www.infoglobe.sk » Durban - zlaté piesky mesta pri prístave

Durban - zlaté piesky mesta pri prístave

Publikované: 20.12.2010
Najväčší prístav Južnej Afriky nie je cieľom lodí každého druhu, ale pre svoje zlaté piesky, pamiatky alebo kasína, aj miestom odpočinku ľudí z celého sveta.

DurbanDurban, alebo Ethekwini (v preklade zo zulu označuje „mesto pri prístave“) je tretím najväčším mestom a najväčším prístavom Južnej Afriky. Vďaka teplému subtropickému podnebiu a veľkolepým plážam je to jedno z najobľúbenejších miest odpočinku nielen miestnych obyvateľov, ale aj početných turistov z celého sveta. V meste žije približne 3,5 milióna obyvateľov.

Skalné maľby a iné artefakty objavené na území Durbanu svedčia o tom, že vzdialení predkovia dnešných obyvateľov mesta, sa tu usadili ešte v dobe kamennej. O mnoho neskôr, pri hľadaní úrodných území sa zo strednej Afriky do regiónu KwaZulu-Natal, presťahoval kmeň Nguni. Ich potomkami sa stali kmene Zulu, Swazi a Ndbele. Portugalský moreplavec Vasco da Gama priplával v období Vianoc 1497 na vtedy pre DurbanEurópanov neznáme územie, ktoré pomenoval „Vianočný štát“, v portugalčine je to potom „Terra do Natal“. Roku 1820 kráľ kmeňa Zulu Shaka získal nad týmto územím kontrolu. V roku 1823 poručíci britskej armády James King a Francis Farewell vyznačujú na mape zátoku Natal a začínajú obchodovať s kráľom Shaka s pomocou obchodníka Henryho Francisa Fynna, ktorý spurného kráľa raz vyliečil. Za výhodné obchody Fynn a King dostali od kráľa územie prePohled na durbanský fotbalový stadion rozšírenie obchodu. Ale zanedlho bol kráľ Shaka, ktorý sa po celý život snažil spojiť roztrieštené klany, zabitý. Roku 1835 bieli osadníci založili hlavné mesto a pomenovali ho d'Urban na počesť Benjamina d'Urbana, budúceho správcu kolónie Cape. V roku 1838 sem s cieľom založenia obchodnej osady prišli Voortrekkers -  potomkovia holandských moreplavcov - a prehlásili územie na sever od Durbanu búrskou republikou "Republic of Natalia" s hlavným mestom Pietermaritzburgom.  Počas niekoľkých rokov sa tu vedú Durbankrvavé boje medzi Angličanmi, Búrmi a Zulu, ktoré skončili v roku 1842, a územie prešlo pod britskú kolóniu Cape. 

V súčasnej dobe je Durban veľké priemyselné mesto s veľkým prístavom a čulým turistickým ruchom. Priemysel Durbanu zahrňuje stavbu a opravu lodí, destiláciu ropy a spracovanie cukru, rybolov, montáž automobilov, výrobu potravín, farbív, hnojív, obuvi a textilu. Durbanská radnice

Pláže Durbanu a jeho pobrežia sú najväčšou atrakciou mesta. Piesky pláží Durbanu sa vyznačujú mäkkým zlatým pieskom, palmovými alejami a teplými vodami Indického oceánu.

Jedným z najpreslávenejších symbolov mesta je City Hall – fascinujúca budova v renesančnom slohu s mohutnou kupolou a stĺpmi, kde Historická architektura v Durbanupri návšteve môžete zájsť aj do umeleckej galérie, Múzea prírodných vied a Všeobecnej knižnice. Priamo pred budovou sa nachádza námestie Francisa Farewella, na ktorom sa nachádza mnoho sôch. Na tomto mieste v roku 1824 Fynn a Farewell postavili tábor pre obchodovanie so slonovinou s kmeňom Zulu.

Za budovou City Hall je rozmiestnený 11 metrový žulový obelisk Cenotaph na počesť vojakov, padlých v prvej svetovej vojne.

Socha Dicka Kinga na koni je postavená na počesť hrdinu republiky Natal, ktorý roku 1842 na svojom koni Somersete za 10 dní prešiel 960 km, aby priviedol posily pre britské vojská, ktoré sa ocitli v obkľúčení v StarejPláže Durbanu pevnosti v Durbane. O jeho obľúbenosti svedčí aj to, že veľa ulíc v meste je pomenovaných práve po ňom: King Street, Kings Hall, Kings Mansion, Kingsway, Kingsmead Stadium, Kingsborough.

Ďalšou pozoruhodnosťou mesta sú Hodiny Vasca de Gamu umiestnené na rohu ulíc Aliwal Street a Victoria Embankment. V roku 1897 na počesť 400. výročia objavenia Natal Bay známym portugalským moreplavcom Vascom da Gama portugalská komunita darovala mestu tento stroj. Obydlený trajektHodiny sú ozdobené vyobrazením drakov, výrov a inou novogotickou symbolikou. 

Najcennejšou historickou relikviou mesta je ale Kráľovský hotel (The Royal Hotel). Otvorený bol v roku 1842 a od tej doby zažil niekoľko rekonštrukcií. Pôvodne bol postavený z prútia a malty so slamou, neskôr boli múry vystužené kameňmi. Počas tzv. Jari národov (1848) tu pobýval princ Alfred, druhý syn anglickej kráľovnej Viktórie. Práve po jeho návšteve bol hotel pomenovaný „Kráľovský“.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Ossewa, Emiliano Homrich, Emiliano Homrich, Emiliano Homrich, Emiliano Homrich, Emiliano Homrich

Preklad: Z. Megerssová



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kaňon rieky Blyde
Publikované: 13.5.2009
Dnešné putovanie po menej známych krásach sveta nás zavedie do kaňonu rieky v Juhoafrickej provincii Mpumalanga. Pokojný prúd rieky Blyde si počas miliónov rokov hĺbi cestu náhornou plošinou blízko hranice s Mozambikom.

Kapské mesto
Publikované: 17.1.2010
Kapské Mesto je druhé najväčšie mesto Juhoafrickej republiky, hlavné mesto provincie Western Cape a zároveň tu sídli juhoafrický parlament a ďalšie vládne inštitúcie. Vďaka svojim prírodným scenériám je označované ako jedno z najkrajších miest sveta.

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

Port Elizabeth - perla Východného Kapska
Publikované: 6.12.2010
Južná Afrika je plná zaujímavostí a miest, o ktorých stojí za to vedieť niečo viac. V dnešnom článku vám ponúkame rozprávanie o jednom z najstarších z nich - o Port Elizabeth.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X