www.infoglobe.sk » Indonézia, Bali – ako ho nepoznáte

Indonézia, Bali – ako ho nepoznáte

Publikované: 27.1.2020
Bali je turisticky najzaujímavejší indonézsky ostrov s hlavným mestom Denpasar. Vzduch je pretkaný tunajším hinduizmom, ktorý sa od klasického hinduizmu odlišuje pridanými prvkami miestnej tradičnej viery. Čo sa rozhodne nedá Bali uprieť, je kúzelná príroda. Oboje na ostrov láka nielen množstvo turistov, ale prichádzajú sem tiež ľudia, ktorí hľadajú duchovnú obnovu, životný reštart alebo len poriadny odpočinok.

Hneď na začiatku však treba zmieniť, že Bali sa vám bude páčiť len za predpokladu, že si tu najmete miestneho sprievodcu alebo si kúpite zájazd. Pre nízkonákladového cestovateľa je Bali naopak nočnou morou. Vo svete známa balijská mafia tu totiž frčí na plné obrátky. Zaujímavé je, že na českom internete sa o tomto fenoméne nič nedozviete, ale v angličtine na vás Google vyhodí množstvo článkov a diskusií znechutených turistov.

Bali je veľmi zelený ostrov

Samozrejme – Bali má krásne pláže, najmä na východnom pobreží. Tunajší piesok je však väčšinou tmavý, až do čierna. Nájdete tu kúzelné zákutia s vodopádmi, ryžové terasy, kávové plantáže, chrámy, sopky… Keď si požičiate motorku, môžete bez problémov prejsť celý ostrov. Určite odporúčam navštíviť záhrady Tirta Gangga, ktoré v sebe spájajú prírodné prvky – vodu, kameň a farebné rastliny. Sú tu krásne fontány, a dokonca tu môžete chodiť po vode.

vodopády na Bali

záhrady Tirta Gangga sú miestom s kúzelnou atmosférou   v záhradách Tirta Gangga môžete chodiť po vode

Medzi ďalšie obľúbené ciele patrí chrám Besakih, kde sa s balijskou mafiou určite stretnete. Tento chrám je najväčším hinduistickým chrámom na Bali a stal sa vzorom pre stavbu ďalších chrámov na ostrove. Pochádza z 9. storočia a jedná sa o komplex 23 menších chrámov. Napriek tomu, že to je najposvätnejšie hinduistické miesto na Bali, dnes je z toho hlavne továreň na peniaze. Už kilometer pred chrámom nás mladý Balijec nechcel pustiť cestou ďalej, kým mu nezaplatíme parkovné, aj keď tesne pri chráme je parkovanie zdarma. Museli sme to teda obísť inou cestou a pri chráme nastalo ďalšie dohadovanie, že bez sprievodcu nesmieme ísť dovnútra. To ale nie je pravda, ide len o to, že miestni držia pri sebe a chcú na turistoch čo najviac zarobiť. Nútia vás do rôznych „darov“, ktorých výška je ale oproti oficiálnemu vstupnému aj viac než stonásobná. Niekedy sa vám podarí dar zjednať na prijateľnú výšku, aby vás vôbec pustili ďalej, inokedy sa Balijci neostýchajú použiť aj dosť hrubé spôsoby.

Besakih je rozsiahly komplex   Chrám Besakih sa skladá z 23 menších chrámov

Typická balijská brána v chráme Besakih

Skutočnú esenciu Bali sme našli na ryžových terasách, kde bol veľký nápis NO MONEY – NO LOVE. Bali je veľmi krásne a prívetivé, pokiaľ neustále dávate nejaké dary a platíte si sprievodcu. Napr. na sopku Batur sa bez sprievodcu nedostanete, a to napriek tomu, že oficiálne je tam vstup voľný. Niektorí turisti, ktorí si sprievodcu platiť nechceli a chceli na sopku vyjsť sami, dokonca popisujú fyzické útoky od Balijcov. Bohužiaľ, aj naša skúsenosť je podobná. Takže pozor!

Žiadne peniaze – žiadna láska

Mentalita na Bali je jednoducho iná, deti na vás pokrikujú money, money a majú výhražné pohľady v očiach. Iné prichádzajú s hraným uplakaným výrazom, a keď im nedáte peniaze, výraz sa okamžite zmení na opovrhnutie a naštvanosť. Pokiaľ si teda chcete Bali užiť, určite si zaplaťte lokálneho sprievodcu, inak budete na Bali spomínať ako my – ako na miesto, kam sa už nikdy nechcete vrátiť.

