www.infoglobe.sk » Guatemala, Huehuetenango a Quetzaltenango – mestá s krkolomným názvom

Guatemala, Huehuetenango a Quetzaltenango – mestá s krkolomným názvom

Publikované: 23.9.2019
Mesto Huehuetenango sa nachádza v departmente Huehuetenango, ktorý patrí medzi najrozmanitejšie ako svojou prírodou, tak aj kultúrne v rámci celej Guatemaly. Zároveň ani nie je príliš známy a navštevovaný, takže ani nie je preplnený turistami. Samotné mesto je takým obyčajným mestom bez mnohých pamiatok, zato si však zachováva svoju autentickosť. Je to skôr mesto vhodné na krátku zastávku a prespanie.

Zdržíme sa tu na dve noci a spíme u Carlosa, ktorého sme objavili cez Couchsurfing. Potrénujeme si Španielčinu a dozvieme sa niečo o Guatemale, kultúre a náture ľudí. Dostali sme tiež tip, nech sa ideme autobusom pozrieť k vyhliadke Mirador de Juan Dieguez Olaverri, odkiaľ je pekný výhľad na okolité hory a mesto.

krásne výhľady   výhľady na okolité hory

Po Huehuetenangu sa vydávame do ďalšieho mesta s krkolomným názvom Quetzaltenango. Nazýva sa tiež Xela alebo Xelajú, čo odpovedá názvu v pôvodnom jazyku k’iche’, kde „X’elaju’j“ znamená „pod desiatimi panstvami“ alebo „desiatimi kopcami“. To odkazuje na okolité hory, ktoré ho obklopujú. Mesto je medzi cestovateľmi dosť obľúbené a aj preto tu je viac turistov. Dajú sa tu totiž robiť aktivity ako výstup na vulkán Tajumulco alebo trojdenný trek k Lago de Atitlán.

Iglesia del Espíritu Santo   Teatro Municipal

Quetzaltenango bolo založené v roku 1529 na pôvodnom meste Kiché. Srdcom historického centra je park Centro América, ktorý si uchoval architektonické pamiatky v neoklasicistickom štýle. Na mieste parku boli pôvodne dve záhrady, z ktorých jedna bola súčasťou kostola. V roku 1938 boli záhrady spojené do jedného celku – Parque de Centro América, ktorý je centrom dôležitých spoločenských a politických aktivít.

Parque de Centro América

V centra sa nachádza altán (El kiosko del Parque), ktorý je zároveň pomníkom Rafaela Álvareza Ovalla, jedného z autorov národnej hymny. Jednou z najatraktívnejších budov pri parku je budova Banco de Occidente z 19. storočia. Palacio Municipal postavený v roku 1812 fungoval ako prvá nemocnica v meste a prešiel niekoľkými úpravami. Dve fasády, jednu v koloniálnom štýle a druhú s modernými symetrickými líniami, sa dá vidieť na kostole Iglesia del Espíritu Santo. Stará koloniálna fasáda patrí k pôvodnému kostolu z roku 1532. Od roku 1899 bola zahájená stavba nového kostola. Slávnostne ho otvorili v roku 1954 a kompletne dokončili v roku 1991.

Okrem ďalších pekných budov stojí za návštevu aj Mercado la Democracia, kde sa dá nakúpiť jedlo za pár korún. Všeobecne tu v meste zisťujeme, že Guatemala je naozaj lacná krajina, kde sa dá nájsť lacné ubytovanie aj jedlo.

cintorín   sprievod mestom

Navštívime ešte aj miestny cintorín a taktiež sa nám podarí vidieť veľký liturgický sprievod, ktorý niekoľkokrát prechádza centrom mesta a končí až za tmy.

GPS: (Huehuetenango) 15°19'16.8"N 91°28'13.6"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Guatemala – Flores a cesta do Cobánu
Publikované: 16.9.2019
Z Belize máme namierené do mesta Flores. Len čo prekročíme hranice, začnú nás naháňať do drahých turistických autobusov. Nenecháme sa zmiasť, prejdeme miestny most a tam sa spýtame na „neturistické autobusy“. Samozrejme, že do Flores mieria aj obyčajné autobusy, ktoré sú omnoho lacnejšie.

Guatemala: San Pedro la Laguna a jazero Atitlán
Publikované: 30.9.2019
Z mesta Quetzaltenango sa autobusom vydávame k jazeru Atitlán. To sa nachádza v departmente Sololá a v širokom okolí patrí rozhodne k najznámejším prírodným atrakciám.

Guatemala, Antigua – medzi koloniálnymi budovami
Publikované: 7.10.2019
Mesto Antigua patrí k najnavštevovanejším miestam Guatemaly. Od roku 1979 je uvedené na zozname svetového dedičstva UNESCO a niet sa čomu diviť. Vďaka krásnym opraveným koloniálnym budovám je fascinujúcim miestom.

Salvador – Joya de Cerén a San Salvador
Publikované: 17.2.2020
Už v Guatemale sme sa rozhodovali, či sa vydať do Salvadoru alebo Hondurasu. Ani jedna krajina nepatrí k tým bezpečným, tak sme sa nakoniec rozhodli pre El Salvador. Pravda je, že väčšina vrážd a prepadnutí sa odohráva medzi miestnymi gangami a nejaké základné bezpečnostné pravidlá pre turistov treba dodržiavať všade. Takže sa nebojíme a vyrážame!

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 2. 6. 2020
sviatok:Xénia
dnes:
utorok 2.6.
19 °C
zajtra:
streda 3.6.
19 °C