www.infoglobe.sk » Fínsko: Oulu - zašlá sláva metropole dechtu

Fínsko: Oulu - zašlá sláva metropole dechtu

Publikované: 25.8.2014
Počas cestovania po severskom Fínsku dnes zavítame do šiesteho najväčšieho mesta krajiny tisícich jazier, do Oulu. Mesto má za sebou bohatú históriu a najväčší rozmach zažilo v devätnástom storočí, kedy bolo svetovým centrom výroby dechtu. Vďaka tomu sa Oulu stalo nielen mestom obchodu, ale tiež kultúry, vzdelania a umenia.

stanica

Aj keď sú i dnes viditeľné pozostatky pestrej minulosti, tvár mesta je už celkom iná. Ak sa budete chcieť pozrieť do Oulu, môžete cestovať lietadlom či autobusom. Najvhodnejšia však stále zostáva železničná doprava, ktorá je vo Fínsku na výbornej úrovni. Vaše cesta bude o to pohodlnejšia, že do Oulu jazdia pravidelné priame spoje z Helsínk.

vo vlaku

Z vlakovej stanice je to do samotného centra mesta len pár minút chôdze. Tu by ste nemali vynechať návštevu miestnej radnice, ktorej veľkorysé prevedenie je dôkazom minulej prosperity mesta. V blízkosti radnice vás dozaista zaujme katedrála Tuomiokirkko, ktorá je po tej v meste Turku druhá najväčšia v celom Fínsku.

katedrála Tuomiokirkko

Postavená bola v osemnástom storočí a zrekonštruovaná v roku 1996 po ničivom požiari. V severnej časti mesta nájdete aj Múzeum severného Pohjanmaa (jeden z krajov Fínska, po česky známy ako Ostrobotnie) či Mestskú umeleckú galériu. Tí, ktorých srdce nebaží po histórii ani umení, ale radšej sa hrajú, skúmajú a skúšajú poznatky modernej vedy na vlastnej koži, ocenia prítomnosť vedeckého múzea Tietomaa. Všetky ležia len pár minút od centra mesta a bez problémov k ním prídete aj pešky.

radnica

Ak vás prepadne hlad, môžete vyraziť smerom k pobrežiu, kde narazíte na Kauppahalli alebo tiež tržnicu. Jedná sa o zaujímavú historickú budovu, ktorej krásy však nemusíte obdivovať iba zvonku.

Kauppahalli

Vstúpte dovnútra, prejdite mnohými obchodíkmi a vyberte si niektorú z mnohých miestnych špecialít. Pred budovou tržnice vás dozaista zaujme socha policajta strážiaceho poriadok, ktorý sa stal pre turistov akýmsi pomyselným symbolom mesta Oulu. Pokiaľ radšej posedíte pri káve a niečom malom sladkom pod zub, odporúčame Café Bisketi, údajne ponúkajú najlepšie sladkosti v celom Oulu; kaviareň Tahtitornin situovanú v malebnej vyhliadkovej veži či palacinkáreň Pannukakkutalo. Posledný zmienený podnik sa nachádza na dohľad od Kauppahalli a je umiestnený v jednom zo starých drevených domčekov lemujúcich pobrežie.

kaviareň Tahtitornin

Po výdatnom občerstvení sa neváhajte vydať severným smerom okolo budovy divadla a knižnice ležiacich takmer vo vodách zálivu a preskúmajte komplex priľahlých ostrovčekov, ktoré sú pre Oulu tak typické. Prvým z nich je ostrov Linnansaari, kde sa dajú vidieť zrúcaniny hradu zo šestnásteho storočia. Ak prejdete po ostrove Raatinsaari na ostrov Toivonsaari môžete obdivovať elektráreň navrhnutú najznámejším fínskym architektom, Alvarom Aaltom. Najkrajší je ale ostrov Pikisaari posiaty starými drevenými domčekmi, v ktorých našli svoje zázemie nielen miestni obyvatelia, ale tiež rôzne remeselné dielne či reštaurácie.

mestské divadlo

My sme Oulu navštívili počas minulej zimy, ktorá bola vo Fínsku extrémne mierna. V tej dobe bolo mesto už úplne bez snehovej pokrývky a bohužiaľ musíme priznať, že na nás pôsobilo trochu pochmúrnym až depresívnym dojmom. Pokiaľ ale mesto navštívite napríklad v lete, atmosféra bude úplne určite podstatne rozdielna. Pobrežie lemované kvetinovými záhonmi a osadené množstvom terás, ktoré sme my bohužiaľ videli iba v turistických brožúrach, vás bude lákať k príjemnému posedeniu a vychutnávaniu šumenia priľahlého mora.

domčeky na pobreží    domčeky na pobreží

Text/foto: PhDr. Josef LevýDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Fínsko: Suomenlinna - ostrovná pevnosť s bohatou minulosťou
Publikované: 14.9.2014
Prostredníctvom dnešných riadkov sa prenesieme na jeden z ostrovov ležiacich na dosah od fínskeho hlavného mesta, Helsínk. Priľahlých ostrovčekov tu je požehnane, ale iba jeden ostrovný komplex je natoľko významný, aby bol spolu s ďalšími šiestimi fínskymi pamiatkami zaradený do zoznamu UNESCO.

