www.infoglobe.sk » India – expedícia Tiger: sledujeme mláďatá

India – expedícia Tiger: sledujeme mláďatá

Publikované: 6.4.2019
Tentokrát navštívime zónu číslo 6. Nafees dopoludnia zistil, že je veľká šanca sledovať samicu T8 Ladli a jej mláďatá. Teda už to sú skôr dorastenci... Mama najprv skolila jeleňa sambara, a tak majú hostinu. Aj keď kto vie, títo dorastenci sú už schopní potravu si uloviť aj samostatne a sú to veľkí papkáči. Tiger dokáže za jeden deň zjesť až 30 kg mäsa.

na safari

Šelmy sa zdržiavajú pri vode. Je to naozaj úchvatná hostina. Jedla je dosť, takže sa ujde každému, pri konzumácii sa striedajú, občas jeden z nich trochu zavrčí, to keď má pocit, že ten druhý chce ochutnať práve to sústo, ktoré si vybral. Keď som sa pripravovala na expedíciu, snažila som sa veľa študovať, a tak trebárs viem, že tigre sú zdatní plavci a niektorí jedinci si poradia aj s krokodílom. Za celý pobyt som však nebola svedkom lovu.

na safari

Je zvláštne, ako blízko šelmám sa pohybuje ich potrava. Zvieratá sú neďaleko. Tiež sú smädné, a tak sa potrebujú dostať k vode. Pravdepodobne majú veľmi dobre vyvinutý inštinkt, aby vyhodnotili, že tento tiger je nažratý, unavený a že žiadne nebezpečenstvo od neho nehrozí, alebo naopak, pozor, tento je nebezpečný, majme sa na pozore. Sama som počula, ako vydávajú taký zvláštny zvuk, ktorým varujú okolie.

na safari

Dlhý čas sa nič zvláštne nedeje, stravy majú dostatok. Až neskôr odpoludnia sa jeden dorastenec rozhodne, že preskúma, čo sa skrýva za vŕškom, ktorý je všade okolo. Tôňa je v takej priehlbine, z ktorej nie sú tie okolité jelene vidieť. Jeden mladý samec sa vydáva na prieskum. Je to vtipné, celý je schovaný v stráni a len naťahuje nos, aby ucítil, čo ďalšie sa tu dá zjesť a oni ho nevidia. Nakoniec si lov predsa len rozmyslí, vyjde hore a ľahne si naproti nám. Nastal čas siesty.

na safari

Vraciame sa do hotela. Nasleduje klasika, večera, záloha dát a pivo. Najdôležitejší je poriadny odpočinok, zajtra nás čaká ďalšie dobrodružstvo.

Vždycky je to len okamžik, hneď ako zaspím, už zas mi zvoní budík. Tentokrát si prehliadneme sekciu číslo 3. Čo sa týka prostredia, je vážne najkrajšie. Práve tu sú úžasné jazerá Padam Talao a Raj Bagh Talao, medzi ktorými sa rozprestierajú ruiny paláca Raj Bagh. Už samotný vjazd do zóny je tajomný. Tesne pred jednou bránou prechádzame obrovským banyanom (figovník bengálsky), ktorého vzdušné korene sú samé o sebe kúzelným prírodným tunelom do raja divočiny.

brána

Naši sprievodcovia sú veľmi pozorní. Ešte sa len rozodnieva, ešte som sa nestihla poriadne ani rozhliadnuť a už zastavujeme. Najskôr zaregistrujem opice, ktoré pobehujú blízko džípu a doslova hulákajú. Vážne ma nenapadlo, prečo to robia, ale Nafees sa ihneď rozhliada, až zacieli. Ukazuje smerom na kopec pred nami. Nič zvláštne tam nevidím, ale fotím tým smerom. Až neskôr zisťujem, že pred nami je leopard. Tieto zvieratá sú veľmi plaché, je to naozaj veľké šťastie, že sme ho čo i len na chvíľku zahliadli. 

na safari

Dnes ráno sa nikam neponáhľame. Prechádzame malebnou krajinou, pozorujem všetky zvieratá okolo nás. Na chvíľu zídeme aj k palácu Raj Bagh, ku ktorému sa budeme počas nášho pobytu ešte často vracať. Zóna 3 je teritóriom nádhernej tigrice Arrowhead, ktorá nedávno prišla o mladé. 

