www.infoglobe.sk » India: Naí Dillí - Spomienka na britské impérium

India: Naí Dillí - Spomienka na britské impérium

Publikované: 10.5.2013
Naí Dillí (doslova „Nové Dillí“, čo však nie je oficiálny slovenský názov mesta) leží v severnej časti Indie a je hlavným mestom tohto štátu.

Gurudwara Bangla SahibJeho základy boli položené pred sto rokmi, v roku 1911, pri príležitosti korunovácie Juraja V., kedy sám kráľ položil základný kameň. Architektmi mesta sa stali Edwin Lutyens a Herbert Baker, ktorí vo svojej dobe patrili medzi popredných architektov britského impéria. Výstavba začala po skončení prvej svetovej vojny a bola dokončená v roku 1931. Architekti mesto navrhli tak, aby bolo z neho administratívne centrum hodné veľkosti impéria. Nové Dillí je postavené okolo dvoch hlavných bulvárov. Prvý, Rajpath (Kráľovská cesta) je na oboch stranách lemovaný veľkými parkami a vodnými kanálmi. Na jednej strane je bulvár zakončený Indickou bránou, ktorá sa podobá víťazným oblúkom známym z Európy. Stavba je pamätníkom pre 90 tisíc Indov, ktorí padli počas prvej svetovej vojny a tretej britsko-afganskej vojny. Druhý koniec tohto monumentálneho bulváru tvorí Rashtrapati Bhavan, teda rezidencia indického prezidenta. Hlavná budova 130 hektárového komplexu má 340 izieb a pred hlavným vchodom sa rozprestiera mohutné nádvorie s Jaipurským stĺpom. India Gate

Druhý dillíjský bulvár, Janpath (Cesta ľudu), je známy aj vďaka miestnemu bazáru Palika, ktorý sa nachádza v podzemí. Nájdete v ňom takmer štyristo obchodov a skoro neustále tu je narvané do prasknutia. Okrem tradičného spotrebného tovaru si tu môžu ľudia obstarať aj veci, ktoré patria svojou povahou na čierny trh. Okrem toho je bulvár lemovaný komerčnými budovami a janpathským trhom s veľmi lacnými suvenírmi, indickým rýchlym občerstvením a rôznymi ručne vyrábanými výrobkami.

Nové Dillí je dnes moderným multikultúrnym mestom, pre ktoré sú charakteristické mnohé významné festivaly a sviatky ako napríklad Diwali alebo Maha Shivratri (hinduistický sviatok oslavujúci boha Šivu). V Novom Dillí, ktoré spadá pod Dillí, žije 380 tisíc obyvateľov.

Lotus

Medzi turistické atrakcie patrí napríklad Lotosový chrám, ktorý bol postavený v druhej polovici 80. rokov a dnes je dokonca navštevovanejší než Tádž Mahal. Inou pamiatkou je Gurudwara, sikhský chrám. Na jeho pozemkoch sa nachádza umelý rybník, škola Rashtrapati Bhavanalebo umelecká galéria. Connaught Place , pre ktoré je charakteristické obrovské kruhové námestie uprostred, je snáď najživšou časťou mesta. Jedným z najzaujímavejších miest je Akšardham. Je to hinduistický chrámový komplex, ktorý bol otvorený v roku 2005 a návštevníkom pripomína starobylú hindskú a indickú kultúru. Hlavná budova komplexu je vysoká 43 metrov, široká 96 metrov a dlhá 110 metrov. Akshardham Hamújánova hrobka je ďalším miestom, ktoré v Novom Dillí rozhodne stojí za videnie. Bola postavená na konci 16. storočia z červeného mramoru ako posledné miesto odpočinku cisára Hamújána a neskôr sa stala predlohou pre Tádž Mahal.

Pre dillíjské podnebie sú charakteristické dlhé a veľmi horúce letá (priemerné teploty sa pohybujú okolo 35 stupňov) prekladané krátkymi, miernymi zimami. V nedávnej dobe bolo Nové Dillí hostiteľským mestom Commonwealth Games, ktorých sa zúčastnilo cez šesť tisíc atlétov (pre porovnanie na Olympijských hrách v Londýne ich bolo 10 tisíc).

Text: Maxim Kucer

Foto: Deepak, Ken Wieland, Tony Young, Vandelizer, Ricky W.

