú, ale dosť drahú knižku, ktorá vám umožní až dva týždne prechádzať turniketmi bez platenia lístkov, tak je potrebné pred cestou si zakúpiť cestovný lístok.

 Obsluha turniketov na lístky nie je zložitá. Na tabuli nad turniketmi je na mape liniek vypísané, koľko vás stojí cesta z miesta, kde stojíte, do cieľovej zastávky. Pokiaľ aj tak nie ste schopní na displeji vyťukať správnu hodnotu lístka, všetko vždy istia vcelku ochotní zamestnanci dráh či obyčajní Japonci, ktorí si kupujú lístky v automate vedľa vás. A pokiaľ sa vám, rovnako ako mne, stane, že si na prestupnej zastávke omylom kúpite lístok na inú linku, zamestnanci dráh vám vrátia peniaze.

Vďaka linkám JR sa môže turista pozrieť do miest, kam by sa inak musel zložito presúvať napríklad lokálkami. Počas niekoľkých minút sa tak ľahko dostane napríklad do Kamakury, mesta plného krásnych a významných historických pamiatok, ktoré dalo názov celej jednej ére japonských dejín. Pokiaľ si potrpíte na chrámy, rozhodne by ste Kamakuru nemali minúť. Množstvo šintoistických a budhistických chrámov, ktoré sa tu nachádzajú v tesnom susedstve, je vskutku úctyhodné. Medzi najvýznamnejšie chrámy potom patrí napríklad šintoistický chrám Hačimangu (Tsurugaoka Hachimangu) alebo dva zenové chrámy, Kenčodži a Engakudži. Turistov láka aj obria, takmer trinásť a pol metra vysoká, bronzová socha Budhu stojaca pod šírim nebom. Socha bola postavená v roku 1252 a pôvodne bola umiestená v chráme, ktorý však neodolal tajfúnom a ďalším prírodným katastrofám.

Na Kamakure sú sympatické aj jej pláže, kde sa odvážny turista môže v letných mesiacoch omočiť v mori, či spestriť si výlet návštevou skromnejšie nákupného centra. A pokiaľ už máte Japonska a Japoncov plné zuby, JR linky vás zavezú napríklad aj do jokohamskej čínskej štvrti.

Ak sa turista rozhodne okrem Tokia navštíviť aj iné japonské mestá, iste si nenechá ujsť príležitosť zviesť sa Šinkansenom. Ono je to aj praktickejšie, pretože cesta napríklad z Tokia do Hirošimy vám tak nezaberie viac ako štyri hodiny. Cestovanie Šinkansenom nie je žiadna veda. Ako pri doprave akýmkoľvek iným vlakom je potrebné dôjsť na stanicu, zakúpiť si cestovný lístok, prejsť turniketom, dostaviť sa na správne nástupište a nastúpiť na správny vlak. Mnoho šinkansenových súprav vlastní aj fajčiarsky vagón, ktorý je zvonka patrične označený. V priebehu jazdy potom uličkou prechádza obsluha, ktorá predáva jedlo a pitie. Tu si však hladný pasažier musí počkať, kým budú obslúžení všetci cestujúci v radách pred ním – predbiehať sa nie je dovolené. Dokonca sa môžete spoľahnúť na to, že aj keď budete ešte hlasito oddychovať, pretože ste práve dobehli na vlak, a budete slušne prosiť len o dúšok vody, nedostanete sa na radu skôr než tlstý Japonec pred vami, ktorý si bude dvadsať minút objednávať suši a potom sa ešte desať minút ukláňať čašníčke.

Súpravy Šinkansenov jazdiace na pravdepodobne najvyužívanejších linkách Tókaidó a Sanjó sa štandardne delia na tri typy, podľa toho, koľko za cestu prejdú zastávok bez zastavenia. Najrýchlejšou súpravou je vlak Nozomi, v preklade Prianie. Druhá najrýchlejšia súprava sa prezýva Hikari, teda Svetlo. Tretia, najpomalšia súprava, tzv. Kodama, Ozvena, potom prechádza všetky zastávky a je využívaná prevažne pri presúvaní sa medzi menšími mestami.

A na čo si treba dať vo vlaku pozor? Vo väčšine súprav metra a vlakov sa nachádzajú sedadla určené pre seniorov alebo cestujúcich s postihnutím, pričom v ich okolí je zakázané používať elektrické prístroje. Na eskalátoroch si turista musí dať pozor, stojí sa totiž na opačnej strane než u nás. Pokiaľ to neviete, ľahko sa vám stane, že vás zrazí dav ponáhľajúci sa na vlak. A pokiaľ sa rozhodnete ako dopravný prostriedok využívať bicykel, je dobré vedieť, že v Japonsku, rovnako ako napr. v Anglicku, jazdia bicykle a autá po ľavej strane cesty.  

