www.infoglobe.sk » Indonézia, Bali – najnavštevovanejšie mestá

Indonézia, Bali – najnavštevovanejšie mestá

Publikované: 10.2.2020
Ostrov Bali nemá veľa známych miest, ktoré by lákali k turizmu, návštevníkov viac priťahujú jeho krásne chrámy a malebná príroda. Keď však už na Bali priletíte, bola by škoda ich zo svojho itinerára úplne vynechať.

Hlavným mestom Bali je Denpasar. Juhozápadne od neho sa nachádza Kuta, ktorá na Denpasar priamo nadväzuje. Napriek tomu, že Denpasar je hlavným mestom, pre turistov nie je veľmi zaujímavý. Pekné miesta nájdete najmä v okolí námestie Puputan. Môžete sa odtiaľ vydať do Balijského múzea a neďaleko od neho zavítať do chrámu Pura Jagatnatha.

Omnoho viac turistov mieri do už zmienenej Kuty, ktorá je plážovým letoviskom. Denpasar je oproti nej pokojné mesto. Kuta žije bujarým nočným životom (na celom Bali nájdete len tu diskotéky), ale ani cez deň sa tu nebudete nudiť. Môžete sa napríklad vyvaľovať na pláži Kuta Beach, ktorá je dlhá niekoľko kilometrov. Surferi to tu kvôli vlnám milujú. Naopak ako plavci si v nich veľmi nezaplávate.

pláž Kuta Beach

My sme zo zvedavosti navštívili jediný supermarket v európskom štýle, ktorý je postavený v dochádzkovej vzdialenosti od letiska, a šokovali nás tunajšie ceny. Že české pivo Primátor stojí 210 Kč (vyše 8 eur), je pochopiteľné. Ale že dva kusy exotického ovocia kaki vyjdu na 300 Kč (12 eur), to nás prekvapilo. Balijci si taký luxus rozhodne nemôžu dovoliť, takže tento obchod je zameraný len na západných turistov.

aj na Bali si môžete užiť chuť českého piva   supermarket v Kute

Na sever od Kuty určite nevynechajte známy chrám Tanah Lot, ktorý ale býva v čase prílivu neprístupný. Vlny počas neho skalu doslova bičujú. Naopak počas odlivu sa k nemu cez nízku hladinu mora bez problémov dostanete. Pokiaľ sa sem vydáte, zistite si, kedy je odliv. Počas prílivu sa totiž na chrám pozriete len z brehu, a pretože tento pohľad si navyše musíte vykúpiť dlhou cestou cez tržnicu, boli by ste z návštevy Tanah Lot asi sklamaní.

Tanah Lot

Tanah Lot je prístupný len počas odlivu   Vstupná brána do chrámu Tanah Lot

Turisticky najzaujímavejším mestom na Bali je bezpochyby Ubud. Ten sa nachádza severovýchodne od Denpasaru, neďaleko sopky Agung. Často býva označovaný veľmi lichotivými názvami – centrom kultúrneho a duchovného života na Bali či mestom umenia medzi ryžovými poliami. Verím, že kedysi Ubud taký naozaj mohol byť. Masívny turizmus tú atmosféru ale už zničil. Väčšina turistov, ktorí mieria na Bali, tu strávi niekoľko dní, takže tu stretnete viac bielych turistov než Balijčanov.

Prekvapilo nás, že v Ubudu nefungovala miestna dátová sieť, kvôli internetu sme vždy museli vyjsť za mesto. Zaujímavým zážitkom však pre nás bolo večerné predstavenie tradičného balijského tanca Kecak. Tanec stvárňuje príbeh lásky medzi princom Rámom a princeznou Sitou. Okolo hlavných hrdinov, oblečených v nádherných kostýmoch, sedí v kruhu zhruba 30 tanečníkov, ktorí hrdelnými zvukmi zvanými cak-kecak dokresľujú príbeh.

predstavenie - tanec Kecak   zapadnutá ulica v Denpasare

Pokiaľ chcete aj v meste zažiť trochu prírody, navštívte Opičí les. Len si dajte pozor na osobné veci, opice sú veľmi zvedavé, drzé a rady kradnú. V tomto lese je mnoho chrámov, môžete sa prejsť lesnou cestou a celý čas vám budú robiť spoločnosť makakovia. Pretože opice sú na Bali posvätné, nesmiete im akokoľvek ublížiť. Ale ony vás pokojne okradnú. Toto miesto má aj napriek tomu nezameniteľnú atmosféru a rozhodne stojí za návštevu.

Monkey Forest skrýva veľa magických zákutí

opice sú na Bali posvätné   Monkey Forest v Ubudu

Bali je ostrov mnohých farieb, chutí a vôní. Je zmesou tradičného náboženstva aj modernej túžby po peniazoch, ktorú ale Balijčania podávajú veľmi necitlivým spôsobom. Názor na tento ostrov si však musí urobiť každý sám, takže neváhajte a určite sa vydajte na Bali.