Pláže na východnom pobreží Bali

Aby som ale o Bali nehovorila len v zlom svetle, v ďalšom článku vám ukážem miesta, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

GPS: chrám Besakih 8°22'16.9"S 115°27'13.0"E

 

Text a foto: Jana Hejlová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Indonézia, Nusa Penida – nedotknutý raj neďaleko Bali
Publikované: 11.11.2017
Ostrov Nusa Penida sa nachádza juhovýchodne od veľmi známeho indonézskeho Bali, odkiaľ pravidelne jazdí lodná doprava. Turistická infraštruktúra je tu zatiaľ veľmi obmedzená, ale rýchlo sa rozvíja. Ak máte radi menejturistické oblasti, ste fanúšikom úžasných výhľadov a prekrásnych pláží, určite vám tu odporúčam stráviť minimálne tri dni.

Indonézia, Bali – Kúzelné miesta
Publikované: 3.2.2020
Tento známy indonézsky ostrov býva často označovaný ako perla Indonézie, raj na zemi či miesto s magickou atmosférou. A to právom. Tunajšia príroda je úplne okúzľujúca. Bali je vyhľadávané najmä pre svoje ryžové terasy, ale ponúknuť toho môže omnoho viac. Poďme sa tam pozrieť.

Indonézia, Bali – najnavštevovanejšie mestá
Publikované: 10.2.2020
Ostrov Bali nemá veľa známych miest, ktoré by lákali k turizmu, návštevníkov viac priťahujú jeho krásne chrámy a malebná príroda. Keď však už na Bali priletíte, bola by škoda ich zo svojho itinerára úplne vynechať.

Indonézia, Severná Sumatra – mesto Medan
Publikované: 15.2.2020
Cestu po západnej Malajzii začíname trochu netradične, a to výletom na tri noci do indonézskeho mesta Medan v Severnej Sumatre. Z letiska nachádzajúceho sa pri malajskom hlavnom meste Kuala Lumpur lieta niekoľkokrát denne nízkonákladová letecká spoločnosť Air Asia a za necelú hodinu sa dostanete do Medanu (konkrétne na letisko Kualanamu). Jedná sa o najväčšie mesto Sumatry, ktoré je piatym najľudnatejším v celej Indonézii.

Indonézia, Sumatra – mesto Berastagi a výlet na sopku Mount Sibayak
Publikované: 22.2.2020
Dnes spolu s nami navštívite mestečko Berastagi a vydáte sa aj k sopke Sibayak. Z Medanu sem jazdia autobusy zvané Murni Expres, nemôžete ich minúť, pretože sú veľmi farebné, väčší gýč v okolí nenájdete.

Indonézia, Sumatra – výlet za orangutanmi pri Bukit Lawang
Publikované: 29.2.2020
Tentokrát zamierime do sumatrianskej džungle. Cestou sa ešte zastavíme na obed, jedlo je v Indonézii skvelé.

SR: Online prednáška - Papuánske srdce
Publikované: 17.5.2020
Vyberte sa v pondelok 18. mája o 19-tej zo svojej obývačky cez indonézske Sulawesi a prekrásne Raja Ampat na ostrov Nová Guinea, kde ešte pred pár desiatkami rokov ste mohli skončiť ako večera u miestneho kmeňa.

Indonézia: Nie, celá nezhorela VIII. – Bali: Dokonalé scenérie sopky Batur
Publikované: 8.2.2016
Pokračujeme v našom celodennom výlete za preskúmaním indonézskeho ostrova Bali. Opúšťame mesto Singaraja na severe ostrova a naším ďalším cieľom je oblasť okolo sopky Batur.

Indonézia: Nie, celá nezhorela VII. – Bali: Selamat datang di Bali (vitajte na Bali)
Publikované: 1.2.2016
Jávu sme už opustili a stojíme na ostrove Bali. Je to jeden z indonézskych ostrovov, ktorý sa od ostatných viac než 17 000 výrazne líši. Preto každoročne láka mnoho návštevníkov. Je to ostrov plný rozmanitej prírody a kontrastov. Atmosféra je neopakovateľná a hlavne nezameniteľná. Aby sme k tomuto záveru mohli dospieť, museli sme ho celý prejsť. Našim cieľom bolo spoznať centrálne hornaté časti ostrova, aby sme zmapovali terén a rozhodli sa, na ktorú sopku vyjdeme. Zvolili sme si cestu od juhu k severu a späť, ktorá je dlhá 200 km (išli sme ju 13 hodín na skútri).

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 5. 2020
sviatok:Vilma
dnes:
piatok 29.5.
17 °C
zajtra:
sobota 30.5.
16 °C