www.infoglobe.sk » Indonézia: Nie, celá nezhorela II. – Jáva: nedotknutý národný park Karimunjawa

Indonézia: Nie, celá nezhorela II. – Jáva: nedotknutý národný park Karimunjawa

Publikované: 28.12.2015
V predchádzajúcom článku ste sa dozvedeli o posvätnej hore Mt. Muria. Nenavštívili sme ju prvoplánovo. Na polostrov Muria sme išli z iného dôvodu. Zo severozápadného pobrežia (z mesta Jepara) totiž odchádza loď k ostrovnému národnému parku Karimunjawa. Dopredu sme vedeli, že niekedy lode pre veľké vlny nejazdia, takže sme mali časovú rezervu dva dni – ani tie však nestačili.

V Jepare sme nakoniec čakali 6 dní, než sa nám podarilo dostať sa na loď. Prvé dni loď nejazdila kvôli veľkým vlnám na mori. Z tohto dôvodu sa v prístave kopilo viac a viac ľudí. Ďalší deň malo byť lepšie počasie a rýchla loď mala ísť. Kúpili sme si lístky poobede, keďže ranné lístky už boli vypredané (kupujú sa v kancelárií Express Bahari, ktorá je neďaleko prístavu, za 150 000 IDR – cca 11€). Pri zdĺhavom čakaní nám bolo oznámené, že sa lodi pri rannej ceste na hlavný ostrov Karimun pokazil motor a nepôjde. Takže sme chcene nechcene museli späť na hotel.

modrá mozaika v národnom parku Karimunjawa (možnosť ubytovania je aj v týchto domčekoch na mori)

Dostala sa k nám informácia, že ďalší deň máme byť v prístave o piatej ráno, aby sme si včas kúpili lístok na nákladnú loď (ten sa kupuje priamo v prístave pri okienku). To ráno sme však zistili, že žiadny z turistov (bolo nás tak asi 10 cudzincov) nemá šancu bitku o miesto pri okienku vyhrať. Ešte väčšiu beznádej sme pocítili, keď sme videli, že miestni mladí vydobyté miesto na lodi predávajú turistom za dvojnásobok ceny, ale na nás už neostalo – na loď sme sa tak opäť nedostali. Striedal sa v nás pocit beznádeje a hnevu. Nechali sme sa odviesť späť do hotelu a premýšľali sme pri raňajkách, ktoré sú väčšinou v cene hotelu, čo budeme ďalej robiť. Či pokračovať v ceste, alebo ďalej strácať čas. Hneď si nás tam všimli zamestnanci, aj pán z izby od vedľa, ktorí sa hneď pýtali, prečo nie sme na lodi. Tak rozprávame. V tom ten pán – príjemný Indonézan, ktorý nám hovoril, že má pár pozemkov práve na ostrovoch, zodvihol telefón a volal do prístavu, aby nám zariadil lístky, ale loď už bola preč. Išiel s nami do prístavu a zariadil nám VIP lístky na nákladnú loď, ktorá pôjde ďalší deň. Mnoho ráz sme mu poďakovali a rozhodli sa požičať si skúter a ísť sa upokojiť do hôr k Mt. Muria. Podrobnosti o prednostiach tejto oblasti už poznáte.

mangrovníkový chodník na západe ostrova Karimun

Ďalší deň sme sa tak naozaj dostali na Karimun (vďaka dobrosrdečným miestnym) a môžem vám povedať, že aj takéto problémy a dlhé čakanie nám za to naozaj stálo. Takže pokiaľ sa tam chystáte, myslite na to, že občas nie je ľahké sa tam dostať! Rovnaký problém môže nastať aj na ceste späť! Môžu vám jednoducho povedať: „Dnes ani zajtra loď nejde a nevieme, kedy na sto percent pôjde. Ste predsa na ostrovoch“.

hojdačka v mori

Taktiež odporúčam si vybrať veľa peňazí už v Jepare. Na Karimune je síce jeden bankomat (naozaj len jeden!), ale my sme mali to „šťastie“, že bol práve rozbitý. Po oprave sme zistili ďalšiu nemilú vec – bankomat neberie VISA karty, preto finančnú situáciu nepodceňujete, aby ste nemali komplikácie, ktoré nás bohužiaľ postretli. Opäť nám pomohli miestni – indonézska rodina, ktorá tu bola tiež na dovolenke a ktorá nám požičala nemalý obnos peňazí. Dôverovala nám, že keď sa vrátime na Jávu do prístavu, všetko im riadne vrátime. Ešte raz jej touto cestou ďakujeme!

