www.infoglobe.sk » Indonézia, Sumatra – výlet za orangutanmi pri Bukit Lawang

Indonézia, Sumatra – výlet za orangutanmi pri Bukit Lawang

Publikované: 29.2.2020
Tentokrát zamierime do sumatrianskej džungle. Cestou sa ešte zastavíme na obed, jedlo je v Indonézii skvelé.

Po obede sa konečne bez ďalších prestávok vydávame do nášho cieľa, ktorým je malá turistická dedina Bukit Lawang. Leží na brehoch rieky Bahorok v provincii Severná Sumatra. Bukit Lawang kedysi lákalo predovšetkým kvôli svojmu rehabilitačnému centru určenému pre orangutany, ktoré bolo založené v roku 1973 v národnom parku Gunung Leuser. Snahou bolo zamedziť znižujúcemu sa počtu orangutanov, za čo môže lov a odlesňovanie ich prirodzeného prostredia. V roku 2002 však bolo stredisko zatvorené. O rok neskôr navyše túto oblasť zasiahla ničivá povodeň, ktorá mala dopad na prírodu, domovy aj ľuské životy.

Bukit LawangNárodný park Gunung Leuser má rozlohu 7 927 km2, leží v pohorí Barisan a je pomenovaný po hore Leuser (3 119 m). Národný park je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a zároveň je jedným z posledných dvoch zostávajúcich stanovísk orangutanov sumatrianskych. Okrem tých sa v parku nachádzajú aj slony, leopardy, jelene, tigre, nosorožce a rôzne druhy opíc a vtákov.

Bukit Lawang   Bukit Lawang

Čím viac sa blížime k Bukit Lawang, tým viac prevláda príroda nad mestami. Prechádzame aj medzi rozsiahlymi plantážami paliem pestovaných pre olej, no miestni sa snažia túto produkciu už regulovať. Samotná dedina Bukit Lawang je krásne zapadnutá v džungli. Do nášho posledného sumatrianskeho ubytovania musíme prejsť aj s ruksakmi cez chatrný závesný most nad riekou Bahorok. Potom sa však dostávame na peknú terasu s občerstvením a záhradou, kde pobehujú makaky. Treba sa pripraviť na to, že elektrický prúd tu púšťajú až vo večerných hodinách, takže do tej doby sa nedá nabíjať, ani surfovať na internete. No po zotmení funguje elektrina dobre. V štýlovej dedinke sa nachádza niekoľko reštaurácií, zmenáreň a aj malá tržnica. Ceny sa relatívne líšia, ale dajú sa tu kúpiť veľmi výhodne napríklad prekrásne farebné šatky. Aj jedlo je tu lacné, tak končíme pri niekoľkých chodoch na terase nášho ubytovania. Avšak cenu piva si je dobré zistiť dopredu, jej výška bola pre nás pri platení dosť veľkým prekvapením.

k ubytovaniu musíme prejsť cez chatrný most   chatrný most cez rieku

V skorých ranných hodinách sa so sprievodcom vydávame do džungle. Na naše veľké prekvapenie máme už po prvých pár krokoch šťastie a zbadáme mladého samca orangutana ako sa hojdá na bambuse. Rád sa na nás príde pozrieť z bližšia. Pokračujeme ďalej a stretávame ešte pár makakov a gibona.

kaučukovníky   vykukujúci makak   príbytok v džungli

Na raňajky si dáme výborné ovocie a vydávame sa hlbšie do džungle. Prechádzame okolo ohromných lesných stromov aj drobnejších kaučukovníkov. Prekvapivo tu nie je mnoho pijavíc, ale aj tak jedna členka našej partie nemá šťastie a dve jej musia dávať dole. Máme naozaj krásny slnečný deň a občas sa nám naskytajú skutočne nádherné výhľady. Onedlho stretávame aj ďalšie ľudoopy, tentokrát matku s mláďaťom a potom ďalšieho samca. Radi sa k nám zošplhajú pre melón. Dostať sa do kontaktu s týmto až neuveriteľne pokojným, krásnym a veľkým zvieraťom je úžasný zážitok.

samica s mláďaťom   stretnutie s orangutanom

GPS: 3°32'56.0"N 98°09'13.3"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Indonézia, ostrov Flores a NP Komodo – plavba za jaštermi
Publikované: 27.7.2020
Vyraziť do Indonézie a vyhnúť sa masám turistov je dnes skoro nemožné. Väčšina turistov končí na ostrovoch Bali alebo Gili, niektorí z nich pokračujú ďalej na ostrov Lombok, Jávu alebo Sumatru. Radi by ste sa týmto miestam vyhli? Hľadáte väčšie dobrodružstvo? Potom sa vydajte ešte ďalej a objavte prírodné krásy ostrova Flores a jeho národný park Komodo.

