www.infoglobe.sk » Grónsko – arktická divočina

Grónsko – arktická divočina

Publikované: 4.1.2023
Milovníci večnej zimy a ľadu sa určite potešia pri čítaní nasledujúcich riadkov, keďže tentoraz pri našich potulkách svetom zavítame na najväčší paradoxne nazývaný „zelený“ ostrov sveta – Grónsko. V miestnom jazyku sa ale tento ostrovný mohykán nazýva Kalaallit Nunaat, čo v preklade znamená krajina ľudí.

let smer Grónsko

Londýn - letisko HeathrowLondýn - letisko Heathrow

No poďme pekne poporiadku. Zo Slovenska alebo Česka sa do Grónska dostanete ideálne cez niektorú cestovnú agentúru. Tá vám zabezpečí program, ubytovanie a samozrejme odlet zväčša s prestupom v Londýne a s medzipristátím na Islande. Následne už plní očakávania budete sledovať mapku na monitore sedadla na palube lietadla a neustále vykukovať von z okna.

Londýn

LondýnLondýn

Prvé pohľady na ostré horské štíty nečakane vynárajúce sa z oceánu vám doslova vyrazia dych. Nemenej fascinujúce budú pohľady na obrovské ľadové kryhy, ľadovce či snežné polia. Po pristátí si v Grónsku postupne prejdete eskimácke osady, nalodíte sa na lode vychutnávajúc pohľady na arktickú divočinu, majestátne fjordy a navštívite aj obývané mestečká či ostrovy s typickou „severskou“ architektúrou alebo sa zveziete na psích záprahoch bielou pustatinou. Pokiaľ vám bude počasie priať, tak zažijete aj rozkvitnutú krajinu a aspoň na chvíľku sa stotožníte s pomenovaním zelená krajina. V primerane vysokej cene vášho dobrodružstva bude určite aj návšteva národného parku  Þingvellir, kde sa rozostupuje európska a americká litosferická doska. Pre zaujímavosť uvádzame, že tu sa nachádzal aj najstarší svetový parlament pod holým nebom nazývaný Alþing. Určite nevynecháte ani veľkolepé vodné divadlo v podobe gejzírov, vodopádov či prírodných kúpalísk.

Grónsko

Grónsko - let ponad ostrovGrónsko (mapka na obrazovke v lietadle)

Ideálne je, naplánovať si cestu na teplejšie mesiace v roku, čo v prípade Grónska znamená od mája do augusta. V tomto období tu teplota vie presiahnuť až 20°C. Keďže Grónsko je autonómnou oblasťou Dánska, dorozumiete sa tu po dánsky a samozrejme anglicky. Pre fajnšmekrov je k dispozícii aj grónčina, ktorej východiskovým jazykom je východná inuitčina. Hlavným mestom je Nuuk, kde žije bezmála 17 000 obyvateľov a dovedna celý ostrov obýva cez 56 000 obyvateľov. V hlavnom meste sídli okrem iného aj turistami vyhľadávané národné múzeum, ako aj Grónska univerzita. Taktiež sa Nuuk pýši tým, že je vôbec prvým miestom, kde sa usídlili legendárni Vikingovia, predkovia Dánov, Nórov a Švédov, ktorých stopy tu zostali dodnes. Medzi najnavštevovanejšie miesto v krajine patrí záliv Disko Bay, v blízkosti mestečka Ilulissat, ktorý je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO a okrem ľadovcových fjordov tu možno obdivovať často vyskytujúce sa veľryby.    

Grónsko

Pri potulkách Grónskom ani váš žalúdok neodíde naprázdno. Miestna špecialita je tulenie mäso. Z ďalších zaujímavostí tejto ostrovnej krajiny nám nedá nespomenúť, že síce jej obyvatelia sú prevažne občanmi Európskej únie, ale samotný ostrov do nej začlenený nie je. Z administratívneho pohľadu je Grónsko členené do štyroch krajov, ale nachádza sa tu aj vojenská základňa Thule, ktorá spadá pod suverenitu Spojených štátov amerických. Čo sa týka územia, tak len 15% povrchu je trvalo bez ľadu, zvyšok pokrýva súvislá vrstva ľadu, v niektorých miestach až 3 kilometrovej hrúbky. Ani Grónsku sa nevyhýba globálne otepľovanie, a to sa prejavuje pomerne častými odtrhmi ľadovcov. Dokonca niektoré hypotézy uvádzajú, že pokiaľ by došlo k roztopeniu všetkého ľadu, hladina svetových oceánov by sa zdvihla o neuveriteľných 7 metrov.

