www.infoglobe.sk » Izrael, Jeruzalem – Staré Mesto

Izrael, Jeruzalem – Staré Mesto

Publikované: 14.5.2018
Skoro ráno vyrážame autobusom z Haify do Jeruzalema, historicky presláveného mesta. Tu plánujeme stráviť nadchádzajúce dve noci. Bývame len pár krokov od Damašskej brány, ktorá je jedným zo vstupov do slávneho Starého Mesta.

Staré Mesto Jeruzalema je pomerne unikátnym miestom, pretože sa tu stretávajú rozdielne skupiny obyvateľov – moslimovia, ortodoxní židia, kresťania a mnoho turistov rôzneho náboženského vyznania či neveriaci. Mesto je ohraničené hradbami, ktoré vznikli počas osmanskej nadvlády v 16. storočí. Hradby sú dlhé 4 kilomtre, vysoké 12 metrov a ich šírka dosahuje 2,5 metra. Nachádza sa tu mnoho strážnych veží a tiež niekoľko ďalších brán.

v uličkách Jeruzalema   v uličkách Jeruzalema

Prechádzame Damašskou bránou a hneď sa dostávame do uličiek plných arabských obchodníkov. Ich spôsob vnucovania tovaru začína byť časom skutočne nepríjemný, no ceny tovaru sa tu dajú skvelo zjednávať a suveníry tak vyjdu naozaj najlacnejšie (aspoň z celého nášho pobytu). Výborne sa nám ale naopak nakupuje u izraelských obchodníkov, ktorí majú krásny tovar a priaznivé ceny aj bez zjednávania. Ich obchodíky sa nachádzajú ale skôr v okrajových častiach Starého Mesta.

Damašská brána

My sa však už vydávame uličkami k jednému z najdôležitejších kresťanských miest, ktoré zvonku vôbec nepôsobí honosne. Jedná sa o chrám Božieho hrobu, ktorý bol vystavaný v mieste Ježišovho ukrižovania, pochovania a zmŕtvychvstania (na Golgote) v terajšej Kresťanskej štvrti. Pôvodný chrám vznikol už vo 4. storočí, no v 12. storočí sa dočkal prestavby. Vo vnútri nás čaká skutočne veľké množstvo turistov. Pár krokov za vstupom sa nachádza Kameň pomazania, kde mnoho veriacich zúrivo svätí snáď všetky možné aj nemožné predmety, ktoré so sebou majú. Práve tu bolo položené telo Ježiša Krista potom, čo ho dali dole z kríža. Pre nás ako neveriacich je to trochu zvláštne, aj keď rozhodne zaujímavé. Po ľavej strane sa vchádza do rotundy (Anastasis), kde sa uprostred nachádza hrob Ježiša Krista – v kaplnke zvanej Edikula. Môžete nahliadnuť aj priamo do kaplnky, avšak musíte počítať s naozaj dlhým radom ľudí pred vami.

chrám Božieho hrobu

v chráme Božieho hrobu – kaplnka s hrobom Ježiša Krista  v chráme Božieho hrobu  kaplnka s hrobom Ježiša Krista

Po návšteve chrámu Božieho hrobu sa vydávame okolo Etiópskeho kláštora, ktorý je typický pre svoju malú kupolu stojacu uprostred malého nádvoria. Kupola poskytuje svetlo pre kaplnku sv. Heleny, ktorá sa nachádza nad východnou časťou chrámu Božieho hrobu. Kúsok opodiaľ stojí ruský kostol Alexandra Nevského z roku 1859. Pokračujeme okolo luteránskeho kostola Vykupiteľa s úzkou zvonicou a potom míňame Muristan – rušnú časť s obchodíkmi a kaviarňami. Strieborná kupola nám už značí, že stojíme pri kostole sv. Jána Krstiteľa, ktorý je najstarším jeruzalemským kostolom. Pochádza z rokov 450–650 nášho letopočtu.