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska I.
Publikované: 11.8.2014
Do Rovaniemi sa rovnako ako do všetkých väčších fínskych miest môžete dostať pohodlne lietadlom. Z letiska situovaného neďaleko mesta vás do centra dovezú pravidelné autobusové linky. Ak vám nevadí dlhé cestovanie, môžete sa do Rovaniemi dopraviť aj vlakom.

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikované: 18.8.2014
Prostredníctvom dnešného článku sa vypravíme na ďaleký sever a naviažeme na minulé rozprávanie o meste Rovaniemi. V malom severskom mestečku sa však už zdržovať nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrov severnejšie. Práve tam totiž leží miesto, kvôli ktorému do Rovaniemi každoročne prichádza obrovské množstvo turistov, údajný domov Santa Clausa – Santa Claus Village (dedinka Santa Clausa).

Fínsko: Ochutnávame mliečne výrobky
Publikované: 16.12.2013
O fínskej kuchyni sa hovorí, že je jednoduchá, čerstvá, pripravovaná z miestnych zdrojov, a Fíni sú považovaní za majstrov kombinácií. Dnešná časť bude venovaná jednej z ďalších výživných zložiek - mliečnym výrobkom, ktoré spolu so zeleninou, rybami a tmavým pečivom patria k základným stavebným kameňom fínskeho stravovania.

Fínsko: Ochutnávame národné špeciality
Publikované: 22.2.2014
Dnešným článkom, v ktorom sa zoznámime s fínskymi špecialitami, sa rozlúčime s cyklom o obľúbených fínskych jedlách a nápojoch.

Fínsko: Ochutnávame pečivo a sladkosti
Publikované: 24.11.2013
Fínsko, krásna a mierumilovná krajina, ktorá má nielen tisíce jazier, ale tiež tisíce chutí. Nasledujúce riadky sú venované fenoménom fínskej kuchyne, ktorá je plná zeleniny, rýb, tmavého pečiva a mliečnych výrobkov.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier I.
Publikované: 28.7.2014
Prvý zo série článkov predstavujúcich známe i neznáme mesta krajiny tisícich jazier, Fínska, nás zavedie do malebného priemyselného mesta ležiaceho v jazernej oblasti, Tampere. Môže sa vám zdať, že spojenie malebný a priemyselný nejde dohromady. V Tampere sa to však naozaj podarilo skĺbiť dohromady.

Fínsko: ochutnávame nápoje
Publikované: 3.2.2014
V dnešnej časti sa pozrieme na to, aké nápoje sú vo Fínsku obľúbené.

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier II.
Publikované: 4.8.2014
V dnešnom článku sa opäť vrátime do jednej z najdôležitejších fínskych metropol, do priemyselného srdca krajiny, mesta Tampere. V minulom článku sme si predstavili celkovú atmosféru mesta, zavítali do centra, preskúmali najvýznačnejšie miestne cirkevné stavby a vydali sa do severnej časti Tampere, ktorá je obklopená jazerom Näsijärvi.

Fínsko: Ochutnávame mäso a ryby
Publikované: 8.12.2013
Fínsko, krásna a mierumilovná krajina, ktorá má nielen tisíce jazier, ale tiež tisíce chutí. Nasledujúce riadky sú venované fenoménom fínskej kuchyne, ktorá je plná zeleniny, rýb, tmavého pečiva a mliečnych výrobkov. Nie vždy je ale tak zdravá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

20.9.2019
Obľúbený medzinárodný festival súčasného umenia – Biela noc sa uskutoční od 27. do 29. septembra v Bratislave a od 4. do 6. októbra v Košiciach. Tohtoročnou novinkou bude predĺženie trvania festivalu z jednej na tri noci.
19.9.2019
V dňoch 21. a 22. septembra sa na Letisku Leoša Janáčka v Ostrave odohráva hlavný program Dní NATO a Dní Vzdušných síl Armády Českej republiky. Devätnásty ročník leteckej a obrannej show predstaví leteckú aj pozemnú techniku členských štátov Severoatlantickej aliancie.
18.9.2019
Všetci priaznivci Tokajského vína sa môžu tešiť na v poradí už 16. ročník Vinobrania, ktorý sa uskutoční v obci Čerhov 27. a 28. septembra 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 20. 9. 2019
sviatok:Ľuboslav, Ľuboslava
dnes:
piatok 20.9.
16 °C
zajtra:
sobota 21.9.
13 °C