na safari

Ako to majú tigre s rozmnožovaním? Samice dosahujú pohlavnú dospelosť skôr než samci, už medzi 3. a 4. rokom života. Samce musia počkať zhruba o rok dlhšie. Aby nebolo pochýb, že je pripravená, označuje tigrica svoje územie močom so špecifickým zápachom a navyše hlasno privoláva potenciálnych nápadníkov. Podobne ako levy, aj tigre majú veľkú výdrž pri milostných hrách a pária sa aj päťdesiatkrát za deň. Samica je tehotná zhruba 100 dní a najčastejšie máva 2 až 4 mláďatá. Ich úmrtnosť je však veľmi vysoká, dosahuje až 60 %, najnebezpečnejšie sú pre ne cudzí dospelí samci. Mláďatá zabíjajú len preto, aby tigrica znovu otehotnela práve s nimi a oni získali svojich potomkov. Mláďatá sa zhruba dva mesiace živia výhradne mliekom, asi okolo pol roku skúšajú loviť niektoré operence alebo menšie jelenčatá. Niekedy okolo roku a pol už lovia samostatne. Väčšinou sú mláďatá s matkou do 2 rokov. Keď sa jedná o samice, môžu ešte zostať v matkinom teritóriu. Samci však musia odísť.

na safari

GPS: 26°01'38.9"N 76°27'24.9"E

Text a foto: Magdaléna Radostová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

India – expedícia Tiger: posledné safari
Publikované: 11.5.2019
Odpoludňajšie safari je zhruba vo svojej polovici. Možno som už spomínala, čo všetko teraz viem, že by som mohla nafotiť lepšie, z iných uhlov, z iných pohľadov. Až na mieste mi dochádza, že v podstate nikdy nemôžete vedieť, či tigra skutočne uvidíte. Vždy záleží na profesionálnej práci šoféra a sprievodcu a tiež veľkej dávke šťastia!

India – expedícia Tiger: pri loveckom paláci
Publikované: 4.5.2019
Dnes dopoludnia ešte raz skúšame zónu 4 s mláďatami, ale tentokrát nie sme tak úspešní. Mláďatá tu nie sú, vidíme len jedného tigra v diaľke na stráni. Samozrejme návšteva tohoto parku nie je len o tigroch, vidíme aj mnoho iných exotických tvorov, dnes napríklad rybáriky a miestne veveričky.

India – expedícia Tiger: zóna 4
Publikované: 27.4.2019
Vzhľadom k úspešnému dopoludňajšiemu sledovaniu mláďat volíme aj odpoludnia zónu 4. Keď dôjdeme na miesto, tak akosi tušíme, že mláďatá sú v húštine. Sem tam sa niektoré zdvihne a kúsok sa presunie. Vôbec nechápem, ako dokáže náš sprievodca predvídať, čo tie divoké šelmy v následujúcom okamihu urobia.

India – expedícia Tiger: zo zóny do zóny
Publikované: 13.4.2019
Dnes sa vrátime do najkrajšej zóny, k jazerám Talao. Je skoro ráno, okolo šiestej hodiny a my celkom pomaly prechádzame parkom, keď odrazu rýchlo brzdíme. Neskutočné, priamo pred nami kráča po ceste kráľovná vyprahnutých jazier, tigrica Arrowhead.

India – expedícia Tiger: cesta a uvítanie
Publikované: 9.3.2019
Asi by som mala ísť spať, keď musím už o 3.30 vstávať, ale čo s tým, keď nie som unavená. Všetko je už zbalené, len ešte premýšľam, či si mám vziať pršiplášť, alebo nie, keď hlásia slnečno 44 °C. Nakoniec som ho z kufru vybrala. Vám ho ale odporúčam pribaliť, je veľmi praktický, keď vás náhle prepadne prietrž mračien.

India – expedícia Tiger: cesta na safari
Publikované: 16.3.2019
Jedlo sa tu podáva ako bufet. Z miestnej kuchyne mi asi najviac chutia placky čapátí alebo naan, tie by som mohla jesť bez obmedzenia. A tiež mam rada jahňacie mäso, ktoré tu pripravujú skutočne veľmi dobre. Veľkým lákadlom sú rôzne dezerty, sú nielen veľmi dobré, ale tiež veľmi sladké, no skrátka kalorická bomba. Radšej si dám exotické ovocie.

India – expedícia Tiger: ďalšie safari
Publikované: 30.3.2019
Budíček o 4.45 h, a to je vážne najneskorší možný čas. Krátko po piatej totiž už odchádzame na recepciu. Raňajky teraz nehrozia, ja by som do sebe tak skoro aj tak nič nedostala. Môžete si však dať čaj, kávu alebo masalu.

India – krajina tisícich bohov I.
Publikované: 1.1.2011
India je kolískou indoeurópskej civilizácie a dlho bola krajinou, ktorej bohatstvo chcela využiť nejedna rozpínajúca sa ríša. Dnes je najväčšou svetovou demokraciou a v najbližšej budúcnosti sa stane zásadným hráčom na poli globálnej politiky. Aká je však vo vnútri? Akými krásami na vás zapôsobí? To sa dočítate v našom novom seriáli.