Pri prvých pokusoch nezazmätkovať a nastúpiť do správneho vlaku budete možno trochu nervózni, na cestovanie japonskou hromadnou dopravou si však rýchlo zvyknete a potom sa ľahko dostanete na miesta, na ktorých sa vám bude nad ich krásou zastavovať dych.

Text/foto: Anna Jachovská

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Japonsko, Macumoto - Vraní hrad
Publikované: 30.1.2015
Do tretice sa pozrieme do Japonska na jeden z najslávnejších hradov. V Macumoto, hlavnom meste prefektúry Nagano, stojí hrad, ktorý sa pre svoj vzhľad prezýva Vraní. Trocha neobvyklé, ale nestojí na žiadnej hore, ani nie je obklopený riekami, ale leží na planine. Postavený bol v polovici 16. storočia, teda v podobnom období ako Ósacký hrad a aj tu zohrala svoju úlohu postava Hidejošiho Tojotomiho.

Japonsko, Osaka: Kuchyňa Japonska
Publikované: 8.3.2013
Ako vyzerá jedno z najväčších a najvýznamnejších miest?

Japonsko I. - Do Japonska, do Jokohamy, do hotela…
Publikované: 15.9.2013
Stalo sa mi, že v rámci pracovnej cesty som dostala príležitosť vycestovať do vysnívanej krajiny, do Japonska. Vysnívanej preto, že už jedenásť rokov pomocou praktikovania bojového umenia aikido objavujem jeho kultúru, ktorou som fascinovaná.

Japonsko II. - V Jokohame v prístave, park Jamašita a Jokohamský park
Publikované: 16.9.2013
Pracovná cesta ma priviedla do Jokohamy, hlavého mesta japonskej prefektúry Kanagawa, ktorá leží asi 30 kilometrov od Tokia na západnom pobreží Tokijského zálivu. Miesto mojich pracovných povinností bolo alokované do krásnej historickej budovy Red Brick Wirehouse (Yokohama Akarenga Sōko), ktorá stojí na pobreží, hneď vedľa prístavu.

Japonsko III. - Jokohamské Čínske mesto a záhrada Senkeien
Publikované: 23.9.2013
Pracovná cesta ma priviedla v máji tohto roku, roku 2013, do Jokohamy, veľkého prístavného mesta ležiaceho na pobreží Tokijského zálivu. Už som si vo voľnej chvíli stihla prehliadnuť pobrežnú časť Jokohamy, ale zo zvyšku som zatiaľ viac než príjemný Jokohamský park nevidela.

Japonsko IV. – Prvé zoznámenie s Tokiom, Tokijská univerzita
Publikované: 30.9.2013
Keď som sa v rámci pracovnej cesty dostala do Japonska, nemala som na jeho prehliadku príliš veľa času. Bývala som a pracovala v Jokohame, ale neďaleké hlavné mesto, Tokio, som si rozhodne nemohla nechať ujsť.

Japonsko: Tradičné jedlo
Publikované: 5.9.2012
Čo si predstavíte, keď sa povie japonské jedlo? Nepoznám človeka, ktorý by si nepredstavil surovú rybu a ryžu. Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že Japonci nič iného okrem týchto dvoch potravín nejedia. A predstava týždňov, počas ktorých by sa mali stravovať len surovou rybou a ryžou ich potom často donúti, aby si so sebou na cestu do Japonska pribalili napr. „uherák“.

Japonsko V. - Tokio, Asakusa a chrám Sensódži
Publikované: 7.10.2013
Keď som v rámci pracovnej cesty zavítala do Japonska, nemala som príliš veľa času na prehliadku pamiatok. Dostala som ale jeden deň bez práce vyhradený na to, aby som ho strávila v hlavnom meste Japonska, v Tokiu.

Japonsko, Osaka - Osacký hrad
Publikované: 16.1.2015
Kedysi dávno sme uverejnili článok o jednom z najväčších japonských miest, o Osake (presný prepis z japončiny znie Ósaka). Na jeho konci sme letmo spomenuli aj miestny hrad, ktorého plocha je len o čosi málo menšia než plocha Pražského hradu.

Japonsko: Hrad Himedži – samurajská pevnosť
Publikované: 23.1.2015
Tento týždeň ešte zostaneme na druhej strane našej planéty, aby sme sa pozreli do ďalšieho monumentálneho japonského hradu.

Viete, že? Hashima - japonský ostrov duchov
Publikované: 20.1.2013
Neďaleko jedného z najvýznamnejších tichomorských prístavov, japonského Nagasaki, sa nachádza jedno z najpodivnejších miest sveta - ostrov Hashima. Aký bol osud jedného z najhustejšie obývaných miest sveta, ktoré sa dnes stalo pomníkom tisícov mŕtvych baníkov v uhoľných baniach kdesi v jeho hlbinách.