aj tu sa s nami chcel každý fotiťpláž na východe ostrova Karimun

Národný park Karimunjawa je súostrovie 27 ostrovov. Najväčší z nich sa volá Karimun a ako jediný je hornatý. Hory sú úplne zalesnené a zatiaľ minimálne dostupné. Najnavštevovanejšie vyššie položené miesta sú Love Hill a Joko Tuwo Hill. Nájsť tú správnu cestu k nim je však oriešok, pretože každá druhá cesta smerom do kopca vedie na cintorín alebo končí niekde v lesíkoch. Miestni vám radi poradia. Kopce ponúkajú pohľad na krajinu, na okolité ostrovčeky a modrú mozaiku okolo nich. Nie je väčšej relaxácie. Vizuálna stránka je obohatená o zvuky opičiek, ktoré sa neďaleko šantia.

príroda Karimunu

Na tomto ostrove vládne v podstate iba pozdĺž západného pobrežia atmosféra primitívnych dedín, inak je ostrov neobývaný. Miestni obyvatelia sú veľmi príjemní, problémom je však dorozumieť sa s nimi. Je to v podstate raj na Zemi, turistov sem moc nechodí. Ostrovy sa môžu chváliť krásnym podmorským svetom, ktorý skrášľujú pestrofarebné ryby. Na pevnine je nedotknutá príroda, ktorá na mnohých miestach prechádza v piesočné pláže a ponára sa do priezračnej vody. Pohľady sú to nádherné, ale bohužiaľ je tu veľa odpadkov z mora. Myslím si, že až toto miesto objaví bohatý podnikateľ túžiaci po hoteloch na krásnych plážach, stanú sa ostrovy, tohto národného parku jeho obeťou. Ale kopce Karimunu by sa tým stali oveľa dostupnejšími.

Už za týždeň sa dozviete, aké ďalšie miesto sme navštívili.

GPS: 5°50'05.6"S 110°26'48.0"E

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ostrov Bali a jeho dve významné miesta
Publikované: 7.6.2010
Bali je malý indonézsky ostrov, ležiaci medzi ostrovmi Jáva na západe a Lombok na východe, s hlavným mestom Denpasar. Bali je zároveň tým najzápadnejším zo súostrovia Malé Sundy a predstavuje najväčšiu turistickú destináciu celej Indonézie, preslávenú tradičným tancom, hudbou , maľbou, sochárstvom a úžitkovým umením.

Indonézia, ostrov Flores a NP Komodo – plavba za jaštermi
Publikované: 27.7.2020
Vyraziť do Indonézie a vyhnúť sa masám turistov je dnes skoro nemožné. Väčšina turistov končí na ostrovoch Bali alebo Gili, niektorí z nich pokračujú ďalej na ostrov Lombok, Jávu alebo Sumatru. Radi by ste sa týmto miestam vyhli? Hľadáte väčšie dobrodružstvo? Potom sa vydajte ešte ďalej a objavte prírodné krásy ostrova Flores a jeho národný park Komodo.

Indonézia, Sumatra – výlet za orangutanmi pri Bukit Lawang
Publikované: 29.2.2020
Tentokrát zamierime do sumatrianskej džungle. Cestou sa ešte zastavíme na obed, jedlo je v Indonézii skvelé.

Indonézia, Sumatra – mesto Berastagi a výlet na sopku Mount Sibayak
Publikované: 22.2.2020
Dnes spolu s nami navštívite mestečko Berastagi a vydáte sa aj k sopke Sibayak. Z Medanu sem jazdia autobusy zvané Murni Expres, nemôžete ich minúť, pretože sú veľmi farebné, väčší gýč v okolí nenájdete.

