www.infoglobe.sk » Dominikánska republika - raj na zemi

Dominikánska republika - raj na zemi

Publikované: 27.6.2011
Táto exotická perla zažíva v posledných niekoľkých rokoch doslova turistický boom a stále častejšie je aj cieľom turistov zo Slovenska, ktorým už stredomorské letoviská prídu opozerané. A niet divu. Tropický raj ponúka všetko, čo si môže našinec priať od exotickej dovolenky.

Karibská oblasť - to nie je len rum, cigary a krásne ženy, ale aj množstvo krásnych pláží s možnosťami koralového potápania a vôbec všetkých vodných radovánok spojených s dovolenkou, kde vás budú skutočne rozmaznávať. Ale aby náš príspevok nevyzeral ako leták z cestovnej kancelárie, je treba zmieniť aj druhú stránku veci. Pre celú karibskú oblasť je asi najtypickejším slovom „kontrast“ . Na jednej strane dokonalý komfort aj s trochou dobrodružstva, prepychové vily milionárov z celého sveta, moderné hotely, všade čerstvé ovocie a vôbec  gastronomické zážitky každého druhu. Na druhej strane potom očividná chudoba tunajších obyvateľov, núdzové príbytky, negramotnosť, všadeprítomný chaos, neexistujúce dopravné predpisy, výpadky elektriny, neskutočná byrokracia a mnoho ďalších vymožeností hodných tropického "Kocúrkova". Dovolenka typu letisko-rezort-letisko však nie je rizikom, že sa s miestnym životom stretnete viac, než je nutné. Ale to platí o všetkých dovolenkových miestach celého sveta… snáď okrem Škandinávie.

Ak vás predošlé riadky nevydesili, tak sa už nemusíte báť, prídu už len príjemné informácie. Tento príspevok nevznikol úplne náhodou, ale v priamej nadväznosti na hlavnú cenu našej fotosúťaže,  ktorou bol práve zájazd do Dominikánskej republiky. Takto atraktívna cena si iste zaslúži aj pár riadkov o destinácii, ktorú sme dosiaľ na našom portáli nenavštívili. Len krátko úvodom si tento štát priblížime geograficky: República Dominicana sa nachádza v samotnom strede karibskej oblasti. Rozkladá sa na východnej časti ostrova Hispaniola v súostroví Veľké Antily a jej jediným susedným štátom je Haiti. Hornatá krajina s najvyšším bodom Pico Duarte (3087 m) však zostáva po celý rok pod horúcim a predovšetkým vlhkým tropickým príkrovom, ktorý je bohužiaľ občas narušený jedným z mnohých pravidelných ročných hurikánov…

Dejiny tohto ostrovného štátu sa začali písať až s jeho „oficiálnym“  objavením a bol to práve Krištof Kolumbus, ktorý tu v pamätnom roku 1492 pristál a označil toto miesto výstižnými slovami „raj na zemi“. Prakticky hneď začali vznikať aj základy hlavného mesta Santo Domingo, ktoré je dodnes metropolitným centrom celého ostrova. Polka ostrova pripadla Francúzsku, druhá Španielsku. Nezávislosť si Dominikánci vybojovali až v roku 1844, Španieli však aj naďalej zostávajú dobrými spojencami a to predovšetkým ako obrana pred dobyvačnými Britmi. Dejiny 20. storočia sú pre Dominikáncov spojené predovšetkým s konfliktami, v ktorých hrali rolu americké jednotky, štátne prevraty a hlboká finančná kríza, ktorá okrem krachu a nepokojov priniesla na Dominikánsku republiku aj tieň všadeprítomnej chudoby. Zlom nastal až so začiatkom 21. storočia, kedy sa začal naplno využívať turistický potenciál celej karibskej oblasti, ktorý pretrváva dodnes.

Hlavnými centrami turistického záujmu sú predovšetkým hlavné mesto Santo Domingo, ale to predovšetkým ako cieľ jednodenných výletov s poznávaním koloniálnych pamiatok a autentickej atmosféry karibského života a nočných barov prevoňaných rumom a tabakom. Najznámejším rekreačným letoviskom je bezo sporu Punta Cana, ktoré je tiež cieľom výhercov našej fotosúťaže. Výkladná skriňa, turistický raj s modernou infraštruktúrou, nepreberným množstvom služieb a zábav všetkého druhu. Je synonymom exkluzívnej dovolenky, kde sa snúbi pohostinnosť all-inclusive rezortov a prirodzenosť exotickej prírody. Na svoje si prídu milovníci golfu, belostných pláží aj priezračnej vody, do ktorej je prakticky všade pozvoľný prístup bez rizika zranenia o kamene. Najznámejšou plážou vôbec je Bavaro, ktorá si svoju slávu získala po celom svete. To, čo je u Punta Cana najpríjemnejšie, je skutočnosť, že i napriek tomu svoju popularitu si uchováva dostatok pôvodného citlivého konsenzu s prírodou, pokojom a prirodzenosťou. Nemení sa bezhlavo na megalomanské stredisko necitlivo zasadené do okolitej krajiny.

