www.infoglobe.sk » Jamajka – prírodné a filmové krásy

Jamajka – prírodné a filmové krásy

Publikované: 27.6.2020
Jamajka je ostrovom prírodných krás, a tak sa nemôžeme čudovať, že je pravidelne využívaná pre filmové účely. Vedeli ste, že sa tu natáčala jedna z bondoviek či slávna „Modrá lagúna“?

Dunn‘s River Falls je prírodný park s krásnymi vodopádmi a zároveň ide o jednu z najznámejších turistických atrakcií na Jamajke. Vodopády následne stekajú do mora, kde bola natáčaná aj ikonická scéna z prvej bondovky Dr. No, kedy herečka Ursula Andress vystupuje z vody na pláž a pospevuje si pieseň „Underneath the Mango Tree“. Jamajka dokonca bola milovaným ostrovom autora románovej predlohy o Jamesovi Bondovi – Iana Fleminga.

Dunn‘s River Falls

Vráťme sa však k Dunn‘s River Falls. V tomto prírodnom parku je hlavnou atrakciou prechádzanie sa po kaskádovitých vodopádoch, čo je jednoznačne aj adrenalínový zážitok, a to aj napriek tomu, že voda siaha len po členky. Rôznym šplhaním a zostupom sa ale vyhnúť nedá, takže je dobré do vody vstupovať s vhodnou obuvou a bez prehnaného sebavedomia.

Dunn‘s River Falls Dunn‘s River Falls

Zhruba dve hodiny od vodopádov potom nájdete ďalšie známe filmové miesto, a to Blue Lagoon pri mestečku Port Antonio. Áno, práve tu sa natáčal slávny aj kritizovaný film „Modrá lagúna“ s mladučkou Brooke Shields. A práve vďaka tomuto filmu bolo miesto premenované, predtým sa nazývalo The Blue Hole.

Aj tu sa potom ponúkajú rôznorodé aktivity, ako je napríklad plavba po lagúne (možnosť je aj so sprievodcom) či kúpanie, ktoré je rozhodne zážitkom, lebo sa tu mieša teplá slaná voda z Karibského mora a studená sladká voda z miestnych prameňov. Len si to chce dať pozor na draka, ktorý vraj podľa legendy v lagúne žije…

Modrá laguna

A pretože do tretice všetko dobré, tak vyrazíme ešte k Bamboo Avenue, čo je dve a pol míle tiahnuca sa cesta, orámovaná obrovskými bambusmi. Práve tieto rastliny tak tvoria nad cestou v podstate taký prirodzený tunel, ktorý bol vybudovaný zámerne. Cesta je tu totiž už od 17. storočia a rastliny mali zaistiť tieň pre prechádzajúcich cestovateľov. Okrem toho mali a majú bambusy aj ďalšiu funkciu, pretože zabraňujú erózii pôdy. Podobné bambusové cesty sa tak dajú nájsť po Jamajke celkom bežne, ale práve Bamboo Avenue je tá vôbec najdlhšia a zároveň jediná, ktorá je veľmi vyťažená premávkou. Preto je o ňu aj dobre postarané – dosádza sa nový bambus a starý sa prerezáva.

Bamboo Avenue

Pokiaľ sa na Jamajku vydáte, rozhodne dajte aspoň jednému zo zmienených miest šancu, obzvlášť pokiaľ ste milovníkmi prírody.

 

GPS: 18°10'35.1"N 76°26'52.8"W

Text: Karolína Hrušková

Foto: Karolína Hrušková, Wikimedia Commons: Xlonv00Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kuba – Pinar del Río a návšteva tabákovej plantáže
Publikované: 9.9.2017
Po pobyte v Havane sme sa už tešili na presun smerom na západ – do mesta Pinar del Río. Ubytovanie aj s niekoľkými výletmi sme mali už dopredu dohodnuté v Casa Manuela, ktorá leží v centre mesta a máte sa tam ako v hoteli. Vynikajúce jedlo, krásne izby, plno terás s posedením a neuveriteľne milí zamestnanci. Cez toto ubytovanie sme mali dohodnutý rovno aj transport z Havany a všetko prebiehalo úplne bezproblémovo a načas. Zároveň sme sa viezliasi naším najbezpečnejším autom za celý pobyt na Kube.

Jamajka, Appleton Estate – rumová senzácia
Publikované: 4.7.2020
Karibský ostrov Jamajka je jednoznačne spojený s tradičným rumom a jednou z najznámejších, až ikonických destilérií je Appleton Estate. Tá je najstaršou fungujúcou jamajskou destilériou a prvé dokumentácie o jej existencii sa dajú dohľadať už v roku 1749.

