www.infoglobe.sk » EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami I. (1)

EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami I. (1)

Publikované: 24.5.2020
V časoch, keď sa nemôžeme vybrať za poznaním iných kultúr resp. za hranice našej vlasti, možno padne vhod poobzerať sa i vôkol seba. Zistíme tak, že aj ľudia v minulosti sa museli vyrovnávať s nástrahami chorôb, ktoré vo veľkom zasiahli do chodu spoločnosti. Dôkazom toho sú pamätníky vyjadrujúce vďačnosť. Jedny z týchto pamätníkov, ktoré sme možno pominulé roky vnímali len ako body stretávania, sú morové stĺpy.

Medzi kultúrne pamiatky, ktorým možno pri potulkách mestami či mestečkami nevenujeme veľkú pozornosť a často ani nepoznáme ich históriu, sú stĺpy osadené najmä v centre námestí. Tieto mariánske, trojičné či morové stĺpy pripomínajú hlavne epidémie, ale aj požiare, boje a víťazstvá, no najmä sú prejavom viery a vďačnosti ich budovateľov. 

Třeboň - ilustračné foto, pixabay.com

Mor pustošil obyvateľstvo Európy opakovane, takmer štyri storočia. Prvá pandémia prišla už v 14. storočí a posledná sa prehnala Európou pred 300 rokmi. Do Uhorska sa rozšírila v roku 1711 a doznievala tu ešte aj v roku 1714. Za ten čas zhromaždili ľudia mnoho skúseností z boja proti nákaze, z ktorých mnohé využívame dodnes. 

Hainburg an der Donau

Medzi prvé ochranné opatrenia patril prísny zákaz opúšťať postihnuté mesto, obec či región. Už vtedy sa na hraniciach budovala sieť karanténnych staníc, kde zadržiavali osoby aj tovar na 40 dní, ktoré boli stanovené na základe Biblie. Zadržaných ľudí strážili vojaci či civilná ozbrojená stráž a niekoľkých trúfalcov porušujúcich tieto pravidlá na výstrahu obesili priamo pri ceste. Šaty chorých spálili, dezinfekcia priestorov sa vykonávala dymom z borovíc. Domy nakazených boli označené bielym krížom - symbolom morovej nákazy. V mestách platil zákaz všetkých masových podujatí. 

Viedeň - ilustračné foto, pixabay.com

Dôsledkom pravidelne sa opakujúcich epidémií bol hladomor, bieda a vyľudňovanie celých území. Ešte v 18. storočí mor považovali za Boží trest. Vychádzali pritom opäť z Biblie (Zjavenia sv. Jána), kde štyrom jazdcom Apokalypsy bola daná moc zahubiť štvrtinu ľudstva mečom, hladom, morom a dravými šelmami.

Linz - ilustračné foto, pixabay.com

Tí čo epidémiu prežili, začali stavať morové stĺpy (mariánske alebo trojičné) na pamiatku obetí nákazy, ale hlavne ako poďakovanie za jej ukončenie. Súčasne slúžili, ako prosba za ochranu pred prípadnou ďalšou epidémiou. Značný rozvoj výstavby po celej Európe nastal v 18. storočí a z architektonického hľadiska sa jednalo o výrazný umelecký prvok barokového umenia

Mariánsky stĺp - ilustračné foto, pixabay.com

Morové stĺpy k nám prenikli z Talianska, kde sú však úplne iné klimatické pomery, a tak v našich extrémnejších podmienkach potrebovali stĺpy väčšiu údržbu resp. lepšie spracovanie stavebného materiálu. Základom bol najmä pieskovec, ktorý žiaľ v exteriéri nedokáže dlhodobo odolávať poveternostným vplyvom. Z tohto dôvodu sú mnohé zo stĺpov na našich  námestiach už len kópie. Iba bohaté mestá si mohli dať vyrobiť stĺpy z odolnejšej horniny. Nedá nám nespomenúť aj ďalší dôvod ich nezotrvania na svojich pôvodných miestach, a to ideové režimy, kvôli ktorým museli neraz svoje čestné miesto opustiť. 

Mariánsky stĺp v Ríme, Giovanni Paolo Pannini, wikipédia.org

Budovanie mariánskych stĺpov so sochou Panny Márie pochádza z Francúzska z 10. storočia, ale bežným sa stalo najmä v období protireformácie v 16. storočí. Jedným z prvých bol stĺp na Piazza Santa Maria Maggiore v Ríme. Slúžil ako vzor pre mnohé stĺpy v Taliansku, ako aj v ďalších európskych krajinách.

