www.infoglobe.sk » Estónsko VII.

Estónsko VII.

Publikované: 6.11.2010
O najväčších ostrovoch Estónska.

Pláž ParnuZápadné pobrežie

Západné pobrežie je krajom piesčitých pláží, čerstvého vzduchu a teplého mora, krajom so svojou vlastnou charakteristickou architektúrou. Sú tu desiatky starých opevňovacích stavieb, zrúcaniny stredovekých zámkov, opevnené kostoly a kláštory. HaapsaluTisíce turistov lákajú letoviská Parnu a Haapsalu s liečivým bahnom, tradičné rybárske dediny na menších ostrovoch a tiež staroveké hradiská, biskupské zámky, prírodné rezervácie a národné parky. Je to prekrásne miesto na vodné športy, potápanie a prevádzkovanie jachting. Početné malé ostrovy sú zanesené do fondu biosféry UNESCO.

 

Estónské ostrovy

Ostrov Saaremaa

Saaremaa Ostrov Saaremaa (Ezel), druhý najväčší ostrov v Baltskom mori (2668 m²) a najväčší ostrov Estónska, pokladá sa za „najestónskejšie“ miesto v krajine. Územie Saaremaa bolo obývané v priebehu osem tisíc rokov. Mlýny SaaremaaObyvatelia tohto ostrova za svoj život videli nejednu zúrivú bitku a stihli sa dostať pod nadvládou Nemecka, Dánska, Švédska a Ruska.

Tu, medzi lesmi a okúzľujúcim borievkovým porastom, sa zachovali drevené veterné mlyny, stredoveké kamenné kostoly a starodávne usadlosti so stavbami krytými slamou. Za hlavné symboly Saaremaa sa dá považovať prírodný kameň dolomit, veterné mlyny a taktiež miestne pivo.

     Kuressaare – centrum ostrova Saaremaa, vzniklo v 14 storočí ako zámok a zároveň pevnosť, a v polovici 16. storočia bolo už známym prístavom a obchodným strediskom. Mesto je známe svojim Biskupským zámkom, jediným úplne zachovalým a najväčším stredovekým zámkom v Pobaltí. Zámok sa staval v priebehu celého storočia a má 40 metrové 7 poschodové strážne veže a mohutné bašty. V zámku je umiestená výtvarná galéria a Saaremaaské múzeum, kde sa dá nazrieť do skutočných žalárov a či uzrieť stredoveké mučidlá.

Zaujímavé je tiež múzeum „Usadlosť Michkli“ v dedine Viki. Určite navštívte Vidumaeskú rezerváciu (môže sa pochváliť 1/3 všetkých reliktných rastlín štátu) a Vilsandijskú prírodnú rezerváciu, vápencový útes Panga (21 m), geologickú rezerváciu jazera Kaali (absolútne guľaté jazero meteorického pôvodu staré okolo 3 tisíc rokov) a malebné jazero Karujärv.

Kureassare, SaaremaaJezero Kaali, SaaremaaKostel Saaremaa

Ostrov Hiiumaa

HilumaaOstrov Hiiumaa je situovaný neďaleko ostrova Saaremaa a líši sa od svojho suseda v toľkých veciach, koľko si len dokážete predstaviť. Je tichý a pokojný, ako by sa ho čas vôbec netýkal. Na ostrove sa nachádza tretí najstarší maják na svete – 104 metrov vysoký Kypu (postavený roku 1500) v 37 km vzdialenosti od hlavného mesta na ostrove Kjardla. Blízko sa nachádza pamätník obetiam stroskotania trajektu „Estónsko“ v roku 1994. Pobrežné dediny s drevenými domami a kamennými plotmi umožňujú zoznámiť sa so spôsobom života ostrovanov a s ich svojbytnou kultúrou. Zaujímavými objektmi sú múzeum Chijumaa v Kjardla, jedna z najkrajších usadlostí v Estónsku – Palác Suuremyjza (1755-1772) a etnografické múzeum pod šírim nebom Sjoera v Pjuchalepa (otvorené iba v lete).

Ostrov Hijumaa, záliv Kjajna, prírodná rezervácia Matsalu a juhovýchodne ostrovy sú obľúbenými miestami výskytu sťahovavých vtákov.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Esa Salonen, Aleksandrs Frederiks..., jakublb, mostogorskyi, J. Waters, Dark000

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Estónsko I.
Publikované: 7.7.2010
Estónsko je jednou z troch pobaltských krajín, ktorá láka návštevníkov nielen krásnou prírodou, ale tiež zaujímavou kultúrou.

Estónsko II.
Publikované: 10.7.2010
Témou dnešného článku je život v Estónsku.

Estónsko III.
Publikované: 23.7.2010
V treťom pokračovaní seriálu o najsevernejšej pobaltskej krajine sa dozviete ďalšie zaujímavosti zo života a tradícií Estóncov.

Estónsko IV.
Publikované: 31.7.2010
Ďalší diel, v ktorom sa dozviete niečo o hlavnom meste.

Estónsko VI.
Publikované: 3.11.2010
Z Narvy sa vraciame späť na skok do Tallinnu.

Estonsko V.
Publikované: 27.10.2010
Z Talinnu mierime do estonskej Narvy.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:Stanislav
dnes:
streda 13.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
6 °C