www.infoglobe.sk » Island: The Golden Circle

Island: The Golden Circle

Publikované: 2.1.2011
The Golden Circle – tak sa dohromady hovorí trom miestam, ktoré na Islande najviac priťahujú turistov. Dajú sa obísť za jeden deň, dokonca aj za pár hodín, sú v rozumnej vzdialenosti od hlavného mesta Reykjavíku a pravidelne sem jazdia turistické autobusy.

Práve tieto tri miesta predstavujú Island v “koncentrovanej” podobe pre tých, ktorí na ostrove strávia len pár chvíľ. Pre ostatných znamenajú ohromujúci úvod na cestu do divokej islandskej krajiny.

Þingvellir – byrokrati v prírode

Národný park Þingvellir, jedna z pamiatok UNESCO, sa nachádza 23 kilometrov na východ od Reykjavíku, na brehu najväčšieho prírodného islandského jazera Þingvallavatn. Od roku 930 n. l. sa tu raz ročne schádzal prvý demokratický parlament na svete. Na zhromaždení prvých obyvateľov Islandu sa tam rozhodovalo o nových zákonoch aj o uzatváraných manželstvách alebo štátnom náboženstve. The Golden Circle - Island

K týmto dôležitým úkonom nemohla byť zvolená dramatickejšia scenéria: prechádza tadiaľto hranica medzi Severoamerickou a Euroázijskou tektonickou doskou, ktoré sa od sebe odďaľujú rýchlosťou 1-18 mm za rok. Vďaka tomu je krajina brázdená špárami a trhlinami, pretekajúca rieka Öxará všetko dokresľuje niekoľkými vodopádmi. Po účastníkoch zhromaždenia parlamentu zvýšili pozostatky provizórnych obydlí, pri brehu jazera sa chúli malý kostolík a pár domčekov – kancelária správcu parku a prekvapivo tiež letné sídlo islandskej premiérky. Za akéhokoľvek počasia si miesto uchováva magickú atmosféru, zvlášť keď sa návštevník rozhliadne z vrcholu skál, medzi ktorými zíva najväčšia trhlina Almannagjá a predstaví si vikingských rečníkov, ako hovoria k zhromaždeniu svojich druhov. Všetky informácie o pohybe Zeme aj rozhodovaní parlamentu poskytne miestne multimediálne centrum a všadeprítomné informačné cedule.

 

Geysir – živá voda Islandu

Ďalej na východ, cestou skrz islandské rozľahlé pláne plné koní a oviec, je oblasť geotermálnej aktivity, kde bol kedysi hlavnou hviezdou Geysir (podľa ktorého sa volajú všetky ostatné gejzíry sveta). Až do roku 1950 vybuchoval vriacu vodu do osemdesiatmetrovej výšky, ale netrpezliví turisti doň tak dlho hádzali kamene, až sa prúd vody celkom upchal. Od tej doby sa v oblasti niekoľkokrát zatriasla zem a Geysir sa párkrát prebral k životu. Je teda možné, že ďalšie otrasy ho opäť oživia. Jeho sused Strokkur ale žiadneho návštevníka nesklame.

        Geysir - Island      Geysir - Island     Geysir - Island

Geysir - Island

Voda sa v ňom lenivo prevaľuje, hladina klesá a stúpa, vyzerá to, akoby sa Strokkur nadychoval k tomu, aby každých päť minút vypustil do vzduchu mohutný stĺp vody. V celej oblasti sa na mnohých miestach valia zo zeme oblaky sírnatého dymu, v priehlbinách divoko buble a prská voda a niektoré jazierka oslnia svojou tyrkysovo modrou farbou. Ani všadeprítomné skupiny návštevníkov nepokazia ten prvý moment prekvapenia, keď priamo pred vami vyletí do vzduchu tridsaťmetrový prúd vody, ale predstavenie si môžete vychutnať aj takmer osamote, napríklad skoro ráno, po noci strávenej v blízkom hoteli alebo kempe.

