www.infoglobe.sk » Estónsko, Tallinn – loďou z Helsínk

Estónsko, Tallinn – loďou z Helsínk

Publikované: 16.1.2020
Helsinki sú prímorským mestom a vďaka svojmu umiestneniu v strede Fínskeho zálivu sa môžete na otočku pozrieť aj do okolitých štátov. Rôzne dlhé cesty trajektom sa dajú využiť predovšetkým ako spojenie do švédskeho hlavného mesta – Stockholmu, do Petrohradu v Rusku (tam si ale treba vybaviť víza) alebo do hlavného mesta Estónska, Tallinnu. A práve Tallinn, ktorý je vzdialený niečo málo cez dve hodiny plavby, je ideálnym jednodenným výletným cieľom, ak sa chcete presunúť z moderných Helsínk do histórie.

Každý deň vypláva do Tallinnu niekoľko trajektov rôznych spoločností, my sme si zvolili Viking line s odjazdom o desiatej hodine ráno z prístavu v Helsinkách. Jedná sa o obrovské plavidlo, k dispozícií sú reštaurácie, bary, obchody a samozrejmosťou je pripojenie k wi-fi. Cesta trvá vyše dve hodiny (čo je dlhšie než let z Prahy do Helsínk) a späť sa vypláva okolo šiestej, na prehliadku mesta teda ostávajú zhruba štyri hodiny. V Tallinne je toho naozaj veľa, čo stojí za to vidieť. Jeho kompaktnosť a pešia dostupnosť však umožňujú urobiť si aj v takomto krátkom čase o meste vlastný obrázok.

Tallinn

Jedná sa o jedno z najlepšie historicky zachovaných stredovekých miest v Európe a kontrast medzi pôvodnými budovami starého mesta a novou zástavbou je citlivo vyvážený. Celé centrum je obohnané zachovalými hradbami, pod ktorými bujnie moderný život. Veď mesto je tzv. kráľovnou európskych start-upov, práve tu vzniká ročne najväčší počet nových spoločností. Zrodila sa tu napríklad svetoznáma komunikačná sieť Skype, bez ktorej si mnohí z nás nedokážu predstaviť svoj každodenný život.

historické opevnenie mesta

V historickej časti mesta môžeme nájsť nepreberné množstvo zaujímavých cirkevných budov, napríklad kostol svätého Olafa, ktorý bol v 15.–16. storočí najvyššou budovou sveta a dodnes je najvýraznejším orientačným bodom mesta, alebo pravoslávny chrám svätého Alexandra Nevského, impozantný pozostatok dlhoročnej ruskej nadvlády.

kostol svätého Olafa   pravoslávny chrám Alexandra Nevského

Výraznou dominantou je aj hlavné námestie, na ktorom sa nachádza zachovalá radnica zo 14. storočia, a najstaršia stále fungujúca lekáreň v Európe. Do lekárne je voľný prístup a okrem bežnej obchodnej časti, kde si môžete vyzdvihnúť svoje lieky, sa môžete zájsť pozrieť aj do historických priestorov, v ktorých sú vystavené rôzne medikamenty a zdravotné pomôcky pochádzajúce skôr z čias dávno minulých. V priestoroch radnice sa nachádza aj skvelá reštaurácia stredovekého rázu, v ktorej sa môžete za pár eur posilniť napríklad losou polievkou. Celá reštaurácia je len slabo osvetlená plápolajúcimi pochodňami, a preto je konzumácia tunajšieho jedla skutočným zážitkom.

výrazný kontrast starého a nového mesta

GPS: 59°26'10.0"N 24°44'21.3"E

Text: Barbara Nováková

Foto: Barbara Nováková, Wikimedia Commons: Ville Hyvönen, Georg Mittenecker, Ivar Leidus

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Fínsko, Helsinky – pevnosť Suomenlinna
Publikované: 16.11.2019
Pevnosť Suomenlinna – v preklade fínsky hrad – bola postavená v 18. storočí doslova na priedomí Helsínk, v tom čase nie príliš významného prístavného mesta pod nadvládou Švédov. Práve stavba tejto pevnosti priniesla mestu príliv nových obyvateľov a prudký rozvoj infraštruktúry. Dá sa teda s istotou tvrdiť, že bez Suomenilnny by dnes Helsinky pravdepodobne vyzerali úplne inak.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 2. 2020
sviatok:Alexander
dnes:
štvrtok 27.2.
4 °C
zajtra:
piatok 28.2.
5 °C