Indonézia, Severná Sumatra – mesto Medan
Publikované: 15.2.2020
Cestu po západnej Malajzii začíname trochu netradične, a to výletom na tri noci do indonézskeho mesta Medan v Severnej Sumatre. Z letiska nachádzajúceho sa pri malajskom hlavnom meste Kuala Lumpur lieta niekoľkokrát denne nízkonákladová letecká spoločnosť Air Asia a za necelú hodinu sa dostanete do Medanu (konkrétne na letisko Kualanamu). Jedná sa o najväčšie mesto Sumatry, ktoré je piatym najľudnatejším v celej Indonézii.

Indonézia, Sumatra – cesta k voľne žijúcim orangutanom
Publikované: 11.3.2019
Po niekoľkých hodinách trekovania vo vlhkej džungli odrazu začujete šušťanie, zdvihnete hlavu a tam zbadáte oranžové chlpaté stvorenie ako sa hojdá z liany na lianu. Ten pocit čistého vzrušenia, keď na vlastné oči uvidíte orangutana v jeho prirodzenom prostredí. Orangutana? Áno, orangutana. Už nemusíte chodiť do zoologickej záhrady, stačí spojiť vašu návštevu turisticky známeho Bali s malou dedinkou Ketambe uprostred hustého pralesa na indonézskom ostrove Sumatra.

Indonézia, Sumatra: jazero Toba – najväčšie sopečné jazero na svete
Publikované: 16.11.2020
Obrovské kráterové jazero, najväčšie na svete, je vytvorené masívnou sopečnou erupciou, ktorá sa udiala pred viac než 100 000 rokmi. Sopka sa následne zrútila a počas ďalších pár rokov sa kráter naplnil vodou, a tak vzniklo najväčšie sopečné jazero sveta, jazero Toba. Uprostred jazera sa týči zelený ostrov Samosir, ktorého brehy sú obklopené vrcholkami hôr a lesmi.

Indonézia: Nie, celá nezhorela VIII. – Bali: Dokonalé scenérie sopky Batur
Publikované: 8.2.2016
Pokračujeme v našom celodennom výlete za preskúmaním indonézskeho ostrova Bali. Opúšťame mesto Singaraja na severe ostrova a naším ďalším cieľom je oblasť okolo sopky Batur.

Indonézia: Nie, celá neuhorela I. – Jáva: posvätná hora Mt. Muria
Publikované: 21.12.2015
Naše mesačné putovanie po Indonézii začína v hlavnom meste Jakarta (ostrov Jáva), z ktorého sme odchádzali, ako rýchlo sa len dalo. Naša prvá zastávka bola na polostrove Muria, ktorý sa nachádza v strednej Jáve (na severe vybieha do Jávskeho mora).

Indonézia: Nie, celá nezhorela XII. – Lombok: noc pri jazere Anak a zostup z kráteru
Publikované: 7.3.2016
Skorý výstup na samotný vrchol máme úspešne za sebou a druhý deň v oblasti Rinjani pokračuje. Aj keď sme mali chodenia nad hlavu, museli sme Sembalun Crater Rim kemp opustiť a pokračovať ďalej. Čakala nás noc pri jazere Anak.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XI. – Lombok: neskutočný výstup na vrchol Rinjani
Publikované: 29.2.2016
Vitajte späť v našom seriáli o Indonézii. Nachádzame sa pod vrcholom Rinjani (v nadmorskej výške cca 2 350 m), čo je druhá najvyššia hora Indonézie. Čaká nás noc a samotný výstup na vrchol (3 726 m n. m.).

Indonézia: Nie, celá nezhorela X. – Lombok: výstup ku Crater Rim kempu
Publikované: 22.2.2016
Výlet na Rinjani už máme zariadený, a tak sa môže začať naše ďalšie indonézske dobrodružstvo. Výstup a zostup má jednu hlavnú trasu (pokiaľ nie jedinú). Vedie zo Senaru do Sembalunu a je obojsmerná. Môžete si vybrať rôznu dĺžku výletu – 2, 3 i 4 dni.

Indonézia: Nie, celá nezhorela IX. – Lombok: zoznámte sa s Rinjani
Publikované: 15.2.2016
Sopka Rinjani je dominantou indonézskeho ostrova Lombok. Je to druhá najvyššia hora Indonézie a nachádza sa v nadmorskej výške 3 726 metrov. Tento vrchol nenechá žiadneho horala chladným.

