www.infoglobe.sk » Francúzsko, Martinik – kúpanie v Karibiku

Francúzsko, Martinik – kúpanie v Karibiku

Publikované: 25.8.2021
Dnešok síce strávime vo Francúzsku, ale trochu inak, než ste zvyknutí. Martinik je vzdialený od Paríža asi osem a pol hodiny letu – v krásnom Karibskom mori. Tento ostrov je kombináciou prvotriednych pláží, hôr a tropických záhrad. Hlavné mesto ostrova – Fort-de-France zaujme návštevníkov svojou architektúrou a v múzeách im predstaví koloniálne aj predkolumbovské obdobie.

Fort-de-France je zároveň hlavným prístavom ostrova a základňou pre výlety do okolia. V 19. storočí bolo mesto dvakrát zničené – najprv zemetrasením na konci 30. rokov a potom požiarom v 90. rokoch. Centrum mesta tvorí park Place de la Savane a k hlavným pamätihodnostiam bezpochyby patrí Fort Royal, pevnosť postavená v roku 1638, Palais de Justice a katedrála Saint-Louis. Za pozornosť stojí aj verejná knižnica Bibliothèque Schœlcher, ktorá je pomenovaná podľa francúzskeho politika Schœlchera. Budova je evidentne inšpirovaná byzantským slohom, secesiou, egyptskou a aj západnou architektúrou.

Fort-de-France   knižnica

Pokiaľ vás zaujíma história Martiniku v predkolumbovskom období, vydajte sa do Musée Departemental d'Archeologie. Práve tam uvidíte predmety, ktoré sa zachovali po prvých obyvateľoch ostrova – Aravakoch a Kariboch. Uvidíte rôzne predmety vyrobené kreolmi – oblečenie, šperky alebo hudobné nástroje. Výstava múzea pokrýva úctyhodné obdobie od 3 milénia pred Kristom do roku 1635 n. l. Výška vstupného je celkom príjemná, 3 eurá za dospelého a 2 eurá za študenta.

Fort-de-France   Fort-de-France

Musée Régional d'Histoire et d'Ethnographie osvetľuje minulosť kedysi poľnohospodárskeho ostrova, kde boli hlavnou pracovnou silou otroci. Otroctvu a jeho vplyvu na ostrovskú spoločnosť venuje múzeum hlavnú pozornosť. Múzejná expozícia zahŕňa aj výbuch sopky na začiatku 20. storočia, ktorá zničila vtedajšie hlavné mesto St Pierre. Za vstup zaplatia dospelí 3 eurá, študenti sa môžu tešiť na prehliadku múzea úplne zdarma.

Vlastivedné a etnografické múzeum

Teraz sa pozrime na bývalú plantáž, kde dnes sídli Musée de la Pagerie. Narodila sa tu Marie Josèphe Rose Tascher de La Pagerie, ktorá neskôr vošla do histórie pod menom cisárovná Jozefína, teda manželka Napoleona Bonaparta. Pôvodne malebný kamenný dom bol čiastočne zrekonštruovaný. Sú tu vystavené predmety späté s Jozefíniným osobným životom, nechýbajú ani milostné listy od Napoleona, a dokonca sa tu nachádza aj manželský certifikát.

krásna príroda

Na záver vám odporúčame dva z najlepších rezortov, aké môžete na Martiniku nájsť. Pointe du Bout leží na výbežku južne od Fort-de-France. Po leňošení na skvelých plážach sa môžete osviežiť v niektorom z miestnych obchodíkov so zmrzlinou, dať si obed v reštaurácii alebo napríklad zavítať do butiku. Sainte-Anne je najjužnejšou dedinkou na ostrove a tiež tou najmalebnejšou. Aj tu sa dá dobre najesť a ani o obchody tu nie je núdza.

 

GPS: (letisko) 14°35'28.2"N 61°00'18.9"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Ian Sewell, UHF, Jean-Louis Lascoux, Jmp48, Frameme, Rsddrs, Georgio

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Aruba - malé karibské Holandsko
Publikované: 16.11.2011
Dnes nahliadneme do jedného z karibských ostrovných rajov, ktorý je podobne ako ostatné značne poznamenaný európskym koloniálnym vplyvom.

Bahamy – dovolenka v Karibiku
Publikované: 17.5.2021
Bahamy sú nielen daňový, ale aj turistický raj, ktorý láka stovkami veľkých či malých ostrovov. Preslávená čistota mora, prívetivosť domorodcov a svetoznámy miestny rum dáva zabudnúť na všedné starosti. Bahamy sa nachádzajú v Atlantickom oceáne, východne od Floridy, severne od Kuby. Ostrovy ležia v subtropickom pásme a podnebie je, hlavne v zime, ovplyvňované Golfským prúdom. A my si ich dnes predstavíme bližšie.

Francúzsko – Avignon
Publikované: 20.1.2017
Francúzsko ani tentoraz neopustíme. Je to nielen krajina krásnej prírody, pamiatok, ale aj samozrejme dobrého jedla a vína.

Francúzsko – Cannes
Publikované: 14.4.2017
Cannes je mesto ležiace na nablýskanej Francúzskej riviére a dozaista ho poznáte aj vďaka slávnemu filmovému festivalu, ktorý sa tu koná každoročne v máji, a to už od roku 1946. V súčasnosti je festival najväčším európskym filmovým sviatkom, ktorý funguje aj ako skvelá propagácia európskeho filmového umenia.

Francúzsko, Bretónsko – Nantes I
Publikované: 2.12.2016
Po zastávke v Rennes, hlavnom meste Bretónska, sa pozrieme do Nantes, najľudnatejšieho mesta regiónu a šiesteho najľudnatejšieho mesta Francúzska. Známy americký magazín Time dokonca označil Nantes ako najlepšie európske mesto pre život.

Francúzsko, Champagne  – raj vína I
Publikované: 6.1.2017
Champagne je domovom vína – šampanského. Tento historický región leží na severozápade Francúzska. Oproti Gaskonsku, ktoré sme navštívili minulý týždeň, je skôr chladnejší. Blízkosť Champagne k Parížu bola základným predpokladom pre ekonomický úspech regiónu. No taktiež tadeto často pochodovali armády, ktoré tiahli na francúzsku metropolu a nezdráhali sa pustošiť všetko, čo im stálo v ceste.

Francúzsko, departement Gard – Nîmes
Publikované: 21.4.2017
Záver pracovného týždňa dnes strávime v ďalšom malebnom francúzskom meste, v Nîmes. Nachádzajú sa v ňom skvelo zachované antické pamiatky. Tou najdôležitejšou je bezpochyby amfiteáter z 1. storočia nášho letopočtu. Jeho rozmery sú impozantné 133 na 101 metrov a naraz sa doň mohlo vojsť až 21 tisíc divákov. Divadlo bolo navrhnuté pre veľké davy skutočne dômyselne. Je tu 124 vchodov, takže všetci diváci sa mohli do divadla dostať v priebehu niekoľkých minút.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko, Nancy – perla Lotrinska
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme do francúzskeho mesta Nancy, ktoré ponúka ...

Francúzsko: Paríž – mesto inšpirácie
Kamkoľvek sa v metropole Francúzska vydáte, narazíte na históriu v podobe úchvatných pamiatok. Ša...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X