kostol Vykupiteľa  Muristan  kostol sv. Jána Krtiteľa

Potom sa lúčime s Kresťanskou štvrťou Starého Mesta a vydávame sa do Židovskej štvrte. Tam je najnavštevovanejším miestom samozrejme Múr nárekov (alebo tiež Západný múr). Mohutný múr predstavuje najsvätejšie miesto judaizmu a my tak môžeme pozorovať mnoho židovských mužov a žien ako sa tu modlia, avšak v oddelených priestoroch. Najrušnejšie tu býva počas osláv a v piatky. Múr je vysoký 32 m, avšak tretina z neho leží pod zemou. Tvoria ho obrovské kamene, z ktorých niektoré vážia aj cez 7 ton. Do špár medzi kamene veriaci už od 18. storočia zastrkávajú papieriky s modlitbami a teraz sa k nim pridávajú aj turisti, ktorí namiesto modlitieb vkladajú do špár svoje priania.

Múr nárkov – mužská časť   ženská časť pri Múre nárekov je podstatne menšia

Múr nárekov   pred Múrom nárekov – turisti vs. ortodoxní židia

V druhej časti dňa plánujeme navštíviť ešte známu svätyňu na Chrámovej hore v Moslimskej štvrti, no dozvedáme sa, že vstúpiť do tohoto komplexu môžu turisti len medzi pol ôsmou až desiatou hodinou ráno. Takže pokiaľ sa sem chcete pozrieť, dobre si výlet naplánujte. Všetky vchody blokujú pomerne nepríjemní vojaci so samopalmi, preto sa vzďaľujeme a radšej relaxujeme pri posedení nad tunajším skvelým nápojom – čerstvo vyžmýkanou šťavou z granátových jabĺk (určite to ochutnajte).

GPS: (Múr nárekov) 31°46'37.6"N 35°14'03.8"E

 

Text: Veronika Schubertová

Foto: Veronika Schubertová, Wikimedia Commons: Golasso, Berthold Werner

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Izrael, pevnosť Masada – symbol odhodlania a slobody
Publikované: 20.1.2020
Táto staroveká pevnosť leží len asi 3 kilometre od južného konca Mŕtveho mora, na okraji Judskej púšte. Počas 1. storočia pred Kristom ju nechal postaviť Herodes Veľký. Už v období jej výstavby malo toto miesto významnú strategickú polohu. Masada leží v nadmorskej výške 30 metrov, napriek tomu, že je postavená na skalnatom útese vysokom 450 metrov. Ako je to možné? Jednoducho – Mŕtve more totiž leží zhruba 430 metrov pod úrovňou hladiny Stredozemného mora.

Izrael – Eilat a okolie
Publikované: 4.6.2018
Dnes nás čaká náš posledný deň v Izraeli. A pretože domov letíme až v noci, hneď ráno si požičiavame auto a čaká nás skutočne rôznorodý program.

Palestína, Betlehem – na skok z Izraela
Publikované: 28.5.2018
Ešte než sa vydáme späť na juh Izraela do mesta Eilat, čaká nás krátky výlet za hranice do susedného štátu. Jedná sa o Palestínu. Prevažná väčšina z necelých 4 miliónov obyvateľov, ktorí tu žijú, sú moslimovia a hovorí sa tu arabsky. Medzi Izraelom a Palestínou prebiehajú neustále konflikty prameniace zo sporov o územie a vymedzenie hraníc.

Izrael, Jeruzalem – za hradbami Starého Mesta
Publikované: 21.5.2018
Nielen jeruzalemské Staré Mesto ukrýva skutočné turistické poklady, preto sa dnes vydávame na prechádzku, ktorá vedie priamo za jeho hradby. Začíname na hore Sion, ktorej meno je pre židov len iným výrazom pre štát Izrael. Táto hora sa nachádza za juhozápadnou hradbou Starého Mesta. Práve tu je vraj pochovaný biblický kráľ Dávid a taktiež práve tu mala prebiehať veľmi známa posledná večera Pána.

Izrael – mesto Haifa a hora Karmel
Publikované: 7.5.2018
Z Tel Avivu sa vlakom ráno vydávame smerom na sever, aby sme navštívili krásne mesto Haifa a urobili si prechádzku v tunajšom národnom parku. Cesta vlakom je skutočne pohodlná, ideme presne na čas a na staniciach je dostupná aj wi-fi.

