www.infoglobe.sk » Dolné Rakúsko: Región milovníkov pohybu, jedla a kultúry

Dolné Rakúsko: Región milovníkov pohybu, jedla a kultúry

Publikované: 21.6.2020
Príroda, pokoj a nekonečný priestor - miesto na nezabudnuteľné výlety a chvíle pôžitkov i zážitkov. Dolné Rakúsko ponúka hlboké lesy a vinohradmi lemovaný Dunaj, mohutné hory, ale aj pestrú kultúru a zaujímavú históriu. S uvoľnením obmedzení spôsobených koronavírusom sa dolnorakúsky kraj stáva turistickým tipom tohtoročného leta.

Po uvoľnení obmedzení z rakúskej strany sa otvorili i hranice v opačnom smere, a teda pre návrat do Slovenskej či Českej republiky. Ubytovacie zariadenia sa u našich susedov vrátili do bežného režimu. V kontexte epidemiologickej situácie v niektorých iných krajinách Európy a vzdialenejších destináciách sa pre slovenských a českých turistov stáva Rakúsko mimoriadne atraktívnou výletnou krajinou, kde môžu prežiť nezabudnuteľnú dovolenku. 

cyklistika v Dolnom Rakúsku v časti Weinvierte; (c) Niederösterreich Werbung / Astrid Bartl

Aktívny relax počas turistiky v nedotknutej prírode

Rax, Semmering; (c) NÖW / Robert Herbst

Rakúsko ponúka oveľa viac ako Alpské svahy, na ktoré sme zvyknutí predovšetkým v zimných mesiacoch. Dolné Rakúsko pretínajú desaťtisíce kilometrov turistických trás od elegantných promenád pozdĺž brehov Dunaja, cez zážitkové trasy medzi vinohradmi, po kulinárske dobrodružstvá vo Viedenskom lese, regióne vyhlásenom kúpeľníctvom a krásnou prírodou. 

jazero Lunzer See; (c) Mostviertel Tourismus / weinfranz.at

Peší turisti sa môžu vydať po stopách veľkých mysliteľov a umelcov od chaty k chate vo Viedenských Alpách a tí zdatnejší sa častokrát vyberú pokoriť 1 893 metrov vysoký vrchol Ötscheru. Tí, čo sa radi len tak túlajú panenskou krajinou, si prídu na svoje v národnom parku Thayatal a medzi právom najvyhlásenejšie dolnorakúske turistické trasy patria Trasa svetového dedičstva Wachau alebo Via Sacra na pútnické miesto Mariazell. 

 

Cyklotrasy pre každého

turistická trasa Kamp Thaya March; (c) Waldviertel Tourismus, Studio Kerschbaum

Dolné Rakúsko je veľmi populárne aj pre cyklistov, pretože na vyše 4 200 kilometroch cyklotrás nájdu cyklisti nevšedné zážitky, zároveň si príde na svoje naozaj každý - či už jazdíte na bicykli rekreačne alebo máte radi aktívne športové výkony. 

Hohe Wand; (c) Wiener Alpen / Christian Kremsl

Dunajská cyklotrasa ponúka romantické výhľady a kulinárske zážitky, rovnako však nájdu náročnejšie cyklotrasy športovci a to v oblasti Viedenského lesa. Nedotknutou prírodou vedú trasy v údoliach Gölsental, Traisental alebo Ybbstal. Cyklistickou delikatesou sú trasy pozdĺž vodných tokov. Cestou vás sprevádza zurčanie vody, pôvodné riečne luhy i malebné miestečka na kúpanie bez veľkého počtu ľudí. 

horská cykloturistika v Kamp bei Zwettl; (c) Waldviertel Tourismus, Studio Kerschbaum

Na fanúšikov elektrobicyklov čakajú špeciálne navrhnuté siete cyklotrás s požičovňami a nabíjacími stanicami, cykloservismi a zastávkami s občerstvením. 

 

Jedlo i história - leto plné pôžitkov

jazero Lunzer See; (c) Niederösterreich Werbung / Michael Liebert

Rovnako ako časť západného Slovenska je aj veľká časť Dolného Rakúska vinárskym krajom s dávnymi, ale dodnes živými tradíciami spojenými s lahodným mokom z vínnej révy. Wachau, údolie Dunaja medzi Melkom a Kremsom, je práve pre krásne vinice zapísané do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Táto oblasť je najnavštevovanejšou časťou dolnorakúskeho kraja - kvôli plavbám loďou, návštevám vinoték, fotografiám viníc, splavovaniu, histórii i svetovo unikátnym kláštorom. 