India - krajina tisícich bohov II.
Publikované: 23.3.2011
V pokračovaní o tejto najväčšej miliardovej demokracii sveta sa zameriame na jej severnú časť.

India - krajina tisícich bohov III.
Publikované: 30.3.2011
V treťom pokračovaní poputujeme ďalej severom Indie, pričom tentokrát sa dozviete viac o slávnom prastarom meste Agra a ďalších.

India – krajina tisícich bohov IV.
Publikované: 6.4.2011
V dnešnej časti seriálu o druhej najľudnatejšej zemi sveta a najväčšej svetovej demokracii si prečítate o jej západnej časti.

India - krajina tisícich bohov V.
Publikované: 13.4.2011
Dnes opäť zostaneme v západnej Indii. Dozviete sa o štáte Goa.

India - krajina tisícich bohov VI.
Publikované: 20.4.2011
Dnes sa vypravíme do južnej Indie, do miest ako Čennaj alebo Bengalúru...

India – krajina tisícich bohov VII.
Publikované: 27.4.2011
V poslednej časti o indickom subkontinente sa dočítate o jeho východnej časti.

India: Moje predstavy o "Incredible India" I.
Publikované: 1.7.2013
Skôr ako som letela do Indie, mala som len matné predstavy o tom, čo ma čaká. Svoju Indiu som si maľovala ako z Bollywoodského filmu. Páčila sa mi krásna farebná sárí, cinkajúce náramky, veľké náušnice a hlavne pesničky z Bollywoodských filmov.

India: Moje predstavy o "Incredible India" II.
Publikované: 8.7.2013
Čo najviac sužuje dušu človeka, sú všadeprítomní žobrajúci ľudia a hlavne deti, ktoré sú špinavé a mnohé z nich aj choré či dokonca zámerne znetvorené. Behajú za vami, prosia, ukazujú, že majú hlad...

India: Moje predstavy o "Incredible India" III.
Publikované: 15.7.2013
Silvester a Nový rok sme poňali úplne netradične, strávili sme ho na ťave v púšti Thár v Radžastane, v blízkosti hranice s Pakistanom. Za zvukov bubienkov sme tancovali okolo ohňa s ostatnými turistami z celého sveta, jedli indické pokrmy s chuťou kari, chilli a piesku.

India, Kóčin – hlavné mesto korenia
Publikované: 17.4.2015
Kóčin je dozaista najdôležitejším prístavom v juhozápadnej Indii. Po veľa storočí bol centrom indického obchodu s korením, ktoré bolo od staroveku známe Grékom, Rimanom, Židom, Syrčanom, Arabom a Číňanom.

India, Hajdarábád – perly a diamanty
Publikované: 24.4.2015
Indický subkontinent ponúka mnoho miest na preskúmanie. To je dôvodom, prečo aj dnes na ňom zostaneme a pozrieme sa do ďalšieho významného mesta.

India – expedícia Tiger: na safari
Publikované: 23.3.2019
Prírodná rezervácia je obrovská, rozprestiera sa na ploche viac než 392 kilometrov štvorcových, pre verejnosť je prístupná len časť, ktorá je rozdelená do niekoľkých sekcií. Pri objednávaní safari musíte špecifikovať, ktorú zónu chcete navštíviť. Prechádzanie z jednej zóny do druhej je zakázané, výnimku tvorí len celodenné safari. Jeho cena je však obrovská.

India, Ahmadábád – Manchester východu
Publikované: 1.5.2015
V severozápadnom cípe Indie sa rozkladá štát o veľkosti dva a pol Českých republík a šesť násobkom jej populácie - Gudžarát. V tomto štáte sa pred nejakými šesť tisíc rokmi zrodila civilizácia pozdĺž rieky Indus.


Súvisiaca fotogaléria

India III.
Tretia fotogaléria z Indie obsahuje fotky z oblasti Darjeelingu a himalájske panorámy z indicko-n...

India II.
V ďalšej fotogalérii z Indie si môžete pozrieť monumentálnu stavbu Tádž Mahal ako aj fotografie z...

India I.
Fotografie niektorých historických pamiatok v Dillí, miestneho múzea železnice, života ľudí v ruš...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
17.6.2019
Nenechajte si ujsť čarovný festival s kvalitnou hudbou a množstvom sprievodného programu, ktorý sa uskutoční v prvý augustový víkend na lúke za Hontianskymi Nemcami (okres Krupina).
16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 18. 6. 2019
sviatok:Vratislav