www.infoglobe.sk » India – krajina tisícich bohov IV.

India – krajina tisícich bohov IV.

Publikované: 6.4.2011
V dnešnej časti seriálu o druhej najľudnatejšej zemi sveta a najväčšej svetovej demokracii si prečítate o jej západnej časti.

MombajZápadná India

Západná India je krajina plná kontrastov. Horské úseky Ghát sa striedajú s nížinami a lesmi Gudžarátu, púšťami Rádžasthánu, prekrásnymi plážami Goa – s rôznorodou architektúrou starých štvrtí Bombaja a Džajpuru.

 

Mumbai

Mumbai je známy taktiež ako Bombaj, "vráta Indie", "indický Hollywood" či tiež hlavné mesto štátu Maharáštra. Súčasný Bombaj je preslávený svojou rôznorodou architektúrou – koloniálne vily starých štvrtí tu susedia s výškovými budovami južnej časti mesta. Najzaujímavejšími turistickými atrakciami sú: triumfálny oblúk „Brána Indie“ (1924), mestská pevnosť (1720), kostol MombajSvätého Jána a katedrála Svätého Tomáša (1672-1718), Múzeum princa z Walesu (1911), hinduistický chrám Mahálakšmí, mauzóleum a mešita Hadži Ali, budova Bombajskej univerzity, budova starej mincovne (1828), trhovisko - najväčšie v celom Bombaji - Crawford a iné. Z ďalších pozoruhodností Mumbaja sa dajú vytýčiť napr. najlepšie indické akvárium Taraporevala, Múzeum západnej Indie, park Victoria Gardens so zoo, bombajská hvezdáreň Nehrúa, Galéria moderného umenia atď.

Na kopci Malabar sú umiestnené Visuté záhrady (Ferozeshah Mehta) a park Kamala Nehrua s detskými atrakciami, budova bývalej britskej vládnej rezidencie Radž Havan (v súčasnosti Brána Indierezidencia guvernéra), chrám boha piesku Valkešvara, zoroastrijské „veže mlčania“, hvezdáreň Nehrúa, Monplesir, kultové pramene Banganga Tank, ktoré vystrekli zo skaly po údere strely Rámy a tiež jaskyne Jogeshwari.

Najlepším miestom pre odpočinok a prechádzky je oblasť Materna (50 kilometrov na východ od mesta), pobrežie Marin Drive, pláže Chowpatty a Manori Beach, štvrte dokov Sassoon, kde sa ráno otvára živý rybí trh, a tiež štvrť Kolaba s množstvom obchodov a reštaurácií. Určite navštívte aj úzke kľukaté štvrte oblasti Kalbadevi, na sever od Crawford Market, kde je množstvo malebných trhovísk - Zaveri Bazaar, Mangaldas Market, Dabu a Chor Bazaar.

Pláž ChowpattiV meste je veľké množstvo múzeí a galérií, koncertných siení a ďalších kultúrnych objektov, ale kvôli vysokému obsahu splodín v ovzduší a vysokým teplotám je ich návšteva komplikovaná. Na predmestiach môžete nájsť zaujímavý ostrov Elephanta (10 kilometrov od prístavu) so skalnými chrámami z 5.- 8. storočia, známych 109 jaskýň Kanheri s plochými reliéfmi z 2.- 9. storočia na území Národného parku Sanjay Gandhi ( 42 km od Bombaja) a tiež malebné jazerá Tulsi, Povari a Vihar

Mumbai je rozmiestený na siedmich v súčasnosti už spojených ostrovoch. Je kolískou indickej kinematografie, Dadasaheb Phalke svojimi nemými filmami položil základy indického filmu. Sídli tu Bollywood - najväčšie filmové ateliéry na svete. V Bollywoode sa ročne produkuje viac než 800 filmov, čo je dvakrát viac než v Hollywoode.Džajpur

 

Rádžasthán

Rádžasthán je známy svojimi vojnovými dejinami a množstvom starodávnych pevností a opevnení. Tu sa sformovalo mnoho starodávnych civilizácií a boli vybudované také farbisté a krásne mestá ako Džajpur, Džajsalmer, Džodhpur a Bikaner.

Metropolou štátu Rádžasthán je Džajpur, ktorý sa nachádza 250 km na juhozápad od Nového Dillí. Džajpur bol založený v roku 1727, jeho druhý názov je poetickejší - „Ružové mesto“ - kvôli častému použitiu ružového pieskovca. Palácový komplex Chandra Mahal je rozmiestnený priamo v centre mesta uprostred malebných záhrad. Nemenej zaujímavými sú paláce Radž Mahal, Džal Mahal (Jazerný palác), Hawa Mahal (Palác vetra, 1799) a Rambagh (v súčasnosti je tu luxusný hotel) ležiaci v 11 kilometrovej vzdialenosti od mesta - pevnosti Jaskyňa KanheriAmber (11. -16. storočie), umiestnenej na kolmých útesoch opevnenia Džajgarh a Nahargarh (18. storočie), chrámy Birla, Šri Govind Dev, Lakšmi Narayan a Kanak Vrindavan, pavilón Mubarak Mahal, minaret Iswari Minar Svarga Sal a tiež obrovská hvezdáreň pod šírym nebom -  Džantar Mantar. V súčasnosti sú prakticky vo všetkých palácových budovách rozmiestnené zbierky Kráľovského múzea, Ústredného múzea, Múzea indológie a Múzea mestského paláca. Každá zo zbierok je veľmi zaujímavá.