cyklotrasa Thayarunde; (c) Waldviertel Tourismus, Studio Kerschbaum

Vybrať sa môžete i do dávnych čias, ktoré dávno odniesol Dunaj, v Muzeálnej dedinke Niedersulz, skanzenu so starobylými dvormi, príbytkami remeselníkov, kaplnkou a neodmysliteľnou pivničnou uličkou, v ktorej len ťažko odoláte možnosti ochutnať vína z miestnej vinotéky. 

výhľad na Puchberg; (c) Wiener Alpen / Franz Zwickl

Ešte hlbšie do minulosti vedie návšteva rímskeho mesta Carnuntum, v ktorého areáli nájdete niekoľko rekonštruovaných budov vrátane rímskej kuchyne i kúpeľov a konajú sa tu gladiátorské predstavenia. 

Viedenské Alpy; (c) Niederösterreich Werbung / Robert Herbst

Dolné Rakúsko je počas leta pre mnohých návštevníkov viac ako dovolenkovým programom - je to únik pred rozpáleným mestom do prírody, uvoľnený životný štýl, v ktorom sa snúbi pohyb s pôžitkom i tradíciou a zintenzívni vnímanie zmyslami. 

Rax; (c) Niederösterreich Werbung / Robert Herbst

Zároveň vždy dokáže niečím prekvapiť. Na cestách počas letného pobytu narazíte uprostred prírody na extravagantné umelecké diela, ktoré vytvorili individuálni umelci či občianske iniciatívy. Nadšencov poteší napríklad „Wachauský nos“ pri Dunaji, obrie žlté koleso v Hetzmannsdorfe alebo kovová skulptúra ötscherského medveďa. 

Hochkar; (c) Niederösterreich Werbung / Robert Herbst

Dolné Rakúsko prináša kombináciu mnohých skvelých výletných cieľov. Či už ide o relax pre dospelých alebo zábavu a dobrodružstvo pre deti.


GPS: 48°13'41.9"N 15°20'01.4"E (Melk)

Zdroj: PR, Niederösterreich-Werbung GmbH

Foto: Niederösterreich Werbung / Michael Liebert (úvodná), (c) pri fotografiách

Textová úprava: redakcia  Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Dolné Rakúsko - návšteva rozmanitých vinárskych slávností
Publikované: 27.3.2019
Dolné Rakúsko je rajom nielen pre cyklistov a turistov, ale je to predovšetkým krajina prvotriedneho vína. Šport, tradičnú gastronómiu a aj degustáciu vín vám ponúkajú regióny neďaleko slovenských i českých hraníc aj počas jari.

Dolné Rakúsko:  Najkrajšie historické miesta
Publikované: 18.11.2015
Jeseň je v plnom prúde a s ňou aj pekné počasie, preto sme sa rozhodli inšpirovať vás k návšteve susedného Dolného Rakúska, ktoré priam pozýva objavovať históriu. Okrem najznámejšieho zámku Schloss Hof, ponúka táto spolková krajina aj niekoľko svetových historických unikátov, ktoré postupne predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

Dolné Rakúsko: 4 tipy na nevšedné zážitky
Publikované: 21.3.2018
Jar patrí medzi najvhodnejšie obdobia, kedy sa oplatí vyraziť do Dolného Rakúska a objavovať jeho krásy. Ujdite zime na bicykli, vydajte sa na nové turistické chodníky, ochutnajte mladé vínka a vychutnajte si horské slnko počas posledných lyžiarskych dní.

Dolné Rakúsko: 5 neuveriteľných kulinárskych podujatí
Publikované: 1.9.2017
Celé mestá, mestečká a dediny v Dolnom Rakúsku počas Vinárskej jesene oslavujú zber hrozna a pôžitok z lahodného vína. Osem dolnorakúskych vínnych oblastí sa počas tohto obdobia spája a spoločne vytvoria až 830 km dlhú vínnu cestu, ktorá patrí medzi najdlhšie vínne cesty na svete.

Dolné Rakúsko: 6 regiónov s čarovnými vianočnými trhmi
Publikované: 28.11.2018
Chcete si spríjemniť adventný čas a zaujímajú vás rôzne regionálne tradície? Určite navštívte dolnorakúske adventné trhy. Prezradíme vám, kde je v Dolnom Rakúsku najkrajšia atmosféra a kam sa môžete ísť pozrieť na pôvodné zvyky.

Dolné Rakúsko: 6 skvelých tipov na letné výlety do prírody
Publikované: 5.7.2017
Dolné Rakúsko je výnimočné svojou výbornou infraštruktúrou, skvelými službami a nespočetnými možnosťami na výlety do prírody a hôr. Počas horúcich letných dní práve hory a lesy ponúkajú príjemné osvieženie, zábavu a dobrodružstvo. Vybrali sme pre vás šesť tipov na výlety s nevšednými zážitkami typickými pre dolnorakúsky kraj.

