www.infoglobe.sk » Istanbul II: islam na turecký spôsob - VIDEO

Istanbul II: islam na turecký spôsob - VIDEO

Publikované: 7.12.2010
Napriek tomu, že Istanbul leží jednou časťou v Európe a jednou v Ázii, zostává pre Európana tak trochu exotickým. Hlavnou príčinou je úplne jednoznačne moslimská viera. Konštantínopol, dnešný Istanbul alebo ak chcete tak Carihrad, ale kedysi býval kresťanským mestom.

Na jar roku 1453 dobyli hlavné mesto Byzantskej ríše Konštantínopol Turci a premenovali ho na Istanbul, ktorý sa potom stal rýdzo moslimským miestom. Symbolom kresťanskej viery transformovanej na Islam je Chrám Božej múdrosti, Hagia Sofia – pôvodne kostol prestavaný na mešitu, dnes múzeum, z ktorého minaretov ale stále znejú zvuky zvolávajúce k modlitbe.

 

Liberálne Turecko

Turistická sezóna skončila, po uliciach Istanbulu sa ale stále pohybujú tisíce turistov, medzi nimi aj ženské postavy od hlavy až po päty zahalené do čiernych habitov, buriek. Tieto ženy sa radia k ortodoxným moslimkám. Väčšinou spolu so svojimi partnermi tvrdo a striktne ctia všetky pravidlá islamu. Modlia sa päťkrát denne, držia pravidelný pôst, návšteva mešity je ich dennou rutinou a z ďalších noriem, ktoré predpisujú ich chovanie v spoločnosti, ale i v partnerskom vzťahu, vyspelá Európa nechápavo krúti hlavou.

před Grand Bazarem

ulice Istanbuluulice Istanbuluulice Istanbulu

Turecko, ktoré je z 90 percent moslimské, zostává medzi všetkými moslimskými štátmi tým najliberálnejším. V Istanbule, zdá sa, prevažujú ženy, ktoré pred zrakmi mužov zahaľujú do šatiek, signalizujúcich ich náboženské vyznanie, len svoje výrazne čierne vlasy. Viera je navyše v tejto krajine jasne oddelená od štátu. Ženy pracujúce v štátnej správe alebo vysokoškolské študentky tak podľa tureckých zákonov moslimské šatky v práci alebo v škole nosiť nesmú.

Istanbul

pobřeží Marmarského moře, v pozadí Modrá mešitaIstanbulské pobřežíIstanbulské pobřeží

Na priestranstve, medzi palácom Hagia Sofia a Modrou mešitou, ktoré stoja neďaleko od sebe, sa okolo poludnia zhromažďujú stovky ľudí. Neskôr sa z ampliónov umiestených na ochodzách minaretov ozve zvuk tak typický pre zvolávanie k pravidelným modlitbám. Smerom k mešite sa ale vydávajú len niektorí ľudia. Pred vchodom do svätostánku si potom húfne vyzúvajú topánky a dávajú ich do igelitových tašiek. Vo vnútri mešity padnú na kolená, aby sa pomodlili. Pre podobne zmýľajúce kultúry je to jediný životný smer, pre nás Európanov predsa len malé tajomno. Turisti by je ale mali rešpektovať a svoje chovanie vo vnútri mešity maximálne prispôsobiť okamžiku, ktorý moslimovia pri modlitbách prežívajú. Vyzutie je samozrejmosťou pre obe pohlavia, ženy by si mali zakryť hlavu šatkou, ktorú sa dá pred mnohými mešitami v Istanbule požičať.

 

Grand Bazar – tam, kde víťazí tvrohlavosť

Na miesto, kde sa v Istanbule obchodu darí najlepšie – do Grand Bazaru, sa oplatí chodiť s dobrou a trochu bojovnou náladou. Turci sú totiž rodení obchodníci a väčšinou majú ceny nezmyselne našponované. Zjednávať ich jednoznačne baví. O jednu jedinou tureckú líru, o eure už ani nehovoriac, sa dokážu handrkovať dlhé minúty. Svoj tovar dokážu vychváliť do neba a pre každého turistu by sa roztrhali. Na cumľanie ponúkajú bonbóny, na sedenie stoličky, jednoducho robia všetko preto, aby svoj tovar predali.

Niektorí predajcovia sú záhadne napojení jeden na druhého. Ak chýba jednému v stánku napríklad správna veľkosť, stačí jediný telefonát a s topánkami o číslo väčšími či menšími priskočí iný Turek. Medzi rečou utrúsi poznámku o tom, aká je to kvalita a ako slečne pekne sedia, a zas sa stratí v nekonečných uličkách istanbulského Grand Bazaru, ktorý stojí neďaleko miestnej univerzity.