Neďaleko od Džajpuru sa nachádzajú také kultové miesta, ako mesto Abu s jeho chrámovým komplexom Dilvara Mandir – posvätným miestom džajnistov, kde určite musíte navštíviť chrámy Adinatha (1031) a Neminath (1230). Pätnásť kilometrov od Džajpuru saRambagh nachádza memoriál Džaj Singha II., zakladateľa Džajpuru. V oblasti Falta (20 km od Džajpuru) leží chrám boha slnka, palác Sisodia Rani Ka Bagh a tiež množstvo liečebných minerálnych prameňov. V Udajpure, na brehoch malebného jazera, sa nachádza celý komplex palácov – Maharani (16.-18. storočie) s prekrásnou mozaikou, Džag Mandir (17. storočie) a Džag Niva (18. storočie) na jazere Pičola a tiež obrovské veže Mestského paláca a vráta do starého mesta obklopeného múrom.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Deepak Gupta, user:nikkul, Rhaessner, McKay Savage, Bourne & Shepherd, Taj Hotels Resorts and Palaces, Nichalp

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

India – krajina tisícich bohov I.
Publikované: 1.1.2011
India je kolískou indoeurópskej civilizácie a dlho bola krajinou, ktorej bohatstvo chcela využiť nejedna rozpínajúca sa ríša. Dnes je najväčšou svetovou demokraciou a v najbližšej budúcnosti sa stane zásadným hráčom na poli globálnej politiky. Aká je však vo vnútri? Akými krásami na vás zapôsobí? To sa dočítate v našom novom seriáli.

India, Hajdarábád – perly a diamanty
Publikované: 24.4.2015
Indický subkontinent ponúka mnoho miest na preskúmanie. To je dôvodom, prečo aj dnes na ňom zostaneme a pozrieme sa do ďalšieho významného mesta.

India, Ahmadábád – Manchester východu
Publikované: 1.5.2015
V severozápadnom cípe Indie sa rozkladá štát o veľkosti dva a pol Českých republík a šesť násobkom jej populácie - Gudžarát. V tomto štáte sa pred nejakými šesť tisíc rokmi zrodila civilizácia pozdĺž rieky Indus.

India, Vidžajanagar – padlá sláva
Publikované: 8.5.2015
Nedá nám to, aby sme sa v Indii ešte chvíľku nezdržali. Vydáme sa do štátu Karnátaka, ktorý nájdete v juhozápadnej Indii.

Bangladéš, Dháka – Ružový palác a iné zaujímavé miesta
Publikované: 22.5.2015
Počas predošlej návštevy Dháky sme skončili na okraji mesta pri pevnosti Lalbagh, ktorá sa nachádza na brehu rieky Burigangy. Táto nedokončená, avšak monumentálna pevnosť zo 17. storočia sa skladá z niekoľkých budov a mnohých sôch roztrúsených v bujnej vegetácii.

India – expedícia Tiger: cesta a uvítanie
Publikované: 9.3.2019
Asi by som mala ísť spať, keď musím už o 3.30 vstávať, ale čo s tým, keď nie som unavená. Všetko je už zbalené, len ešte premýšľam, či si mám vziať pršiplášť, alebo nie, keď hlásia slnečno 44 °C. Nakoniec som ho z kufru vybrala. Vám ho ale odporúčam pribaliť, je veľmi praktický, keď vás náhle prepadne prietrž mračien.

India – expedícia Tiger: cesta na safari
Publikované: 16.3.2019
Jedlo sa tu podáva ako bufet. Z miestnej kuchyne mi asi najviac chutia placky čapátí alebo naan, tie by som mohla jesť bez obmedzenia. A tiež mam rada jahňacie mäso, ktoré tu pripravujú skutočne veľmi dobre. Veľkým lákadlom sú rôzne dezerty, sú nielen veľmi dobré, ale tiež veľmi sladké, no skrátka kalorická bomba. Radšej si dám exotické ovocie.

India – expedícia Tiger: na safari
Publikované: 23.3.2019
Prírodná rezervácia je obrovská, rozprestiera sa na ploche viac než 392 kilometrov štvorcových, pre verejnosť je prístupná len časť, ktorá je rozdelená do niekoľkých sekcií. Pri objednávaní safari musíte špecifikovať, ktorú zónu chcete navštíviť. Prechádzanie z jednej zóny do druhej je zakázané, výnimku tvorí len celodenné safari. Jeho cena je však obrovská.

India – expedícia Tiger: ďalšie safari
Publikované: 30.3.2019
Budíček o 4.45 h, a to je vážne najneskorší možný čas. Krátko po piatej totiž už odchádzame na recepciu. Raňajky teraz nehrozia, ja by som do sebe tak skoro aj tak nič nedostala. Môžete si však dať čaj, kávu alebo masalu.