Izrael – pevnosť Masada a kúpanie v Mŕtvom mori
Publikované: 30.4.2018
Z prekrásnej oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavnej ceste pozdĺž Mŕtveho mora, aby sme navštívili slávnu starovekú pevnosť Masada. Táto historická pamiatka je súčasťou svetového dedičstva UNESCO už od roku 2001 a patrí k hlavným turistickým atrakciám celého Izraela.

Izrael – prílet a návšteva Tel Avivu a Jaffy
Publikované: 16.4.2018
Let do Izraela trvá približne 4 hodiny, treba však pripočítať ešte necelú hodinu, než sa dostanete z letiska v Ovde do centra Eilatu. My prilietame vo štvrtok v noci okolo jedenástej hodiny a až o pol jednej ráno sa zdarne dostávame do postele. Určite si dajte pozor aj na výber ubytovania. Lacnejšie varianty sa tu prevádzkujú najpravdepodobnejšie načierno, takže si treba s majiteľom ubytovania dopredu dohodnúť čas príjazdu. Taktiež odporúčam dôkladnejšie si pozrieť hodnotenie ubytovania, my sme sa hneď na prvom mieste trochu vydesili, keď sme zbadali skutočne špinavú izbu.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikované: 23.4.2018
Dnes nás čaká návšteva slávneho územia Qasr al-Yahud, ktoré leží na východnom brehu rieky Jordán, a potom výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael: Cézarea Prímorská – Herodesovo mesto
Publikované: 10.7.2013
Cézarea Prímorská nazývaná aj Cézarea, či grécky Kaisareia je mesto nachádzajúce sa na Izraelskej pobrežnej planine pri Stredozemnom mori neďaleko väčšieho mesta Hadera. Toto historicky dôležité mesto patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a prečo je tomu tak, si povieme v dnešnom článku.

Izrael: Haifa – neuveriteľné Bahájské záhrady
Publikované: 3.7.2013
V dnešnom článku budeme na potulkách Izraelom pokračovať. Tentoraz sa vydáme do tretieho najväčšieho mesta Izraela, do mesta Haifa. Toto prístavné mesto ponúka nielen úchvatný pohľad na Stredozemné more, ale aj tolerantnú atmosféru a krásnu prírodu.

Izrael: Kumrán – zvitky od Mŕtveho mora
Publikované: 17.7.2013
Dnes sa vydáme na jednu z najznámejších archeologických lokalít sveta do Kumránu, ktorý sa nachádza na severozápadnom brehu Mŕtveho mora, v blízkosti mesta Jericho. Toto miesto sa preslávilo nálezom vzácnych tzv. zvitkov od Mŕtveho mora nazývaných aj Kumránske rukopisy.

Izrael: Mŕtve more – soľ nad zlato
Publikované: 19.6.2013
Na hraniciach Jordánska a Izraela sa rozprestiera najnižšie položená vodná plocha na svete, ktorú všetci poznajú pod názvom Mŕtve more. Toto bezodtokové slané jazero je nielen turistickým lákadlom pre cestovateľov, zlatou baňou pre firmy tu ťažiace liečivú soľ, ale aj klenotnicou bohatej a pútavej histórie.

Izrael: Múr nárekov – najposvätnejšie miesto Židov
Publikované: 26.6.2013
V najväčšom izraelskom meste Jeruzalem sa nachádza mnoho pamätihodností, posvätných miest a symbolov rôznych náboženstiev. Jednou z takýchto pamiatok je aj Múr nárekov alebo Západný múr, ktorý láka milióny pútnikov z celého sveta, aby práve pri ňom vyslovili svoje modlitby.


Súvisiaca fotogaléria

Izrael: Putovanie po Svätej zemi III.
Na Zemi azda nie je posvätnejšieho miesta ako štát Izrael a jeho pamiatky. Väčšina pamätihodností...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi II.
Azda najväčšou perlou Blízkeho východu je štát Izrael, ktorý v sebe spája bohatú históriu, rozman...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi I.
Židovský štát Izrael leží na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie pri pobreží Stredozemnéh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 31. 5. 2020
sviatok:Petronela
dnes:
nedeľa 31.5.
12 °C
zajtra:
pondelok 1.6.
17 °C