www.infoglobe.sk » Francúzsko, Nancy –  mesto secesného umenia

Francúzsko, Nancy – mesto secesného umenia

Publikované: 18.8.2021
Dnes vás na našich potulkách Európou zavedieme do regiónu Lotrinska, kde navštívime malebné vyše stotisícové mesto Nancy, ktoré je zároveň hlavným mesto prefektúry Meurthe-et-Moselle.

Pre návštevu francúzskeho Nancy sme sa rozhodli z viacerých dôvodov. Jedná sa o rodisko viacerých známych osobností, z ktorých azda najznámejší je cisár František Štefan I. Lotrinský, ktorý sa v priebehu časov stal manželom Márie Terézie a okrem oklieštených vladárskych povinností rozvíjal i viaceré podnikateľské aktivity, ktoré mali dosah aj na území terajšieho Slovenska. Ďalším dôvodom bola túžba vidieť tri námestia zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a v neposlednom rade zažiť atmosféru mesta odkiaľ sa začalo šíriť secesné hnutie.

mesto Nancy

Ešte predtým, než sa vydáme po jeho malebných uličkách a námestiach, povieme si čo-to o histórií. Vznik mesta sa datuje okolo roku 1050 a za zakladateľa je považovaný lotrinský šľachtic, vojvoda Gerhard Lotrinský. Z malého mestečka sa za krátko stalo hlavné mesto celého vojvodstva. Tento štatút prispieval k rozširovaniu a budovaniu mesta, ktoré v súčasnosti obdivujú tisíce turistov z celého sveta.

mesto Nancy

Prvým významným historickým medzníkom bola tzv. bitka pri Nancy, kde bol zabitý burgundský vojvoda Karol Smelý. Ďalšia nastala v roku 1737, kedy francúzsky kráľ Ľudovít XV. venoval lotrinské vojvodstvo zvrhnutému poľskému kráľovi Stanisławovi Leszczyńskému, ktorý mestu zanechal azda najvýraznejšiu „črtu“ v podobe námestí. Neskôr sa Nancy stalo aj sídlom biskupstva, po prusko-francúzskej vojne pripadlo Nancy Francúzsku a okolo roku 1900 sa práve odtiaľto začalo šíriť secesné hnutie tzv. art nouveau, ktoré prinieslo nielen architektonickú slohovú revolúciu. Následné svetové vojny si vyžiadali veľké materiálne škody, avšak väčšinu z nich sa podarilo odstrániť.

mesto Nancy

K najvyhľadávanejším pamiatkam mesta na ľavom brehu rieky Meurthe patrí Stanislavovo námestie (Place Stanislas), Námestie aliancie (Place d'Alliance) a Námestie kariéry (Place de la Carrière), ktoré sú vďaka mimoriadnej historickej hodnote zapísané do dedičstva UNESCO. V strede prvého spomenutého námestia sa hrdo týči bronzová socha kráľa Stanisława. No za návštevu určite stojí aj palác lotrinských vojvodcov, kde sídli Lotrinské múzeum umenia, baroková katedrála Notre Dame, novogotický kostol Saint Epure, kostol sv. Františka bez veže s cintorínom lotrinských vojvodov či múzeum Emila Gallé, vychýrená Lotrinská opera a neskoro gotická brána s barbakanom Porte de la Craffe. O niečo vzdialenejší zážitkový cieľ je akvárium či tunajšia botanická záhrada.     

mesto Nancy  

mesto Nancymesto Nancy

Mimo pamätihodností nás zaujala veľká koncentrácia mladých ľudí. Až neskôr sme sa dozvedeli, že Nancy je piatym najväčším univerzitným mestom Francúzska. Taktiež verejná doprava je unikátna tým, že ponúka jazdu vo vozidlách, ktoré plnia funkciu električky, trolejbusu a autobusu v jednom. Vozidlá jazdia na pneumatikách, napojené na trolejové vedenie alebo vo vybraných častiach mesta sú vedené po zabudovanej koľajnici resp. oceľovom žľabe, ktorý po vysunutí vodiacej tyče vedie vozidlo hromadnej dopravy podobne ako električka.   

mesto Nancy

Nancy ponúka aj atraktívne diaľničné spojenie s mestami ako Luxemburg, Štrasburg, Dijon či Metz, a zastavujú tu i rýchlovlaky TGV. Zaujímavosťou je spojenie mesta s Českou republikou, a to v podobe konzulátu, známeho klatovského karafiátu, ktorý bol vyšľachtený zo semena kvetu dovezeného z Nancy či každoročne sa konajúcich kurzov českého jazyka a kultúry vyučovaných na miestnej univerzite.  

mesto Nancy 

Francúzske mesto Nancy ponúka nádherné secesné stavby, upravené prírodné parky, príjemné podnebie, usmiatych ľudí, dobré jedlo, dychberúce pamiatky a umelecké stvárnenia, ktoré inde nenájdete. A ako bonus tu budete nachádzať paralely s našimi krajinami a možno i preto sa tu budete cítiť ako doma. Ale presvedčiť sa o tom už budete musieť sami.

mesto Nancy

GPS: 48°41'36.4"N 6°11'00.6"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Francúzsko, Avignon – pamiatky mesta a okolie
Publikované: 27.1.2017
Už v minulej časti sme si urobili prechádzku po krásnom Avignone a dnes v nej budeme pokračovať.