India – expedícia Tiger: sledujeme mláďatá
Publikované: 6.4.2019
Tentokrát navštívime zónu číslo 6. Nafees dopoludnia zistil, že je veľká šanca sledovať samicu T8 Ladli a jej mláďatá. Teda už to sú skôr dorastenci... Mama najprv skolila jeleňa sambara, a tak majú hostinu. Aj keď kto vie, títo dorastenci sú už schopní potravu si uloviť aj samostatne a sú to veľkí papkáči. Tiger dokáže za jeden deň zjesť až 30 kg mäsa.

India – expedícia Tiger: zo zóny do zóny
Publikované: 13.4.2019
Dnes sa vrátime do najkrajšej zóny, k jazerám Talao. Je skoro ráno, okolo šiestej hodiny a my celkom pomaly prechádzame parkom, keď odrazu rýchlo brzdíme. Neskutočné, priamo pred nami kráča po ceste kráľovná vyprahnutých jazier, tigrica Arrowhead.

India, Kóčin – hlavné mesto korenia
Publikované: 17.4.2015
Kóčin je dozaista najdôležitejším prístavom v juhozápadnej Indii. Po veľa storočí bol centrom indického obchodu s korením, ktoré bolo od staroveku známe Grékom, Rimanom, Židom, Syrčanom, Arabom a Číňanom.

Pakistan, Karáči – metropola na brehoch Arabského mora
Publikované: 20.2.2015
Pakistan je krajinou, ktorá dozaista trpí zlou mediálnou prezentáciou. Správy, ktoré o tejto zemi počúvame, často informujú o teroristických útokoch, ktoré sa však odohrávajú ďaleko od turistických atrakcií. V tomto obraze potom zanikajú hlavné prednosti tejto krajiny, čo sú mierumilovní ľudia, bohatá história, krásne hory a kuchyňa, ktorá si vás omotá okolo prsta.

India - krajina tisícich bohov II.
Publikované: 23.3.2011
V pokračovaní o tejto najväčšej miliardovej demokracii sveta sa zameriame na jej severnú časť.

India - krajina tisícich bohov III.
Publikované: 30.3.2011
V treťom pokračovaní poputujeme ďalej severom Indie, pričom tentokrát sa dozviete viac o slávnom prastarom meste Agra a ďalších.

India - krajina tisícich bohov V.
Publikované: 13.4.2011
Dnes opäť zostaneme v západnej Indii. Dozviete sa o štáte Goa.

India - krajina tisícich bohov VI.
Publikované: 20.4.2011
Dnes sa vypravíme do južnej Indie, do miest ako Čennaj alebo Bengalúru...

India – krajina tisícich bohov VII.
Publikované: 27.4.2011
V poslednej časti o indickom subkontinente sa dočítate o jeho východnej časti.

India: Naí Dillí - Spomienka na britské impérium
Publikované: 10.5.2013
Naí Dillí (doslova „Nové Dillí“, čo však nie je oficiálny slovenský názov mesta) leží v severnej časti Indie a je hlavným mestom tohto štátu.

India: Moje predstavy o "Incredible India" I.
Publikované: 1.7.2013
Skôr ako som letela do Indie, mala som len matné predstavy o tom, čo ma čaká. Svoju Indiu som si maľovala ako z Bollywoodského filmu. Páčila sa mi krásna farebná sárí, cinkajúce náramky, veľké náušnice a hlavne pesničky z Bollywoodských filmov.

India: Moje predstavy o "Incredible India" II.
Publikované: 8.7.2013
Čo najviac sužuje dušu človeka, sú všadeprítomní žobrajúci ľudia a hlavne deti, ktoré sú špinavé a mnohé z nich aj choré či dokonca zámerne znetvorené. Behajú za vami, prosia, ukazujú, že majú hlad...

India: Moje predstavy o "Incredible India" III.
Publikované: 15.7.2013
Silvester a Nový rok sme poňali úplne netradične, strávili sme ho na ťave v púšti Thár v Radžastane, v blízkosti hranice s Pakistanom. Za zvukov bubienkov sme tancovali okolo ohňa s ostatnými turistami z celého sveta, jedli indické pokrmy s chuťou kari, chilli a piesku.

Pakistan, Lahore – srdce Pakistanu
Publikované: 26.7.2013
Srdce Pakistanu alebo tiež hlavné mesto kultúry sú pravdepodobne dve najbežnejší prezývky pre toto obrovské mesto.

India – expedícia Tiger: zóna 4
Publikované: 27.4.2019
Vzhľadom k úspešnému dopoludňajšiemu sledovaniu mláďat volíme aj odpoludnia zónu 4. Keď dôjdeme na miesto, tak akosi tušíme, že mláďatá sú v húštine. Sem tam sa niektoré zdvihne a kúsok sa presunie. Vôbec nechápem, ako dokáže náš sprievodca predvídať, čo tie divoké šelmy v následujúcom okamihu urobia.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C