Ďalším z centier rekreácie a predovšetkým zábavy je Boca Chica, nachádzajúce sa na predmestí hlavného mesta. Tu si prídu na svoje milovníci nočného života, diskoték a bujarých večierkov. Jedným z najvýznamnejších prístavov je Puerto Plata, ležiaci na severnom pobreží. Malebné uličky a rybársky život starostlivo stráži replika známej sochy Krista z Rio de Janeira. Letovisko Bayahibe, ležiace na juhovýchode ostrova, navštívia predovšetkým milovníci pôvodnej divokej prírody a romantiky, keďže sa nachádza na hraniciach národného parku Del Este, ktorý je vyhľadávaný pre svoju bohatú sieť jaskynných komplexov s nástennými maľbami pôvodných obyvateľov.

Z praktických rád, ktoré pred cestou zaujímajú asi každého turistu, vyberáme to hlavné – systémom stručná otázka a odpoveď:

Kedy sa sem vydať? > De facto po celý rok, keďže tu prakticky neexistujú ročné obdobia. Rozdiel celoročných teplôt je +- 4 stupne. Hlavná sezóna sa tu kryje s obdobím sucha, t. j. od novembra do konca apríla.

Hrozba ochorenia? > Pochúťky na miestnych trhoviskách môžu občas priniesť riziko salmonely či žltačky – bežné slovenské očkovanie však stačí. Naše lieky a repelenty postačia - endiaron so sebou! Sexuálna turistika je však ako inde po svete neodporúčaná, pretože tu je takmer 3% nakazených AIDS. Hotely majú skúsených lekárov, ale aj tak sa vyhnite stravovaniu mimo hotelov - s domorodcami. Za externých lekárov sa platí cca 50 dolárov za prehliadku.

Za zmienku tu stojí, že dominikánske ženy patria vo svetovom rebríčku k tým vôbec najatraktívnejším… ale to by stálo za dlhší rozbor, však sa sami presvedčíte!

Dĺžka letu? > cca 10 hodín v lietadle, ak nepočítame prestupy.

Peniaze a platenie? > Doláre aj eurá a platenie kartou je bez problému. Miestna mena - pesety sú často využívané ako darčeky či skôr úplatky za pozornosť „domorodcom“ aj keď tí preferujú predovšetkým práve tvrdú menu US doláru… Prepitné je cca 10% z útraty a za odnos kufrov či pozornosť vodičovi okolo 1-3 dolárov. Ak budete spokojní so sprievodcom, dáva sa cca 5 dolárov. Miestni dokážu byť za pozornosť vďační… Kurz 1 peso je cca 0,02 €. Orientačná cena nápojov v reštauráciách  – nealko cca 2 USD, pivo cca 3 USD, alkoholické nápoje 5,- USD. Cena externej večere je cca 15,- USD. 

Elektrická sieť? > väčšinou 110V, ale nové hotely už bežne 220V (lepšie je mať so sebou adaptér, alebo sa pred cestou informovať)   

Kam sa pozrieť predovšetkým? > Punta Cana (pláž Bavaro), Juan Dolio (Boca Chica a nočný život), romantické Bayahibe (mesto Le Romana), letoviská severného pobrežia – často lacnejšie za cenu horšieho počasia (Puerto Plata, Sosúa, Cabarete).  

Potápanie? > Dominikánska republika patrí k potápačským veľmociam, ale i šnorchlovanie je tu vďaka koralom v plytčinách prekrásnou podmorskou zábavou.

Gastronómia? > V rezortoch to je z 90% európska či euroamerická kuchyňa doplnená len zľahka o miestne dobroty – predovšetkým grilované kúsky kurčiat „Pica Pollo“ a všemožné kaše z banánov. Predovšetkým sa zamerajte na neopakovateľnú chuť čerstvého ovocia a morských plodov. Tradičná je aj ryža a sladkasté zemiaky.