Indonézia, Sumatra – mesto Berastagi a výlet na sopku Mount Sibayak
Publikované: 22.2.2020
Dnes spolu s nami navštívite mestečko Berastagi a vydáte sa aj k sopke Sibayak. Z Medanu sem jazdia autobusy zvané Murni Expres, nemôžete ich minúť, pretože sú veľmi farebné, väčší gýč v okolí nenájdete.

Indonézia, Bali – Kúzelné miesta
Publikované: 3.2.2020
Tento známy indonézsky ostrov býva často označovaný ako perla Indonézie, raj na zemi či miesto s magickou atmosférou. A to právom. Tunajšia príroda je úplne okúzľujúca. Bali je vyhľadávané najmä pre svoje ryžové terasy, ale ponúknuť toho môže omnoho viac. Poďme sa tam pozrieť.

Indonézia, Severná Sumatra – mesto Medan
Publikované: 15.2.2020
Cestu po západnej Malajzii začíname trochu netradične, a to výletom na tri noci do indonézskeho mesta Medan v Severnej Sumatre. Z letiska nachádzajúceho sa pri malajskom hlavnom meste Kuala Lumpur lieta niekoľkokrát denne nízkonákladová letecká spoločnosť Air Asia a za necelú hodinu sa dostanete do Medanu (konkrétne na letisko Kualanamu). Jedná sa o najväčšie mesto Sumatry, ktoré je piatym najľudnatejším v celej Indonézii.

Indonézia, Sumatra – cesta k voľne žijúcim orangutanom
Publikované: 11.3.2019
Po niekoľkých hodinách trekovania vo vlhkej džungli odrazu začujete šušťanie, zdvihnete hlavu a tam zbadáte oranžové chlpaté stvorenie ako sa hojdá z liany na lianu. Ten pocit čistého vzrušenia, keď na vlastné oči uvidíte orangutana v jeho prirodzenom prostredí. Orangutana? Áno, orangutana. Už nemusíte chodiť do zoologickej záhrady, stačí spojiť vašu návštevu turisticky známeho Bali s malou dedinkou Ketambe uprostred hustého pralesa na indonézskom ostrove Sumatra.

Indonézia, Bali – ako ho nepoznáte
Publikované: 27.1.2020
Bali je turisticky najzaujímavejší indonézsky ostrov s hlavným mestom Denpasar. Vzduch je pretkaný tunajším hinduizmom, ktorý sa od klasického hinduizmu odlišuje pridanými prvkami miestnej tradičnej viery. Čo sa rozhodne nedá Bali uprieť, je kúzelná príroda. Oboje na ostrov láka nielen množstvo turistov, ale prichádzajú sem tiež ľudia, ktorí hľadajú duchovnú obnovu, životný reštart alebo len poriadny odpočinok.

Indonézia, Bali – najnavštevovanejšie mestá
Publikované: 10.2.2020
Ostrov Bali nemá veľa známych miest, ktoré by lákali k turizmu, návštevníkov viac priťahujú jeho krásne chrámy a malebná príroda. Keď však už na Bali priletíte, bola by škoda ich zo svojho itinerára úplne vynechať.

Indonézia: Nie, celá neuhorela I. – Jáva: posvätná hora Mt. Muria
Publikované: 21.12.2015
Naše mesačné putovanie po Indonézii začína v hlavnom meste Jakarta (ostrov Jáva), z ktorého sme odchádzali, ako rýchlo sa len dalo. Naša prvá zastávka bola na polostrove Muria, ktorý sa nachádza v strednej Jáve (na severe vybieha do Jávskeho mora).

Indonézia: Nie, celá nezhorela II. – Jáva: nedotknutý národný park Karimunjawa
Publikované: 28.12.2015
V predchádzajúcom článku ste sa dozvedeli o posvätnej hore Mt. Muria. Nenavštívili sme ju prvoplánovo. Na polostrov Muria sme išli z iného dôvodu. Zo severozápadného pobrežia (z mesta Jepara) totiž odchádza loď k ostrovnému národnému parku Karimunjawa. Dopredu sme vedeli, že niekedy lode pre veľké vlny nejazdia, takže sme mali časovú rezervu dva dni – ani tie však nestačili.

