India - krajina tisícich bohov II.

Severní Indie
Dillí
Dillí je unikátne mesto. Podľa povestí je súčasné Nové Dillí už ôsmym mestom stojacím na rovnakom miesta, to najstaršie sa tu objavilo dávno pred naším letopočtom.
Dillí bolo hlavným mestom niekoľkých starodávnych indických ríš a veľkým centrom ležiacim na starých obchodných trasách medzi severozápadnou Indiou a Indogangskou nížinou. V Dillí sa nachádza mnoho starodávnych a stredovekých pamiatok, archeologických nálezísk. Mesto vybudoval cisár Šáchdžachán (v tej dobe známe ako Šáchdžachanabad, v súčasnosti známe ako „Staré mesto“, „Staré Dillí“, alebo v jazyku Hindi/Urdu Sahar, čo znamená „mesto“). Neskôr, v rokoch 1649-1857, bolo Dillí hlavným mestom Ríše Veľkých Mogulov. Potom, čo Veľká Británia dostala počas 19. storočia Indiu pod svoj vplyv, sa stala hlavným mestom Kalkata a to až do doby, kedy roku 1911 George V. nariadil, že hlavným mestom bude opäť Dillí. Nová metropola - Nové Dillí bola postavená po
čas dvadsiatych rokov 20. storočia, a keď získala India v roku 1947 nezávislosť na britskej vláde, bolo Nové Dillí vyhlásené za hlavné mesto a sídlo parlamentu.
Medzi historickými pamiatkami indickej metropole obzvlášť vynikajú hlavne preslávená Červená pevnosť (Lal kala, 1639-1648) vo vnútri s veľkým palácovým celkom z obdobia Veľkých Mogulov a „farebným“ palácom Rang Mahal, zrúcaniny starodávnej pamiatky – chrámu Bhairona, najvyššia veža v Indii (72,5 m) – Kutub Minar (Vijay Stambh, približne 1191-1370), ruiny Lalkota, „Stará pevnosť“ Purana Kila (Din Panah, 1530-1545), palác Radg Ghát, najstaršia hvezdáreň v Indii Jantar Mantar (1725), zrúcaniny Rai Pitvora, komplex Jahaz Mahal (1229-1230), veža Char Minar, oficiálna rezidencia prezidenta štátu – prezidentský palác Rashtrapati Havan (1931), stĺp Ašoky (250 rokov pred Kr., výška viac než 12 m) z celého kusu pieskovca, a tiež jeden z divov sveta – nehrdzavejúci kovový stĺp (895 rokov pred Kr.) vedľa mešity Kuvvat-ul-Islam a mnohé iné.
Mesto je doslova preplnené chrámami všetkých svetových náboženstiev, často stojacích tesne jeden vedľa druhého. Najzaujímavejšími sú sikhský chrám Sis Gandg, chrám Yogmayi (sestra Krišny), chrám Lakšmi-Narayan, džajnistický chrám Digambar Jain s unikátnou „vtáčou nemocnicou“, najstarší kresťanský
chrám v Indii – baptistický kostol na Chandney Chowk, anglikánsky kostol sv. Jamesa (1836), hlavý tibetský chrám metropole – budhistický chrám Vihara, baháistický Lotosový chrám (1986), chrám bohyne Káli v Kalkaji (1764) a iné. Nemenej známe sú tiež majestátne mešity – Juma Masjid (1650-1658), Kila-i-Kuhna (1545), Kher-ul-Minazel (1561), Moth Ki Masjid (Mešita jedného zrnka, 16. storočie), prvá mešita Kuvvat-ul-Islam (arabsky „Moc islamu“, 1192-1198) a iné.
Dillí je často vďaka veľkému počtu pamätných stavieb legendárnych vládcov a štátnych činiteľov z mnohých období nazývané „mauzóleum východu“: je tu mauzóleum Adhama Khana, hrobka sultána Shamsuddina Iltutmyše (1235), hrobka sultána Guri (1230), skvost mongolskej architektúry – hrobka Humayuna (1565) atď.
V meste je nespočetné množstvo múzeí – Národné múzeum, Národná galéria moderného umenia, archeologické múzeum Červené pevnosti, múzeum Džaváharlála Néhrua „Tinmurti House“ (1929-1930), memoriál Indiry Gandhí s preslávenou „krištáľovou riekou“ (1988), Múzeum národných remesiel, Múzeum Tibet House, Medzinárodné múzeum bábok, Akadémia hudby a tanca s originálnym Múzeom hudobných nástrojov, Zoo (1959) – jedno z najväčších a najbohatších na svete.
Text: Maxim Kucer
Foto: Wikimedia Commons, Tetraktys, Hynek Moravec, Saad Akhtar, Ruth Fitts, Sfu, Guety
Preklad: O. Kubáčková
Diskusia k článku (0) |
Súvisiace články

Ganga

India, Hajdarábád – perly a diamanty

India, Ahmadábád – Manchester východu

India, Vidžajanagar – padlá sláva

Bangladéš, Dháka – Ružový palác a iné zaujímavé miesta

India – expedícia Tiger: cesta a uvítanie

India – expedícia Tiger: cesta na safari

India – expedícia Tiger: na safari

India – expedícia Tiger: ďalšie safari

India – expedícia Tiger: sledujeme mláďatá

India – expedícia Tiger: zo zóny do zóny

India, Kóčin – hlavné mesto korenia

Pakistan, Karáči – metropola na brehoch Arabského mora

Pakistan, Lahore – srdce Pakistanu

India – krajina tisícich bohov I.

India - krajina tisícich bohov III.

India – krajina tisícich bohov IV.

India - krajina tisícich bohov V.

India - krajina tisícich bohov VI.

India – krajina tisícich bohov VII.

India: Naí Dillí - Spomienka na britské impérium

India: Moje predstavy o "Incredible India" I.

India: Moje predstavy o "Incredible India" II.

India: Moje predstavy o "Incredible India" III.

India – expedícia Tiger: zóna 4
Súvisiaca fotogaléria

India III.

India II.

India I.
Lokácia:

Slovenská republika
Partneri:
Sprievodca:
Fotosúťaž:
Dotyk jari
Aktuality:
Do osobitej pozornosti:
Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).
Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:
TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO
Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry
Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan
Tunisko – severom po stopách histórie
Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov
Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.