GPS: 8°31'03.3"S 115°15'34.3"E

 

Text a foto: Jana Hejlová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Indonézia, Bali – ako ho nepoznáte
Publikované: 27.1.2020
Bali je turisticky najzaujímavejší indonézsky ostrov s hlavným mestom Denpasar. Vzduch je pretkaný tunajším hinduizmom, ktorý sa od klasického hinduizmu odlišuje pridanými prvkami miestnej tradičnej viery. Čo sa rozhodne nedá Bali uprieť, je kúzelná príroda. Oboje na ostrov láka nielen množstvo turistov, ale prichádzajú sem tiež ľudia, ktorí hľadajú duchovnú obnovu, životný reštart alebo len poriadny odpočinok.

Indonézia, Severná Sumatra – mesto Medan
Publikované: 15.2.2020
Cestu po západnej Malajzii začíname trochu netradične, a to výletom na tri noci do indonézskeho mesta Medan v Severnej Sumatre. Z letiska nachádzajúceho sa pri malajskom hlavnom meste Kuala Lumpur lieta niekoľkokrát denne nízkonákladová letecká spoločnosť Air Asia a za necelú hodinu sa dostanete do Medanu (konkrétne na letisko Kualanamu). Jedná sa o najväčšie mesto Sumatry, ktoré je piatym najľudnatejším v celej Indonézii.

Indonézia, Sumatra – mesto Berastagi a výlet na sopku Mount Sibayak
Publikované: 22.2.2020
Dnes spolu s nami navštívite mestečko Berastagi a vydáte sa aj k sopke Sibayak. Z Medanu sem jazdia autobusy zvané Murni Expres, nemôžete ich minúť, pretože sú veľmi farebné, väčší gýč v okolí nenájdete.

Indonézia, Sumatra – výlet za orangutanmi pri Bukit Lawang
Publikované: 29.2.2020
Tentokrát zamierime do sumatrianskej džungle. Cestou sa ešte zastavíme na obed, jedlo je v Indonézii skvelé.

SR: Online prednáška - Papuánske srdce
Publikované: 17.5.2020
Vyberte sa v pondelok 18. mája o 19-tej zo svojej obývačky cez indonézske Sulawesi a prekrásne Raja Ampat na ostrov Nová Guinea, kde ešte pred pár desiatkami rokov ste mohli skončiť ako večera u miestneho kmeňa.

Indonézia, Bali – Kúzelné miesta
Publikované: 3.2.2020
Tento známy indonézsky ostrov býva často označovaný ako perla Indonézie, raj na zemi či miesto s magickou atmosférou. A to právom. Tunajšia príroda je úplne okúzľujúca. Bali je vyhľadávané najmä pre svoje ryžové terasy, ale ponúknuť toho môže omnoho viac. Poďme sa tam pozrieť.

Indonézia, Nusa Penida – nedotknutý raj neďaleko Bali
Publikované: 11.11.2017
Ostrov Nusa Penida sa nachádza juhovýchodne od veľmi známeho indonézskeho Bali, odkiaľ pravidelne jazdí lodná doprava. Turistická infraštruktúra je tu zatiaľ veľmi obmedzená, ale rýchlo sa rozvíja. Ak máte radi menejturistické oblasti, ste fanúšikom úžasných výhľadov a prekrásnych pláží, určite vám tu odporúčam stráviť minimálne tri dni.

Indonézia: Nie, celá nezhorela VII. – Bali: Selamat datang di Bali (vitajte na Bali)
Publikované: 1.2.2016
Jávu sme už opustili a stojíme na ostrove Bali. Je to jeden z indonézskych ostrovov, ktorý sa od ostatných viac než 17 000 výrazne líši. Preto každoročne láka mnoho návštevníkov. Je to ostrov plný rozmanitej prírody a kontrastov. Atmosféra je neopakovateľná a hlavne nezameniteľná. Aby sme k tomuto záveru mohli dospieť, museli sme ho celý prejsť. Našim cieľom bolo spoznať centrálne hornaté časti ostrova, aby sme zmapovali terén a rozhodli sa, na ktorú sopku vyjdeme. Zvolili sme si cestu od juhu k severu a späť, ktorá je dlhá 200 km (išli sme ju 13 hodín na skútri).

Indonézia: Nie, celá nezhorela VIII. – Bali: Dokonalé scenérie sopky Batur
Publikované: 8.2.2016
Pokračujeme v našom celodennom výlete za preskúmaním indonézskeho ostrova Bali. Opúšťame mesto Singaraja na severe ostrova a naším ďalším cieľom je oblasť okolo sopky Batur.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 4. 6. 2020
sviatok:Lenka
dnes:
štvrtok 4.6.
25 °C
zajtra:
piatok 5.6.
17 °C