Indonézia: Nie, celá nezhorela III. - Jáva: Piesočné dno krátera s preslávenou sopkou Bromo
Publikované: 4.1.2016
Jedným z najväčších indonézskych cestovateľských zážitkov je určite pre každého výlet na sopku Bromo v Bromo Tengger Semeru National Park. Je to vysoko organizovaný a v celej Indonézii určite aj najviac turistický výlet. Hoci je veľmi drahý, zážitok sa vám isto vryje do pamäti rovnako ako nám.

Indonézia: Nie, celá nezhorela IV. – Jáva: Výstup na sopku Bromo a vodopády Madakaripura
Publikované: 11.1.2016
Na vyhliadke Penanjakan sme už celkom slušne premrzli. Taktiež sme sa dostatočne pokochali výhľadom na krásy miestnej sopečnej krajiny a už nás džíp vezie späť na ploché dno kráteru Tengger. Ďalej ideme po vlastných (za dobrých vulkanických podmienok) na okraj sopky Bromo, ktorá je stále aktívna.

Indonézia: Nie, celá nezhorela IX. – Lombok: zoznámte sa s Rinjani
Publikované: 15.2.2016
Sopka Rinjani je dominantou indonézskeho ostrova Lombok. Je to druhá najvyššia hora Indonézie a nachádza sa v nadmorskej výške 3 726 metrov. Tento vrchol nenechá žiadneho horala chladným.

Indonézia: Nie, celá nezhorela V. – Jáva: Cesta až na okraj sopky Ijen alebo objavenie jej tajomstva
Publikované: 18.1.2016
Na Jáve sme už navštívili rôzne miesta, ale sopka Ijen je opäť niečo úplne iného. Robotníci v tejto drsnej krajine v neuveriteľných podmienkach ťažia síru a turisti platia vstup, aby sa na túto ojedinelú záležitosť pozreli. V pozadí robotníkov plápolajú modré plamene, ktoré sú ďalším symbolom sopky Ijen. Je to posledné miesto na Jáve, ktoré sme navštívili pred odjazdom na východný ostrov Bali.

Indonézia, Nusa Penida – nedotknutý raj neďaleko Bali
Publikované: 11.11.2017
Ostrov Nusa Penida sa nachádza juhovýchodne od veľmi známeho indonézskeho Bali, odkiaľ pravidelne jazdí lodná doprava. Turistická infraštruktúra je tu zatiaľ veľmi obmedzená, ale rýchlo sa rozvíja. Ak máte radi menejturistické oblasti, ste fanúšikom úžasných výhľadov a prekrásnych pláží, určite vám tu odporúčam stráviť minimálne tri dni.

Indonézia, Nusa Penida – tajomná jaskyňa a skrytá pláž
Publikované: 18.11.2017
Jaskynný chrám Goa Giri Putri sa niekedy označuje aj podľa neďalekej dedinky Goa Karangsari. Veľké vápencové jaskyne nájdete na východnom pobreží Nusa Penidy, na pol ceste medzi Sampalan a Suana. Keďže sa jedná o chrám, je nutné mať na sebe sarong. Kus látky (šátok) uviazaný okolo pásu, aby vám zakrýval spodnú časť tela. Pokiaľ ho nemáte, miestni vám ho požičajú za 5 000 IDR (cca 10 Kč).


Súvisiaca fotogaléria

Indonézia – krajina ostrovov
Indonézia je pre európskych turistov veľmi obľúbeným miestom v rámci „ázijských“ dovoleniek. Tent...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

30.9.2020
Pred pár dňami bola slávnostne odovzdaná nová cyklotrasa a chodník pre peších prepájajúc centrum mesta Martin s mestskou časťou Tomčany.
25.9.2020
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu (27. september 2020), ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 13-tej do 18-tej hodiny.
24.9.2020
• 2 500 kilometrov českou a slovenskou prírodou.
• Peši, na bicykli, na lodi, na lyžiach aj na koni.
• Jednodenné výlety rôznej náročnosti.
• Príroda národných parkov a chránených oblastí.
• Profesionálne a panoramatické fotografie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 30. 9. 2020
sviatok:Jarolím
dnes:
streda 30.9.
15 °C
zajtra:
štvrtok 1.10.
15 °C