Pitie? > Všetko okrem vody – hlavného zdroja nákaz, ako to známe snáď zo všetkých kútov sveta. Vyvarujte sa konzumácie vody z vodovodu a to aj v hoteloch. Čistenie zubov nevadí, avšak neprehĺtať. Všetko len balené. Reštaurácie a hotely ju majú vždy v ponuke a nemusíte sa báť o jej kvalitu. Vyskúšajte niektorý z neprebernej ponuky trstinových rumov... 

Nákupy a suveníry? > Vždy a všade je potrebné zjednávať, podobne ako sme zvyknutí z arabských krajín. Cena je vždy nadsadená o 60-70% oproti reálnej… V hotelových obchodoch a letoviskách to taká zábava nebude. Tá začína až v mestách, pri pamiatkach s obchodíkmi každého druhu. Bežné koloniály tu nesú označenie Colmando, väčšie mestá majú aj klasické supermarkety. Medzi obľúbené suveníry patrí rum a cigary, ich nákup by však nemal výrazne prevyšovať obhájiteľnú vlastnú potrebu. 50 škatúľ do colnej zóny EU asi len tak nedostanete… Dominika v posledných rokoch dokonca predstihla vo vývoze cigár i Kubu… Na tabakové plantáže aj do manufaktúr teda smerujú početné zájazdy.

Kúpanie a žraloky? > Sme v Karibiku, čo je raj všetkého morského a živého, takže i obávaných žralokov, tí sa však pri plážach prakticky nevyskytujú. Na to je lepšie navštíviť akvária v Santo Domingu. Ale ponúkajú sa aj adrenalínové výlety s lovom a potápaním v žraločej oblasti! V zime je však atrakciou číslo jedna veľrybia show – obrí keporkakovia sa tu pária od polovice januára do polovice marca a tak je možné pozorovať množstvo týchto obrov zo vzdialenosti niekoľkých desiatok metrov!

Prenájom auta, skútra a lode? > autá aj motorky od cca 30 USD  na deň si môžete prenajať vozidlo, ale ak nemáte dostatok skutočnej odvahy, schopného navigátora, výborný postreh a aspoň zvyšky sebazáchovy, radšej sa do sólo akcií nepúšťajte. Okrem prenájmu platíte aj tučnú zálohu, resp. kauciu a poistku pre prípad poškodenia vozu či spôsobenia škody. Ako „beloch“ tu narazíte aj na nekompromisnú políciu a len ťažko dokážete, že ste priestupok nespáchali…to ani nie je potrebné – korupcia a úplatky tu majú dlhú tradíciu! Vo vnútrozemí zabudnite na cestnú infraštruktúru, benzínky, servis a často aj telefón. S jachtou je to o niečo lepšie, ale cena je zhruba od 200 USD a vyššie, keďže si najímate aj posádku. Lepšie je využiť menšie výletné lode a rovnako tak zájazdy na suchu. Z ostrovov k plavbe sa odporúča Saona a Catalina.

Telefonovanie do SR? > Mobilnú sieť tu prevádzkujú miestni operátori pod vlajkou medzinárodných spoločností (Orange a i.). K mobilnému hovoru je potrebné tzv. triband mobil, t. j. ten, čo pozná zároveň americkú platformu GSM. Volanie do SR je najvýhodnejšie z International Call center, t. j. telefónnych a internetových ústrední, ktoré sú lacnejšie než hotelové telefóny. Cena za minútu hovoru je okolo 2 dolárov. Dajú sa kúpiť aj telefónne karty za cca 1,85 € (100 pesos). Telefonovanie cez Comunicard vyzerá asi takto: vytočiť 311 > počkať až dohovorí operátor > zadať číslo tel. karty > 011 + 421 xxx xxx xxx vaše konkrétne číslo…     

Otázok a odpovedí by sa našlo asi na ďalších niekoľko desiatok strán, ale na to nemáme oči, čas, ani priestor, takže čo povedať záverom. Snáď len popriať krásnu dovolenku, dostatok pokoja a trpezlivosti v komunikácii s miestnymi, ktorí sú si veľmi dobre vedomí, že jediná z ciest z dlhodobej krízy, je skrz vás, cestovateľov a podľa toho sa tiež k vám budú správať. S úctou, záujmom, láskavosťou a keď to len pôjde, tak aj malú službičku, ktorá si zaslúži nejaký ten dolár navyše…   

 

text: Jan Chaloupka

preklad: Zuzana Megerssová

foto: Wikipedia Commons: Fogster ,  Michał Sulczyński ,  EdwinCasadoBaez , Dr. Eugen Lehle , Siso84 

 Diskusia k článku (0)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 2. 6. 2020
sviatok:Xénia
dnes:
utorok 2.6.
19 °C
zajtra:
streda 3.6.
19 °C