www.infoglobe.sk » Francúzsko, La Rochelle – prístavné mestečko na brehoch Atlantického oceánu

Francúzsko, La Rochelle – prístavné mestečko na brehoch Atlantického oceánu

Publikované: 24.11.2022
La Rochelle leží medzi Nantes a Bordeaux v idylickom zálive na brehoch Atlantického oceánu. V srdci mesta, teda v jeho krásnom historickom centre nájdete pozdĺž dláždených uličiek mnoho pamiatok od stredoveku po 18. storočie.

Jesenné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Začneme v historickom centre – a to pri radnici (Hôtel de Ville), ktorá bola postavená na prelome 16. a 17. storočia. Celá stavba sa nesie v renesančnom duchu a je obklopená obranným múrom. Vnútrajšok je voľne prístupný pre verejnosť. Akonáhle si prehliadnete radnicu, zamierte na Grand Rue des Merciers – ulicu, ktorú nájdete pri severovýchodnom rohu radnice. Lemujú ju polohrázdené stredoveké domy spolu s krásnymi renesančnými budovami. Po jednej strane ulice sa tiahne dlhé podlubie, kde nájdete obchody i obchodíky všetkého druhu.

radnica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ďalšou významnou pamiatkou je Tour de la Lanterne. Veža postavená v 15. storočí bola pôvodne majákom, jedno obdobie dokonca slúžila ako väzenie. Za videnie stojí aj Maison de Henri II., okázalý palác postavený v 16. storočí, kde sa dajú vidieť diela vtedajších sochárskych majstrov.

Tour de la Lanterne

 

Ďalej zamierime do Musée Protestant, kde sa viac dozviete napríklad o francúzskom protestantskom hnutí hugenotov a o histórii protestantizmu v meste. Protestantská cirkev bola postupne z Francúzska vytlačená, ale dá sa tu vidieť niekoľko protestantských chrámov, ktoré boli neskôr premenené na katolícke kostoly. Ide napríklad o Veľký chrám na Place Verdun, ktorý bol založený v roku 1577 a v roku 1628 premenený na katedrálu. Kráľ Ludvík XIII. daroval v roku 1628 protestantom, ktorí sa na začiatku 17. storočia nemali kde modliť, pôdu, aby si mohli postaviť nový chrám. Ten však bol v 80. rokoch 17. storočia zbúraný.

Musée Protestant

Keďže La Rochelle je predovšetkým prístavným mestom, mali by sme pozornosť venovať aj samotnému prístavu. Uvidíte tu predovšetkým množstvo krásnych rybárskych lodí. Vchod do prístavu tvoria dve stredoveké veže. Tour Saint-Nicolas na východnej strane prístavu bola navrhnutá ako pevnosť, ktorá mala mesto brániť pred nájazdmi. Vo vnútri je spleť schodísk, chodieb a miestností. Druhá veža, Tour de la Chaîne bola priamo súčasťou mestských hradieb. Chaîne alebo reťaz odkazuje na stredovekú praktiku naťahovania železnej reťaze každú noc naprieč vjazdu do prístavu.

prístav

Keďže je mesto tesne späté s morom, nájdete tu aj múzeum, ktoré sa venuje histórii moreplavby. To sa nachádza v larochellských dokoch a návštevníci sa môžu prejsť po ôsmich rôznych lodiach. Môžete vidieť napríklad loď určenú na pozorovanie počasia, vlečný čln alebo rybársky trauler.

Musíme však zmieniť aj niektorú z významných sakrálnych pamiatok. Našou voľbou je Cathédrale Saint-Louis. Nejde o monumentálnu katedrálu gotického typu, aké sme mohli vidieť v iných mestách. Táto bola postavená v polovici 18. storočia v neoklasicistickom slohu. Za pozornosť stojí jej interiér s barokovými dekoráciami a krásnymi stropnými freskami.

Cathédrale Saint-Louis

GPS: 46°09'20.3"N 1°09'11.4"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Mister Brown, Jochen Jahnke, Gilbertus, Tux-Man, Jpbazard, Selbymay

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko, Bretónsko – Nantes I
Publikované: 2.12.2016
Po zastávke v Rennes, hlavnom meste Bretónska, sa pozrieme do Nantes, najľudnatejšieho mesta regiónu a šiesteho najľudnatejšieho mesta Francúzska. Známy americký magazín Time dokonca označil Nantes ako najlepšie európske mesto pre život.

Francúzsko, departement Haute-Garonne – Toulouse
Publikované: 1.12.2021
Hlboko vo francúzskom vnútrozemí sa rozkladá mesto Toulouse, ktoré je štvrtým najväčším v zemi. Mnohí však okolo neho iba prejdú na ceste do Pyrenejí alebo Languedocu.

Francúzsko, departement Haute-Garonne – Toulouse II.
Publikované: 8.12.2021
Zostávame v Toulouse a navštevujeme námestie Place du Capitole, ktoré sa nachádza v samotnom srdci mesta. Námestie pulzuje životom, je tu nespočetné množstvo ľudí. Konajú sa tu farmárske trhy alebo umelecké výstavy pod šírym nebom. Raz tu boli vystavené napríklad umelé kravy – pomaľované miestnymi umelcami a následne predané v aukcii, ktorej výnos išiel na charitu.

Francúzsko, Bretónsko– Nantes II
Publikované: 9.12.2016
Bola by to škoda opustiť Nantes po takej krátkej návšteve. Preto sa tam dnes vydávame opäť, aby sme toto mesto o čosi lepšie spoznali. Stojí to za to.

Francúzsko, Bretónsko – krajina megalitov, kalvárií, keltskej kultúry a burácajúceho Atlantiku
Publikované: 18.4.2019
Chceli by ste na svojich cestách navštíviť miesto plné dychberúcich prírodných krás a zaujímavej kultúry, vydať sa do divočiny, v krčmičkách s kulinárskymi špecialitami sa nechať unášať chytľavými rytmami tunajšej tradičnej hudby, ale nechce sa vám pritom cestovať príliš ďaleko? Že Európa je na to vraj príliš civilizovaná? Ale kdeže, vyvediem vás z omylu. Stačí sa vydať do Bretónska.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Veľká Vianočná súťaž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení

Aktuality:

30.11.2022
Portál Infoglobe a spoločnosť Viago organizuje v poradí piaty ročník medzinárodného cestovateľského festivalu infofest, ktorý sa aj tento rok uskutoční len vo virtuálnej podobe. Súčasne sa po vyše 6. ročnej prestávke vracia festival umeleckej tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomaly už zimné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s odborníkom  z oblasti obnovy pamiatok a ochrany nehnuteľného kultúrneho dedičstva Ing. arch. Pavlom Ižvoltom, PhD., pozve vás do fascinujúceho sveta machu, predstaví filmový Žitný ostrov i nazriete na pozoruhodný jav v Občasnej vyvieračke.
26.11.2022
Slovenské horské strediská aj v tejto mimoriadnej situácii plánujú ponúknuť služby v čo najväčšom rozsahu. Zimné rezorty sú pripravené privítať zimných návštevníkov, pre ktorých nachystali viaceré novinky, aby si pobyt na horách čo najviac užili.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 30. 11. 2022
sviatok:Ondrej, Andrej
dnes:
streda 30.11.
3 °C
zajtra:
štvrtok 1.12.
2 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X