Francúzsko, Bouches-du-Rhône – Arles
Publikované: 16.6.2017
Čítali ste Smäd po živote od Irvinga Stonea? Alebo aspoň trošku lepšie poznáte život Vincenta van Gogha? Arles je totiž mesto, ktoré je so životom slávneho maliara úzko späté. Van Gogh tu strávil posledné roky svojho života a vy môžete ísť po jeho stopách.

Francúzsko, Bretónsko – Nantes I
Publikované: 2.12.2016
Po zastávke v Rennes, hlavnom meste Bretónska, sa pozrieme do Nantes, najľudnatejšieho mesta regiónu a šiesteho najľudnatejšieho mesta Francúzska. Známy americký magazín Time dokonca označil Nantes ako najlepšie európske mesto pre život.

Francúzsko, Champagne  – raj vína I
Publikované: 6.1.2017
Champagne je domovom vína – šampanského. Tento historický región leží na severozápade Francúzska. Oproti Gaskonsku, ktoré sme navštívili minulý týždeň, je skôr chladnejší. Blízkosť Champagne k Parížu bola základným predpokladom pre ekonomický úspech regiónu. No taktiež tadeto často pochodovali armády, ktoré tiahli na francúzsku metropolu a nezdráhali sa pustošiť všetko, čo im stálo v ceste.

Francúzsko, departement Haute-Garonne – Toulouse
Publikované: 24.2.2017
Hlboko vo francúzskom vnútrozemí sa rozkladá mesto Toulouse, ktoré je štvrtým najväčším v zemi. Mnohí však okolo neho iba prejdú na ceste do Pyrenejí alebo Languedocu.

Francúzsko, departement Rhône – Lyon I
Publikované: 24.3.2017
Tretie najľudnatejšie mesto Francúzska nájdete v regióne Auvergne-Rhône-Alpes na sútoku riek Rhony a Saôny.

Francúzsko, Dijon – mesto stredovekej architektúry  
Publikované: 23.8.2013
Meno Dijon je u nás notoricky známe. Je to označenie obľúbeného typu horčice a dnes sa dozviete tiež niečo o mieste, odkiaľ táto pochúťka pochádza.

Francúzsko, Normandia – cintorín amerických vojakov a ďalšie zaujímavé miesta
Publikované: 11.11.2016
Po úchvatnom Le Mont-Saint-Michel sa dá len ťažko uveriť, že v Normandii nájdete ešte zaujímavejšie miesto. Ale napriek tomu pre vás máme niekoľko tipov, kam vyraziť.

Francúzsko, Normandia – Le Mont-Saint-Michel
Publikované: 4.11.2016
Fanúšikovia vojnových filmov si Normandiu vybavia predovšetkým v súvislosti s vylodením spojeneckých vojsk v júni 1944. Normandia má ale samozrejme dlhú a bohatú históriu. Jej vlajku zdobia tri zlaté leopardy na červenom poli. Familiárne sa im hovorí „les treis cats“ alebo tri mačky.

Francúzsko, Paríž I. – mesto večnej krásy
Publikované: 28.5.2014
Dnes začína náš nový seriál o meste, ktoré sa radí medzi najznámejšie, najnavštevovanejšie a najkrajšie metropoly sveta. Áno, je to francúzske hlavné mesto Paríž. Spoločne sa vydáme na prechádzku po tých najvychytenejších miestach a rozpovieme si jeho tajuplné príbehy.

Francúzsko, Paríž XII. – Versailles, miesto francúzskej pýchy I.
Publikované: 13.8.2014
Ráno, po absolvovaní hotelových raňajok, sme sa vydali kúsok za Paríž - do jeho predmestia, ktoré nesie rovnomenný názov ako slávny zámocky komplex Versailles. Spoznávanie tohto bývalého sídla kráľov si vyžadovalo veľkú dávku trpezlivosti a aj určitú kondičku. Pýtate sa prečo? Odpoveď nájdete v nasledujúcich riadkoch.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko, Nancy – perla Lotrinska
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme do francúzskeho mesta Nancy, ktoré ponúka ...

Francúzsko, Azúrové pobrežie – v srdci Provensalska
Azúrové pobrežie alebo tiež francúzska Riviéra je jednou z najatraktívnejších rekreačných oblastí...

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Francúzsko: Paríž – mesto inšpirácie
Kamkoľvek sa v metropole Francúzska vydáte, narazíte na históriu v podobe úchvatných pamiatok. Ša...

Francúzsko: La Norma - pohodové lyžovanie
Poďte sa s nami pozrieť do jedného malého lyžiarskeho strediska vo Francúzsku. Skutočnosť, že je ...

Francúzsko: Paríž – perla na Seine
Paríž, hlavné mesto Francúzska, sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Seina a patrí k najkrajším...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X