www.infoglobe.sk » Guatemala: San Pedro la Laguna a jazero Atitlán

Guatemala: San Pedro la Laguna a jazero Atitlán

Publikované: 30.9.2019
Z mesta Quetzaltenango sa autobusom vydávame k jazeru Atitlán. To sa nachádza v departmente Sololá a v širokom okolí patrí rozhodne k najznámejším prírodným atrakciám.

Slovo „Atitlán“ pochádza z kombinácie dvoch slov jazyka nahuatl, kde „atl“ znamená voda, a „titlán“ znamená „medzi“. Dohromady teda „medzi vodami“. Rozloha jazera je 125 km² a leží v nadmorské výške 1560 metrov. Dĺžka jazera je 18 km a dosahuje hĺbku až 341 metrov, čo z neho robí najhlbšie jazero Strednej Ameriky. Okolie jazera ohraničujú tri veľkolepé sopky Tolimán, Atitlán a San Pedro. Krásu jazera dopĺňajú panoramatické cestičky, pláže, dediny a okolité hory.

Na jazere Atitlán

Jazero obklopujú viaceré mestá, my sa vydávame do mesta San Marcos. Ani v sne by nás nenapadlo, že keď sa po dvoch hodinách pozrieme na mapu v mobile, naša poloha podľa GPS sa pohybuje úplne na opačnej strane a jazero nikde. A tak vystupujeme, autobusom sa vraciame späť do Quetzaltenanga a znova sa vydávame do San Marca, ale už upresňujeme, že sa jedná o San Marcos la Laguna, teda to pri jazere!

Centrum mesta

Nakoniec za tmy dôjdeme do mesta San Pedro la Laguna a tu už zostávame. Je malé a nie je tu problém nájsť ubytovanie. Navyše tunajšie ubytovanie je lacné a my zisťujeme, že je tu mnoho turistov. Toto malé mestečko patrí k najnavštevovanejším a je pre turistov ako robené. Mnohí z nich sa tu zdržia dlhšiu dobu, aby tu navštívili kurzy španielčiny, ktoré cenovo vychádzajú veľmi priaznivo. Pre mesto sú typické aj pomaľované farebné fasády, takže aj pri obyčajnej prechádzke mestom uvidíte rôzne prejavy umenia. A samozrejme tu nechýba ani množstvo reštaurácií a barov, do ktorých môžete vyraziť za zábavou.

San Pedro - tržnica

Taktiež sa tu dajú robiť aktivity na jazere: športový rybolov, jazda na kajaku alebo vodné lyžovanie. Alebo máte možnosť urobiť si túru na vrchol sopky San Pedro a pozorovať jazero z výšky 3020 metrov.

Nám zdravotná situácia nedovoľovala vyjsť na vulkán, takže sme si iba prešli párkrát mesto a okolie jazera a odpočinuli si tu.

Pri jazere na móle

Ďalej sme mali namierené do mesta Antigua a chceli sme ísť loďou cez jazero do mesta Panajachel a odtiaľ autobusom ďalej. Samozrejme sme si vypočuli, že takto sa ísť nedá a nič nejde, že si musíme vziať drahý turistický autobus, ktorý nás dovezie priamo do cieľa. Nenechali sme sa odradiť a popýtali sa inde, miestnych. Nakoniec sme sa dopátrali možnosti, ako sa dostať loďou cez jazero do mesta Panajachel a odtiaľ pekne nadväzoval autobus do mesta Antigua. Chce to jednoducho len trošku vytrvalosti a drzosti, ale na to sme si už v Strednej Amerike zvykli.

 Okolie jazera

GPS: 14.697810, -91.269463

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Guatemala – Flores a cesta do Cobánu
Publikované: 16.9.2019
Z Belize máme namierené do mesta Flores. Len čo prekročíme hranice, začnú nás naháňať do drahých turistických autobusov. Nenecháme sa zmiasť, prejdeme miestny most a tam sa spýtame na „neturistické autobusy“. Samozrejme, že do Flores mieria aj obyčajné autobusy, ktoré sú omnoho lacnejšie.

Guatemala, Antigua – medzi koloniálnymi budovami
Publikované: 7.10.2019
Mesto Antigua patrí k najnavštevovanejším miestam Guatemaly. Od roku 1979 je uvedené na zozname svetového dedičstva UNESCO a niet sa čomu diviť. Vďaka krásnym opraveným koloniálnym budovám je fascinujúcim miestom.

Salvador – Joya de Cerén a San Salvador
Publikované: 17.2.2020
Už v Guatemale sme sa rozhodovali, či sa vydať do Salvadoru alebo Hondurasu. Ani jedna krajina nepatrí k tým bezpečným, tak sme sa nakoniec rozhodli pre El Salvador. Pravda je, že väčšina vrážd a prepadnutí sa odohráva medzi miestnymi gangami a nejaké základné bezpečnostné pravidlá pre turistov treba dodržiavať všade. Takže sa nebojíme a vyrážame!

Guatemala, Huehuetenango a Quetzaltenango – mestá s krkolomným názvom
Publikované: 23.9.2019
Mesto Huehuetenango sa nachádza v departmente Huehuetenango, ktorý patrí medzi najrozmanitejšie ako svojou prírodou, tak aj kultúrne v rámci celej Guatemaly. Zároveň ani nie je príliš známy a navštevovaný, takže ani nie je preplnený turistami. Samotné mesto je takým obyčajným mestom bez mnohých pamiatok, zato si však zachováva svoju autentickosť. Je to skôr mesto vhodné na krátku zastávku a prespanie.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 4. 2020
sviatok:Zita
dnes:
štvrtok 2.4.
10 °C
zajtra:
piatok 3.4.
12 °C