Grónsko

GrónskoGrónsko

Z prírodných unikátností sa tu nachádza najväčší národný park na svete, kde žije aj medveď biely (ľadový medveď), ktorý je najväčšou suchozemskou šelmou na svete. Hospodársky potenciál krajiny je zatiaľ málo využívaný. Okrem nerastných surovín (ropa a plyn) sa tu nachádzajú aj bohaté zásoby minerálov, ktorých je vyše 500 a z nich niekoľko desiatok novoobjavených. Azda najväčším „motorom“ miestnej ekonomiky je rybolov.

Grónsko

Grónsko je krajinou, kde doba ľadová stále pretrváva, ale napriek tomu ponúka neprebernú krásu prírody. Nevšedný je aj život miestnych obyvateľov, ktorý vďaka bezvízovému styku môžete zažiť aj vy, preto pokiaľ máte radi zimu a inakosť, tak tento ostrov je ideálnym miestom vášho pobytu.  

 

GPS: 64°11'20.9"N 51°41'01.7"W (Nuuk)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Peter BarnaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Dánsko, Kodaň II. – parky, cintoríny a Andersen
Publikované: 4.5.2022
Živé kvetiny, rozkvitnuté stromy, lavičky, malé svietniky, plyšoví medvedíci a spievajúci vtáci. Po štrkovitých cestičkách tu pomaly prechádzajú ľudia – deti, rodičia, dedkovia, babičky – na tom nezáleží. Všetci si užívajú pokojnú atmosféru miesta. Nebyť všadeprítomných náhrobkov s dánskymi menami, ani by ma nenapadlo, že som na obrovskom cintoríne. Vyzerá to, ako by tu hroby boli tak nejako náhodou.

Dánsko, Kodaň I. – mesto mnohých možností
Publikované: 27.4.2022
Dánske hlavné mesto mi učarovalo. Severská história a zaujímavá architektúra na každom kroku, mnoho zelene, cyklisti, pohodoví ľudia aj výborné jedlo a káva. Jedno z miest, ktoré by pre nás mohlo byť vzorom. Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia zo severských krajín patria k najspokojnejším na svete. V Kodani som pochopil prečo.

Nórsko, Oslo – severský klenot
Publikované: 30.3.2022
Po návšteve Bergenu sme sa presunuli do hlavného mesta Nórskeho kráľovstva – Osla. Keďže deň bol dlhý a náročný, prechádzku večerným mestom sme vymenili za hotelovú posteľ a odpočinok. No hneď ráno sme sa vydali v ústrety dobrodružstvu jeho spoznávania.

Nórsko – Národný park Jotunheimen
Publikované: 16.3.2022
Minulý týždeň sme opustili kľukaté cesty Trollstigenu a vydali sa do neznáma trajektom. Prečo do neznáma? Asi preto, že dodnes presne nevieme, kde sme sa vylodili. Dôležité ale je, že sme pred sebou mali prvý naozaj turistický deň.

Nórsko, Trollstigen – cestou za kráľom trollov
Publikované: 9.3.2022
Na našich potulkách Škandináviou sme naposledy navštívili tretie najväčšie nórske mesto – Trondheim. Dnes sa presunieme do mesta Dombas a následne budeme pokračovať k Trollskej ceste nazývanej Trollstigen.

Island - stretnutie na inej planéte IX.
Publikované: 18.1.2015
Od kráteru Víti sme sa presunuli k ryolitovému vrcholu naproti, ktorý tu zostal z krátera Leirhnjúkur. Je to naozaj veľmi zvláštna krajina, ale nádherná.

Island - stretnutie na inej planéte VII.
Publikované: 4.1.2015
Vstávam už o 6. hodine ráno, včera som si zabudla nabiť techniku, tak to musím napraviť. Podobný nápad sme mali viacerí. Ešte zvažujem svoju účasť na treku, ale nakoniec sa dohodneme so šoférmi a ďalšou skvelou partiou, že dnes si dáme oddychový deň.

Island - stretnutie na inej planéte X.
Publikované: 25.1.2015
"Spolupráca" s Elfmi sa vyplatila, čaká nás príjemný slnečný deň, aj keď trochu chladný. Skútustaðir je jedna z mála obcí na brehu jazera Mývatn. Naším cieľom je prechádzka pozdĺž pseudokráterov. Miestny názov pre tieto zvláštne kopce, ktorých tu je okolo dvadsať, je skútustaðagígar.