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

India – krajina tisícich bohov I.
Publikované: 1.1.2011
India je kolískou indoeurópskej civilizácie a dlho bola krajinou, ktorej bohatstvo chcela využiť nejedna rozpínajúca sa ríša. Dnes je najväčšou svetovou demokraciou a v najbližšej budúcnosti sa stane zásadným hráčom na poli globálnej politiky. Aká je však vo vnútri? Akými krásami na vás zapôsobí? To sa dočítate v našom novom seriáli.

India, Kóčin – hlavné mesto korenia
Publikované: 17.4.2015
Kóčin je dozaista najdôležitejším prístavom v juhozápadnej Indii. Po veľa storočí bol centrom indického obchodu s korením, ktoré bolo od staroveku známe Grékom, Rimanom, Židom, Syrčanom, Arabom a Číňanom.

Pakistan, Karáči – metropola na brehoch Arabského mora
Publikované: 20.2.2015
Pakistan je krajinou, ktorá dozaista trpí zlou mediálnou prezentáciou. Správy, ktoré o tejto zemi počúvame, často informujú o teroristických útokoch, ktoré sa však odohrávajú ďaleko od turistických atrakcií. V tomto obraze potom zanikajú hlavné prednosti tejto krajiny, čo sú mierumilovní ľudia, bohatá história, krásne hory a kuchyňa, ktorá si vás omotá okolo prsta.

Pakistan, Lahore – srdce Pakistanu
Publikované: 26.7.2013
Srdce Pakistanu alebo tiež hlavné mesto kultúry sú pravdepodobne dve najbežnejší prezývky pre toto obrovské mesto.

India: Moje predstavy o "Incredible India" III.
Publikované: 15.7.2013
Silvester a Nový rok sme poňali úplne netradične, strávili sme ho na ťave v púšti Thár v Radžastane, v blízkosti hranice s Pakistanom. Za zvukov bubienkov sme tancovali okolo ohňa s ostatnými turistami z celého sveta, jedli indické pokrmy s chuťou kari, chilli a piesku.

India: Moje predstavy o "Incredible India" II.
Publikované: 8.7.2013
Čo najviac sužuje dušu človeka, sú všadeprítomní žobrajúci ľudia a hlavne deti, ktoré sú špinavé a mnohé z nich aj choré či dokonca zámerne znetvorené. Behajú za vami, prosia, ukazujú, že majú hlad...

India: Moje predstavy o "Incredible India" I.
Publikované: 1.7.2013
Skôr ako som letela do Indie, mala som len matné predstavy o tom, čo ma čaká. Svoju Indiu som si maľovala ako z Bollywoodského filmu. Páčila sa mi krásna farebná sárí, cinkajúce náramky, veľké náušnice a hlavne pesničky z Bollywoodských filmov.

India je aj veľká chudoba a zároveň silná viera
Publikované: 9.6.2019
Pestrofarebná, dobrodružná, snová, ale aj krutá a špinavá. Cestovateľské kino v stredu 17. júla v trnavskom Kine Hviezda odhalí závoj mnohovrstevnej Indie a ponorí sa do jej magickej a spirituálnej atmosféry.

India - krajina tisícich bohov V.
Publikované: 13.4.2011
Dnes opäť zostaneme v západnej Indii. Dozviete sa o štáte Goa.

India - krajina tisícich bohov VI.
Publikované: 20.4.2011
Dnes sa vypravíme do južnej Indie, do miest ako Čennaj alebo Bengalúru...

India - krajina tisícich bohov II.
Publikované: 23.3.2011
V pokračovaní o tejto najväčšej miliardovej demokracii sveta sa zameriame na jej severnú časť.

India – krajina tisícich bohov VII.
Publikované: 27.4.2011
V poslednej časti o indickom subkontinente sa dočítate o jeho východnej časti.

India - krajina tisícich bohov III.
Publikované: 30.3.2011
V treťom pokračovaní poputujeme ďalej severom Indie, pričom tentokrát sa dozviete viac o slávnom prastarom meste Agra a ďalších.

India – krajina tisícich bohov IV.
Publikované: 6.4.2011
V dnešnej časti seriálu o druhej najľudnatejšej zemi sveta a najväčšej svetovej demokracii si prečítate o jej západnej časti.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C