Grand Bazar

vlakové nádraží v Istanbulustará nádražní budovapřístav v Istanbulu

Angličtina nie je pre Turkov žiadny problém, tú spravidla ovládajú zo všetkých svetových jazykov najlepšie. Súdiac podľa toho ako pokrikujú v uliciach na turistov, si bravúrne poradili tiež s češtinou, poľštinou a ruštinou. Ruskou azbukou dokonca popísali aj mnohé zo svojich obchodov. Tmavšia turecká tvár sa doslova rozžiari, keď od cudzinca počuje svoj rodný jazyk, väčšinou teda len pokusy. Turečtina totiž nemá nič podobného so žiadnym zo svetových jazykov a okrem Turecka sa používa len v Bulharsku a v tureckej časti Cypru.

 

Žiadne vyhliadkové autobusy, stačí električka či metro

Cestovanie po Istanbule MHD je oproti očakávaniam obrieho mesta úplne jednoduché. Žiadne zložité prestupovanie, žiadne labyrinty podzemných dráh. Na povrchu proste a jednoducho jedna električková trať, ktorá bez nutnosti číselného označenia pretína centrum mesta. A tak jediné, na čo je v električke potrebné dávať pozor, je smer jazdy. Rovnaké pravidlo platí aj pre istanbulské metro.

konečná zastávka tramvaje

Ak práve nie je dopravná špička, dá sa pomocou MHD pohodlne dopraviť na všetky miesta, ktoré odporúčajú turistickí sprievodcovia. Povinnosťou každého turistu by mala byť návšteva chrámu Hagia Sofia a Modrej mešity s povestnými šiestimi minaretmi, paláca Topkapi – sídla sultánov osmanského impéria alebo bývalých podzemných zásobárni vody pre celé mesto - Cisterna Yerebatan Saray, či návšteva paláca Dolmabahce alebo starobylej Galatskej veže.

Istanbulské pivo Vole

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. Kubáčková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Palác Topkapi
Publikované: 18.10.2008
Palác Topkapi, oficiálne nazývaný Palác s delovou bránou, bol kedysi živým nervom osmanskej ríše ako oficiálna rezidencia osmanských sultánov a centrum vlády nad celou ríšou v rokoch 1465 až 1853. Stojí na mieste gréckeho mesta Byzantion, ktoré neskôr premenovali na Konstantinopol (Carihrad) a nakoniec Istanbul.

Hagia Sofia
Publikované: 26.10.2009
Hagia Sofia, chrám svätej múdrosti, kedysi neposvätnejšia stavba hlavného mesta Byzantskej ríše Konštantínopolu (Istanbulu), ohuruje hlavne svojim vysokým a širokým vnútorným priestorom a svetelnými efektmi, ktoré budia dojem, že kopula sa vznáša vo vzduchu.

Turecko: Istanbul
Publikované: 8.12.2012
Prístavné mesto Istanbul, v ktorom žije viac ako 16,5 milióna ľudí, je v súčasnej dobe hodnotené ako jedno z najvýznamnejších svetových metropol. Toto mesto sa ako jediné rozkladá na dvoch kontinentoch – Európe a Ázii.

Turecko: Kapadócia – zem krásnych koní IV.
Publikované: 17.11.2014
Po mnoho storočí bola Anatólia centrom kresťanstva a zdá sa, že tomu bolo tak hlavne zásluhou apoštola Pavla a jeho misionárskym výpravám. Jeho pôsobnosť sa tu datuje od r. 41 po Kristovi. V Kapadócii sa rozšírilo kresťanstvo aj vďaka tomu, že tu našlo úrodnú pôdu už v prvom storočí.

Turecko: Kapadócia – krajina krásnych koní VI.
Publikované: 1.12.2014
Konečne došlo k tomu, že som uskutočnila let balónom nad Kapadóciou. Podľa mňa je to najkrajšie miesto, kde by ho mohol človek absolvovať. Boli sme na mieste určenia o 5:15 ráno za svitania a balónov sa tu pripravovalo cez päťdesiat!


Súvisiaca fotogaléria

Turecko: Istanbul - výletné miesta
Európska časť Istanbulu je jedno veľké obchodné stredisko. Ázijská časť slúži skôr ako obytná obl...


Súvisiace video

Istanbul, Hagia Sofia – miesto, kde sa stretáva kresťanstvo a islam
Hagia Sofia je jednou z najzaujímavejších istanbulských pamiatok. Je stará asi 1500 rokov a len ť...

Turecko, Istanbul – pestrá brána medzi Európou a Áziou
Týždeň strávený v Istanbule utečie ako voda, nebudete totiž vedieť, čo skôr. Samé uličky, pamiatk...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 4. 2024
sviatok:Marcel
dnes:
sobota 20.4.
6 °C
zajtra:
nedeľa 21.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X