Island - stretnutie na inej planéte XI.
Publikované: 1.2.2015
Noc prebehla pokojne a ráno našťastie neprší, takže si dáme rýchle raňajky, zbalíme stany a po 8. hodine odchádzame smer tiesňava Kotágil.

Island - stretnutie na inej planéte XIII.
Publikované: 15.2.2015
Dnešným dňom začína nie práve priaznivé počasia, teda leje ako z krhly. Pre silný dážď nie je možné poriadne vidieť a včerajšie plány sa zdajú byť len ťažko realizovateľné. Odjazd je odložený, no výstup k najvyššiemu vodopádu Islandu sa neruší.

Viete, že? Nórsko - Špicbergy I.
Publikované: 26.2.2012
Ľadové súostrovie ležiace na polceste medzi Škandináviou a severným pólom ukrýva možno viac pozoruhodných miest, než by sa mohlo zdať. Nerastné bohatstvo a unikátne geomorfologické zloženie miestnych hornín ako aj drsná krajina sem prilákali množstvo expedícií, dobrodruhov a v posledných desaťročiach aj turistov. Dnes sa sem pozrieme aj my.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu I.
Publikované: 8.1.2012
Škandinávia je každoročne cieľom mnohých cestovateľov, ktorých láka drsná a nedotknutá krajina a vody s hojnosťou rýb. Naša cesta však postupne povedie až na ďaleký sever, na samý okraj Európy, ktorý leží už za polárnym kruhom. Prvý diel seriálu putovania za najsevernejším bodom Európy nás prevedie uličkami rybárskeho mestečka Bergen.


Súvisiaca fotogaléria

Island – stretnutie na inej planéte
Druhý najväčší ostrov Európy leží v Atlantickom oceáne vo vulkanicky aktívnej oblasti. Príroda z ...

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island
Prístav Tórshavn na Faerských ostrovoch bol našou zastávkou na ceste na Island. Ostrovy patria po...

Nórsko: Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla II.
Na poloostrove Bygdoy se všetky múzeá nachádzajú pekne pohromade: Múzeum vikingských lodí, Múzeum...

Nórsko: Pokojné Oslo deň pred atentátom, č.I
Hlavné mesto Nórska žilo deň pred útokom svoj neuponáhľaný život. Turisti a miestni obyvatelia si...

Nórsko - hory, oceán, fjordy I.
Nórske kráľovstvo je krajina na severozápade Škandinávskeho polostrova. Je veľmi riedko osídlená ...


Súvisiace video

Island – ďalšie kúzelné miesta ostrova
Aj východ a sever ostrova stoja za návštevu. Na východe je to jedna rybárska dedinka vedľa druhej...

Island – tajuplné miesta na juhu ostrova
Na juhu ostrova je mnoho miest, ktoré stoja za návštevu. Tým prvým je lávová jaskyňa Raufarholshe...

Island – z bundy do plaviek
Cesta z Reykjavíku na východ nie je len tak hocaká. Ako prvé sme prišli k národnému parku Þingvel...

Island – nezameniteľne svojrázny charakter
Pre spoznávanie úplne inej prírody, než je tá u nás, nemusíte opúšťať „starý kontinent“, stačí vy...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jari

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
2. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
3. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
1. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
2. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
3. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...

Aktuality:

8.2.2023
Po dňoch sneženia a nepriaznivého počasia sa podarilo v stredisku Tatranská Lomnica otvoriť najvyššie položenú, čiernu zjazdovku v Lomnickom sedle. Na zjazdovke, ktorá je odkázaná výlučne na prírodný sneh, je približne dvojmetrová pokrývka.
7.2.2023
Cestovateľská aplikácia Visited Travel App zverejnila hlavné trendy v cestovaní v roku 2022. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktoré krajiny boli najnavštevovanejšie, a to na základe informácií od 1,4 milióna používateľov tejto aplikácie.
4.2.2023
Pre všetkých nadšencov skialpinizmu máme dobrú správu. Svetlo sveta uzrela nová skialpinistická aplikácia SKIALP TÚRY – Roháče a aktualizovaná aplikácia SKIALP TÚRY – Žiarska dolina, ktoré vám pomôžu pri orientácii v teréne a zároveň vás upozornia pred možným uvoľnením lavíny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 2. 2023
sviatok:Zdenko
dnes:
štvrtok 9.2.
-6 °C
zajtra:
piatok 10.2.
-4 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X