 

Gullfoss – vodopád na hrane

Posledné zastavenie na okružnej jazde po najznámejších miestach Islandu je len kúsok od oblasti gejzírov. Obrovský vodopád Gullfoss o sebe dáva vedieť už z diaľky. Nad obzorom sa vznášajú oblaky pary a vodnej triešte, aj keď rieka, ktorá vodopád vytvára, preteká hlbokým kaňonom. Voda padá po dvoch stupňoch do hĺbky 32 metrov a za slnečného počasia sa nad ňou klenú farebné dúhy.

Gullfoss - Island

Jedna cestička vedie až k spenenej vode, druhá sa vinie po útesoch nad kaňonom a tak je možné si tento prírodný div prehliadnuť zo všetkých uhlov, aj keď v niektorých miestach sa návštevník nevyhne ľadovej sprche kvapiek. Avšak chýbalo málo a najznámejší islandský vodopád by zanikol. V roku 1920 chcela skupina investorov prehradiť rieku, na ktorej sa nachádza a to aj napriek nesúhlasu vtedajšieho majiteľa celého pozemku. Našťastie nezohnala na svoj projekt dostatok peňazí a vodopád tak môžeme obdivovať dodnes. Od roku 1975 tvorí oblasť prírodnú rezerváciu a je majetkom štátu.

 

Text/foto: Anna Žilková

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Island – sprievodca krajinou ohňa a ľadu
Publikované: 19.10.2007
Turistický sprievodca po Islande, ktorý sa Vám pokúsi priblížiť najzaujímavejšie miesta tohto ostrova na konci sveta.

Island: Cesta juhom po ceste č.1. -  I.
Publikované: 9.1.2011
Selfoss nie je nič viac ako zástavka na trase okolo ostrova. Hlavnú os tohto mestečka tvorí islandská najdôležitejšia cesta, ktorá má číslo 1 a umožňuje obísť Island dookola (hoci v odľahlejších častiach krajiny sa občas mení na štrkovú cestu). Lemujú ju čerpacie stanice, fastfoody a supermarkety, teda všetky možné služby, ktoré cestu okolo Islandu uľahčujú.

Island: Cesta juhom po ceste č. 1 - II.
Publikované: 16.1.2011
Cestou po islandskom juhu ďalej na východ sa najskôr v diaľke a potom čím ďalej, tým bližšie k pobrežiu začínajú dvíhať zelené kopce a s nimi prichádza aj vodopád. Pre väčšinu turistov je to jeden z prvých, ktorý na Islande uvidia, no vodopádov je tu viac než dosť.


Súvisiaca fotogaléria

Island - Trek 2007
Foto: Jakub Štantejský

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

16.10.2021
Najlepšie svetové zimné filmy v rámci filmového festivalu Snow Film Fest uvidíte už od októbra do decembra vo väčšine českých a slovenských regiónov. Tento rok vás čaká dovedna 6 skvelých filmových zážitkov, ktoré sa dostali na výslnie a ocenia ich nielen vyznávači extrémnych zážitkov.
13.10.2021
Tento rok si pripomíname rovných 150 rokov od narodenia najslávnejšieho moderného českého maliara 20. storočia Františka Kupku, ktorého diela vystavujú popredné svetové galérie, a keď sa náhodou niektorý z Kupkových obrazov dostane do predaja, jeho ceny atakujú rekordy. Vyberte sa po stopách grafika, ilustrátora a jedného zo zakladateľov abstraktného maliarstva.
12.10.2021
Prvý a jediný mapomat na Slovensku slúžil turistom vo Vysokých Tatrách už pár rokov, avšak len nedávno sa presťahoval na stredné Slovensko, presnejšie do obce Kynceľová, v ktorej vydavatelia legendárnych turistických máp VKÚ sídlia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Ukrajine:

Ukrajina

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pripjať – mesto ruín a duchov

Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropola

Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 10. 2021
sviatok:Lukáš
dnes:
pondelok 18.10.
11 °C
zajtra:
utorok 19.10.
13 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X