www.infoglobe.sk » Estonsko V.

Estonsko V.

Publikované: 27.10.2010
Z Talinnu mierime do estonskej Narvy.

Narva

Narvské opevnění


Narva sa nachádza 210 km na východ od Tallinna, a je tretím najväčším mestom Estónska. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto silne poškodené, ale zachránili sa hlavné pozoruhodnosti - stredoveký Narvský zámok (13-15 storočie), mestské opevňovacie stavby (14-16 storočie), baroková radnica (1668-1671), pravoslávny Chrám Voskeresenija (Chrám Vzkriesenia), komplex budov známy ako Krenholmské manufaktúry, a niekoľko obytných budov z 17-18 storočia.
Kostel Vzkříšení, NarvaV Narvskom zámku, čiže zámku Hermanna, najzachovalejším v celom Estónsku, sa dnes nachádza mestské múzeum, ktoré návštevníkov zoznamuje s bežným životom v staroveku. Ako suvenír z Narvy môžete priviezť vlastnoručne vyrobený Novoveký predmet podľa technológií 17. storočia.

Zámek Hermanna, NarvaKedysi Narvu nazývali "barokovou perlou Baltského mora", ale v roku 1944 bolo mesto prakticky zničené v dôsledku bombardovania sovietskej armády a odstupujúcimi fašistami. Po vojne počas niekoľkých rokov po obnovení mesta sovietske úrady nedovoľovali predvojnovému obyvateľstvu sa vrátiť. V dôsledku to znamenalo radikálnu zmenu etnického zloženia Narvy: v súčasnosti 90% obyvateľstva tvoria rusky hovoriaci, z ktorých väčšina sú imigranti z rôznych regiónov bývalého Sovietskeho zväzu alebo ich potomkovia.

Pláž Narva-JoesuuNa sever od Narvy na brehu Fínskeho zálivu v borovicovom lese sa nachádzajú menšie kúpele Narva-Jõesuu. Borovicové lesy na suchých piesočných dunách a čerstvý morský vzduch na tomto mieste vytvára mimoriadne liečivú mikroklímu a prameň liečebnej minerálnej vody "Auga" umožňuje spojiť odpočinok a liečbu. Široká morská pláž s jemným bielym pieskom sa tiahne 13 km (7,5 km v meste), malebná rieka a drevené stavby dopĺňajú kúzlo kúpeľov. 

Vyhlídková věž SinimaeV okolí na historickom území provincie Virumaa sa nachádza veľa nemenej zaujímavých miest - vyhliadková veža a pamätný kríž v Sinimae, anglický park Oru, požiarne múzeum v Toile, najvyšší vodopád v Estónsku - valas (25 m), pevnosť Purtse (Izenheim, 1533), Smútočný park obetí zla v Chyjemjagi, kríž Kyrkkula na počesť ruského kniežaťa Roslandina padlého počas rusko-švédskej vojny (16 storočie), malebné údolia a historické hradiská v Padaorgu, zámok Tools (1471), Námorná škola a múzeum v Miasmu, usadlosť Palme (1782-1785), historické mestečko Rakvere s pevnosťou Wezenberg (13-14 st.), známe kúpele Vyzu, Kochala-Järve, Rutja a Karepa, a iné .

ToolseHrad Wezenberg Park Toila 

 

 

 

 

 

Text: Maxim Kucera
Preklad: Waniová Stanislava
Foto: Timo Rossi, AuldNick, passat.EE, vipe, mostogorskyi, Taavi L, Pannera

 

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Estónsko I.
Publikované: 7.7.2010
Estónsko je jednou z troch pobaltských krajín, ktorá láka návštevníkov nielen krásnou prírodou, ale tiež zaujímavou kultúrou.

Estónsko II.
Publikované: 10.7.2010
Témou dnešného článku je život v Estónsku.

Estónsko III.
Publikované: 23.7.2010
V treťom pokračovaní seriálu o najsevernejšej pobaltskej krajine sa dozviete ďalšie zaujímavosti zo života a tradícií Estóncov.

Estónsko IV.
Publikované: 31.7.2010
Ďalší diel, v ktorom sa dozviete niečo o hlavnom meste.

Estónsko VI.
Publikované: 3.11.2010
Z Narvy sa vraciame späť na skok do Tallinnu.

Estónsko VII.
Publikované: 6.11.2010
O najväčších ostrovoch Estónska.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:Stanislav
dnes:
streda 13.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
6 °C