Japonsko: Prírodné symboly
Publikované: 17.10.2012
Existujú veci, na ktoré sú Japonci nesmierne pyšní. Vzhľadom na to, že Japonsko po dlhú dobu svojej histórie neudržovalo takmer žiadne kontakty s pevninou, a tak sa vyvíjalo v ústraní, vyvinul sa tu okrem špecifickej japonskej kultúry, zvykov a jazyka aj určitý pocit vlastnej výnimočnosti.

Japonsko: Svet zábavy
Publikované: 10.10.2012
Ako vyzerá nočné Tokio v piatok a v sobotu v noci? Úplne inak než vo dne. Dokonca by sa dalo povedať, že sa jedná o úplne iné mesto. Ulice sa rozžiaria svetlami, nápismi a vývesné tabule ožijú vďaka farebnej žiari neónových žiaroviek. Dievčatá si oblečú sukne o desať až pätnásť čísiel kratšie než normálne, na tvár si nanesú vrstvu make-upu, nalepia si umelé riasy a vyrazia do klubov. Kam presne?

Japonsko: Stretnutie s históriou
Publikované: 3.10.2012
Japonská história nepatrí práve k bežne diskutovaným témam. De facto sa toho o nej medzi ľuďmi mnoho nevie. Pokiaľ sa pokúsite zaviesť na ňu reč, väčšine ľudí sa vybavia udalosti druhej svetovej vojny. My ostatní si spomenieme na samurajov, udatných bojovníkov s katanou, samurajským mečom, a gejše, ktoré sú nanešťastie dodnes v podvedomí ľudí zaškatuľkované ako prostitútky.

Japonsko: Porovnanie s Českom
Publikované: 26.9.2012
Aký je hlavný rozdiel medzi Japonskom a Českom? Prekvapivo jedna z najčastejších otázok, ktorú počúvam. Ako keby snáď na ňu existovala odpoveď. Ako ja s obľubou vravievam, v Japonsku je všetko iné. Aj vzduch je tam iný, než ten, na ktorý sme zvyknutí. A nie je to len odlišný vzduch, čo nám japonská príroda ponúka.

Japonsko: O nástrahách ubytovania
Publikované: 19.9.2012
Pri cestovaní po Japonsku sa turista veľmi ľahko primotá do zvláštnych či komických situácií. Medzi tie najklasickejšie, ktoré si zažije každý, patrí samozrejme zablúdenie, čakanie na vlak na koľaji, ktorá je zrušená, alebo rozčarovanie nad verejnými toaletami.

Japonsko: Niečo o pocitoch
Publikované: 12.9.2012
Niektorí z nás si myslia, že Japonci akosi maskujú svoje pocity, že ich uzamykajú kdesi hlboko v sebe. Že sa len neustále ukláňajú a usmievajú, že sa chovajú strojene. Že sú „naprogramovaní“, aby dobre a tvrdo pracovali pre svoju firmu, rodinu a pre Japonsko. A že snáď ani žiadne pocity nemajú. Na to existuje len jedna odpoveď.

Japonsko: Tokio a jeho životný štýl
Publikované: 15.8.2012
Tokio. Mesto, kde vedľa seba žijú školáci v staromódnych uniformách, vymódené paničky, ktoré trávia dopoludnia v nákupných domoch, po parkoch a všemožných kútoch mesta sa flákajúca mládež, skejťáci s farebnými vlasmi, dievčatá s umelými riasami a dvadsaťcentimetrovými podpätkami, psíky navlečené do minikimon a samozrejme všadeprítomní biznismeni, takzvaní sararímani.

Japonsko: Nakupovanie v metropoly
Publikované: 29.8.2012
Snáď každý turista, ktorý v Japonsku vlezie do obchodu so suvenírmi, sa musí veľmi snažiť, aby nevykúpil všetky predmety, ktoré takýto obchodík ponúka. Lákajú ho farebné vejáre, keramika, kimona, reprodukcie tradičných japonských drevorezov, tisíce predmetov s roztomilými vzorčekmi a samozrejme všadeprítomná Hello Kitty.

Viete, že? Najrýchlejší vlak sveta
Publikované: 23.1.2011
Aj v novom roku vás bude sprevádzať náš pravidelný seriál o zaujímavostiach, kuriozitách a pozoruhodných miestach, a to nielen v rámci Českej republiky či Slovenska. Náš záujem bude, počínajúc dnešným dňom, siahať aj za hranice našej republiky, pričom sa Vám pokúsime prinášať naozaj zaujímavé informácie o miestach, ktoré si pre svoju jedinečnosť tento záujem bezpochyby zaslúžia.

Viete, že? Silvester v Japonsku
Publikované: 1.1.2012
Je prvý deň nového roku, väčšina z nás ešte vyspáva nočné radovánky, porušujú sa prvé predsavzatia a na šporáku sa ohrieva obligátna cesnačka či tradičná novoročná šošovica. Jak ale slávia príchod nového roku na druhom konci sveta?


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
5 °C
zajtra:
sobota 20.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X