 

Tak napríklad pražský mariánsky stĺp bol postavený významným českým barokovým sochárom Janom Jiřím Bendlom na Staromestskom námestí krátko po Tridsaťročnej vojne, ako poďakovanie za pomoc v boji so Švédmi. Na poludnie jeho tieň ukazoval tzv. Pražský poludník, ktorý slúžil na určenie presného slnečného času. 

Pražský mariánsky stĺp, Karl Herlossohn, wikipedia.org

Neskôr si ho spájali s habsburskou nadvládou, a po vyhlásení samostatnosti Česko-Slovenska v roku 1918 ho strhli a zničili. Našťastie Spoločnosť pre obnovu mariánskeho stĺpu na Staromestskom námestí v Prahe sa ho od roku 1990 prostredníctvom verejnej zbierky snaží  obnoviť. Úmysel sa podaril, nakoľko už začiatkom roka sa začalo s jeho vztyčovaním na pôvodnom mieste, a tak sa v týchto príznačných časoch poznamenaných pandémiou opäť vráti do srdca „stovežatej“ symbol vďaky a víťazstva.

 

Už o týždeň sa zameriame na mariánske stĺpy na Slovensku

 

GPS: 50°05'14.6"N 14°25'16.1"E (Staromestské námestie, Praha)

Text: Mgr. Anna Nociarová

Foto: Wikipedia.org - Giovanni Paolo PaniniKarl Herlossohn, redakcia, pixabay.com

Textová úprava: redakcia 



Diskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

SR, Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami II. (2)
Publikované: 28.6.2020
Dnes sa spoločne vydáme za spoznávaním trojičných stĺpov na Slovensku. Našou prvou zastávkou bude Bratislava, ktorá zažila nejednu morovú epidémiu. Pamätníkmi na tieto udalosti sú viaceré stĺpy.

SR: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami III. (2)
Publikované: 12.7.2020
Po týždni sa opäť vraciame do Kremnice, konkrétne k neskorobarokovému stĺpu Najsvätejšej Trojice, ktorý pripomína epidémiu, zobrazuje Najsvätejšiu Trojicu, tiež Immaculatu, ako aj svätcov. No okrem týchto štyroch ideových zobrazení má aj iný význam, resp. pripomína aj inú významnú udalosť.

“Chcel som vyvrátiť predsudok o tom, že Európa nie je na cestovanie zaujímavá,” hovorí excentrický pútnik Ladislav Zibura
Publikované: 4.11.2020
Európa, ako ju nepoznáme! Excentrický pútnik a autor nezameniteľných cestopisov Ladislav Zibura pozýva zoznámiť sa s jeho najnovším dobrodružstvom. V pondelok 23. novembra sa účastníci online seminára vydajú na 14-tisíc kilometrov dlhú cestu stopom naprieč Európou. Princ Ládík ich prevedie, v spoločnosti svojráznych vodičov, 14 krajinami – od rozhorúčeného predmestia Atén cez malebné albánske dedinky až za polárny kruh.

EURÓPA: Rok železnice a cestovanie zdarma
Publikované: 23.10.2021
Rok 2021 bol Európskou úniou vymenovaný za Európsky rok železníc. Pri tejto príležitosti sa konali (jú) viaceré cezhraničné podujatia, workshopy i výstavy. Súčasťou roku železníc je aj možnosť získať bezplatnú železničnú permanentku.

EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami II. (1)
Publikované: 7.6.2020
Na slávu cirkvi i ako vďaku za ochranu pred nebezpečenstvom epidémií či vojnových konfliktov vznikali pamätníky na najčestnejších miestach miest. Dnes sa pri tých honosnejších pristavíme, zaujmú nás svojou krásou a monumentálnosťou, iné si zas možno nepovšimneme. No poznáme ich minulosť a vieme prečo dnes zdobia naše námestia?

Taliansko, Lago di Garda – za odpočinkom aj športom
Publikované: 29.6.2021
Plánujete tento rok dovolenku v Taliansku pri mori? Čo tak aspoň raz skúsiť vymeniť more za jazero. Sľubujem, že toto rozhodnutie nebudete ľutovať.

ČR, Praha – Valdštejnská záhrada a iné malebné zákutia
Publikované: 5.11.2017
Po týždni sa opäť vraciame do Prahy, aby sme vás pozvali na prechádzku jej uličkami. Tentoraz sa vyhneme hlavným atrakciám mesta a navštívime skôr miesta so svojskou atmosférou, ktorú si dozaista zamilujete.

