www.infoglobe.sk » Francúzsko, Paríž XXVII.: Námestie Svornosti a gilotín

Francúzsko, Paríž XXVII.: Námestie Svornosti a gilotín

Publikované: 26.11.2014
Po zastávke pri ohromujúcom Veľkom a Malom paláci sme pokračovali na bulvár Champs-Élysées, po ktorom sme sa vydali smerom k Louvru. Zakrátko sme sa ocitli na obrovskom Námestí Svornosti (Place de la Concorde), ktoré je miestnymi obyvateľmi nazývané aj námestím gilotín.

Naše putovanie po Paríži pomaly, ale isto nabralo obrátky. Postupne sme si začali uvedomovať súvislosti. História Paríža nebola len o krásnej architektúre či ideálnych a dobrých kráľoch. Bola aj o bojoch. Jedným z najznámejších bola tzv. Francúzska revolúcia. Bolo to za čias chamtivého kráľa Ľudovíta XVI. a jeho namyslenej manželky Márie Antoinetty, kedy sa vyššie vrstvy spoločnosti  zabávali a žili v prepychu a chudobný ľud trpel a nemal čo jesť. Tento nepomer vyústil do masovej vzbury  obyčajného ľudu. Ten najskôr vykradol Invalidovňu, kde mala armáda uložených vyše 30 000 zbraní, no bez strelného prachu. Následne sa ľud presunul k Bastile, kde oslobodili väzňov a doplnili zásoby strelného prachu. To bol už len krok k zajatiu kráľa, ktorému odňali všetky tituly, čím sa z neho stal len obyčajný človek – občan Louis Capet a odťali mu hlavu. Rovnaký alebo podobný osud postihol aj ďalších 3000 šľachticov medzi ktorými bola aj Mária Antoinetta. Najskôr ich uväznili v La Conciergerie a potom postupne popravovali. Takto veľmi stručne prebehla odplata ťažko skúšaného francúzskeho ľudu za nenásytnosť vrchnosti.

Námestie Svornosti (Place de la Concorde)

Námestie, kde sa prelievala krv

Možno sa pýtate prečo spomíname Francúzsku revolúciu a akú to má súvislosť s Námestím Svornosti? Práve Place de la Concorde bolo pýchou kráľa Ľudovíta XV., ktorý tu dal vystavať svoju jazdeckú sochu, ako symbol sily a moci. Výstavba námestia trvala neuveriteľných 11 rokov a námestie nieslo po ňom meno. No pre francúzsky ľud to bol symbol utrpenia a chudoby. Tá sa s príchodom nového kráľa stala neznesiteľná a mala za následok tisíce mŕtvych ľudí.

Námestie Svornosti (Place de la Concorde) - strážiace kone na začiatku Champs-ÉlyséesNámestie Svornosti (Place de la Concorde) - vstup do Tuilerieských záhrad

Odhaduje sa, že na tomto námestí, okrem kráľa bolo popravených bezmála 40 000 ľudí, ktorých krv sa už nedala viac zmývať z dlažby, a preto bol postupom času tento priestor kompletne predláždený.

Námestie Svornosti (Place de la Concorde) - budova ministerstva

Pán Guillotin

Uvedomujúc si, že stojíme na mieste, kde skonalo toľko ľudí boli naše pocity zmiešané. Ešte nám nedá nespomenúť jednu zaujímavosť, ktorú sme sa dočítali z bedekra. Na stínanie hláv sa používala gilotína, ktorej autorom bol Dr. Joseph-Ignacea Guillotin, ktorý presadil používanie tohto spoľahlivého a rýchleho zariadenia zákonom. Dovtedy nárok na „bezbolestnú“ smrť mali len bohatí a mocní. Tí, čo také šťastie nemali, boli popravovaní obesením, uvarením, roztrhaním na kusy či ukrižovaním.

Skvosty námestia

Námestie Svornosti (Place de la Concorde) - egyptský obeliskDosť bolo opisovania tejto nepríjemnej časti francúzskej histórie, pozrime sa radšej na súčasnosť. Námestie Svornosti je pomyselným centrum, resp. vyústením viacerých tried a bulvárov. Zároveň je súčasťou tzv. Historickej osi (Axe historique). Námestie je vstupom aj do Tuilerieských záhrad. Oddeľuje ho od nich impozantná železná brána. V centrálnej časti námestia, kde kedysi stála jazdecká socha kráľa, neskôr vystriedaná gilotínou sa v súčasnosti nachádza 23 metrov vysoký egyptský obelisk. Na jeho vrchole sa týči pozlátená pyramída, ktorá nádherne odráža dopadajúce lúče slnka. Obelisk stojí na námestí už od roku 1836 a bol tu umiestnený z dôvodu odpútania pozornosti od hrôz, ktoré sa tu v priebehu časov udiali. Pôvod tohto monumentu sa datuje do roku 1 300 pred Kristom a pochádza z chrámu faraóna Ramessa II. v Luxore. Získal ho kráľ Ľudovít Filip I., ako dar od egyptského vicekráľa Muhammada Aliho.

