www.infoglobe.sk » Estónsko, Tallinn – loďou z Helsínk

Estónsko, Tallinn – loďou z Helsínk

Publikované: 16.1.2020
Helsinki sú prímorským mestom a vďaka svojmu umiestneniu v strede Fínskeho zálivu sa môžete na otočku pozrieť aj do okolitých štátov. Rôzne dlhé cesty trajektom sa dajú využiť predovšetkým ako spojenie do švédskeho hlavného mesta – Stockholmu, do Petrohradu v Rusku (tam si ale treba vybaviť víza) alebo do hlavného mesta Estónska, Tallinnu. A práve Tallinn, ktorý je vzdialený niečo málo cez dve hodiny plavby, je ideálnym jednodenným výletným cieľom, ak sa chcete presunúť z moderných Helsínk do histórie.

Každý deň vypláva do Tallinnu niekoľko trajektov rôznych spoločností, my sme si zvolili Viking line s odjazdom o desiatej hodine ráno z prístavu v Helsinkách. Jedná sa o obrovské plavidlo, k dispozícií sú reštaurácie, bary, obchody a samozrejmosťou je pripojenie k wi-fi. Cesta trvá vyše dve hodiny (čo je dlhšie než let z Prahy do Helsínk) a späť sa vypláva okolo šiestej, na prehliadku mesta teda ostávajú zhruba štyri hodiny. V Tallinne je toho naozaj veľa, čo stojí za to vidieť. Jeho kompaktnosť a pešia dostupnosť však umožňujú urobiť si aj v takomto krátkom čase o meste vlastný obrázok.

Tallinn

Jedná sa o jedno z najlepšie historicky zachovaných stredovekých miest v Európe a kontrast medzi pôvodnými budovami starého mesta a novou zástavbou je citlivo vyvážený. Celé centrum je obohnané zachovalými hradbami, pod ktorými bujnie moderný život. Veď mesto je tzv. kráľovnou európskych start-upov, práve tu vzniká ročne najväčší počet nových spoločností. Zrodila sa tu napríklad svetoznáma komunikačná sieť Skype, bez ktorej si mnohí z nás nedokážu predstaviť svoj každodenný život.

historické opevnenie mesta

V historickej časti mesta môžeme nájsť nepreberné množstvo zaujímavých cirkevných budov, napríklad kostol svätého Olafa, ktorý bol v 15.–16. storočí najvyššou budovou sveta a dodnes je najvýraznejším orientačným bodom mesta, alebo pravoslávny chrám svätého Alexandra Nevského, impozantný pozostatok dlhoročnej ruskej nadvlády.

kostol svätého Olafa   pravoslávny chrám Alexandra Nevského

Výraznou dominantou je aj hlavné námestie, na ktorom sa nachádza zachovalá radnica zo 14. storočia, a najstaršia stále fungujúca lekáreň v Európe. Do lekárne je voľný prístup a okrem bežnej obchodnej časti, kde si môžete vyzdvihnúť svoje lieky, sa môžete zájsť pozrieť aj do historických priestorov, v ktorých sú vystavené rôzne medikamenty a zdravotné pomôcky pochádzajúce skôr z čias dávno minulých. V priestoroch radnice sa nachádza aj skvelá reštaurácia stredovekého rázu, v ktorej sa môžete za pár eur posilniť napríklad losou polievkou. Celá reštaurácia je len slabo osvetlená plápolajúcimi pochodňami, a preto je konzumácia tunajšieho jedla skutočným zážitkom.

výrazný kontrast starého a nového mesta

GPS: 59°26'10.0"N 24°44'21.3"E

Text: Barbara Nováková

Foto: Barbara Nováková, Wikimedia Commons: Ville Hyvönen, Georg Mittenecker, Ivar Leidus

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Fínsko, Helsinky – pevnosť Suomenlinna
Publikované: 16.11.2019
Pevnosť Suomenlinna – v preklade fínsky hrad – bola postavená v 18. storočí doslova na priedomí Helsínk, v tom čase nie príliš významného prístavného mesta pod nadvládou Švédov. Práve stavba tejto pevnosti priniesla mestu príliv nových obyvateľov a prudký rozvoj infraštruktúry. Dá sa teda s istotou tvrdiť, že bez Suomenilnny by dnes Helsinky pravdepodobne vyzerali úplne inak.

EURÓPA: Putovanie geológa po Východnom okraji Baltského mora
Publikované: 4.1.2021
Vydajte sa na pútavý poznávací výlet Pobaltím s docentom Danielom Pivkom. Nejedná sa však o putovanie za kultúrou, duchovenstvom či architektúrou, ale za geologickými zaujímavosťami jednotlivých štátov resp. miest.

SVET: Bezplatné cestovanie verejnou dopravou
Publikované: 14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.


Súvisiaca fotogaléria

Pobaltie: Perly východného pobrežia Baltského mora
Prostredníctvom našej fotogalérie sa vydáme na Pobaltie, ktoré v sebe snúbi tri, dejinami, kultúr...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

21.7.2021
Všetci milovníci slovenskej prírody a kvalitného prázdninového čítania by mali siahnuť po novom čísle Krás Slovenska, ktoré prináša mnoho zaujímavých článkov, ako aj rozhovorov či informácií.
20.7.2021
Medvedie dni, najobľúbenejší rodinný festival vo Vysokých Tatrách, potešia po ročnej prestávke opäť všetkých malých i veľkých návštevníkov. Na Hrebienku čakajú v dňoch 31. 7. a 1. 8. 2021 na účastníkov zábavno-vzdelávacie hry, súťaže a zaujímaví hostia.
17.7.2021
Až do 31. augusta 2021 sa môžete pozrieť na východočeské mesto Litomyšl a okolie z veže zámku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Poľsku:

TOP 5 MIEST v Poľsku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Poznaň – prechádzky aj kultúra

Osvienčim – spomienka na holokaust

Krakov – mesto kráľov a jedného draka

Varšava – zabudnuté mesto

Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 7. 2021
sviatok:Vladimír
dnes:
sobota 24.7.
29 °C
zajtra:
nedeľa 25.7.
28 °C