ČR, Praha - Parížska ulica: zóna luxusu – VIDEO
Publikované: 14.1.2014
Bezpochyby najdrahšia ulica v Česku – už podľa toho, aké názvy značiek sa odrážajú vo výkladoch na spojnici medzi pražskou Letnou a večne živým Staromestským námestím.

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého mesta – VIDEO
Publikované: 26.2.2013
Nech je akékoľvek počasie, okolo Karlovho mosta a na Kampe sa to stále hemží turistami. Deň, keď teplota klesla 3 stupne pod nulu a občas sneží, nevynímajúc. Toto miestečko schované pod Karlovým mostom ponúka tisíc pohľadov. Kampa sa neokuká, je krásna v každom ročnom období.

ČR, Praha – krásna aj škaredá žižkovská veža I.
Publikované: 3.2.2016
V našom putovaní po tradičných aj menej tradičných miestach Českej republiky sa dnes zastavíme v stovežatej Prahe, nad ktorou bdie jedna z výrazných novodobých dominánt – žižkovská veža.

ČR, Praha: Karlín – kúsok Francúzska pri Vltave – VIDEO
Publikované: 6.11.2018
Kto pred veľkou povodňou v roku 2002 a ešte niekoľko rokov po nej tušil, že sa z Karlína stane jedna z najluxusnejších pražských štvrtí? Dnes tu stojí jedna skvelá kaviareň, bistro či reštaurácia vedľa druhej, domy sa podarilo krásne opraviť a ulice sú neustále plné života. Ľahko tu zabudnete, že nejdete po nejakej francúzskej avenue.

ČR, Praha: Jeruzalemská synagóga znovu na výslní – VIDEO
Publikované: 15.7.2014
V nenápadnej Jeruzalemskej ulici kúsok od Jindřišskej veže v Prahe sa schováva skvost medzi pražskými stavbami – Jeruzalemská alebo tiež Jubilejná synagóga. Pamätníci ju môžu poznať aj ako Veľkú synagógu.

Taliansko, Langhirano – miesto, kde sa rodí Prosciutto di Parma
Publikované: 28.4.2019
Určite poznáte nezameniteľnú sušenú šunku Prosciutto di Parma. My sme sa do jej tenkých plátkov už zahryzli a vydali sa na cestu severotalianskym regiónom Emilia-Romagna. Naším cieľom boli miesta výroby tejto špeciality. Spoločne dnes nahliadneme do zákulisia výroby prosciutta – dobroty, ktorú si svet zamiloval.

Taliansko, Modena I. - história mesta
Publikované: 23.1.2019
Taliansko je krajina vlniacich sa vrchov a rovín s nádhernými scenériami historických miest. Tentoraz vás zavedieme do malebnej nížiny regiónu Emilia-Romagna, ktorou preteká rieka Pád. Naším cieľom bude známe mesto Modena, ktoré sa spája okrem iného i s úchvatnými hlasmi jeho rodákov Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Taliansko, Miláno - významné i menej známe
Publikované: 20.6.2018
Miláno patrí medzi mestá, v ktorom môžete stráviť niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Mesto sa od dôb Keltov rozvinulo na moderné ekonomické centrum Talianska, ale v spleti uličiek preplnených autami zavše natrafíte na niečo zaujímavé z histórie, čo síce nepatrí medzi top lákadlá Milána, ale keď sme už tu, prečo sa na chvíľku nepozastaviť a neobjaviť niečo nové.

Taliansko, okolie Ríma – návšteva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)
Publikované: 30.3.2017
V nedeľu sme se rozhodli opustiť rušný Rím a vydať sa na návštevu mestečka Tivoli, ktoré je vzdialené asi 40 km. V minulosti slúžilo toto mesto na rekreačné účely bohatých Rimanov, ktorí si tu stavali svoje letné sídla. Teraz však turistov najviac láka návšteva veľkolepej renesančnej vily – Villa d'Este.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká III.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

ČR: Praha: Cesta na Pražský hrad
Výjavy z krásnych zákutí na ceste k Pražskému hradu. Foto: Maxim Kucer

ČR: Praha - Karlovo námestie
Fotografie z Karlovho námestia; budov, ktoré ho obklopujú a blízkeho okolia. Foto: J. Štantejský

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...



Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 4. 2024
sviatok:Valér
dnes:
štvrtok 18.4.
3 °C
zajtra:
piatok 19.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X