Námestie Svornosti (Place de la Concorde) - egyptský obeliskNámestie Svornosti (Place de la Concorde) - egyptský obelisk

Ďalšími pamiatkami boli nadrozmerné kone strážiace po oboch stranách vstup na bulvár Champs-Élysées či krásne fontány v severnej a južnej časti námestia vytvorené podľa predlohy fontán na námestí svätého Petra v Ríme. Celý priestor obkolesoval trošku nezvyčajný kruhový, resp. obdĺžnikový objazd a budovy, v ktorých sídli napr. Ministerstvo námorníctva, francúzsky autoklub, galérie, múzeá atď. Vyúsťujú tu aj známe ulice Rue Royale a Rue de Rivoli.

Námestie Svornosti (Place de la Concorde)

Champs-Élysées - v pozadí Víťazný oblúkNámestie Svornosti (Place de la Concorde)

Po chvíľke obdivovania a prechádzania Námestím Svornosti sme sa vydali ďalej, tento raz smerom ku kostolu La Madeleine, ale o tom si povieme až nabudúce.

Text a foto: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Francúzsko, Paríž II. – mesto slávnych a múdrych
Publikované: 4.6.2014
Po minulotýždňovom letmom predstavení Paríža sa dnes vydáme na jeho konkrétnejšie miesta. Náš výlet začneme v Latinskej štvrti, prejdeme si dva nádherné bulváre a navštívime aj azda najznámejšiu hrobku v meste.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste II.
Publikované: 19.7.2015
Po Luxemburských záhradách pokračujeme k svetoznámej univerzite Sorbonna, o ktorej rozvoj sa postaral sám kardinál Richelieu. Financoval jej rekonštrukciu a zmenil predtým obyčajné internáty pre chudobných študentov teológie na významné centrum vzdelanosti.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste I.
Publikované: 12.7.2015
Chcela som vyraziť niekam na výlet, a tak som sadla k internetu a skúmala svoje možnosti. Po chvíľke hľadania je rozhodnuté. Víťazí Paríž! Výlet bude síce krátky, ale nabitý zaujímavým programom.

Francúzsko, Paríž XXXIV.: Louvre a majstrovské diela
Publikované: 14.1.2015
Nadšení návštevou jedného z najväčších múzeí sveta – Louvru sme sa nechali unášať davom návštevníkov, ktorý nás doviedol k azda najnavštevovanejšiemu a zároveň najtajomnejšiemu obrazu na svete – k obrazu Mona Líza od Leonarda da Vinci.

Francúzsko, Paríž XXVIII. : La Madeleine – od luxusu k histórii
Publikované: 3.12.2014
Potulkami Parížom budeme pokračovať aj dnes. V predchádzajúcej časti sme navštívili Námestie Svornosti (Place de la Concorde) odkiaľ sme sa vydali ulicou Royale ku kostolu La Madeleine. Ani sme neprešli polovicu ulice a narazili sme na historicky zaujímavú reštauráciu Maximʹs .

Francúzsko, Paríž XXVI.: Veľký a Malý palác – architektonické skvosty
Publikované: 19.11.2014
Po návšteve Invalidovne sme sa popri zelených trávnatých plochách vydali k Veľkému (Grand Palais) a Malému palácu (Petit Palais). Ešte pred tým, ako sme k nim dorazili, prechádzali sme ponad Seinu cez úchvatný most, ktorý niesol meno po ruskom cárovi Alexadrovi III.

Francúzsko, Paríž XXV.: Invalidovňa – miesto vojnových veteránov
Publikované: 12.11.2014
Po vzrušujúcej prechádzke ulicou Montaigne a návšteve pamätníka Plameň slobody, sme sa vydali popri Seine k ďalšej pozoruhodnosti Paríža, ktorou je Invalidovňa (Les Invalides). Tento komplex budov skrýva kus francúzskej vojenskej histórie.

Francúzsko, Paríž – na skok vo veľkomeste III.
Publikované: 26.7.2015
Nedeľný program je veľmi lákavý. Po raňajkách opúšťame hotel, odvážame časť turistov do Paríža k individuálnemu programu a smerujeme do Giverny. Mestečko, kde žil a pracoval Claude Monet, vás okúzli. Obzvlášť, keď dorazíte v slnečný deň.

Francúzsko, Paríž III. – história obkolesená zeleňou
Publikované: 11.6.2014
V našich potulkách po Paríži budeme pokračovať aj dnes. Zvoľníme tempo poznávania histórie a viac dáme priestor krásam prírody. Tá je v Paríži zastúpená v mnohých podobách. Azda tie najkrajšie ukážky sme sa rozhodli hľadať v nádherných parkoch či záhradách.

