www.infoglobe.sk » Guatemala: San Pedro la Laguna a jazero Atitlán

Guatemala: San Pedro la Laguna a jazero Atitlán

Publikované: 30.9.2019
Z mesta Quetzaltenango sa autobusom vydávame k jazeru Atitlán. To sa nachádza v departmente Sololá a v širokom okolí patrí rozhodne k najznámejším prírodným atrakciám.

Slovo „Atitlán“ pochádza z kombinácie dvoch slov jazyka nahuatl, kde „atl“ znamená voda, a „titlán“ znamená „medzi“. Dohromady teda „medzi vodami“. Rozloha jazera je 125 km² a leží v nadmorské výške 1560 metrov. Dĺžka jazera je 18 km a dosahuje hĺbku až 341 metrov, čo z neho robí najhlbšie jazero Strednej Ameriky. Okolie jazera ohraničujú tri veľkolepé sopky Tolimán, Atitlán a San Pedro. Krásu jazera dopĺňajú panoramatické cestičky, pláže, dediny a okolité hory.

Na jazere Atitlán

Jazero obklopujú viaceré mestá, my sa vydávame do mesta San Marcos. Ani v sne by nás nenapadlo, že keď sa po dvoch hodinách pozrieme na mapu v mobile, naša poloha podľa GPS sa pohybuje úplne na opačnej strane a jazero nikde. A tak vystupujeme, autobusom sa vraciame späť do Quetzaltenanga a znova sa vydávame do San Marca, ale už upresňujeme, že sa jedná o San Marcos la Laguna, teda to pri jazere!

Centrum mesta

Nakoniec za tmy dôjdeme do mesta San Pedro la Laguna a tu už zostávame. Je malé a nie je tu problém nájsť ubytovanie. Navyše tunajšie ubytovanie je lacné a my zisťujeme, že je tu mnoho turistov. Toto malé mestečko patrí k najnavštevovanejším a je pre turistov ako robené. Mnohí z nich sa tu zdržia dlhšiu dobu, aby tu navštívili kurzy španielčiny, ktoré cenovo vychádzajú veľmi priaznivo. Pre mesto sú typické aj pomaľované farebné fasády, takže aj pri obyčajnej prechádzke mestom uvidíte rôzne prejavy umenia. A samozrejme tu nechýba ani množstvo reštaurácií a barov, do ktorých môžete vyraziť za zábavou.

San Pedro - tržnica

Taktiež sa tu dajú robiť aktivity na jazere: športový rybolov, jazda na kajaku alebo vodné lyžovanie. Alebo máte možnosť urobiť si túru na vrchol sopky San Pedro a pozorovať jazero z výšky 3020 metrov.

Nám zdravotná situácia nedovoľovala vyjsť na vulkán, takže sme si iba prešli párkrát mesto a okolie jazera a odpočinuli si tu.

Pri jazere na móle

Ďalej sme mali namierené do mesta Antigua a chceli sme ísť loďou cez jazero do mesta Panajachel a odtiaľ autobusom ďalej. Samozrejme sme si vypočuli, že takto sa ísť nedá a nič nejde, že si musíme vziať drahý turistický autobus, ktorý nás dovezie priamo do cieľa. Nenechali sme sa odradiť a popýtali sa inde, miestnych. Nakoniec sme sa dopátrali možnosti, ako sa dostať loďou cez jazero do mesta Panajachel a odtiaľ pekne nadväzoval autobus do mesta Antigua. Chce to jednoducho len trošku vytrvalosti a drzosti, ale na to sme si už v Strednej Amerike zvykli.

 Okolie jazera

GPS: 14.697810, -91.269463

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Guatemala – Flores a cesta do Cobánu
Publikované: 16.9.2019
Z Belize máme namierené do mesta Flores. Len čo prekročíme hranice, začnú nás naháňať do drahých turistických autobusov. Nenecháme sa zmiasť, prejdeme miestny most a tam sa spýtame na „neturistické autobusy“. Samozrejme, že do Flores mieria aj obyčajné autobusy, ktoré sú omnoho lacnejšie.

Guatemala, Antigua – medzi koloniálnymi budovami
Publikované: 7.10.2019
Mesto Antigua patrí k najnavštevovanejším miestam Guatemaly. Od roku 1979 je uvedené na zozname svetového dedičstva UNESCO a niet sa čomu diviť. Vďaka krásnym opraveným koloniálnym budovám je fascinujúcim miestom.

Salvador – Joya de Cerén a San Salvador
Publikované: 17.2.2020
Už v Guatemale sme sa rozhodovali, či sa vydať do Salvadoru alebo Hondurasu. Ani jedna krajina nepatrí k tým bezpečným, tak sme sa nakoniec rozhodli pre El Salvador. Pravda je, že väčšina vrážd a prepadnutí sa odohráva medzi miestnymi gangami a nejaké základné bezpečnostné pravidlá pre turistov treba dodržiavať všade. Takže sa nebojíme a vyrážame!

Guatemala, Huehuetenango a Quetzaltenango – mestá s krkolomným názvom
Publikované: 23.9.2019
Mesto Huehuetenango sa nachádza v departmente Huehuetenango, ktorý patrí medzi najrozmanitejšie ako svojou prírodou, tak aj kultúrne v rámci celej Guatemaly. Zároveň ani nie je príliš známy a navštevovaný, takže ani nie je preplnený turistami. Samotné mesto je takým obyčajným mestom bez mnohých pamiatok, zato si však zachováva svoju autentickosť. Je to skôr mesto vhodné na krátku zastávku a prespanie.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 2. 6. 2020
sviatok:Xénia
dnes:
utorok 2.6.
19 °C
zajtra:
streda 3.6.
19 °C