Indonézia: Nie, celá nezhorela VII. – Bali: Selamat datang di Bali (vitajte na Bali)
Publikované: 1.2.2016
Jávu sme už opustili a stojíme na ostrove Bali. Je to jeden z indonézskych ostrovov, ktorý sa od ostatných viac než 17 000 výrazne líši. Preto každoročne láka mnoho návštevníkov. Je to ostrov plný rozmanitej prírody a kontrastov. Atmosféra je neopakovateľná a hlavne nezameniteľná. Aby sme k tomuto záveru mohli dospieť, museli sme ho celý prejsť. Našim cieľom bolo spoznať centrálne hornaté časti ostrova, aby sme zmapovali terén a rozhodli sa, na ktorú sopku vyjdeme. Zvolili sme si cestu od juhu k severu a späť, ktorá je dlhá 200 km (išli sme ju 13 hodín na skútri).

Indonézia: Nie, celá nezhorela VI. – Jáva: Modré plamene a nosiči síry na sopke Ijen
Publikované: 25.1.2016
Je noc a my sa nachádzame na okraji kráteru sopky Ijen, ktorá je svetovo preslávená pre svoje modré plamene. Zostupujeme dole do kráteru, aby sme všetko videli zblízka. V tom zahliadneme prvého nosiča. Malý chudý chlap nesie cez rameno bambusovú tyč, na ktorej má priviazané dva pletené koše plné sírnych kameňov. Ustupujeme mu z cesty, aby mohol bez prestávky pokračovať. Ďalej zostupujeme a stále intenzívnejšie cítime síru.

Indonézia: Nie, celá nezhorela V. – Jáva: Cesta až na okraj sopky Ijen alebo objavenie jej tajomstva
Publikované: 18.1.2016
Na Jáve sme už navštívili rôzne miesta, ale sopka Ijen je opäť niečo úplne iného. Robotníci v tejto drsnej krajine v neuveriteľných podmienkach ťažia síru a turisti platia vstup, aby sa na túto ojedinelú záležitosť pozreli. V pozadí robotníkov plápolajú modré plamene, ktoré sú ďalším symbolom sopky Ijen. Je to posledné miesto na Jáve, ktoré sme navštívili pred odjazdom na východný ostrov Bali.

Indonézia: Nie, celá nezhorela IV. – Jáva: Výstup na sopku Bromo a vodopády Madakaripura
Publikované: 11.1.2016
Na vyhliadke Penanjakan sme už celkom slušne premrzli. Taktiež sme sa dostatočne pokochali výhľadom na krásy miestnej sopečnej krajiny a už nás džíp vezie späť na ploché dno kráteru Tengger. Ďalej ideme po vlastných (za dobrých vulkanických podmienok) na okraj sopky Bromo, ktorá je stále aktívna.

Indonézia: Nie, celá nezhorela III. - Jáva: Piesočné dno krátera s preslávenou sopkou Bromo
Publikované: 4.1.2016
Jedným z najväčších indonézskych cestovateľských zážitkov je určite pre každého výlet na sopku Bromo v Bromo Tengger Semeru National Park. Je to vysoko organizovaný a v celej Indonézii určite aj najviac turistický výlet. Hoci je veľmi drahý, zážitok sa vám isto vryje do pamäti rovnako ako nám.

Indonézia: Nie, celá nezhorela XIII. – Lombok: lúčenie s Rinjani
Publikované: 14.3.2016
Stojíme na okraji kaldery na severe ostrova Lombok – v Crater Rim Senaru kempe. Pred nami je náročný zostup do dediny Senaru, ktorý je pozvoľnejší, ale veľmi dlhý (21 kilometrov). Vedie skrz dažďový prales plný života.


Súvisiaca fotogaléria

Indonézia – krajina ostrovov
Indonézia je pre európskych turistov veľmi obľúbeným miestom v rámci „ázijských“ dovoleniek. Tent...


Súvisiace video

Indonézia: požiarom nedotknuté ostrovy II.
Ostrov Bali, ktorý môžete vidieť na tomto videu, je na prvý pohľad farebný a živý. Väčšina ostrov...

Indonézia: požiarom nedotknuté ostrovy I.
Jáva je jeden z ostrovov, ktoré patria do súostrovného štátu Indonézia. V rámci celého sveta má j...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 4. 2024
sviatok:Juraj
dnes:
streda 24.4.
6 °C
zajtra:
štvrtok 25.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X