Francúzsko, Paríž XII. – Versailles, miesto francúzskej pýchy I.
Publikované: 13.8.2014
Ráno, po absolvovaní hotelových raňajok, sme sa vydali kúsok za Paríž - do jeho predmestia, ktoré nesie rovnomenný názov ako slávny zámocky komplex Versailles. Spoznávanie tohto bývalého sídla kráľov si vyžadovalo veľkú dávku trpezlivosti a aj určitú kondičku. Pýtate sa prečo? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Francúzsko, Paríž XIII. – Versailles, miesto francúzskej pýchy II.
Publikované: 20.8.2014
Napriek dlhým radom dodnes neľutujeme, že sme čakali na vstup do jedného z najkrajších zámkov sveta – do Versailles vyše dve hodiny. Treba hlavne vydržať a zámok sa vám odmení nielen svojou bohatou prepychovou vnútornou krásou, ale aj svojím zovňajškom a záhradami, ktoré sú jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Francúzsko, Paríž XIX.: Eiffelova veža a jej okolie I.
Publikované: 1.10.2014
Dozaista najväčšou dominantou, symbolom a pýchou nielen Paríža, ale aj celého Francúzska je svetoznáma Eiffelova veža, ktorú dnes navštívime.

Francúzsko, Paríž XVI. – Montmartre: miesto svätých i hriechu
Publikované: 10.9.2014
Dnes sa do mestskej štvrte Montmartre opäť vrátime. Vydáme sa do uličiek preplnených umelcami, obchodníkmi so suvenírmi a samozrejme nevynecháme ani nejaké tie kabarety pre dospelých.

Francúzsko, Paríž XXI.: Eiffelová veža a jej okolie III.
Publikované: 15.10.2014
Prechádzkou po parku pri Eiffelovke sme ukončili minulotýždňové rozprávanie o zážitkoch počas našej návštevy Paríža. Povedali sme si o tzv. Múre pre mier a dnes budeme pokračovať v predstavovaní pamiatok v okolí azda najznámejšej veže sveta.

Francúzsko, Paríž VIII. – Rivoli, ulica významných stavieb
Publikované: 16.7.2014
Po prechádzke námestiami v okolí Centre Pompidou sme sa presunuli k Veži sv. Jakuba (Tour Saint-Jacques). Táto 52 metrov vysoká pamiatka nám pripomínala vežu, z dnes už legendárnej trilógie Pán prsteňov. Neváhali sme a išli sme si ju pozrieť z blízka.

Francúzsko, Paríž VI. – milovaná aj zatracovaná architektúra
Publikované: 2.7.2014
V dnešnej, v poradí už šiestej časti nášho seriálu o Paríži sa vydáme od katedrály Notre Dame ku krásnej mestskej radnici, odkiaľ naše kroky povedú ku jednej z najkontroverznejších stavieb mesta, ktorú samotní Parížania buď milujú alebo zatracujú.

Francúzsko, Paríž XXII.: Víťazný oblúk a večná pocta
Publikované: 22.10.2014
Opäť sme sa prebudili do krásneho slnkom zaliateho parížskeho rána a hneď po hotelových raňajkách sa vydali na jeden z najznámejších bulvárov Paríža, ba možno aj sveta, na Champs – Élysées. Cieľ bol jasný – nákupy!

Francúzsko, Paríž XIV. - La Défense: klenot moderny
Publikované: 27.8.2014
Po prechádzke historickým zámockým komplexom Versailles sme sa presunuli do úplne opačného sveta, ktorý je charakteristický budovami siahajúcimi až po nebesá, s materiálovým a vizuálnym stvárnením pripomínajúcim futuristickú budúcnosť ľudstva, tak známu zo sci-fi filmov.

Francúzsko, Paríž XXIII.: Elyzejské polia – svetová prestíž
Publikované: 29.10.2014
Po tom, ako sme minulý týždeň začali deň návštevou druhého najzobrazovanejšieho monumentu Paríža – Víťazného oblúka (Arc de Triomphe), sme sa podchodom presunuli na začiatok azda najznámejšieho bulváru Paríža, ktorý sa stal symbolom prestíže, slávy a luxusu.

Francúzsko, Paríž  XV. – Montmartre: mesto, ako na dlani
Publikované: 3.9.2014
Po minulotýždňovej prechádzke ulicami a námestiami modernej štvrte La Défense sa dnes vydáme na najvyšší prirodzený bod Paríža, na Vrch mučeníkov po francúzsky nazývaný Montmartre. Navštívime azda jeho najvýznamnejšiu dominantu baziliku Sacré-Cœur a nevynecháme ani miesta kde tvorili tí najznámejší umelci.

Francúzsko, Paríž XXIV. : Montaigne a Plameň slobody
Publikované: 5.11.2014
Nadšení prechádzkou po Champs-Elysées sme sa rozhodli poobzerať si aj jej okolie. Natrafili sme pri tom na ulicu Montaigne, kde na nás spoza plota vykúkala legendárna komixová postavička Tintin a o kúsok ďalej nespočetné množstvo luxusných butikov.

Francúzsko, Paríž XX.: Eiffelova veža a jej okolie II.
Publikované: 8.10.2014
Minulý týždeň sme navštívili azda najznámejší symbol Paríža – Eiffelovu vežu. Povedali sme si čo-to o jej vzniku, preskúmali sme jednotlivé poschodia a obdivovali jedinečné výhľady na mesto. Dnes ešte chvíľku na tejto pýche Francúzska zostaneme.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko: Paríž – mesto inšpirácie
Kamkoľvek sa v metropole Francúzska vydáte, narazíte na históriu v podobe úchvatných pamiatok. Ša...

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
8 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X