Dolné Rakúsko: Cyklotrasy, ktoré prepájajú celú Európu
Publikované: 1.5.2019
Cyklistická sezóna nám už začala, a preto vás dnes pozveme na skúšobnú jazdu po európskych cyklotrasách EuroVelo. Na sedadle bicykla budeme spoznávať krásy prírody, pamiatok i miest. Ako východiskovú krajinu pre nezabudnuteľné cyklistické zážitky si vyberieme Dolné Rakúsko.

Dolné Rakúsko: Letné osvieženie, zábavné výlety a jedinečné zážitky na horách I.
Publikované: 19.6.2016
Ak neviete kam na letnú dovolenku, hory sú skvelou alternatívou k dovolenke pri mori. Osvieži vás horský vietor a slniť sa môžete na lesných čistinkách a terasách. Žiadne preplnené kúpaliská, zápchy ani hučiace klimatizácie. Iba krásne hory, krištáľové plesá a útulné chaty. Tak neváhajte a poďte s nami na jednodňový výlet, víkendový pobyt či celú letnú dovolenku do dolnorakúskych hôr.

Dolné Rakúsko: Kam sa oplatí ísť na bicykli
Publikované: 1.5.2016
Pomaly ale iste už začína cyklistická sezóna, preto je najvyšší čas vytiahnuť svojho dvojkolesového tátoša z garáže alebo pivnice, poumývať ho, namazať, dofúkať kolesá a vydať sa za dobrodružstvom. Pre tých čo radi objavujú svet na kolesách, sme pripravili zopár zaujímavých tematických okruhov u našich susedov.

Dolné Rakúsko: malebná dedinka Mitterbach
Publikované: 7.2.2011
Mitterbach je neveľká dedinka ležiaca v čarokrásnej prírode spolkovej krajiny Dolné Rakúsko. V posledných rokoch ju čoraz viac objavujú aj návštevníci zo Slovenska a Čiech, a to nielen pre jej polohu v lone prírody, nenáročnú časovú dostupnosť a dobré cestné spojenie, ale tiež pre množstvo pamiatok a zaujímavostí nachádzajúcich sa v jej okolí.

Dolné Rakúsko: Na bicykli rôznorodou krajinou
Publikované: 6.5.2015
V týchto dňoch sa nám do rúk dostala celkom nová cyklomapa Dolného Rakúska, ktorá ponúka okrem 7 hlavných TOP cyklistických okruhov aj cyklotrasy vhodné pre rodiny s deťmi i náročnejšie horské cyklocesty, ale predovšetkým celkom nové tipy na hviezdicové výlety so zážitkovými miestami a atrakciami.

Dolné Rakúsko: nezabudnuteľné výletné miesta
Publikované: 19.8.2015
Ak hľadáte tipy na zaujímavé výlety, tak v neďalekom Dolnom Rakúsku ich dozaista nájdete. Počas horúceho leta sa môžete schladiť plavbou po najväčšom podzemnom jazere v Európe alebo cestovať v čase nostalgickým expresom. Milovníci zvierat a prírody si môžu pozrieť ich život pod vodnou hladinou v prírodnom parku Unterwasserreich a vydať sa pozorovať medvede z Arbesbachu. A to zďaleka nie je všetko.

Dolné Rakúsko: Štyri tipy na letné výlety do prírody
Publikované: 1.8.2018
Leto je na dovolenku ako stvorené. Stráviť ju v príjemnom horskom prostredí je ideálne pre dvojice i rodiny s deťmi. V Dolnom Rakúsku sa nachádza približne 15 000 turistických trás - horských cestičiek i tematických trás, ktoré čakajú iba na vás!

Dolné Rakúsko: Šesť miest, kde si môžete urobiť tie najkrajšie fotografie
Publikované: 16.6.2019
Nedotknutá príroda, preslnené vinice, starobylé hradby aj vyhliadky berúce dych. Dolné Rakúsko ponúka tie najkrajšie miesta a turistické destinácie, ako stvorené pre váš profil na sociálnych sieťach. Dnes vám poradíme po akých trasách a cestách sa vydať za najzaujímavejšími fotografiami. Týchto 6 turistických chodníkov nájdete hneď za hranicami.


Súvisiaca fotogaléria

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku II.
V predošlej fotogalérií sme zo sedla bicykla obdivovali krásy prírody, zaujímavých zákutí a miest...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Dolné Rakúsko: Annaberg
Annaberg je malá obec v Dolnom Rakúsku, v ktorej sa nachádza aj rovnomenné lyžiarske stredisko, k...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C