Kuba, Havana – po stopách pevností i alkoholu
Publikované: 2.9.2017
Naša prehliadka Havany pokračovala návštevou parku Parque Central, odkiaľ je ešte stále pekný výhľad na Kapitol. V parku sa schádzajú snáď všetci miestni Kubánci, aby bujaro diskutovali. Cudzinci si mylne môžu ich diskusiu vysvetliť ako hádku, ale je to podobné ako na dovolenke na juhu Európy. Okolo parku stoja zaparkované najrôznejšie sfarbené americké autá a snáď úplne každý majiteľ vás láka na jazdu práve s tým jeho miláčikom. Park je miestom, kde si môžete odpočinúť od horúcich ulíc. Uprostred parku stojí socha národného hrdinu José Mártího.

Kuba, Havana – prílet a prvé skúsenosti
Publikované: 26.8.2017
Do Havany sme cestovali s prestupom v Amsterdame. Na prestup tu býva viac než hodina, ale chcela by som upozorniť, že cesta k terminálu 3 je skutočne dlhá, takže sa určite nikde nezdržujte. Samotný let potom trvá 10 hodín a 15 minút, ale dosť záleží aj na tom, čo si určí kubánske letisko. Takže my sme výsledne mali pristávanie relatívne v strese, pretože sme náhle museli dosť zrýchliť, ale potom nás Kubánci aj tak ten ušetrený čas nechali stáť na ranveji. Ale to je už taká malá príprava na to, ako to na Kube jednoducho bežne chodí.

Kuba, Playa Larga – krokodília farma a krásna lagúna
Publikované: 23.9.2017
Do Playa Larga sme išli opäť z Havany. Mali sme v pláne využiť tunajší taxi colectivos a trochu ušetriť, ale keďže aj tu sa prvého mája oslavuje Sviatok práce, museli sme si zvoliť inú alternatívu. Ani sme nedošli k okienku s informáciami o odjazdoch a už nás odchytil prvý taxikár, ktorý nám s vidinou dobrého zisku navrhol, že dôjde až priamo na našu adresu.

Kuba, Trinidad – koloniálna perla medzi kubánskymi mestami
Publikované: 30.9.2017
Do koloniálneho mesta Trinidad sme došli krátko popoludní v taxi colectivos. Bola to skutočne adrenalínová jazda, pretože v deväťmiestnom americkom aute bez pásov sme sa s otvorenými okienkami rútili po ceste. Neviem, či má mať človek väčší strach z toho, že nabúrame alebo že z toho rachotivého auta cestou niečo odpadne.

Kuba, Varadero – najkrajšie pláže a nielen to
Publikované: 7.10.2017
Za poslednú zastávku dovolenky sme si vybrali miesto ideálne na odpočinok – Varadero. Mesto je známe predovšetkým kvôli výbežku Hicacos, na ktorom sa nachádzajú nádherné pláže s bielučkým pieskom a priezračnou vodou. Cesta z Trinidadu do Varadera trvala s taxi colectivos aj so zastávkou 3,5 hodiny (250 km) a bola naozaj nepríjemná.


Súvisiaca fotogaléria

Kuba – najslávnejší ostrov Karibiku
Kubánske cigary, skvelý rum, latinské rytmy, snehobiele pláže a nádherné more, to je Kuba. Po hur...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

1.3.2021
Súostrovie Madeira sa stalo útočiskom digitálnych nomádov, teda ľudí, ktorí si na živobytie zarábajú pomocou telekomunikačných technológií a nie sú pri tom závislí od lokality. Títo novodobí cestovatelia z celého sveta sú pozývaní do dedinky Ponta do Sol.
26.2.2021
Pre všetkých milovníkov (cyklo)turistiky máme dobré správy. V Národnom parku Poloniny vzniká vyše 90 kilometrový cyklookruh, ktorého cieľom je prepojiť najvýznamnejšie atrakcie či prírodné scenérie parku a podporiť tak rozvoj turizmu v tejto ešte stále turistami málo objavenej časti Slovenska.
24.2.2021
Svetoznámy cestovateľský portál Tripadvisor prináša rebríček najobľúbenejších destinácií sveta pre rok 2021 v rôznych kategóriách zostavený na základe recenzií, hodnotení a ďalších parametrov. My vám v nasledujúcich riadkoch prinášame výsledky v kategórii Národné parky.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - HONGKONG, JUŽNÁ KÓREA, SEVERNÁ KÓREA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 3. 2021
sviatok:Albín
dnes:
pondelok 1.3.
5 °C
zajtra:
utorok 2.3.
8 °C